Šta je novo?

Instalacija SSD-a

Plastika je za laptop (za neke modele i izvdebe montiranja), a ssd u desk masinu mozes staviti gde god tebi odgovara, neki ga nisu ni ucvrscivali vec ostavljali da visi "onako", ako imas neko mesto da ga samo stavis i privrnes odlicno inace ga mozes poloziti bilo gde jer nema pokretnih delova i njemu samom ne smeta da stoji bilo kako... ne mora bas uz graficku ili procesor ali negde uvucen, zakacen ili privrnut njemu je svejedno...
 
Mozda je glupo pitanje, ali posto ne pratim "trendove" sto se tice hardvera u poslednjih par godina, moram da pitam :)
Imam jedan stari racunar koji je samo povezan sa TV-om, pojacalom i zvucnicima, sluzi za gledanje filmova, surf i slusanje muzike. Konfiguracija je prastara:
Core2duo e6300
2gb ram
Gigabyte 965p ds3
320gb hdd
Neka radeon graficka koja ima hdmi prikljucke, ne znam tacnu oznaku

Moje pitanje je sledece:
Posto bih hteo nekako da ubrzam taj racunar, da li je moguce ugraditi neki ssd na ovu konfiguraciju? Ako jeste, da li bi se osetno ubrzao racunar ili ne vredi da se upustam u ovakvu avanturu? Ne bih bas da izdvajam pare za novu konfu posto ova sasvim dobro odradjuje posao za koji je namenjena, jedino sto tu dolazi taj problem hardverske kompatibilnosti..
Hvala unapred :)
 
1. moze, bice brzina do onog sto omogucava sata2 .
2. ehhh osetila bi se zivahnost OS-a ali pravo je pitanje u stvari da li ti za to treba ssd... nije avantura ali samo za filmove na tv, muziku i surf da li ti treba ssd ...
 
Hvala na odgovoru :) Ne znam, jos sam u fazi razmisljanja, razmatram opcije, pa cu videti sta cu, kako cu :)
 
I ja bi tu samo uzeo veći (i brži) HDD od 1-3TB, a ne SSD...
 
Treba sutra da mi stigne SSD, 840 evo, 120 Gb.
Čitao sam po netu i koliko sam video postojeći Windows sa HDD mogu bez problema da kloniram na SSD, pomoću Samsung Data Migration Software. Ako možete da mi potvrdite ovo, nekako mi je Bench najpouzdaniji izvor informacija :). Verovatno ću kasnije ispočetka da instaliram Win ali za početak bih da probam ovako.
 
ja taj samsung softver nisam koristio,ali jesam brdo drugih i garantujem da moze.
 
Treba sutra da mi stigne SSD, 840 evo, 120 Gb.
Čitao sam po netu i koliko sam video postojeći Windows sa HDD mogu bez problema da kloniram na SSD, pomoću Samsung Data Migration Software. Ako možete da mi potvrdite ovo, nekako mi je Bench najpouzdaniji izvor informacija :). Verovatno ću kasnije ispočetka da instaliram Win ali za početak bih da probam ovako.

Koristio sam Samsung Data Migration softver za kloniranje podataka sa prethodnog drajva i sasvim korektno obavlja posao.
 
E ovako. Ugradih ga ja, klonirao sam win7 sa HDD na SSD. Promenim u biosu na AHCI (ovo u attachmentu je jedino gde sam našao da se menja) i neće da se podigne sistem, vrti boot u krug. Kad vratim na IDE podigne ga bez problema. Ima li to možda veze što mi je WIN sa harda bio instaliran pod IDE?
Proveravao sam TRIM (sa "fsutil behavior query DisableDeleteNotify") i uključen je, ako to ima neke veze.
Jel' sam nešto pogrešno odradio ili....

Planiram da ispočetka instaliram verovatno win 8.1 ali sam za početak hteo da probam ovako
 

Prilozi

  • 20141105_193941.jpg
    20141105_193941.jpg
    284.9 KB · Pregleda: 99
Poslednja izmena:
Imam plocu MSI 760GM-P21(FX) i nikako ne mogu da nadjem u BIOS-u gde se podesava taj AHCI mod. Da li je moguce da ova ploca nema tu nogucnost ili ja samo ne umem da se snadjem. Planirao sam da ovih dana uzmem SSD, ali ne znam da li ima smisla ako nemam mogucnost ovog podesavanja? Moram li prvo da uzmem neku drugu plocu koja ima AHCI? Hvala za svaki koristan savet.
 
Dakle, moja ploca definitivno nema mogucnost rada u AHCI modu. Interesuje me koliko ce, otprilike, SSD raditi sporije u IDE modu?

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.3 x64 (C) 2007-2013 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 186.116 MB/s
Sequential Write : 181.289 MB/s
Random Read 512KB : 45.686 MB/s
Random Write 512KB : 82.080 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 0.505 MB/s [ 123.2 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 1.049 MB/s [ 256.0 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 0.624 MB/s [ 152.4 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 1.080 MB/s [ 263.8 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 20.0% (112.4/560.8 GB)] (x5)
Date : 2014/11/26 17:36:46
OS : Windows 7 Professional SP1 [6.1 Build 7601] (x64)


Ovo su rezultati za HDD Seagate Baracuda 2TB. Koliko ubrzanje mogu ocekivati sa Crucial mx100 256GB?
 
Poslednja izmena:
Imam plocu MSI 760GM-P21(FX) i nikako ne mogu da nadjem u BIOS-u gde se podesava taj AHCI mod. Da li je moguce da ova ploca nema tu nogucnost ili ja samo ne umem da se snadjem. Planirao sam da ovih dana uzmem SSD, ali ne znam da li ima smisla ako nemam mogucnost ovog podesavanja? Moram li prvo da uzmem neku drugu plocu koja ima AHCI? Hvala za svaki koristan savet.

Gde si ti uopšte gledao? Naravno da imaš AHCI, još imaš i RAID koji i ne može raditi ako u sebi nema AHCI!

Ovo menjaš:

Settings--Integrated Peripherals:
SATA Mode--RAID Mode
Board SATA RAID ROM--Legacy ROM
 
Hvala, vec mi je clan umart objasnio......rekoh i njemu, kada vec ne znam sa BIOS-om, barem znam gde da pitam. Hvala jos jednom.
 
Ja ne razumem nesto, ako moze neko da mi objasni... Zašto klonirati sistem sa starog harda na nov ssd?
Zar vam nije draže odraditi svežu instalaciju win-a na ssd?

Jel to zato što vas mrzi, zbog uštede vremena ili postoji neki treći razlog?

Dal steti ssd-u korišćenje klona sistema koji je napravljen na sasvim drugom hard disku?
 
Poslednja izmena:
Zato što neko ne želi da provede nekoliko sati da bi podesio sistem kako je bio pre?! Ne koriste svi računar za igrice druže ;) Recimo, na firminom računaru sam samo jednom u par godina radio podizanje sistema i trebalo mi je nekoliko sati sve da odradim. Od mreže (najgora stvar, share foldera, share uređaja...) do podešavanja samih korisnika na računaru, pogotovo za one računare koji rade 24/7 i imaju nekoliko usera za svakog radnika u toj smeni itd...

Jasnije?
 
Naravno i meni treba bar 2,3 dana da instaliram sve silne programe koje koristim i da ih detaljno u sitna crevca podesim...

Moje pitanje se pre svega odnosilo na zadnji pasus, dal je na neki način štetna takva procedura za ssd...

Takodje sam se i pitao dal ljudi to rade da bi uštedili ssd, da ne bi tolko pisao tokom instalacije win-a, drajvera i svih tih programa... Sto mi bas i nije logično, nije to bas tolka potrošnja, zato sam pitao lepo, a ne konstatovao, kao što si ti pogrešno shvatio, te bi te zamolio da mi se ne obraćaš takvim tonom.
 
oni malo iskusniji kad full podese win i propratni softver koji treba puknu imidz te instalacije pa ako dodje do problema ili ustreba taj ssd za nesto drugo na neko vreme lepo roknu i posle samo elegantno povuku taj imidz i kao da se nista nije ni desilo.
 
Nema nikakvog razloga da bilo šta što je instalirano na hard disku šteti SSD-u na koji je sistem prebačen (kloniran). U zavisnosti od OS-a potrebno je samo podesiti da ne radi defragmentaciju SSD-a ukoliko je ona bila uključena.

Suština kloniranja je ušteda vremena kao što je već rečeno.
 
Naravno i meni treba bar 2,3 dana da instaliram sve silne programe koje koristim i da ih detaljno u sitna crevca podesim...

Moje pitanje se pre svega odnosilo na zadnji pasus, dal je na neki način štetna takva procedura za ssd...

Takodje sam se i pitao dal ljudi to rade da bi uštedili ssd, da ne bi tolko pisao tokom instalacije win-a, drajvera i svih tih programa... Sto mi bas i nije logično, nije to bas tolka potrošnja, zato sam pitao lepo, a ne konstatovao, kao što si ti pogrešno shvatio, te bi te zamolio da mi se ne obraćaš takvim tonom.

Ne znam na koji ton misliš? Lepo sam ti objasnio. Pitanje je zašto si ti u mom odgovoru pronašao "neki ton" :)
 
osmica po difoltu prepoznaje ssd i radi trim umesto defraga,sad za sedmicu nemam pojma,ne koristim je cim se win 8 RP pojavio.nema potrebe da se sekiras o "potrosnji" ssd-a,nemam pojma otkud ljudima ideja da je to pipljiva tehnologija,u svemu je bolja,pouzdanija i postojanija od kovencionalnog hdd-a.bitno je kad vec nista ne kosta da podesis win da izvlaci maksimalne perfomanse iz ssd-a,i nista drugo.
 
Ne moze nista bez problema. :(
Ubodem ssd u odgovarajuci port, u biosu podesim ahci i pustim instalaciju win7.
Nakon instalacije i restarta, dobijam gresku boot failure, insert sistem disc itd.
Ok, nesto se zeznulo, idemo ponovo. Ponovo pokrenem instalaciju i izaberem format da bi obrisao win koji nije uspeo da se bootuje i sad mi format radi vec pola sata.
Da li je moguce da ovako dugo traje format?
 
ja bih to secure erase-ovao prvo pa sve ostalo,ko zna sta je sve po tom mbr-u.
 
Probaj da otkačiš HDD ako nije otkačen. Mene je tako zezala instalacija Win-a jer mi je HDD bio prikačen
 
SSD.jpg

Ovo je rezultat testa za Crucial mx100 256GB na kome je instaliran Win 7 64bit. Sve to funkcionise na ploci MSI 760GM-P21FX sa SATAII prikljuckom.

Vec sam rekao da sam veoma zadovoljan brzinom rada celog sistema I brzinom podizanja sistema, odziva programa I brzinom rada samih programa koji su instalirani na SSD-u.
Znam da sekvencijalna brzina citanja nema nekog posebnog uticaja u svakodnevnom radu osim ako se ne barata sa glomaznim fajlovima. Ipak, interesuje me zasto je kod mene ova brzina ispod 300MB/s ako vec SATAII omogucava tu brzinu protoka podataka. Napominjem da sam podesio sve parametre za rad SSD-a.
Dakle radi u AHCI modu, podeseno Disable indexing, Disable defragmentation, Disable Write Caching, Configure SuperFetch, Disable the Page File, Disable System Restore, Disable Hibernate.
Licno sam ocekivao da ta brzina bude znatno blize tih 300MB/s. Gde je greska? U mojim ocekivanjima ili u nekim podesavanjima?
 
Poslednja izmena:
Da, greška je u očekivanjima. Potraži ovde i na google, SATA II, III max speed, pa će ti biti jasno. ukratko to je teoretska max brzina, a ne realna.
 
Tako sam i mislio, al' rekoh daj da proverim.......hvala u svakom slucaju.
 
Nazad
Vrh Dno