Šta je novo?

Instalacija SSD-a

Koliko sporo u sekundama?
 
Meni licno nije bitno koliko se podize sistem,bitno mi je u realnom radu.Imam losu naviku da otvorim po 20-30 tabova u operi,dok nesto kopiram i Azureus u pozadini skida nesto.
Krenem da radim 10 stvari odjednom (kad dete zaspi) pa ne znam sta cu pre dok nisam i sam zaspao.
Pravim masinu koja ce dobro da radi multitasking,podizanje sistema mi je zadnja stvar na koju obracam paznju jer komp restartujem jednom u 2 nedelje.
 
Napraviste nauku od instalacije ssd diska. Windows 7 ce sam prepoznati isti, podesiti offset, disejblovati superfetch, index itd...
Ja sam moj instalirao u ata modu, jer ahci mod, je mnogo spor kod dizanja sistema.Kasnije samo trba ukljuciti TRIM finkciju, ako je ssd druge generacije.

Taj skini boottimer da vidimo kolko sekundi kod mene u AHCI bootuje za 11sekundi:D
 
Taj skini boottimer da vidimo kolko sekundi kod mene u AHCI bootuje za 11sekundi:D

Ne znam da li se to racuna ali ja sam mislio na ocitavanje iz biosa a sto se tice samog win podigne ga brzo mislim da je nekih 25-26 sec sa svim programima koje ocitava sa njim.
 
Ne znam da li se to racuna ali ja sam mislio na ocitavanje iz biosa a sto se tice samog win podigne ga brzo mislim da je nekih 25-26 sec sa svim programima koje ocitava sa njim.

Mene interesu je dal je istina da brze bootuje ata modu ili AHCI:)
 
Mene interesu je dal je istina da brze bootuje ata modu ili AHCI:)

NIsam probavao u IDE mod nikada SSD pa ni ne znam , a sto se tice AHCI moda napisao sam vec da to malo potraje dok ochita bios ili sta vec pa tek onda ide na red win a win ide nenormalno brzo toliko da ni nemam plavog ekrana na kojem pise welcome ;)
 
Nema sanse... mislim da je boot vreme *samog Windows-a* identicno, ili cak mozda i bolje pod AHCI-jem, jer jednostavno sam SSD radi osetno brze.
Znaci, boot samog Win-a, kao sto rekoh... ono kad krece klasicno ucitavanje - od momenta kada se pojavi Win logo, tj crtica/tackice (zavisi koji je Win u pitanju :)), pa do ulaska na desktop i pretvaranja pescanika/kruzica u strelicu. Ne ono sto se dogadja pre toga.
Radio sam vec ovaj test na Raptoru svojevremeno, identicno je vreme bilo... merio stopericom, u sekundu se gadjaju.

Ono sto ljudi brkaju jeste boot *od trenutka kada se stisne power dugme, pa do gledanja u desktop* sa ovim prethodno navedenim... a to je vec druga prica. Tu je vec svaka ploca, tj. sistem drugaciji, i svaka ima neko svoje vreme za inicijalizaciju kontrolera, ispisivanje osnovnih informacija... dok ne pusti dalje i prikaze Win loading ekran. Opet - tako je i meni izgledalo da AHCI mod "davi kao zmija zabu" prilikom boot-a, te nikako da zavrsi... a onda sam opet uzeo stoperciu u ruke, pa premerio - na mojoj ploci, podjednako je vreme koje je potrebno da se stigne od trenutka paljenja kompa do Win loading ekrana (crtica/tackice :D). IDE ili AHCI mod, isto je. AHCI izgleda ka da traje duze, na prvi pogled - ali kada je ploca u AHCI-ju, ona prakticno potpuno preskace onaj prvi ekran po paljenju kompa (ono kada ocitava brzinu procesora, kolicinu memorije, diskove prikacene na plocu itd.), bukvalno protrci kroz njega i odma' pici na ocitavanje uredjaja koji su nakaceni na kontroler. Kod IDE moda tog "drugog" koraka, naravno, uopste nema... ali on pak gubi vreme na onom prvom ekranu, kada ocitava sve ove parametre koje sam vec naveo - i diskove prikacene na kontroler.
Tako da, IDE ili AHCI - isto mu dodje boot vreme. Bar kod mene. U sekundu isto.


Sa druge strane, drzati SSD u IDE modu, makar i vreme butovanja bilo 6 puta brze nego na AHCI-ju, prakticno je ludost... zbog one povelike brzinske prednosti koje AHCI mod ima kada se vec stigne do tog Windows-a.
IDE mod, na SSD-ovima, jednostavno nema sta da trazi.
 
Super ti ideja sa stopericom , sad si nam razresio pitanje IDE/AHCI vreme odziva itd :p
Pitanje je jos kako ko ostavi u biosu da mu bude na quick boot ili normal i dali ide prvo CD rom kao kod mene pa tek onda HDD :d
 
Poslednja izmena:
I sve to stoji :p

Naravno, "quick boot" se podrazumeva... kao i da je HDD prvi ;)


P.S. Meni je boot 22-23 sekunde, ocitava onaj log iz Event Viewer-a iz 7-ice ;)
 
I mene je interesovalo ta razlika IDE/AHCI zato sam i pitao ne samo zbog boot vremena nego i u radu. Imam jedno pitanje: Sad će popusti još malo da krenu pa bih uzeo jedan SSD. Trenutno imam 4 hdd-a, od kojih na jednom 7-ca a na drugom XP. Oba su u IDE modu kao i ostala 2 hdd-a koji sluze za storage.
Kada budem uzeo ssd sta mi je činiti u BIOS-u? Ja sam mislio da otkopčam sva 4, u BIOS-u promenim na AHCI, instaliram 7-cu na ssd, instaliram i sve podesim kako bih želeo. Onda, prikačim ostale hdd-ove . Pitanje je da li ce to raditi tako, da li ce mi oba OS-a sa SATA hdd-ova raditi normalno? Ili ima neka treca procedura za sve ovo?
 
I mene je interesovalo ta razlika IDE/AHCI zato sam i pitao ne samo zbog boot vremena nego i u radu. Imam jedno pitanje: Sad će popusti još malo da krenu pa bih uzeo jedan SSD. Trenutno imam 4 hdd-a, od kojih na jednom 7-ca a na drugom XP. Oba su u IDE modu kao i ostala 2 hdd-a koji sluze za storage.
Kada budem uzeo ssd sta mi je činiti u BIOS-u? Ja sam mislio da otkopčam sva 4, u BIOS-u promenim na AHCI, instaliram 7-cu na ssd, instaliram i sve podesim kako bih želeo. Onda, prikačim ostale hdd-ove . Pitanje je da li ce to raditi tako, da li ce mi oba OS-a sa SATA hdd-ova raditi normalno? Ili ima neka treca procedura za sve ovo?

Moraces postojece windowse da prebacis u AHCI mod a to imas negde u temama pa cak i na vise mesta vec opisano
 
Moraces postojece windowse da prebacis u AHCI mod a to imas negde u temama pa cak i na vise mesta vec opisano

Ok, znači pre nego što instaliram win na SSD-u? Jel' ima rizika nekog gubljenja podataja tokom te registry promene sa IDE NA AHCI?
 
Da to sam i planirao da uradim,ali me zanimalo da li bi bilo nekih problema sa postojecim os-vima na SATA uredjaju.
 
Da to sam i planirao da uradim,ali me zanimalo da li bi bilo nekih problema sa postojecim os-vima na SATA uredjaju.

Pa ako odradis image starim onda kako sam ti rekao iznad ako instaliras svez win 7 drugacije ide.
U biosu podesis AHCI mod i instaliras win e sad je na tebi kad ces da ubacis drivere za AHCI u win dali prilikom instalacije win-a ili posle instalacije ;)
 
Hvala Jabuko i Zeroberto brazilac:D, probacu sa XP-om i sa 7-com, pa ako ne radi reinstall:wave:.
Hvala za linkove.
 
Ja sam ovako instalirao ssd

SSD "obavezno" na w7 (bolje je i trim mu radi kako treba).
Montiramo ssd (sata kabal, naponski kabal, postavimo ga gde zelimo da stoji...), upalimo komp i udjemo u bios, namestimo da je ukljucen AHCI (gde god ima i spominje se u biosu - ukljuci), snimi podesavanje biosa i pocni da instaliras Windows 7, formatiraj ssd i instaliraj sitem, dodaj drajvere za plocu (chipset, zvuk, grafika...).
Moze a ne mora da se instaliraju Intel RST drajveri jer radi ssd i bez njih odlicno.
W7 vec ima u sebi odgovarajuce drajvere i sa kojima ssd radi bez ikakvih problema.
Ljudi kazu bojle ce da radi ssd sa Intel RSD drajverima (Intel Rapid Storage Technology), moguce je, cak verovatni i tacno (citajte i druge teme o ssd u kojima se o tome prica, sta, kako, zasto...) mada ni vi ni vas komp necete bas u realnom radu videti i osetiti razliku.
Za w7 ne trebaju nikakvi (valjda i nemaju) AHCI drajveri, ljudi ih brkaju sa RSD drajverima.
RSD drajveri se mogu instalirati nakon instalacije OS, diraktno iz W7 ili tokom instalacije OS sa butabilnog usb-a ili flopi-ja (sta je lakse? pa naravno nakon instalacije os, iz samog w7).
SSD je bolje da se koristi uz W7 jer u njemu radi TRIM.
 
Potreban hitan odgovor stize mi Kingston SSD 64GB SV100S2D/64G pa posto sam laik sto se tice biosa pa me zanima ako mozeneko da mi kaze gde se nalazi AHCI u biosu da bi ga ukljucio.
 
Zavisi od BIOS-a, na prvoj stranici (Main ili Standard CMOS Features) imas nesto tipa IDE/SATA Configuration, pa tu udjes i nadjes nesto tipa Configure SATA as i imas ponudjeno Standard IDE, AHCI, RAID.
 
Uzeo sam juce ADATA 128GB ali mi W7 vidi samo 111GB gde nestade 17GB. To je ceo operativni sistem.
 
Poslednja izmena:
Ma ok ali ovo je previse kod @Cara je Crucial 128 ali ga vidi kao 119 GB, 8GB nije malo na ovako mali disk. Sve mi se cini da je tu nesto ustinuto za nesto i da bi mogao jos neki GB da se oslobodi.
Na mangusti 60GB je bilo 54GB
 
Poslednja izmena:
Evo iskopao sam sta gospoda iz ADATA malim slovima kazu:

Due to format and provisioning features of this product that enable the basic functionality of Flash storage devices, this product may use up to 13% of the total storage capacity listed for operational usage. Therefore the actual usable storage capacity may vary.

A to u reklami nigde nepise vec se hvale kapacitetom od 128GB auhh koja prevara
 
Poslednja izmena:
Ma ok ali ovo je previse kod @Cara je Crucial 128 ali ga vidi kao 119 GB, 8GB nije malo na ovako mali disk. Sve mi se cini da je tu nesto ustinuto za nesto i da bi mogao jos neki GB da se oslobodi.
Na mangusti 60GB je bilo 54GB
Bogami, nije malo... mislim, meni pa krivo sto umesto 128 imam 119GB, ali da imam tek 111... it sucks.
 
@Peja mi je dao link na Anandu i sve mi je jasno na kontu performansi zrtvovan je prostor plus sto realno ovaj disk je 120 GB kao i tvoj ali su oni marketinski spojili jos nekih 8GB koji idu sa kontrolerom
 
Eeeeeh, SendForse proklet da si... :p
 
Evo iskopao sam sta gospoda iz ADATA malim slovima kazu:

Due to format and provisioning features of this product that enable the basic functionality of Flash storage devices, this product may use up to 13% of the total storage capacity listed for operational usage. Therefore the actual usable storage capacity may vary.

A to u reklami nigde nepise vec se hvale kapacitetom od 128GB auhh koja prevara

Tebi je matematika očito lošija strana?!?!

To je stvar koja se ponavlja kod svih HDDova, SSDova... od kada postoje.
Naime, zna se da je u računarskoj tehnici osnovna jedinica b (bit) pa izvedena Byte (bajt= 8 b) tako da 1GB ima 1024B a ne 1000B. Proizvođači diskova se koriste osnovnim Si jedinica i tako i proizvode diskove. Njima je 128GB=128*10^9 a prevedeno to mu dođe (128*1000K*1000M*1000G)/1024K/1024M/1024G= 119,21GB i otud pad kapaciteta diska a ne od baba i žaba...!!!!!!!!
 
@neogeo

procitaj temu, pogledaj oba posta iznad. Nije samo 1024/1000 problem.
 
Nazad
Vrh Dno