Šta je novo?

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine LCD televizora

Kritika

Slavan
Učlanjen(a)
26.02.2010
Poruke
5,273
Poena
320
Na koje karakteristike bi trebalo obratiti pažnju prilikom kupovine TV?

Naravno osim veličine, rezolucije,garancije i cene
 
Pa naprimer
- što manji odziv piksela
- što veće osveženje displeja
- što veći kontrast i osvetljenje
- poželjno je da ima USB za multimediju
- poželjno da je ovlašćeni servis u tvom gradu,za nedaj bože
itd
 
Pored gore navedenog meni je bilo važno i:

- broj HDMI priključaka (razmisli o tome šta ćeš sve povezati, Sony, Wii, PC, DVD/BluRay i sl.)
- vrsta tjunera DVB-T/C (za besplatni prijem digitalnih kanala kod pojedinih provajdera kablovske TV)

Još jedna specifična stvar za kojom sam tragao je to da mogu da napravim bekap svih kanala u slučaju da se rašteluju. Pošto imam 3 televizora ova opcija omogućava i da bekapovane kanale sa jednog TV usnimim na ostala dva kako ne bih vršio dugotrajnu pretragu već to uradio za 1 minut po TV-u. Bitno mi je bilo i da mogu da promenim raspored prikazivanje kanala (LIST) pošto kod digitalnih kanala provajderi uglavnom ne dozvoljavaju da se menja redosled kao i ime kanala. Mada poslednje dve navedene stvari su nekome apsolutno nebitne :)
 
Poslednja izmena:
Pa naprimer
- što manji odziv piksela
- što veće osveženje displeja
- što veći kontrast i osvetljenje
- poželjno je da ima USB za multimediju
itd
Koliko je kod tv primetna razlika između 2 i 5 ms?
Šta podrazumevaš pod što većim? 100 Hz dovoljno?
Ako ima HDMI onda USB i nije toliko potreban ili?



Pored gore navedenog meni je bilo važno i:

- vrsta tjunera DVB-T/C (za besplatni prijem digitalnih kanala kod pojedinih provajdera kablovske TV)

Još jedna specifična stvar za kojom sam tragao je to da mogu da napravim bekap svih kanala u slučaju da se rašteluju. Pošto imam 3 televizora ova opcija omogućava i da bekapovane kanale sa jednog TV usnimim na ostala dva kako ne bih vršio dugotrajnu pretragu već to uradio za 1 minut po TV-u. Bitno mi je bilo i da mogu da promenim raspored prikazivanje kanala (LIST) pošto kod digitalnih kanala provajderi uglavnom ne dozvoljavaju da se menja redosled kao i ime kanala. Mada poslednje dve navedene stvari su nekome apsolutno nebitne :)

Vrsta tjunera je trenutno nebitna jer nijedan neodgovara standardu koji će kod nas biti uspstavljen. Tako da je to mazanje očiju za decu. E sad što je to država dozvolila to je druga priča.

A ovo dve poslednje stvari koje si naveo i nedeluju toliko nebitne, pod kojim opcijama se one kriju i kako se na TV označavaju
 
Poslednja izmena:
Vrsta tjunera je trenutno nebitna jer nijedan neodgovara standardu koji će kod nas biti uspstavljen. Tako da je to mazanje očiju za decu. E sad što je to država dozvolila to je druga priča.

Trenutno je baš bitna, iz razloga koji je "jopopo" i naveo...
 
Digitalna kablovska TV je kablovska i uvek će trebati DVB-C. To o čemu pričaš je DVB-T2 standard koji služi da antenom imaš prijem TV kanala.

Za poslednje opcije koje sam naveo ne znam tačno pod kojim se "funkcijama kriju". Kod mene je to "Hotel Mode" i "TV Link-Loader". Opcija nije dostupna normalno, već je potrebno poslužiti se trikom tj simulirati komandu servisnim daljinskim (preko mob telefona sa IC portom ili programibilnim daljinskim). Postoji posebni trid ovde http://forum.benchmark.rs/showthrea...3000-LH4000-LF2510-(uključivanje-DivX-podrške) koji se bavi između ostalog i ovim pitanjem.

Za druge TV prijemnike ne znam da ti dam odgovor jer ga ni ja nisam našao kada sam kupovao TV pre skoro godinu dana.
 
Ja sam tacno znao sta cu da kupim, ako ubedim sebe da mi treba. I na insistiranje ostalih ukucana, popustio sam.
Sada se ne kejem, jer:
- imam digitalnih 75 kanala.
- dlna savrseno radi,
- otkljucao sam snimanje ( pvr) na usb 16Gb. Cesto zena ode ranije na spavanje, a zeli da film ili seriju odgleda sutra.
- internet@tv radi.
- ne igram se na tv, pa mi vreme odziva nije bilo bitno.
- na nekoliko sajtova je moj model bio recomended.
Nema vise.
 
^^ I koji je to model ako nije tajna?!?
 
Hvala ljudi na razjašnjenju ima li još neki savet šta pogledati na šta obratiti pažnju

p.s.
jopopo u pravu si mislio sam na DVB-T2 koji trenutno ni jedan tv u srbiji neposeduje
 
Nijedan model kod nas na trzistu nema DVB-T2 tuner, to je greska na sajtu. Nije jedini model kod kog pise da ima DVB-T2 a nema, verovatno se tripuju ovi iz Tehnomanije jer se ti modeli kod kojih je napisano da imaju DVB-T2 prodaju za Englesko trziste, tamo je standard DVB-T2.
 
@Borab, nema, DVB-T2, to sam se i ja bio presao kad sam gledao na njihovom sajtu. Oni u zagradi napisu koji standardi postoje,a iza zagrade pise sta imaju
 
MOže li neko da razjasni u smislu + i - sledećih stvari:

Internet@TV
Wireless LAN Adaptor podrška
Anynet+ (HDMI-CEC)
Wireless Remote Control
 
Nazad
Vrh Dno