Šta je novo?

Instalacija SSD-a

zava1974

Slavan
Učlanjen(a)
05.04.2005
Poruke
914
Poena
380
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Procitao sam i ima mnogo toga recenog na ovu temu ali bih voleo da sve to bude objasnjeno na jednom mestu step by step.Mislim da bi veoma koristilo nama koji tek instaliramo prve SSD-ove na sistem.
Buduci da (po onome sto sam procitao) ima vise nacina i misljenja kako treba i kako ne treba instalirati molio bih sve koji su voljni da
pomognu nama (koji ne znamo) u instalaciji na odredjenim konfiguracijama koje imamo.
Mozda ce sve ovo na jednom mestu biti mnogo jasnije.

Mene konkretno zanima sledece:
Stize mi ploca ASUS P6X58D-E a SSD je vertex 2 60Gb (nekoriscen) kupljen od clana foruma.
Sluzice za sistemsku particiju (bez particionisanja)
Ono sto me zanima je konkretna pomoc oko instaliranja ovog SSD-a na ovu plocu.
Kao storage imam 2x2Tb Samsung,1Tb WD Green i 500Gb WD Blue.

Hvala svima :type:
 
Takodje sam apelovao da se otvori jedna ovakva tema, jer sam imao isti problem. Upravo sam krenuo da "sredjujem" SSD Exceleram Mangusta 120GB na kome je instaliran Win 7 x64 ali nisam znao da treba da prebacim sa Ide na AHCI pre instalacija Wina.
Pokusacu sa pojasnjenjima koja sam dobio u threadu za Exceleram Mangustu, ali nije zgoreg da ovde neko od poznavalaca napishe upustsvo za novopecene korisnike SSDa kojih ce vremenom biti sve vishe.
 
Dok se neko ne javi da,hvala za link ali ja ipak vise verujem nasim ljudima kad kazu uradi tako i tako...
 
Dok se neko ne javi da,hvala za link ali ja ipak vise verujem nasim ljudima kad kazu uradi tako i tako...

Slazem se ,link nije losh ali je star skoro godinu dana, U samom tekstu samo su spomeuli Sandforce kontroler 12xx jer tada josh nije bio izashao,a vidim da vecina sada uzima SSDove sa SF kontrolerima 1220(2) jer su najbolji sa odnosom cena kvalitet.
 
Slazem se ,link nije losh ali je star skoro godinu dana, U samom tekstu samo su spomeuli Sandforce kontroler 12xx jer tada josh nije bio izashao,a vidim da vecina sada uzima SSDove sa SF kontrolerima 1220(2) jer su najbolji sa odnosom cena kvalitet.
Kod nas uzimaju SF jer je to najbolje sto ima. :)
 
Procitao sam i ima mnogo toga recenog na ovu temu ali bih voleo da sve to bude objasnjeno na jednom mestu step by step.Mislim da bi veoma koristilo nama koji tek instaliramo prve SSD-ove na sistem.
Buduci da (po onome sto sam procitao) ima vise nacina i misljenja kako treba i kako ne treba instalirati molio bih sve koji su voljni da
pomognu nama (koji ne znamo) u instalaciji na odredjenim konfiguracijama koje imamo.
Mozda ce sve ovo na jednom mestu biti mnogo jasnije.

Mene konkretno zanima sledece:
Stize mi ploca ASUS P6X58D-E a SSD je vertex 2 60Gb (nekoriscen) kupljen od clana foruma.
Sluzice za sistemsku particiju (bez particionisanja)
Ono sto me zanima je konkretna pomoc oko instaliranja ovog SSD-a na ovu plocu.
Kao storage imam 2x2Tb Samsung,1Tb WD Green i 500Gb WD Blue.

Hvala svima :type:

evi da se quote iz drugog treda
http://support.microsoft.com/kb/922976

evo ti ms-ov fixitforme ..samo ovo download, run i posle restarta udjes u bios i promijenis u ahci ..to ako si na visti ili win7 ..a ispod imas uputstvo ako ces sam da cackas
 
Posedujem vertexa 2 od 60 i evo kako sam ja to uradio

Prikopcao sam SSD otisao u bios i prebacio u AHCI mod
.
Pokrenuo instalaciju Win 7 X64 i instalirao je do samog kraja, nakon instalacije sistema instalirao potrebne drivere za plocu muzicku graficku itd; podesio windows po sebi kako mi odgovara i ono najbitnije je da se instaliraju intel rst driveri

Evo i drivera tj intel rst drivera koji se instaliraju nakon instalacije sistema za win 7 x64 :
http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18859&ProdId=2101&lang=eng

Postoje i driveri koji se instaliraju u toku instalacije win7 mada sam ja isao opcijom iznad a evo i njih :
http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18861&ProdId=2101&lang=eng.
Nadam se da sam vam malo pojasnio situaciju ako ima nesto nejasno pitajte ;)
 
Da li se ovi intel drarjveri koriste samo na intel mašinama, odnosno da li njih treba da instaliraju i amd korisnici?

Znači bukvalno, priključim ssd, i bios ga vidi? Pokrenem instalaciju win i kada treba da se instaliraju drajveri? Kada se postavlja ahci ili ide? Pre, u toku, ili posle instalacije?

:)
 
Da li se ovi intel drarjveri koriste samo na intel mašinama, odnosno da li njih treba da instaliraju i amd korisnici?

Znači bukvalno, priključim ssd, i bios ga vidi? Pokrenem instalaciju win i kada treba da se instaliraju drajveri? Kada se postavlja ahci ili ide? Pre, u toku, ili posle instalacije?

:)

Naravno da nemoze to ti je drajver za intelov cip:) i samo ti ime govori sve:d
 
@Apple
Hvala na detaljnom uputstvu.Zanima me samo da li da i ja instaliram Win7 x64 ili x86?
Uzimam Mushkin 3x2Gb za ovu plocu pa reko sto da instaliram x86 kad bi video samo pola rama...

@daxyco
Nemoj da zezas,pa lepo je napisao Apple: Prikopcao sam SSD otisao u bios i prebacio u AHCI mod ...

@mmsandi
Koristan link,hvala.
 
Poslednja izmena:
nema na cemu ..i ovo ti nije samo ako dobijes bsod, nego i da ga postavis u ahci kad ti je win vec instaliran

@daxyco
prvo postavis ahci mod u biosu i onda instaliras win
 
Poslednja izmena:
@Apple
Hvala na detaljnom uputstvu.Zanima me samo da li da i ja instaliram Win7 x64 ili x86?
Uzimam Mushkin 3x2Gb za ovu plocu pa reko sto da instaliram x86 kad bi video samo pola rama...

@daxyco
Nemoj da zezas,pa lepo je napisao Apple: Prikopcao sam SSD otisao u bios i prebacio u AHCI mod ...

@mmsandi
Koristan link,hvala.

Ja bi pre isao na x64 zbog vise rama ;)
Do sada sam i ja bio na 4gb rama i bio na x32 i kada sam uzeo 6 gb prebacio se na SSD i x64 win7 :type:
 
Hocu ja da pitam nesto.

1. Gde mogu da nadjem to isto samo za AMD i za Win7 32bit. Necu da menjam u 64bit sada radi mi i ovo super a instalirao sam iz neznanja u IDE. To niko mi nije rekao da je AHCI bolji. Ne znam sta trazim inace bi ja nasao za AMD.
U to se bas bas ne razumem. Znaci sada mi dodje da sve pobrisem sa njega i da krenem ispocetka kako se nerviram. Nije mi hitno bas sada ali bi voleo to da uradim.
Trazim kao krenet Microsoft AHCI driver.
 
Poslednja izmena:
Zato sam i zapoceo ovakvu temu gde ce biti konkretnih resenja za instaliranje SSD-a.
Strpi se jos malo siguran sam da ce se vec neko javiti.I ja moram da se strpim do srede kad mi stize ploca,proc i ram :)
 
Evo malo doprinosa temi,tj zakljucka do kojeg sam odshao istrazivajuci juce.

Definitvno je (pogotovo za SSDove sa Sandforce kontrolerom 12xx) bolji AHCI mod od IDE moda
http://benchmarkreviews.com/index.p...sk=view&id=505&Itemid=38&limit=1&limitstart=9

Ko se zezne pa instalira Win sa IDE,moze bez problema vecih u regeditu da promeni u AHCI mod, i treba samo da resetuje komp i udje u Bios i podesi na AHCI:

Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.
If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.
Locate and then click the following registry subkey:
HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesMsahci

In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.
In the Value data box, type 0, and then click OK.
Restart,udji u bios,stavi AHCI,i gotovo

Sledeci korak koji predlazu ljudi - instalacija (barem za Intel platformu) RST drajvera josh uvek isprobavam- meni nije donela neko vece ubrzanje ,mada tek sada sam skontao koje i kako treba koristiti programe za testiranje brzine SSDa.

Na kraju samo da napomenem da ne napravite gresku kao ja ,pa da vrtite Crystal mark 3.0 nekoliko puta u cudu kako drugi imaju dosta vece performanse - taj program ima Random mode u kojem su rezultati dosta slabiji i 0fill i 1fill u kome ja npr imam max rezultate po specifikaciji mog SSDa,tako da ako se uporedjujete sa rezultatima drugih kolega forumasha obavezno pogledajte na vrhu stranice testa u kom modu je radjen.

Za kraj samo da napomenem da su testiranje SSDa dosta dobri programi AS SSS Benchamrk, ATTO disk Benchmark, vec pomenuti Crystal SSD a i HD tune se meni svideo ima par dobrih opcija za SSD.Stari znanac za testove HDD Tach po meni je neupotrebljiv za SSdove( avidim i da nije updejtovan vec 3godine program).

I na kraju imate vec sticky temu, da kada zavrsite instalaciju SSDa da odradite par namestanaj sistema kako bi SSD duze trajao a i dobio nesto na ubrzanju:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=239494

Za sada toliko, javljam kada budem siguran za josh neke cinjenice
 
Testirao sam ga vec i tacno mi je koliko pise za njega. Hvala ti za objasnjenje ako saznas da nesto treba da se instalira za AMD jos ti javi. Please. Jbt kako ljudi koji servisiraju kompijutere ne znaju koji treba i daju meni da biram a ja jos manje znam. krastavac. Mada promenicu nije strasno.
Ja sam jos iskljucio onaj Superfetch, Iskljucio sam Sistem Restore Point jer napravim Back Up svakih nedelju dana. Ne defragmentiram. Tako su mi rekli. Ukljucio sam onaj Enable Write Caching.
Evo po nesto od ovga sam uradio:


Enable Write Caching *
Disable indexing *
Disable defragmentation *
Turn Off the Disk Defragmenter Schedule *
Disable Superfetch *
Disable Prefetch *
Firefox - Use memory cache instead of disk cache
Disable the Page File - ovo nisam dirao
Disable System Restore *
Disable Hibernate *
TRIM Commands
TRIM Utility Script

E sada treba mi pomocu Superfetch sam iskljucio u service.msc pa na disable Superfetch ali kada sam isao u regedit da iskljucim Prefetch (promenim sa 3 na 0) video sam da je ispod i Superfetch na 3. Da li i tu treba da ga iskljucim (promenim na 0)ili samo u Local Services gde sam ga prvo Disable. Please odgovorite na ovo.

Ovo je lokacija u regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
 
Poslednja izmena:
Evo malo doprinosa temi,tj zakljucka do kojeg sam odshao istrazivajuci juce.

Definitvno je (pogotovo za SSDove sa Sandforce kontrolerom 12xx) bolji AHCI mod od IDE moda
http://benchmarkreviews.com/index.p...sk=view&id=505&Itemid=38&limit=1&limitstart=9

Ko se zezne pa instalira Win sa IDE,moze bez problema vecih u regeditu da promeni u AHCI mod, i treba samo da resetuje komp i udje u Bios i podesi na AHCI:

Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.
If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.
Locate and then click the following registry subkey:
HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesMsahci

In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.
In the Value data box, type 0, and then click OK.
Restart,udji u bios,stavi AHCI,i gotovo

Sledeci korak koji predlazu ljudi - instalacija (barem za Intel platformu) RST drajvera josh uvek isprobavam- meni nije donela neko vece ubrzanje ,mada tek sada sam skontao koje i kako treba koristiti programe za testiranje brzine SSDa.

Na kraju samo da napomenem da ne napravite gresku kao ja ,pa da vrtite Crystal mark 3.0 nekoliko puta u cudu kako drugi imaju dosta vece performanse - taj program ima Random mode u kojem su rezultati dosta slabiji i 0fill i 1fill u kome ja npr imam max rezultate po specifikaciji mog SSDa,tako da ako se uporedjujete sa rezultatima drugih kolega forumasha obavezno pogledajte na vrhu stranice testa u kom modu je radjen.

Za kraj samo da napomenem da su testiranje SSDa dosta dobri programi AS SSS Benchamrk, ATTO disk Benchmark, vec pomenuti Crystal SSD a i HD tune se meni svideo ima par dobrih opcija za SSD.Stari znanac za testove HDD Tach po meni je neupotrebljiv za SSdove( avidim i da nije updejtovan vec 3godine program).

I na kraju imate vec sticky temu, da kada zavrsite instalaciju SSDa da odradite par namestanaj sistema kako bi SSD duze trajao a i dobio nesto na ubrzanju:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=239494

Za sada toliko, javljam kada budem siguran za josh neke cinjenice

Ovo sto je Sveki ispisao je do sada najsveobuhvatniji scenario "sta i kako nakon kupovina SSD-a"... i IDE/AHCI, i RST drajveri, i ovo za CDM, a i uopste koji se programi koriste za testiranje.

Elem - AHCI je apsolutno neophodan... ne samo za SandForce, vec za prakticno sve (ako ne i bas sve) SSD-ove, svejedno na kom kontroleru bili bazirani. Uostalom, imate link, tamo je podosta SSD-ova testirano, svi moguci kontroleri - pa vidite kolika je razlika izmedju IDE i AHCI moda.
Opet, nije problem i ako se neko zezne, pa ostane u IDE modu prilikom instaliranja Windows-a... evo ja sam se zeznuo :), ostalo na IDE u biosu, a pre neki dan digao frisak Win 7 - ali nije problem, ionako sam jos jednom hteo da se uverim u razliku izmedju IDE i AHCI moda, a i lako cu u AHCI, malo cackanja po registry-u ili pak doubleclick na .reg fajl koji radi to... voila, eto me na AHCI-ju ;)

Sto se RST drajvera tice... hmmm, ne bih bas rekao da su neophodni. Ne koliko AHCI, u svakom slucaju. I sigurno nisu najbitniji u celoj ovoj prici, vec ce pre biti da je to AHCI, kao i instalacija Windows-a 7, jer to dovodi do pravilnog alajna particija.
Sto Sveki rece za RST - nisu neki dobici, a uglavnom ima i gubitaka... porastu malo brzine u radu sa manjim fajlovima, opadnu brzine sa vecim. OK, brzi rad sa manjim fajlovima jeste bitniji, ipak je poenta SSD-a drzati OS na njemu.. ali kazem, zaista je mala razlika.
Ja licno do sad jos nisam instalirao RST drajvere. Savrseno (brzo) mi radi sa default MS/Win drajverima. Ipak, instaliracu... cisto da se uverim licno ima li razlike, a vala i kolika je tacno na mom SSD-u, sa Marvell kontrolerom (posto procitah negde da ima malo opipljivijeg dobitka sa njim konkretno, pa ne bi bilo zgoreg ipak instalirati RST drajvere).

Daklem, za kraj, kao neki zakljucak - SSD obavezno u AHCI mod (pre instalacije Win-a, posle... kako god, samo da SSD radi u AHCI modu), RST drajveri mogu, a i ne moraju... i za kraj cackanje - SSD Tweaker i ona tema .


E da... Win 7 za SSD se podrazumeva - sto zbog podrske za TRIM, sto zbog vec pomenutog pravilnog alajnovanja particija, nakon cega ce SSD raditi punom brzinom.
Na XP-u to pak nije slucaj, on ima los alajn, te SSD ni izbliza ne radi punom snagom.

Probao, licno se uverio :)
 
Razlika izmedju IDE i AHCI moda... na mom primerku, danas testirano.


BTW, u IDE modu, WEI (Windows Experience Index) je 7.3, dok je pod AHCI-jem 7.7 ;)
 

Prilozi

  • AS SSD - IDE.png
    AS SSD - IDE.png
    37.6 KB · Pregleda: 669
  • AS SSD - AHCI.png
    AS SSD - AHCI.png
    37.7 KB · Pregleda: 601
  • CDM - IDE.png
    CDM - IDE.png
    42.9 KB · Pregleda: 1,357
  • CDM - AHCI.png
    CDM - AHCI.png
    52.4 KB · Pregleda: 1,305
  • WEI.png
    WEI.png
    124.4 KB · Pregleda: 509
Lepo,lepo hvala za trud i korisne informacije.Nadam se da mi sutra stize ploca i ostatak konfiguracije
pa da probam i ja uz vasu pomoc da namestim sve kako treba.
 
Eto, ja cisto da okacim slike kao potvrdu svoje tvrdnje izrecene u prethodnom postu :p
 
Pa kako da se izrazim, 'bem mu lebac... mislim da sam se izrazio bas kako je trebalo :)
 
Ma sve je razumljivo nego se smorih,nikako da stigne ploca iz NS...
Izvinjavama se za off
 
Napraviste nauku od instalacije ssd diska. Windows 7 ce sam prepoznati isti, podesiti offset, disejblovati superfetch, index itd...
Ja sam moj instalirao u ata modu, jer ahci mod, je mnogo spor kod dizanja sistema.Kasnije samo trba ukljuciti TRIM finkciju, ako je ssd druge generacije.
 
U,izvinite profesore nisam vas prepoznao :D nego kad ste vec tu jel se isto ponasa u realnom radu kada
je u ata i u ahci modu?Ima li razlike ili se samo u podizanju sistema vidi razlika u zavisniosti od moda?
 
Poslednja izmena:
Napraviste nauku od instalacije ssd diska. Windows 7 ce sam prepoznati isti, podesiti offset, disejblovati superfetch, index itd...
Ja sam moj instalirao u ata modu, jer ahci mod, je mnogo spor kod dizanja sistema.Kasnije samo trba ukljuciti TRIM finkciju, ako je ssd druge generacije.

Mene bas smara sto se tako sporo podize sistem kada je AHCI mod upaljen :wall:
al sta ces tako sam postavio i tako mi radi :)
 
Nazad
Vrh Dno