Šta je novo?

Instalacija SSD-a

I meni je pisalo msahci u startu, to je valjda default windows7 ahci driver, posle sam instalirao AMD ahci driver i sada pise amdsata
 
Poslednja izmena:
Nisam pametan sta raditi ; primetio sam da kada sam obrisao RST drivere obrisali su se i chipset driveri a stim i u HD tune programu je nestao TRIM.
Nakon ponovne istalacije svezih i najnovijih drivera za chipset TRIM se pojavio :p
 
PUFFF PUFFf PUfff Puff puf...

Care kad uzmognes vremena "prostudiraj" slike pa pojasni sta vidis ...
:D:D:D

Prva slika - ukljucen ti je AHCI, ono je njegov "bios" za ocitavanje nakacenih uredjaja ;)
Druga slika - SSD ti u Windows-u radi pod Intel RST drajverima (iaStor) ;)
Treca slika - bios :p tj. ono gde biras IDE/AHCI (ili pak RAID) mod
Cetvrta slika - ovo ti, u principu, nije potrebno... to je podesavanje IDE/AHCI (tj. RAID) moda za drugi kontroler na ploci (npr. JMicron ili sta vec da imas), a koji nije native Intel ICH koji se nalazi na ploci... a gde ti, najverovatnije, nije ni prikacen nijedan uredjaj. Nadam se da si me razumeo sta sam hteo da kazem... kod mene je taj kontroler iskljucen, to je na "disabled" stavljeno u prethodnom redu.
Ja sad nemam pojma sta to gledam i jel ili nije AHCI ukljucen ...
Jeste, ukljucen je... samo se postavlja pitanje koji se pak drajveri koriste u samom Win-u: default MS/Win - "msahci"... ili pak Intel RST - "iaStor" ;)
Kako se vraca Intel Rapid Storege Tehnology Driver na MS RST-drajvere one koji su dosli uz sam W7...
Objasni detalnije... :zgran:
Iskreno - ne znam, jer to (jos) nisam ni radio... ali, pretpostavljam da, nakon sto deinstaliras RST drajvere, pri sledecem butovanju Win-a sistem sam stavlja odgovarajuce drajvere - bio to IDE ili AHCI mod, zavisno od postavke u biosu.

A to ces vec lako proveriti u AS SSD-u ;)
 
Hvala Care!

Meni nije nestala podrska za TRIM u ocitavanju u HD Tune, posle najobicnije deinstalacije Intel RST drajvera.

Ostavljam za sada komp na ms-rst drajverima ...

Joj koji smo mi "pacenici", vece pred Novu godinu i s ovim se zezamo... cheers

:party:
 
Poslednja izmena:
Hvala Care!

Meni nije nestala podrska za TRIM u ocitavanju u HD Tune, posle najobicnije deinstalacije Inter RST drajvera.

Ostavljam za sada komp na ms-rst drajverima ...

Joj koji smo mi "pacenici", vece pred Novu godinu i s ovim se zezamo... cheers

:party:

Heheh pa da si citao iznad video bi da sam ja to radio i da mi je nestala TRIM podrska ;) a sto se tice novaka ja ostajem kuci :p
 
Heheh pa da si citao iznad video bi da sam ja to radio i da mi je nestala TRIM podrska ;) a sto se tice novaka ja ostajem kuci :p

Pa zato sto sam vec ranije video da ti je nestao TRIM posle deinstalacije Intel RST drajvera, ja sam i napisao, da se zna da meni nije nestala podrska za TRIM,,, a zasto tebi jeste a meni nije nestala trim podrska to ne znam ...
 
Pa zato sto sam vec ranije video da ti je nestao TRIM posle deinstalacije Intel RST drajvera, ja sam i napisao, da se zna da meni nije nestala podrska za TRIM,,, a zasto tebi jeste a meni nije nestala trim podrska to ne znam ...

Sorry ja sam prebrzo procitao i ucinilo mi se da je i tebi nestalo :D
 
Ja vise necu da cackam ovaj ssd, bitno mi je a radi TRIM i da ima podrsku za AHCI, u ostalo se ja ne raszumem i sve drugo je cackanje onako bzze, diras a ne znas sta i zasto diras i mozes samo nesto da pokarabudzis i posle "kukas"...

Jos samo da "smislim" kako da rasteretim ssd, jer nesto ga bas opasno puno zatrpava, raste zauzetost particije i raste, a ne znam tacno sta je i zasto ...
winsxs folder u W7 je bas ogroman (7-8GB) pa negde daleko ispod je naredni neki...
 
Poslednja izmena:
winsxs folder u W7 je bas ogroman (7-8GB) pa negde daleko ispod je naredni neki...

Da, winsxs je problem za koji izgleda nema pravog rešenja, ako sam dobro shvatio u tom folderu su i 32-bitne i 64-bitne verzije raznih DLL-ova jer obe mogu da zatrebaju nekom instaliranom programu. Po tome ispada da je na mali SSD bolje instalirati 32-bitni windows jer bi taj folder onda, valjda, zauzeo upola manje mesta.
 
Razlika izmedju IDE i AHCI moda... na mom primerku, danas testirano.

attachment.php

attachment.php
Znači IDE režim je brži pošto mu je brži upis 4KB fajlova, a ovo drugo manje-više isto. :d
 
Mozda glupo pitanje ali ajde da pitam...

Kada u BIOS-u ukljucim AHCI mod (zbog koriscenja SSD-a), da li to znaci da ce mi svi ostali HDD-ovi raditi u tom modu i da li to ima nekih negativnih strana?
 
Znači IDE režim je brži pošto mu je brži upis 4KB fajlova, a ovo drugo manje-više isto. :d

Upravo tako :p
To je ona, nama dobro poznata logika... i po toj istoj - sve ostale kolone bi cak valjalo fotosopirati, te izbrisati sasvim :d
Narocito onu divljacku 4KQD32 read, gde je razlika izmedu modova ogromantna i neverovatna :D:D:D


2 S.V.E.T.A.:
Da, tako je... pod AHCI (tj. IDE - koji vec da izaberes u biosu) modom ti radi sve sto je prikaceno na taj kontroler. Mislim, eventualno bi cak mogao da imas i kombinaciju IDE i AHCI moda - da ti native (ICH) kontroler radi u jednom modu, a onaj dodatni, sto se obicno nalazi na plocama (neki JMicron, najcesce) u drugom. Mada ne znam zasto bi to iko radio...
A negativnih posledica rada u AHCI modu naravno da nema, niti ih je ikada pa bilo... AHCI ima samo prednosti u odnosu na IDE, mana nikako.
 
Na mojoj ploči postoji opcija da sata 1-4 bude ahci a 5-6 IDE. U uputstvu su preporučili da optiku stavim na IDE pa sam tako i uradio. Stariji seagate HD od 250GB radi sasvim lepo na AHCI.
 
Da ti nisu 5 i 6 mozda na nekom drugom kontroleru... ? Mozda vec pominjani JMicron?


P.S. I gde nestadose konfiguracije korisnika... ono "Moja masina" polje?
Tu sam mogao lepo da pogledam koja ti je ploca, te da sam utvrdim i zakljucim nesto...
 
Ploča je Edit ASUS M4A87TD/USB, komponente se sada mogu videti kad klikneš na korisnički profil, pa "about me". JMicron kontroler na mojoj ploči postoji, jedino mislim da je zadužen za ATA, a ne SATA. Kad se odabere AHCI, onda portovi 1-4 postaju AHCI i to se ne može promeniti, a portovi 5/6 postaju AHCI ali se može odabrati opcija da budu IDE.
 
Komplikovano, slozices se... i ovo za plocu, tj. AHCI/IDE/kontroler :)... a vala i ovo za konfiguraciju korisnika :D:D:D


P.S. Kod mene sve moze moze da se menja, i za portove u okviru ICH-a, i za ove JMicron-e... tj. sve moze da se steluje i bira izmedju IDE, AHCI i RAID modova. I JMicron je zaduzen kako za onaj jedan IDE/ATA prikljucak, tako i za jos 4 SATA prikljucka.
S tim sto, naravno, taj kontroler nije ni ukljucen u biosu, to od prvog dana stoji na "disabled".
 
Poslednja izmena:
Care,jedno pitanjce:
Ima li smisla po tebi da uzmem jos jedam nov vertex 2 i sastavim sa ovim mojim u raid0 ?
Ako da zasto da ako ne zasto ne?

...u stvari dva pitanja,da li to da radim ili da ostanem na ovome pa u nekom narednom periodu kad mi izleti da uzmem takav crucial kao tvoj?
 
Uh, zaista ne znam sta bih ti rekao na ovo... nisam se igrao sa RAID-om, nikada - ni sa hardovima, a vala ni sa SSD-ovima :p
Brzinski bi bilo dobro, ne sumnjam... ali u ostalim aspektima (pouzdanost, eventualno... podrska za TRIM - koje valjda nema kada su diskovi u RAID-u) ne znam kako bi to ispalo.

Ono sto pak mogu da ti kazem jeste da ovaj C300 razbija kako radi... bar po CDM-u i AS SSD-u :p
Mislim, rad u Win-u je pesma, no doubt about it, ali takodje ne sumnjam da je isti slucaj i sa ostalim SSD-ovima (i tim Vertex-om, naravno), iako su brzinski slabiji... to tesko da moze da se oseti i "opipa". One cifre pak - kojih se vala nagledasmo :) - u ovim programima za testiranje drajvova govore da je C300 jednostavno u ligi iznad ovih SandForce-ova... i uopste nema ovih buba i bubica tipa opadanja upisa na ~60MB/s *iz ko zna kojih razloga* ili tako necega. Jednostavno, SSD kida kako radi, i sasvim mu je svejedno jel' pun ili potpuno prazan - C300 razbija. Eno tamo u "Domacem trzistu" jos jednog primerka, u temi posvecenoj njemu... jos jedan forumas ga se dokopao, ima cak i ja nijansu bolje skorove nego ja. Opasna sprava.
Mogu samo da je preporucim, u svakom slucaju... svakom ko moze ikako da je se docepa ;)

Mojem misljenje je da je to, bar trenutno, i dalje najbolji SSD koji se kaci na SATA port.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice Vertex 2 i tog opadanja upisa na ~60MB/s, na koje kategorije se konkretno u AS SSDu odnosi (Seq,4K, 4K-64Thrd)?
 

Prilozi

  • crystal disk mark instaliran chipset driver.JPG
    crystal disk mark instaliran chipset driver.JPG
    46.8 KB · Pregleda: 84
  • crystal disk chipset driveri 1000MB.JPG
    crystal disk chipset driveri 1000MB.JPG
    47.8 KB · Pregleda: 83
Sta je merodavnije AS SSD ili CSD
 
Default test u CDM-u, default :smoke:
I sve ostalo na default... 5 prolaza, 1000MB pattern. Sto bre volite da cackate po opcijama, posle bre ne mogu dva rezultata da se porede, sve po opcijama izmesano :)
Drzite se defualt-a, da imamo valjanu komparaciju.


P.S. Dobar skor u AS SSD-u, primeticu...
 
U pravu si cak sam i ja podlego tom isterivaju uradicu CDM po difoltu za ADATu Vidim vec se neki zale na ovaj disk al da proverimo.Dobar skor mozda ali sta je to mereno po specifikaciji ako je ona 280/270
 
Poslednja izmena:
Pa i svim (ovim) ostalim SF diskovima je uglavnom takva specifikacija ;)
 
Konacno...bez tvikova i intel drajvera

Untitled.jpg
 
RAID, a... nice ;)
Nema mi druge, moracu da smekam onaj najavljeni C400 kako bih ti pomrsio konce :p


P.S. A i nova verzija AS SSD-a... ;)
 
Ma ja rek'o moram da kupim jos jedan vertex da budem bolji od CAR-a i tako i uradim :p

Salu na stranu ovo je stvarno razlika u odnosu na single.Recimo u Operi otvara asus.com strane kao da ih imam na hardu.Instalacija nekih programa
traje bukvalno dva klika...Next i Finish.Neki programi ili drajveri koji nemaju prozor finish ili restart my comp. i nepojavljuju se uopste.
Ovo je sada ono sto sam ocekivao od SSD-a.Hvala svima na savetima odoh malo da odspavam...pa sutra sabiram utiske kad dodjem s' posla.
 
Nazad
Vrh Dno