Šta je novo?

Prestigio PER5062B e-book reader

Mixoni

Slavan
Učlanjen(a)
28.06.2006
Poruke
77
Poena
310
Hteo bih da pazarim navedeni e-book reader pa me zanima da li neko poseduje isti i koliko je zadovoljan njime.Naime meni je prvenstveno potreban za citanje pdf-ova zato sto su mi vecina knjiga iz kojih ucim u pdfovima,a iskreno kicmu sam iskrivio sedeci za kompom.Ovo sam za sad video u gigatronu i bio bih zahvalan ako neko moze jos nesto slicno da mi preporuci,maximalno bih dao do 20k.

Poz:wave:
 
Hteo bih da pazarim navedeni e-book reader pa me zanima da li neko poseduje isti i koliko je zadovoljan njime.Naime meni je prvenstveno potreban za citanje pdf-ova zato sto su mi vecina knjiga iz kojih ucim u pdfovima,a iskreno kicmu sam iskrivio sedeci za kompom.Ovo sam za sad video u gigatronu i bio bih zahvalan ako neko moze jos nesto slicno da mi preporuci,maximalno bih dao do 20k.

Poz:wave:
Zavisi. Ako čitaš OCRovane fajlove bez slika/dijagrama, ili neke romane, ili uopšte imaš knjige u epub formatu, onda je ovaj od 6" ok. Ako imaš većinom udžbenike koji nisu OCRovani, nemoj ni da se nadaš da ćeš moći da ih vidiš na tom čudu. Em mali ekran, em low contrast e-ink ekrana. Ni rotiranje ne pomaže, pazi kad se ne vide normalno ni na 9.7", a kamoli na 6".
 
Mi u kuci imamo par e-book reader uredjaja izmedju ostalog smo pre par dana na promociji dobili model Prestigo PER3072B i evo par komentara (mozda ti pomogne)

Sam uredjaj je solidno uradjen od kvalitetne plastike (nema krckanja i ugibanja) tasteri su za moj pojam malo tvrdi ali ne smeta toliko

Ekran nije osetljiv na dodir velicine je 7" i za tu vrstu uredjaja ima solidan ugao gledanja ipak je zamisljen da se cita kao knjiga. Ima 5 nivo osvetljenosti po meni su 2 i 3 idealni, Zbog boje ekran je odlican za pdf formate u kojima dolazi vecina casopisa (i knjiga) ali gubi trku sa naprimer e-ink ekranima koji skoro da ne trose struju :))) i koji su odlicni za obicne tekstualne knjige ( u poredjenu sa PRS-950SC i Harmony eBook)

Meni je pregledan i krajnje jednostavan meni je zafalilo par nekih opcija ali sve u svemu je dovoljan

Kad se prikljuci na racunar njegovih 2GB interne memorije kao i micro SD se vide kao dva nova drajva - fajlovi se prenose klasicnim kopiranjem

Obloga ili korice (da podseca na knjigu su se iskrivile (citaj ne mogu lepo da se zatvore posle dva dana) kad sam poceo da ih ispravljam nesto unutra je krckalo (kao da su ukrucenje napravili od jeftine plastike) i izlomilo se ali su korice zadrzale formu. Sam uredjaj stoji u njima dosta labavo tako da moze lako da ispadne (mozda je to slucaj sa ovim modelom ili ???) ali avaj za taj rang sta ocekivati.

Najbitnije sam uredja podrzava sve poznate e-book formate sa naznakom da se najbolje snalazi sa formatom fb2 (rotacija strane promena velicne fonta) pdf cita solidno kad kazem solidno mislim na brzinu ucitavanja meni je zametalo sto kad ga postavim u horizontalan polozaj nemogu stranu da skrolujem prstom (po ekranu) vec kursorskim tasterima. Inace od kad sam kupio pre par godina e-book reader ja koristim Calibre - E-book management (besplatan) program za konverziju formata nazalost Prestigio nije podrazan kao uredjaj kako bi se isti mogao sinhronizovati sa programom ali je to nije nekakav problem. Isti program ima jako dobro video upustvo kako raditi u njemu tako da ga svakom ko ima e-book reader preporucujem. Koverzija odnosno prelom stranica iz formata u format nije bas sjajan tako da ce te se morati malo igrati sa time (mislim na program).

Citljivost ako su knige u nekom od e-book formata (fb2, pdb, epub) necete imati nikakvih problema kao ni sa html i txt formatima..nazalost pdf zavisi ako su to slike skenirane i stavljene u pdf bice male gotovo necitljive i moracete da okrecete reader kako bi videli (tu dolazi do izrazaja velicina ekrana) reader ima dobar zoom ali to vas dovodi do blesavog skrolovanja pomocu kursora. Po meni 7" je donja granica za e-book reader da se moze ugodno citati mozda 8" maksimalno 10" sve preko toga gubi smisao (licno misljene)

Multimedija jeste da sam veliki protivnik buckurisa ili ti uredjaja koji sluze za sve i svasta. Multimedija kod ovog uredjaja je podeljena na Slike (jako lepo ih cita - brzo) filmove (po specifikaciji cita mkv ali nisam probao (svi filmovi su mi preko 8GB) moja starija cerka koja je isti zaplenla ubacila je par spotova skinutih sa youtube sajta 480p (flv) i par spotova u formatu rmvb (480p) mogu reci da sam se prijatno iznenadio nema desinhronizacije slike i tona i sve je fluidno bez seckanja. Nazalost nisam imao prilike da vidim dali uredjaj podrzava titlove ali avaj pa ovo nije video player vec e-book reader. Muzika kao na bilo kom playeru moze se staviti u pozadinu dok citate knjigu.

Sad koliko je trajanje baterija pa rekao bih po cerkinim drndanju i igranju sa njim od 6-10h zavisi sta radis (filmovi, muzika, knjige)

Ako imas neko pitanje mogu da ti odgovorim
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao prestigio 3xxx sa e-ink ekranom, i bio sam dosta zadovoljan sa istim. Ali ostaje konstatacija da bi zaista uzivao u citanju, treba ti epub, doc ili slican tekstualni format fajla. Skenirani pdf je los za citanje jer imas cimanje oko zumiranja i skrolovanja...najjednostavnije je pretvoriti pdf u epub, pomocu calibre-a, ali se pozdravi sa slikama...

Inace, igrao sam se malo sa modelom koji si naveo u naslovu u Comtrade-u, i ne deluje los, ali i dalje je spor za moje potrebe, ja sam resio da uzmem tablet i da citam na njemu...ipak vise citam net clanke nego cele knjige...
 
nudi dosta toga i ja bih licno izabrao ovo cudo (narocito kada se uzme cena u odnosu na Samsungov tablet). Za one koji vole ove sprave (racunam tu i netbook-ove) dobar izbor-ali bih ja (i ljudi sa slicnim misljenjem) bez razmisljanja bih uzeo neki laptop (ima pristojnih za 450eur).
 
20.000 za ebook je premnogo, s obzirom da jedan osnovni kindle ne kosta ni 70e, a po oglasima ima nekoliko proizvodjaca 40 do 100e.Medjutim ebook nije za pdf.
 
Nazad
Vrh Dno