Šta je novo?

Dobre radne stolice

@ :HGT:
Dok sam pisao post ti si u medjuvremenu odgovorio. Mene najvise zanima razlika izmedju Embody i Aeron. Ja sam isao jednom u NITEA samo u razgledanje i meni je prvi pik Aeron ali seo sam i u Embody i vec sam rekao ostavila je bolji utisak. Ono sto je problem za mene je sto sam visok 183cm i to je bas 6 feet-a granica izmedju Aeron Size B (za osobe ispod 6 feet) i Aeron Size C (za osobe iznad 6 feet). Isti dizajner je radio i Aeron i Embody, samo sto je ova druga dosta novija ali nije bas toliko prozracna kao Aeron. Kako je sa Embody po ovim vrucinama? Za Aeron znam da se koristi u mnogim jakim IT firmama i iz iskustva njihovih zaposlenih to je i dalje stolica broj 1.
 
Ja sam isto 183 i 78 kg... Kod Embody imas podesavanje dubine sedalnog dela, tako da ako imas duze noge, nece ti viseti ili se savijati, nego ce stati cele. Na sredini ima pregib koji ako sedis na pola sedalnog dela deluje neprijatno i zahteva da bas sedis kako treba. Tkanina nije prozracna kao kod Aerona, ali nije ni daleko od toga, dosta je rupicasta iako ne deluje na prvi pogled tako. Zbog svoje konstrukcije ispod tkanine ima dosta vazdusnog prostora, jer su pomenute konstrukcijske tacke to omucile... Nemam problema sa trenutnim temperaturama.

Aeron je bas dosta stara stolica i sa pojavom Embodija je totalno prevazidjena. Mislim da je najvise zbog popularnosti i vanvremnskog dizajna ( Embody nije ruzan, ali je funcija uslovila takav dizajn) jos uvek toliko zanimljiva, za sve ostalo daleko od savremene ergonomije. Meni prija sto ima visok naslon koji prati kicmu i drzi je pravilno, a opet prati svaki pokret ramena, jer je konstrukcija toliko nezavisna da to omogucava, nista slicno ne postoji kod drugih modela...
 
Da i ja kazem koju...

Pre par meseci porucio sam Herman Miller Embody stolicu kod domaceg distributera, bilo je dosta cekanja, ali na kraju je konacno stigla. Pakovanje je kabasto i dolazi skroz skopljena i spremna za upotrebu, nema uradi sam fazona, uspeo sam da je prevezem na zadnjem sedistu Alfe 156. Cena je bila oko 1080e, bez extra dodataka i u skroz crnoj varijanti. Posle duzeg koriscenja mogu da kazem da je fenomenalan osecaj raditi i sedeti u njoj, toliko je prijatna da se ni posle visecasovnog sedenje ne oseca umor (sto opet samo po sebi nije sjajno), ali ako trazite tako nesto sve preporuke. Stolica poseduje gomilu podesavanja zadnjeg naslona i naslona za ruke i ZAHTEVA da pravilno sedite, u suprotnom nije udobna. Sediste i naslon su sastavljeni iz velikog broja tacaka koje same primaju pritisak i prilagodjavaju se obliku vaseg tela, otpor kod tilt naslona takodje moze da se regulise i dozira ugao oslanjanja pri odmoru. Stolica je jako cvrsta i vidi se kvalitet. Garancija je mislim 10 godina.

Pre kupovine uspeo sam isprobam sve opcije vise klase... Aeron mi je bio prvi pick, ali posle kratkotrajnog sedenja bio sam totalno razocaran, Mira je takodje odlicna stolica po povoljnoj ceni, dok mi Sayl nije odgovarao. Steelcase sam takodje testirao i duze vreme koristio. Preporuke za Leap u kome sam sedeo oko godinu dana, odlicna stolica i mislim da je best buy. Nema previse setovanja, ali u globalu dobra stolica za dugotrajan rad. Izradjuje se u vise velicina pa odgovara ljudima razlite konstitucije. O Ovome treba voditi racuna je ako je premala i prevelika nece biti bas dobro resenje. Gesture mi je delovao krut i ne previse udoban za duzi rad, mada je to mozda bilo i do trenutnog setupa, inace je totalno customizable, sto se tice naslona za ruke tj. njegove visine i pozicije. Za SC je moguc izbor veceg broja dezena i materijala stofa nego za HM cini mi se, ako vam je to bitno, ja sam ipak za clean opcije...

Ako imate pitanja slobodno... Mislim da sam dovoljno objektivan da pricam iz perspektive ljudi koji stvarno koriste i imaju koristi od ovakvog namestaja...
odlican opis! :) jel inace imas problema sa kicmom, ili preventivno reagujes?
Pa trebalo bi da dolaze u fabrickoj kutiji i te kutije su velike kao ves masina ili vece. Ili su skroz sklopljene u kutiji ili posle samo treba da se zasrafi npr naslon ili tako nesto.
Mislim da se i Herman Miller i Steelcase stolice narucuju i da se ceka nekoliko nedelja da dodju u Srbiju. Oni tamo u prodavnici imaju samo izlozene modele. Mislim da sam negde procitao da zastupnik za Steelcase radi samo sa pravnim licima.

Ovo su jedini zastupnici za Srbiju:
Herman Miller - NITEA
Steelcase - Delight Office (ista firma postoji i u Podgorici)

Ja sam u NITEA-i sedao na HM Aeron i HM Embody i stolice su ubice, vrh vrhova. Cak mogu da kazem da me je Embody vise odusevila iako ima neki glupavi izgled. Mirra i Mirra 2 su dosta povoljnije ali ja sam ih probao i mene uopste nisu odusevile. Steelcase nisam probao ali i one su definitivno vrh vrhova samo meni se ne svidjaju zato sto nemaju prozracni sedalni deo.

Kolika ti je tezina/visina? Koliko si spreman maksimalno da platis za stolicu?

Delight Office je, ako se dobro sjecam, samo postojao u Podgorici, sada salju iz SRB i rade samo sa pravnim licima. Imam 99.9kg :d i 195 cm. Nije toliko problem koliko sam spreman da izdvojim, koliko sto nisam spreman da me shishaju kao ovcu. Npr. jedna ovdasnja prodavnica mi je rekla da moze nabaviti Aerona, al ne znaju cijenu. Ja kazem OK, u USA je od 700-800$ nagore, znam da nije ista cijena u Evropi, ali nemojte sad da bude cijena vise nego duplo veca, OK bi bilo nekih 50-60%. I oni mi rebnu cijenu 1450€, i to da ne mogu da biram nista, ni velicinu, ni materijale, ni tockice, nego naslijepo (velicina je bila C, nisu znali da mi kazu jel to najveci ili najmanji model, tek danas sam ovdje saznao da je C za visoke ljude). Ne znam koliko se krece u BG? Vec ova cijena za 1080€ za Embody mi je recimo OK... Steelcase Leap i Gesture me takodje zanimaju, al dzaba kad ne mogu ni da ih vidim uzivo, a kamoli probam i porucim... A do BG mi se ne ide, pa jos 2x - jednom da probam i porucim, drugi put da platim, i pride da me oderu na carini eventualno...
 
Ta cena je bila dok je vazila akcija, trenutno mislim da je oko 1900e, a Aeron je bio oko 980, dok je sad trenutno verovatno sa cenom kao sto su ti rekli... I ne racunaj na cenu slicnoj americkoj, u evropi je to dosta skuplje. Bio sam i u Milanu u HM prodavnici i cene su vrlo slicne nasima...

U Delightu imaju skoro sve stolice i mogu da se probaju, u Nitei takodje... Ide porucivanje pa cekanje, jer se ovo ne kupuje sa police niti imaju zalihe, tako da racunaj da ces morati 2 puta da ides...
 
@ :HGT:
Pa sve sto si napisao stoji. Meni je jedina mana kod Aerona sto je proizvedena jos 1994. godine a od tada se dosta toga promenilo i ovo sa velicinom posto smo mi u ovom regionu najvisi ljudu na svetu (Srb, Hr, BiH, CG) sa prosekom 183 cm i zato se bas ne uklapamo u ove velicine B i C. Meni Aeron Size C se vidi da je bas velika, sece mi krvotok u butinama dok mi ni Size B nesto bas ne odgovara velicina posto bi trebalo da mi bude veca.
Embody bih voleo da je vise prozracna mada video sam da je rupicasta pa sigurno moze koza da dise i izjednaci se sa temperaturom okoline. Ali nekako mi se uopste ne svidja na izgled, mnogo je glomazno. Ali ona njena konstrukcija iz delova je fantasticna i za sedalni deo i za naslon. Ja kada sam isao da gledam stolice zanimale su me samo ove sa mrezicom i slucajno seo u Embody posto mi je bio pred nosom, brate kakav osecaj kad sednes nisam mogao da poverujem, pre nego sto sam otisao morao sam jos jednom da sednem u Embody. A kazi mi ta cena 1080 evra da li je to sa ili bez PDV-a? Tada akcijska cena Aeron sa PostureFit je bila 980 ali bez PDV-a.

@joriq
Pa sa takvom visinom i tezinom sto se tice Herman Miller stolica ti mozes da biras ili Aeron Size C ili Embody. Ostale stolice nisu za tebe ali racunaj da ce ove da ti traju i duplo vise od garancije, eventualno neki deo samo otkaze kao sto je liftomat. Ti kao strani drzavljanin imas pravo na povracaj PDV-a koji je u Srbiji 20% e sad ako ti na CG carini naplate neku carinu ili PDV to ce biti mnogo manje, npr platis stolicu 1.000 evra na carini prijavis da kosta 300 evra a oni carinici u sebi ima da se pomisle "Kakva bud.ala dao za stolicu 300 evra" posto nemaju pojma koliko mnogo kosta i zasto toliko kosta. I nisi u pravu ovo za visoke cene Aerona ako mislis da ovi nasi imaju marzu 200%, ipak je u Americi dosta jeftinije ali gledao sam cene u Nemackoj i Italiji i cene su iste kao u Srbiji, zbog cega tako mnogo skuplje u odnosu na Ameriku nemam pojma.
 
Mislim da se akcija ogledala u tome da se odreknu pdv-a... pa su cene bile takve... Nisam placao nista vise.

Razumem te, ali na kraju krajeva neces da je gledas nego da sedis :)
 
Ustvari sada se secam akcije za Embody iz januara/februara tako nesto bilo je na njihovom sajtu. Nudili su 2 modela Embody, razlicite boje i verovatno dodatne opreme i cene su bile jedna 799+PDV a druga 899+PDV. Ti si kupio ovu drugu i to je sa PDV-om 1080 EUR. Ona teta iz NITEA-e mi je za svaku stolicu rekla cenu bez PDV-a i za Aeron znam da je tada bilo 980 + PDV. Mirra mislim da je bila 610 a Mirra2 690 EUR. Ona mi cak i rekla ako je za firmu ili ako se uzme preko neke firme onda mogu da racunam na povracaj PDV-a.

Edit: Dobro se secam, evo nasao sam bilo i na FB-u: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=927610963923508&id=216585951692683
 
Poslednja izmena:
Ta cena je bila dok je vazila akcija, trenutno mislim da je oko 1900e, a Aeron je bio oko 980, dok je sad trenutno verovatno sa cenom kao sto su ti rekli... I ne racunaj na cenu slicnoj americkoj, u evropi je to dosta skuplje. Bio sam i u Milanu u HM prodavnici i cene su vrlo slicne nasima...

U Delightu imaju skoro sve stolice i mogu da se probaju, u Nitei takodje... Ide porucivanje pa cekanje, jer se ovo ne kupuje sa police niti imaju zalihe, tako da racunaj da ces morati 2 puta da ides...
1900€ za Embody?? Sad? :S::trust: Jesi siguran?
naravno da ne racunam na cijene slicne Americkima, objasnio sam vec, mislim da je realno 50% vise nego u USA, bio sam spreman da platim i USA puta dva (dakle do 1400 dolara), ali su mi u kompaniji DR Trade trazili 1450€, bez mogucnosti probe ili biranja icega, od boje, do velicine. To je ipak, IMHO, malo previse, sigurno bi je samo uvezli iz Srbije i ugradili se par stotina eura...
@ :HGT:

@joriq
Pa sa takvom visinom i tezinom sto se tice Herman Miller stolica ti mozes da biras ili Aeron Size C ili Embody. Ostale stolice nisu za tebe ali racunaj da ce ove da ti traju i duplo vise od garancije, eventualno neki deo samo otkaze kao sto je liftomat. Ti kao strani drzavljanin imas pravo na povracaj PDV-a koji je u Srbiji 20% e sad ako ti na CG carini naplate neku carinu ili PDV to ce biti mnogo manje, npr platis stolicu 1.000 evra na carini prijavis da kosta 300 evra a oni carinici u sebi ima da se pomisle "Kakva bud.ala dao za stolicu 300 evra" posto nemaju pojma koliko mnogo kosta i zasto toliko kosta. I nisi u pravu ovo za visoke cene Aerona ako mislis da ovi nasi imaju marzu 200%, ipak je u Americi dosta jeftinije ali gledao sam cene u Nemackoj i Italiji i cene su iste kao u Srbiji, zbog cega tako mnogo skuplje u odnosu na Ameriku nemam pojma.
ne kazem da su marze u SRB visoke, nego u CG ;) Iskreno, preveliki mi je to put i cimanje samo zbog stolice, to jedino ako budem usput isao nesto... Da barem moze iz jednog puta, pa da kazes... :sceptic:
 
A pazi cene u Hrvatskoj:
Herman Miller Aeron - akcijska cena 1.700 EUR
Herman Miller Embody - akcijska cena 1.780 EUR

Tako da nemas pravo da se ljutis mnogo sto ti je trazeno 1.450 EUR za Aeron u CG. A i cene dosta variraju u toku godine, Herman Miller mislim da svake godine negde u novembru ima popust od 15%.
 
nisam siguran... Dok god se pominje cijena u BG od cirka 1000 € za Aeron, u PG ne bi trebalo da bude 50% skuplja... Just my 2 cents...
Ili kao za IKEA-u... U CG je nema, ali moze da se poruci, uz ogradu: uzmi zvanicni katalog, zvanicne cijene, i dodaj tacno 50% na to, i onda sve moze (tako cuh od par ljudi i na nasem forumu).
 
Opet kazem cena u toku godine dosta varira, u toj istoj NITEA-i je lik pre nekoliko godina platio Aeron 1.800 evra (tada je dolar u odnosu ne evro bio slabiji) i njemu je to bilo preskupo a narocito sto je bese bio poslovno u Americi mesec-dva i za to vreme sedeo na Aeronu i odusevio se kakva je stolica ali posle i razocarao koliko kosta ovde a koliko u USA. Mislio je sam da kupi u USA i da je uveze ovde ali sa tolikim cimanjem prema njegovoj racunici bi ga kostalo isto kao u NITEA samo sto ne bi imao garanciju. Ja kada sam bio krajem prosle godine Aeron je na akciji kostao 980+PDV (ili 960) sto je 1150 evra inace prodavacica rece da je regularna cena negde oko 1.500 ili mozda vise i da li sa PDV-om ili ne ne secam se vise.

Da imas visinu i tezinu za Size B mozda bi mogao da odradis kombinaciju za nov Aeron sa PostureFit za manje od 1.000 evra (i to sve sa troskovima transporta do Podgorice), video sam pre neki dan prodaje neki lik vise komada na ebay-u.
 
@Zivanovic Sedim u Steelcase Please radnoj stolici vec pola godine. Imamo 4 u kancu i narucili smo jos 4. Imam sve reci hvale. Ako imas nesto konkretno da pitas, pitaj slobodno. Takodje probao sam sve dostupne modele kod nas. Dvoumili smo se izmedju Please i Think i na kraju uzeli Please.

Samo da zavrsim neki kratak poslic, pa cu ispisem kilometarski post o iskustvu sa Delight Office i gorepomenutom radnom stolicom.
 
Poslednja izmena:
Steelcase Please radna stolica

Evo mene opet. Pa da se raspisem...

Pocetkom godine sam pazario cetiri Steelcase Please radne stolice za firmu, a prosle sedmice sam narucio jos cetiri, pa da podelim kompletno iskustvo, i zasto sam se odlucio bas za njih u zemlji Srbiji (medj' sjivama). Iznecu celu pricu, sa sto vise podataka, pa mozda nekome moje iskustvo i/ili informacije budu bile od koristi.



Pa da krenem ispocetka. Jedno 2-2.5 godine u kancelariji smo koristili ovu stolicu (ili poprilicno slicnu):
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/29/8627653e8e518856b9ccad1d9612c22c.jpg
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/29/d06dc35b24deb902b4d596c5ddd9f24c.jpg
(slike su iz ove teme)

Odradile su svoj posao poprilicno korektno za cenu koliko su placene, ali kako je vreme prolazilo, materijal je poceo na par mesta da se haba i propada (najvise na rukohvatima), pa su mehanizmi (prvo dizanje, a posle i kontrola naslona) poceli da odlaze jedan po jedan, jedna po jedna stolica u zavisnosti od tezine korisnika. :)

Krajem prosle godine smo svecano resili da zamenimo stolice u firmi nekim boljim radnim solicama. Fotelje i koza su otpali u startu (fotelja najvise zbog zdravlja kicme, a koza zbog letnjeg perioda i znojenja) i tako smo krenuli u potragu za radnim stolicama. Budzet 30-35-40k RSD. Nosivost 130kg+. Vezivni i noseci delovi da su metalni. Garancija bar 2 godine. Itd. Ispostavilo se da u tom cenovnom rangu i nemamo nekog izbora (mogli smo da biramo svega izmedju nekoliko modela).

Nakon sto smo prevrnuli nebo i zemlju na internetu, ponudu u dostpunim radnjama, kritike na internetu, detaljnom probanju stolica u radnjama, a da se uklopimo u pomenuti budzet, izbor je pao na malezijsku O 111 radnu stolicu: http://www.officeline.rs/wp-content/uploads/2014/09/O111.jpg (inicijalno dostupnu u Astri)
U tom momentu se ispostavilo da Astra vise nece da nabavlja taj model (posto su planirali da zapocnu svoju liniju slicnih stolica) i jedina prodavnica koja je (kao) mogla da naruci taj model u tom momentu bila je MD DESIGN SPINE d.o.o. Prvo nas zakacilili praznici 1-14. januar, i mi kao ajde nema veze. Onda nas je covek zavlacio jos par sedmica, kao stolice samo sto nisu stigle, pa problem na granici itd. i na kraju smo digli ruke jer sam se iscimao i saznao da stolice putuju 90 dana brodom (moja preporuka je da u sirokom luku izbegavate http://www.mdstolice.rs/ ciji vlasnik pride drzi i par butika i sav je u tom fazonu :D).

Nakon toga, 'ajde EMU ova stolica: http://www.emu.rs/proizvodi/product/view/5/211 Nije najsjajnija (meni licno je smetao metalni okvir sedalnog dela) ali fazon daj sta das, nemamo neki izbor itd. Ali EMU rasprodali sve bolje modele pa i taj model, trebalo da se ceka par meseci, mi popizdeli i odustali od stolica. U tom momenu fazon sedecemo na podu :D ili cemo raditi od kuce iz kreveta (nije ni ovo lose povremeno) :)

Dodatak. Cisto da znate EMU i 90% slicnih prodavnica u BG i sire, imaju isti izvor nabavke. Velika kolicina stolica iz Malezije i sl. zemalja stize brodom do Hrvatske/Slovenije, brod putuje oko 90 dana, pa se to kasnije dovozi kod nas (vecina prodavnice od istog dobavljaca). Tako da kada se desi momenat da su rasprodali sve sa lagera, vise ni u jednoj radnji ne mozete da nabavite te stolice, pa se ceka poprilicno dugo na sledeci kontigent robe (imajte na umu ako vas zakaci da su sve rasprodali).

Elem da se vratim na Steelcase. Kada smo se iskulirali od gore pomenutog cimanja, malo seli i razmislili natenane i prekalkulisali sve, uzimajuci u obzir gde zivimo, sta nam je dostupno, sta hocemo itd. I da ipak moramo malo da povecamo budzet ako zelimo neki iole kvalitet. Odluka je pala na Steelcase. Posetili smo Steelcase salon van radnog vremena (po dogovoru), ja i kolega smo probali sve stolice jedno sat vremena :D i odluka je pala na Please radnu stolicu. Jesmo iskesirali poprilicnu sumu novaca, ali do sada nismo zazalili ni trena.



Jos malo o Steelcase, posto je bas malo informacija dostupno online ili telefonom pre same kupovine.

Delight Office salon radi svaki radni dan od 9-17h, ali mozete dogovoriti neki drugi termin koji vama odgovara (mi smo dogovorili neki termin oko 18-19h i maksimalno su nas ispostovali iako smo bili u salonu nekih sat vremena).
U salonu imaju samo izlozene osnovne modele od svake kategorije (mozda je jedna stolica bila sa opremom) i to je to, sve ostalo se porucuje na vas zahtev.

Ovo su cene iz februara ove godine:
Let’s B (265EUR+PDV) - ne nabavljaju vise
Reply, Reply Air (310-350EUR+PDV) - meni je bila premeka, takodje mana za visoke osobe naslon je "nizak"; doplata: podesavanje dubine sedalnog dela i visine naslona za ruke; naslon ima samo jedan polozaj (nema vise stepena naslona)
AMIA (420-440EUR+PDV) - mozda najudobnija stolica u jeftinijoj kategoriji; doplata: podesavanje visine naslona za ruke; naslon ima 4 polozaja
Please (500-550EUR+PDV) - udobna, ako uporedim sa svim ostalim modelima mozda je malo "grublja/spartanska" (nemas onaj osecaj kao u fotelji, da si upakovan sa svih strana, nego bas radna stolica ali sve u svemu udobna radna stolica). Odlucili smo se za ovaj model najvise zbog zdravlja ledja i najvise dostupnih podesavanja u ovoj kategoriji; Ima najvise podesavanja u osnovnoj varijanti, jedino se doplacuje pomeranje naslona za ruke levo-desno i naslon za glavu (po meni ovaj deo je neiskoriscen - mi ga nismo uzeli).
Think (500-550EUR+PDV) - udobna, poprilicno meka, bez mnogo podesavanja (Please ima vise podesavanja), odlicna ko radi veci deo dana zaturen; doplata: podesavanje visine lumbalnog dela; ime vise polozaja naslona sa odredjenim otporom, ali nema zakljucavanje odredjenog polozaja

Probali smo jos neke, ali posto su bile znatno veci cenovni rang, nismo ih razmatrali pa sam zaboravio detalje. Jos da napomenem da su sada nekih 2-3% skuplje u odnosu na ove gore pomenute cene (tacnu cenu dobijete kad im kazete sta tacno zelite). Imajte na umu da deo koji je istog kvaliteta a malo lepse (fensi) izgleda se dodatno naplacuje - npr. podrazumevana zvezda je metalna, crna, bez sjaja a ako hocete brusenu svetlu zvezdu to se dodatno naplacuje :) i sl.

Sto se tice same Please stolice kad je sklopljena i zapakovana na prvi pogled deluje poprilicno jeftino. A onda kada podesite visinu sedalnog dela, dubinu sedalnog dela, visinu naslona za ledja, stepen naslona, otpor naslona za ledja, otpor naslona lumbalnog dela, visinu naslona za ruke, sve ovo da bas vama totalno odgovara, stolica postaje supermen. Generalno u brosuri svake stolice imate detaljno napisano sta sve mozete da podesavate. Vodite racuna da neke stolice (pa i skuplji modeli) imaju manje podesavanja od drugih (npr. Think je predvidjen da se sam prilagodjava svakom polozaju dela bez fiksiranja sto se meni nije svidelo na kraju).

Jos malo korisnih informacija:
  • Maksimalna nosivost, mislim svih stolica iz gore pomenute cenovne kategorije, je 135kg
  • Presvlaka moze da bude: poliester, vuna, mesavina poliestera i vune
  • Zakacicu katalog boja osnovnog materijala koji je ukljucen u cenu (atlantic_2013.pdf)
  • U momentu prve kupovine (februar 2015) su poslovali samo sa pravnim licima (pretpostavljam da je i dalje isto)
  • Profaktura je u EUR, a placa se u dinarima, po prodajnom kursu SBER banke na dan uplate
  • Placa se 100% avans (sledeci put ako narucujete mogu da izadju u susret da platite nakon sto stignu stolice ili drugi namestaj - meni su sad narucili stolice a platicu kasnije kad stignu - u medjuvremenu treba da nadjem nekoga ko je d.o.o.).
  • Steelcase garancija: 8 godina radne povrsine i fiskni delovi i 5 godina mehanizmi i tkanine
  • Ja sam preduzetnik koji nije u sistemu PDV-a, pa sam nasao drugara koji jeste u sistemu PDV-a (drugar ima d.o.o.) pa sam platio preko njega celu sumu, a on je kasnije imao povracaj PDV-a (PDV placen prilikom nabavke kancelarijskog namestaja moze se koristiti za odbitak kao prethodno placen PDV) Takodje i za ovu sad turu trazim nekoga ko je u sistemu PDV-a (cisto da promenim posto je 2.5k EUR u pitanju)
  • Zvanicni rok isporuke na profakturi je 30-45 dana, ali realno stolice prosecno stizu za nekih 22 dana
  • Takodje imaju neki ekspresni rok isporuke, do 14 dana, ali su u tom slucaju ogranicene boje materijala i jos nesto (mi smo isli regularno pa sam zaboravio)
  • Usluga montaze je besplatna u uslovima garantnog roka (nama su stigle stolice vec sklopljene u zastitnoj foliji)

Ukratko, procedura narucivanja je sledeca:
  • odlucite se za stolicu (osnovna varijanta ili sa dodatnom opremom), materijal, boju materijala
  • u sustini samo boja osnovog materijala je besplatna (takodje mozete imati razlicitu boju sedalnog dela, drugi boju lumbalnog dela i trecu boju za ledja) sve ostalo se naplacuje
  • popunite Obrazac za identifikaciju klijenta (osnovni podaci o firmi, ime, MB, PIB, adresa, sifra delatnosti, bla bla)
  • nakon toga dobijete ponudu, sa svim detaljima narucene stolice(a), cenom u EUR, nacinom placanja itd.
  • nakon sto potpisete i pecatirate ponudu (sve moze preko email-a, moze i da se slika umesto da se skenira) dobijete profakturu
  • kada uplatite oni tad narucuju stolice (ako sam dobro razumeo stolice se sklapaju u Francuskoj) i cekate dok ne stignu
  • kada stolice stignu, dogovorite se oko termina isporuke, i dalje uzivajte u stolicama :)



I za kraj ako imate nekih konkretnih pitanja za Please radnu stolicu slobodno pitajte. I ako mozete da priustite nesto malo preko 500EUR za radnu stolicu uzmite je obavezno (ili neku slicnu) i vasa ledja ce to znati da cene, ako radite posao koji vas vezuje za celodnevno sedenje. Takodje ako ste bar malo zainteresovan, obavezno idite do salona da probate stolice (cak i najjeftinija stolica iz ponude je udobnija od bilo koje kineske verzije).
 

Prilozi

  • atlantic_2013.pdf
    308 KB · Pregleda: 52
Poslednja izmena:
Sve gore navedeno je iz mojih licnih beleski, koje su nastale pre nego sto smo pazarili prvu turu stolica. Pozeljno je da pre kupovine sve informacije proverite direktno sa Delight Office.

Takodje ako je neko zainteresovan da uskoro kupuje stolicu, a zeli da mu sto pre stigne, imajte na umu da su na odmoru izmedju 8-22. avgusta pa narucite sto pre.

Nadam se da ce vam koristiti bar nesto od ovih informacija. Pozdrav.
 
Svaka čast, oduševljen sam kako si detaljno i jasno sve opisao :)
 
@Spooky Man

Hvala za detaljan post. Ja imam samo jedno pitanje, da li ste razmatrali Ergohuman stolicu koja je otprilike u cenovnom rangu kao i Please?

E da, ti rece da ste trazili stolice koje ce imati minimum 2 godine garanciju. Evo info ako neko nije znao ali prema zakonu o zastiti potrosaca svaki proizvod koji je kupljen u Srbiji uz fiskalni racun ima ZAKONSKU GARANCIJU od 2 godine. Zato trgovci uglavnom ako je garancija 2 godine daju samo fiskalni racun a ako je garancije vise od 2 godine onda daju i onaj garantni list na kome pise koliko traje garancija.
 
Nije tačno. Svaki tehnički uređaj ima garanciju od minimum dve godine a svi ostali uređaji imaju minimum od šest meseci npr patike, radna stolica itd
 
@havijer Hvala.

@code381 Nema na cemu. Gledali smo je tj. gledali smo samo specifikacije (kao i slike, video) ali nismo je probali uzivo. Odustali smo prevenstveno zbog opterecenja do 120kg (npr. ja sam visok 190cm i tezak 120-125kg u zavisnosti od sezone), takodje vizuelno/funkcionalno nam se nije svideo naslon za ledja i lumbalni deo (mozda bi nas razuverilo probanje stolice na licu mesta) i naslon za glavu koji mislimo da je nepraktican i nepotreban, bar iz naseg ugla. Sto se tice naslona za ledja i lumbalnog dela, mislim da je bolje resen kod Steelcase modela koji imaju taj deo. Npr. na Please stolici, bez obzira da li se klackas i/ili pomeras napred-nazad povremeno sa podesenim jacim opterecenjem, ili si fiksirao naslon u jednom od 4 pozicije pa se pomeras povremeno napred-nazad, tako kako se pomeras tako se pomera i lumbalni deo (malo funkcionalnije nego kod Ergohuman ali opet mozda je to individualno - treba probati obe ako se neko dvoumi samo zbog toga). Takodje kod Steelcase naslon za ledja je kompletno fleksibilan pa kad se izvijes kompletno u stranu npr. naslon te "prati".

Sto se tice garancije, da se malo bolje izrazim, trazili smo 2 godine garancije i da stolica lici da ce stvarno izdrzati 2 godine sa teskasima :D Dzaba meni zakonske 2 godine garancije ako bi se posle cimao da mi nadju slicnu (ako nema iste vise na stanju) ili da cekam nekoliko dana (sedmica) da se resi problem sa postojecom.

A taman si me podsetio u vezi garancije sa Steelcase-om. Za Steelcase stolicu da bi ostvario garanciju/servis, papir/racun o kupovini je pozeljan ali nije obavezan, pa garanciju/servis mozes da ostvaris samo sa stolicom (nisam proveravao kako identifikuju datum kupovine u slucaju bez papira/racuna, pretpostavljam da stolice imaju neki ID negde na manje vidljivom mestu ili skriveno - ovo bi valjalo proveriti cisto informativno). Garancija je internacionalna (mada ne vidim kojem broju ljudi je ovo bitno za nesto sto nije lako prenosno poput Nikon aparata ili MacBook Pro koji npr. isto imaju internacionalne garancije/servis samo ako doneses uredjaj). Takodje, tokom popravke ti kao klijent dobijes zamenske stolice (istih ili slicnih karakteristika - nismo imali reklamaciju pa nisam imao priliku da proverim). Takodje, ako je prodavac bio iskren, rekao je da su samo u par navrata imali reklamaciju na stof i na naslon za ruku, koji je inace od poprilicno jake plastike (pretpostavljam da je bilo neko ekstremno koriscenje stolice jer je kvalitet odlican).
 
Poslednja izmena:
@havijer

Netacno. Prema onom starom zakonu iz 2010-e a i ovom najnovijem od prosle godine svaka kupljena roba ili usluga ima 2 godine zakonske garancije:
Šta god kupili garancija će od prvog januara iznositi dve godine. Bitno je potrošačima objasniti da će postojati dva roka. U prvih šest meseci teret dokazivanja je na trgovcu i potrošač ništa ne mora da dokazuje. Jer ukoliko se uređaj pokvari u tih šest meseci smatra se da je imao skrivenu manu, odnosno smatra se da je taj nedostatak postojao i kada je proizvod kupljen – objašnjava Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača
Važno je da znate da garancija trgovca predstavlja njegovo voljno proširenje odgovornosti. Vi i dalje imate zakonsko pravo da za robu sa nedostatkom zahtevate opravku ili zamenu u roku od 2 godine od kupovine (iako na garantnom listu stoji godinu dana). U ovom slučaju možete se koristiti vašim pravima iz garancije ili iz zakona u zavisnosti od toga koja su po vas povoljnija.

Zapamtite da garancija ne može da ograniči vaša zakonska prava, pa iako se trgovac garancijom obavezao da će robu popraviti ili zameniti u roku od godinu dana, a kvar se desi kasnije - vaše pravo po zakonu ostaje.

Ja npr kada sam kupio stolicu preko online prodavnice FormaIdeale poslali su mi samo fiskalni racun, pitao sam ih posle mejlom i oni odgovrili da bilo online ili u obicnoj prodavnici za sve proizvode je garancija 24 meseca. Dok su mi ovi iz EMU poslali i fiskalni racun i posebno garanciju u kojoj pise da je garancija 24 meseca + 1 dan. E sad, veoma je zanimljivo kako se ova prava potrosaca ostvaruju na recimo obucu, odecu i sl.

@Spooky Man
Dobro ako nisi/niste uzivo probali Ergohuman onda nista, onda poredjenja nisu bas relevantna. A sto se tice trajnosti tu si ispravno postupio zato sto je Ergohuman neka fransiza pa ove koje se prodaju u Srbiji su iz Ceske dok sam video negde da su u Nemackoj skuplje ali dolaze sa garancijom od 10 godina sto govori da nije isti kvalitet i ista izdrzljivost.
Dobro sto si spomenuo da Steelcase daje internacionalnu garanciju. I verujem da vas prodavci nisu lagali kada su rekli da ima veoma malo reklamacije posto sve sto sam cuo za SC stolice je da su skoro pa neunistive ali opet ponavljam steta sto nemaju prozracni sedalni deo kao npr ovo: https://youtu.be/eKpKUcn1x9g?t=4m12s
 
Ajde da zavrsimo sa tim, evo zvanicno sta pise na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija

Vaša prava u brojevima

* 2 godine – imate pravo na opravku i zamenu robe/usluge iako nemate garanciju (reklamacija)
* 14 dana - imate pravo da se predomislite ukoliko ste naručili robu preko Interneta, TV prodaje, kataloga, na prezentaciji ili od prodavca koji se pojavio na vašim vratima
* 8 dana - rok u kome prodavac mora da odgovari na reklamaciju
* 15 dana - rok za rešavanje reklamacije (izuzetak su nameštaj i tehnička roba, kada je rok za rešavanje reklamacije 30 dana)
* 30 dana - rok u kome je prodavac dužan da vam isporuči robu (ukoliko nije drugačije ugovoreno)

Dakle nema nikakvo ogranicenje na tehnicku robu vec za svu robu ili usluge. Kao dokaz da je kupovina bila pre manje od 2 godine je najbolje imati fiskalni racun mada moze da se dokazuje i drugim sredstvima.

Evo kad smo vec na temi za radne stolice da napisem i ovo, ja sam namerno narucio stolicu preko online prodavnice Forma Ideale da bih mogao posle 14 dana da vratim ako ne bude odgovarala. I posle pola sata od one eko koze se upali d*pe, posle 3 dana puce kicma. Ja da vratim kad ono nema sanse da je skroz demontiram, onaj liftomat nema sanse da se skine a na ugovoru mi je pisalo da ako se vraca onda mora da bude spakovana u original kutiji. Ja posle digao ruke, mada mozda sam trebao da ih kontaktiram i da se zalim kako krse moja prava i pretim trzisnoj inspekciji, ko zna mozda bi i upalilo. Posto sam je koristio jos godinu dana narucio sam onaj masazer od drvenih kuglica za auto sedista, prvo fotelju prekrijem frotirom pa onda stavim taj masazer da bi imalo luftiracije izmedju kuglica i tada je leti bilo katastrofa. I zbog toga su meni mesh stolice zakon.
 
Ok moja greška pre nekog perioda kupio sam kinesku stolicu u rodi i rekli su mi garancija je šest meseci. Super što je minimum dve godine.
 
Ajde da zavrsimo sa tim, evo zvanicno sta pise na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija



Dakle nema nikakvo ogranicenje na tehnicku robu vec za svu robu ili usluge. Kao dokaz da je kupovina bila pre manje od 2 godine je najbolje imati fiskalni racun mada moze da se dokazuje i drugim sredstvima.

Evo kad smo vec na temi za radne stolice da napisem i ovo, ja sam namerno narucio stolicu preko online prodavnice Forma Ideale da bih mogao posle 14 dana da vratim ako ne bude odgovarala. I posle pola sata od one eko koze se upali d*pe, posle 3 dana puce kicma. Ja da vratim kad ono nema sanse da je skroz demontiram, onaj liftomat nema sanse da se skine a na ugovoru mi je pisalo da ako se vraca onda mora da bude spakovana u original kutiji. Ja posle digao ruke, mada mozda sam trebao da ih kontaktiram i da se zalim kako krse moja prava i pretim trzisnoj inspekciji, ko zna mozda bi i upalilo. Posto sam je koristio jos godinu dana narucio sam onaj masazer od drvenih kuglica za auto sedista, prvo fotelju prekrijem frotirom pa onda stavim taj masazer da bi imalo luftiracije izmedju kuglica i tada je leti bilo katastrofa. I zbog toga su meni mesh stolice zakon.

Zar ovo od 2 godine vazi i za npr patike, garderobu i slicno?
Za patike sve radnje kazu 6 meseci kao garancija, jednom sam je ostvario
 
Zar ovo od 2 godine vazi i za npr patike, garderobu i slicno?
Za patike sve radnje kazu 6 meseci kao garancija, jednom sam je ostvario
Nemam pojma stvarno kako je u praksi, napisao sam sta pise u zakonu. Ipak je ovo tema o radnim stolicama i opet ponavljam ono sto sam nasao na netu a bas se tice kada prodavci daju garanciju manju od 2 godine:
Važno je da znate da garancija trgovca predstavlja njegovo voljno proširenje odgovornosti. Vi i dalje imate zakonsko pravo da za robu sa nedostatkom zahtevate opravku ili zamenu u roku od 2 godine od kupovine (iako na garantnom listu stoji godinu dana). U ovom slučaju možete se koristiti vašim pravima iz garancije ili iz zakona u zavisnosti od toga koja su po vas povoljnija.

Zapamtite da garancija ne može da ograniči vaša zakonska prava, pa iako se trgovac garancijom obavezao da će robu popraviti ili zameniti u roku od godinu dana, a kvar se desi kasnije - vaše pravo po zakonu ostaje.

Imas nekoliko udruzenja za zastitu potrosaca pa mozes da se obratis njima ako ti nekada zatreba, imaju i svoje sajtove i forume.
 
Udruzenja su podeljena po regionima, nema tu izbora.
 
Zar ovo od 2 godine vazi i za npr patike, garderobu i slicno?
Za patike sve radnje kazu 6 meseci kao garancija, jednom sam je ostvario

Važi i za patike samo neće da kažu javno da ne bi sebi štetili da im se desi da im neko vrati pocepane patike posle 2god i traži druge. To je informacija iz prve ruke, provereno sa ljudima koji rade u najjačim sportskim radnjama ;) E sad, druga je priča da li će oni da smisle da su patike namerno oštećene ili nešto slično. Ali generalno zakon je isti za sve, garancija na robu 2god.
 
Poslednja izmena:
Opa bato, sad cu da vratim raspale patike i posle 23 meseca, ako je fabricka greska. :D
 
Gde da nadjem kod nas onaj dodatak za vrat, u pitanju je H.Miller Aeron?
 
Nazad
Vrh Dno