Šta je novo?

Shoping u Becu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Je li, momci, a vi to kanda ne planirate da prijavite, pa da platite PDV majci Srbiji, nego direktna šteta budžeu, a? c.c.c.c.c sram vas bilo ...
 
na granici samo provere robu i lupe pecat, a pare se uzimaju u rajfajzen banci na Terazijama tj. ne mora da se ceka sledeci odlazak u Austriju da bi se podigle pare
 
na granici samo provere robu i lupe pecat, a pare se uzimaju u rajfajzen banci na Terazijama tj. ne mora da se ceka sledeci odlazak u Austriju da bi se podigle pare

Ja sam to iskoristio kao izgovor da idem ponovo tamo :)
 
Detaljnije, momci, detaljnije... to je ono sto smo cekali i sto nas sve zanima :)


Znaci, da rezimiramo - niks od povracaja para na samoj granici, u nekom office-u koji se time bavi?
 
BTW, gde si ti kupovao taj Wave... u Madjarskoj? Ili pak Sloveniji?
Ili pak u nekoj drugoj (trecoj :D:D:D) zemlji?

Mislim, zavrsice se i ako je tako... da mi se ne svidja - ne svidja mi se, ali zavrsice se :)

wave je kupljen u italiji u media worldu, ali je pecat udaren u sloveniji i odmah sam u menjacnici sa tax return nalepnicom dobio pare... oni lepo kazu na poslednjem granicnom izlazu iz sengen zone, ali kazem ne secam se na madjarskom granicnom prelazu (sad sam bio par dana pre NG) takve kancelarije...
inace to je ovo: http://www.global-blue.com/en/home i najcesce stoji nalepnica na radnji, ali na MW je nije bilo i tek od skora su usli u sistem... kad smo pitalli pre godinu dana, prvo em niko ne zna engleski, em su se pravili blesavi na rec TAX, treba im reci IVA itd... puno su me obradovali kad su mi ove godine rekli da moze tax return, tj da su usli u sistem (mada sam mogao uzeti fakturu, pa overavati, pa sledeci put nositi nazad u MW i dobiti par eur vise, ali sto se zezati...)

pogledao sam sad gore na sajtu i ipak i na madjarskoj granici ima u IBUSZ-ovom officeu tax return...
 
Poslednja izmena:
Ja za Parndorf idem u petak, /.../. Bila je moja mama u Becu u tom najvecem trznom centru
Samo za one koji ne znaju gde se to tačno nalazi - Parndorf NIJE u Beču, već u blizini.

2q8r592.png

Decko je mislio na trzni centar u Becu, ne na Parndorf.
Inace kao sto su neki napisali, uglavnom je brendirana roba na popustu tako da mozete da prodjete i do 50% jeftinije ali uglavnom za nesto sto u startu kosta 200,300e.
 
Poslednja izmena:
I? Jel isao neko.
Ja mozda odem za vikend. Subota - soping, nedelja - obilazak grada i kuci.
500km, nije strasno.
 
Ja sam bio u petak. Ujutru krenuli u pola 4, stigli oko 10, s tim da smo pravili cesto pauze. Sto se tice odece, stvarno ima gomila toga na ogromnom popustu, moji su kupili nike patike za po 30 eura, sto je smesno. Ali ima jako puno stvari koje su na 50, 60, 70% popusta ali su snizene sa 200, 300 eura. Ogromno je, ima puno radnji, ali jako je tesko naci velicinu, posto je skoro sve rasprodato. Sto se tice IT opreme, ima neka radnja sa laptopovima, futrolama za mobilne, TVima, stampacima i slicno, mada nisam nesto imao vremena da zagledam. Video sam da je neki sony bravia 37" full hd lcd tv sa bravia 2 engineom (to sam zapamtio, modela se ne secam) kostao 555 eura, i da je iPod touch 4th gen 230 eura (8gb), i iPod nano 6th gen najslabiji model oko 150 eura ako se dobro secam. Definitivno vredi otici, ali bez nekih 300 eura po glavi mislim da ne vredi.
 
Ma zali boze onda taj shoping ako nema velicina, to imam i ovde za vreme popusta.
 
Ja sam bio za doček Nove godine u Beču i za sniženja je tačno.Imaju ulicu MARIJA HILFER ŠTRASE i jako puno naših ljudi,tu im je glavna šoping zona,sniženja idu i do 70%,sad su bila za Božićno i Novogodišnje praznike,a često bude i u avgustu mesecu,bar je tako bilo kad sam bio 2007,znači imaju sve,Mango,Springfild,Zara...u istoj ulici postoje 3 meka što mislim da je prava retkost,takođe sam u istoj ulici video i radnju sa IT prizvodima,u izlogu su bili Tošibini laptopovi sa naznačenom ekstra niskom cenom ali nisam puno zagledo iako sam nameravao da uđem jer me moja jača polovina odvukla,ajde sad ćeš tu da mi te gledaš grafiške karte,imaš kući pa gledaj nisi valjda po to došo:mad:Što se tiče puta,ako neko hoće u šoping,neka spremi tonu živaca pogotovo ako ide preko Horgoša jer ja sam na granici proveo oko 2 do 2 ipo sata.Prvo naši jedno 45 minuta,popizdeo,kontam,aj Mađari će to brže,kad oni još gori,oko sat,sat ipo,došlo mi da iskočim iz kože,znači zajedno oko 2 do 2 ipo sata stajanja u mestu,zamislite vi to:mad:Preko kockastih i Slovenaca to ide osetno brže.
 
Poslednja izmena:
Bio sam pre par meseci u Becu i nisam primetio neke preterane popuste u prodavnicama koje su mi zanimale (Nike, Diesel itd.). Od IT-a sam nasao samo neku Apple prodavnicu u centru Beca gde su cene identicne nasima. Video sam i neku prodavnicu specijalizovanu za igre, gde su cene takodje blizu nasima (5€ ~ 10€ manje-vise).
 
Što se tiče puta,ako neko hoće u šoping,neka spremi tonu živaca pogotovo ako ide preko Horgoša jer ja sam na granici proveo oko 2 do 2 ipo sata.Prvo naši jedno 45 minuta,popizdeo,kontam,aj Mađari će to brže,kad oni još gori,oko sat,sat ipo,došlo mi da iskočim iz kože,znači zajedno oko 2 do 2 ipo sata stajanja u mestu,zamislite vi to:mad:Preko kockastih i Slovenaca to ide osetno brže.
Oduvek je tako bilo, mogu još samo reći da si imao sreće, uzmeš li u obzir da je vreme kada se svi uglavnom vraćaju.

Od IT-a sam nasao samo neku Apple prodavnicu u centru Beca gde su cene identicne nasima. Video sam i neku prodavnicu specijalizovanu za igre, gde su cene takodje blizu nasima (5€ ~ 10€ manje-vise).
Apple ima u celom svetu iste cene, zar ne?
I igre, ako se odnosi na originale, takođe je sve isto
 
Ma kakav crni Bec za shopping. Kakvi crni Evropski gradovi.
Zaobici u sirokom luku. Jednom recju beda. Nije niti veci ni jeftiniji asortiman nego sto Beograd nudi. Za jeftin shopping jedino USA vredi. I asortiman i cene su nenadmashni. E sad to kosta ali mon dieu.........
 
Poslednja izmena:
@ragnarok,naravno da nisi vido kad si bio van sezonskih sniženja.Inače Beč je skup,tačno je da su cene ko kod nas al naše plate nisu ko kod njih tako da sam ja njihovu Bečku kobasicu platio 4 evra koja je super ali ipak je to samo hot dog koji me košto 450 dinara,znači preskupo.Koliko sam čuo Beč daje najveća sniženja tj.70% i da je po tome poznat.Bio sam i u Milanu,Parizu,Minkenu u Njemačkoj:)..i cene su manje više iste,a kakva su sniženja,neznam jer sam bio van njih.Ali sam primetio da ubijaju lovu na suvenire,sve po evro,2.
 
Poslednja izmena:
Ja sam bio u petak. Ujutru krenuli u pola 4, stigli oko 10, s tim da smo pravili cesto pauze. Sto se tice odece, stvarno ima gomila toga na ogromnom popustu, moji su kupili nike patike za po 30 eura, sto je smesno. Ali ima jako puno stvari koje su na 50, 60, 70% popusta ali su snizene sa 200, 300 eura.

Pa i to je ok ako je ta roba stvarno toliko kostala tj. ako joj cena nije vestacki podignuta da bi napisali neki suludi popust.
Kakva je procedura sa povracajem poreza? Nikad to nisam probao jer uglavnom idem sluzbeno pa i nemam vremena za zadrzavanje oko toga a i nisam trosio neke iznose oko kojih bi se vredelo cimati.
Znam da postoji neki donji limit od 150-160 EUR samo mi nije jasno da li je to iznos po jednom racunu ili mozes da dodjes na granicu sa nekoliko racuna ukupne vrednosti preko toga. Recimo racun za cipele od 100 iz jedne radnje, neki IT gedzeti za jos 100 iz druge i majice 50-60 iz trece.

Mi cemo 90% da odemo sad za vikend. Malo soping a vise na odmor od dece :)
 
Da li neko zna kakva je situacija u vezi radnog vremena u Beču za vreme uskrsa?
 
U Austriji za vreme praznika nista zivo ne radi. Jednom smo isli za vikend u Bec, i nismo mogli da nadjemo restoran koji radi posle 9. A za vreme praznika ili rade jako skraceno, ili uopste ne rade.
A sto se tice poreza, mislim da je limit 100 eura po glavi, znaci ako vas putuje 4, moze maximalno na robu do 400 eura da dobijes povracaj poreza. I da, cene jesu snizene sa 150, 200 eura, ali ima i jeftinih stvari. Ovo sto je sa te cene snizeno su stvari tipa Tommy Hilfiger, Lacoste, i slicno. ^^
 
Za novaka su radili skoro svi do 4 sata,sem Nord sea restorana kojeg bi svima preporučio,ima ih,a i jeftini su,to je riblji restoran,koji je jedini radio celu noć,doduše radila je i neka sljastićarnica kod Katedrale Sv.Marka u centru,mislim ja sam u njega otišo oko 9 uveče i sedeo jedno sat i kusur vremena jeo i grejo se jer sam novaka čeko na trgu,izašao sam oko pola 11,a restoran je bio pun tako da mislim da će i drugi zbog uskrsa sigurno raditi ako ne do 4 sigurno do 6.
 
Nema limita po racunu, jedino sto postoji administrativna taksa koja se razlikuje od radnje do radnje, obicno je 10e fixno, tako da ako iznos poreza nije >10e, nece ti pisati formular ;)
Ima radnji koje rade povracaj na licu mesta ako se plati kreditnom! (bitno je da kreditna NIJE iz EU). Retke, ali nadju se - kompletan porez se vrati.
 
Da,na granici.
 
Koliko se ja sećam, a bio sam pre nove godine, nije bilo prodavnice IT robe...

Ono što bih dodatno hteo da naglasim jeste da na istu foru, bukvalno prekopiranu i što se samih zgrada tiče imate i u Budimpešti, odnosno Torokbalintu. Zove se Premier Outlets Center, ali plaćanje je isključivo u forintama! Što je najbitnije, prolazite pored njega kad idete za Beč, tako da možete svratiti i pogledati.

Što se tiče popusta, kao što je neko već spomenuo, istina - budu veliki ali samo skupljih stvari, npr džemper Lacoste koji inače košta (lupam) 250e snižen je na 110e.

Takođe ako si zainteresovan, mogu ti pronaći adresu i ime jednog od najvećih shopping centara u Evropi, nalazi se na 3-4 od samog Beča, gde ćeš naći bukvalno sve, od nameštaja preko odeće do IT tehnike (ja sam u Applu sedeo lično 2 sata) :) Što se cena tiče, približne su cenama iz Ušća, Delte (odeća) ali možeš naći stvari koje još uvek nema kod nas, što je meni lično bio prioritet.

Nadam se da sam barem malo pripomogao, naravno ako neko ima dodatna pitanja, rado ću mu odgovoriti.
 
Takođe ako si zainteresovan, mogu ti pronaći adresu i ime jednog od najvećih shopping centara u Evropi, nalazi se na 3-4 od samog Beča, gde ćeš naći bukvalno sve, od nameštaja preko odeće do IT tehnike

Ja sam zainteresovan, pošto ću uskoro opet u Beč...
 
Shopping City Süd, ili SCS, nalazi se u mestu Mödling, kraj Beča, po navigaciji se lako nađe. I da, najveći je u evropi.
 
@kupuz

Evo Avijon je odgovorio umesto mene, na isti sam mislio, da nema zabune.
 
Pandorf je meni prilicno bezveze, opsim za skuplje stvari za koje nije los. Burberry, Lacoste, pa cak i Gucci, sve to moze da se nadje sa znatnim popustima. Primer recimo Gucci zenski novcanik veliki za 60 eur. Od ovih jeftinijh stari tesko da moze da se nadje nesto jer kao sto rekose drugi i ako ima, tesko je naci velicinu.
Ima jedna odlicna radnja za bebe i male klince koja ima robu sa greskom a fura Burberry, Escada i D&G slicne stvari i tu su cene stvarno dzabe, a greske su smesne, neprimetne za normalno oko.

Tehnicku radnju uopste nisam video iako sam trazio, tako da i ako postoji smatrajte to samo nekom usputnom zezancijom sa mrsavim izborom.

Inace sto se odece i obuce tice Spanija je ubedljivo najpovoljnija u Evropi, naravno pogotovu u vreme rasprodaja od sredine januara i krajem avgusta. Sad ima i Spanair za Barselonu, pa lepo na avion i uzivancija. Jedini problem je sto su outleti i veliki shopping centri van grada i to debelo, pa treba rent-a-car ili bus, kako ko hoce.

Tehnika je inace u Evropi postala preskupa po Saturnima, MediaMarktovima i slicnim radnjama i svi kupuju online. To je naravno problem ako nemate kod koga da narucite pa da pokupite, zato nadjite sta hocete, porucite online i pokupite kad idete napolje, to je najbolja varijanta.

Neko je spomenuo i USA i tu se naravno slazem jer su cene dramaticno nize nego u Evropi, roba je kvalitetna, a tek outleti su posebna prica sa popustima. Treba samo stici do tamo i smestiti se, mada evo sad bas imaju prilicno jeftine karte za USA iz okolnih zemalja (citaj Budimpesta), mada ni odavde nije puno (oko 550 eur za NYC).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno