Šta je novo?

Instalacija SSD-a

Ispao malo iz fazona sa SSD-ovima (dugo ih nisam koristio). Uzeh SanDisk 128GB i planiram da ubrzam malo laptop. Koja je procedura sada? Da ostavim da instalacija sama formatira disk? Sta sve bese treba da se pogasi u Win-u?
 
Druže pogledaj ovo, inače ako ima neko nešto još šta treba da se uradi neka ostavi info. mož ima još neka finta za bolji rad
 
Jooooooj samo nekoliko strana unazad i videli bi ste da masa tog uopste ne treba, u stvari ne trba nista, mogu se uraditi 2-3 stvari.... da imate samo da pogledati datum kad je ta "mudrost" okacena i malo da razmislite bilo bi vam jasno, mozda.
 
Disable superfetcha, searcha, indexa ne moze da skodi svakako. Nema tu nikakva mudrost. Razmisli, mozda ti bude jasno.
 
Greška, P307 je dobro zborio!

Naime već je i ovde u temi pominjano a i u drugim temama, da i Win 7 sam ugasi superfetch kad detektuje da je na SSD-u, a search i index teško da škode. Šta više već 8-8.1 NE gase superfetch već ga prilagodi za upotrebu sa SSD-om i ustanovljeno je da ima koristi i od search i index-a. A kod 10-ke će biti još više unapređenja.
Drugim rečima informacije slične pomenutim su poodavno zastarele a neke su i tada bile pogrešne i netačne, te bi išao i dotle da mogu da kažem da je dosta takvih "saveta" jednostavno dezinformacija od strane neupućenih paničara... ;)
 
Menjam plocu pa samo da vidim da li sam pohvatao konce sta i kako nakon toga:
Sad mi je Win na SSD-u.
Bootujem drugi Win ( sa starog harda ) i odradim Secure Erase SSD-a
Otkacim sve diskove osim SSD-a, pustim Win7 da se instalira na njega, posle odradim update firmware-a i to je citava mudrost?
 
Ako samo menjaš ploču a ostaješ na istoj / sličnoj arhitekturi (razl. generacije intel procesora a bliske - Sandy Ivy haswell) ne treba ništa da radiš. Sam će prepoznati nove komponente ako ih ima. Ume to win lepo da preživi...

Ako hoćeš od nule, da, samo nema potrebe ništa otkačinjati, odavno niko više nema IDE konekcije, samo ga postaviš kao glavnog u BIOS-u/firmwer-u (UEFI) ma na kom god da je SATA portu.
 
Samo ploca, sve ostalo ostaje isto ( phenom 955 be itd ... )
Probacu "na suvo" pa ako bude problema, ici cu od nule.
Hvala.
 
Samo ploča, čak ne ni podnožje/CPU? Nema potrebe išta dirati! ;)
 
SSD iz potpisa prebacujem devojci na laptop. Na njemu je trenutno dualboot Ubuntu 14.04 i Win7. Kako da najbezbolnije odradim taj transfer. Zapravo, preciznije, da li je dovoljno da uradim format celog SSD ili je potrebno da se uradi i secure erase?
 
Moze kako god hoces. SE ce mu dati brzine kao da je nov ali nema neke druge svrhe sem toga, format je sasvim dovoljan... IZUZEV ako hoces da sakrijes od djevojke sta je bilo na tvom ssd-u a ona umije (ili neko njen, ko god) da se bavi takvom vrstom istrazivanja. :)
 
Zivimo zajedno vec 4,5 god. Nema ni kad da se sakrije :D
Svakako ce pasti SE. U tom slucaju nema potrebe da radim format? Da li se na taj nacin (SE) disk vraca na fabricko stanje (jedna particija, ponovo mora pravilno da se odradi align itd)?
 
Da.
Ako uradis SE to je u stvari format koji upise 0 svuda po ssd-u i to "vraca u fabricko stanje" ssd.
Ukini particijea pa napravi jednu ako ti treba samo jedna particija, a ako ti trebaju 2 ostavi kako jeste a samo uradi se za svaku particiju. Mislim da se se radi po particijama a ne citav ssd, ali nemoj me za rec drzati vec proveri u praksi.
Prilikom instalacije OS-a ce win7/8/8.1 odraditi poravnanje, ne zaboravi ukljuciti ahci.
 
SE je za čitav disk, SVE sa diska uključujući i particije nestaje, i prikazuje se opet kao raw - kao i kad je bio nov. Drugim rečima nestane u OS-u, i vidi se samo u disk manageru...
 
Odlicno. SE ce mi ustedeti dosta vremena.
Pretpostavljam da je SE moguce uraditi samo iz, u mom slucaju, Intelovog Toolbox-a i nikako iz Ubuntu-a. Izvinjavam se sto ne googlam. :)
Necu vise spamovati.
 
Najbolje da nabacis na fleshku Parted Magic pa odradis .
 
To je sve sto mi je potrebno.
Hvala svima na pomoci jos jednom.
 
Ssd mi je sistemski disk. Po logici stvari, ne mogu da uradim SE sa Samsung Magicianom iz Windowsa.
Da li se u tom slucaju koristi Parted Magic sa USB-a za Secure Erase ili postoji neka druga metoda? SE hocu da radim zbog reinstalacije Wina usled problema opisanih u par tema ispod ove. Hvala
 
Parted Magic sa USB-a ili Samsungov butabilni program.
 
Mozete li mi preporuciti , najbezbolniji nacin da uradim image sistema , i prekopiram ga na SSD ?
 
Ja sam na laptopu zakacio ssd u usb kućište i sa clonezilla prebacio sve na ssd. Posle sam otvorio laptop, izbacio hdd i ubacio ssd, upalio i sve radi.
 
Treba mi nesto za win okruzenje , znaci da zakacim na sata granu SSD i da ono odradi image sistema na nju . Posle samo da bocnem SSD i da to radi :)
 
Treba mi nesto za win okruzenje , znaci da zakacim na sata granu SSD i da ono odradi image sistema na nju . Posle samo da bocnem SSD i da to radi :)
Da, ja sam sinoc namestio moj, ali ja ti prepoeucim cistu instalacija windows 8.1 i preko uefi da ga instaliras da vidis sta je brzina brate
 
Jel moze neko prosto srpsko objasnjenje sta je Wear Leveling Count i da li je normalno da SSD star godinu i po sa nekih 9TB upisa ima 90% health-a i da li treba da se brinem/panicim? U pitanju je Samsungov 840 120gb ssd. Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
da li je normalno da SSD star godinu i po sa nekih 9TB upisa ima 90% health-a i da li treba da se brinem/panicim? U pitanju je Samsungov 840 120gb ssd.

Moj je star godinu i dva meseca, 4TB upisa, 98% health...izgleda da je to sasvim normalno.
 
Nazad
Vrh Dno