Šta je novo?

[SND] Logitech G930 Headset - User Review -

- Kabal -

Slavan
Učlanjen(a)
31.03.2007
Poruke
150
Poena
319
Posedujem već neko vreme ovaj headset, pa sam razmišljao da napišem neki “user review”. Ne smatram sebe kao osobu koja je kompetentna da priča o kvalitetu zvuka ili uopšte o ovoj vrsti hardvera, ali ću se potruditi da što bolje prenesem svoja lična iskustva vezana za ovaj headset.

Logitech je svima poznat po generalno kvalitetnom hardveru. Lično posedujem par njihovih proizvoda (G15, G19, Digital Precision Gaming Headset i G930 Headset) i do sad nisam imao lošeg iskustva, šta više, do sad sam uvek bio zadovoljan. Naravno, nisam uvek bio 100% zadovoljan sa određenim stvarima od Logitech-a, ali bi i tada sveukupan utisak bio pozitivan. Tako npr. kad pogledam Digital precision gaming headset, nisu ispunila skroz moja očekivanja s obzirom da sam ih tada platio većom svotom novca. Zvuk je bio piskaviji, bez neke dubine, pa je čak došlo i do toga da sam morao da ih nosim u servis, jer su imale prekid u jednoj slušalici, ali su mi odmah zamenuli i dali nove. S druge strane, bile su jako udobne (i posle dužeg perioda korišćenja), imale su po mom mišljenju dosta dobro rešenje za postavljanje oko glave, itd. Za ostatak hardvera, neću mnogo govoriti o svojim iskustvima, jer je većina ljudi imala priliku da bude u kontaktu s njima, pa je sveukupan utisak manje-više poznat.

Što se tiče Logitech G930 headset-a, mogu slobodno reći da sam ponosni vlasnik ,) . Duže vreme sam tražio sve moguće informacije po internetu vezane za njih, jer sam dosta bio zainteresovan. Headset sam na kraju dobio na poklon (srećom, jer cena uopšte nije mala).
Na prvi pogled, kad se sagleda čitavo pakovanje, izgledaju dosta moćno. U pakovanju se nalaze: USB wireless resiver, USB Hub, instalacioni disk sa uputstvom i headset.

Izgledom dosta podsećaju na Logitech-ov G35 Headset. Kvalitet izrade je na dosta visokom nivou. Površina leve i desne slušalice je odrađena nekom gumiranom plastikom (danas se izrađuje dosta miševa sa sličnom plastikom, npr. Razer), dok su držaci za slušalice odrađeni sa sivom “glossy” plastikom. Naslon za glavu je odrađen od metala sa fino obeleženim crticama i brojkama za podešavanje po visini. Na gornjoj strani naslona za glavu, širim delom metalnog rama je postavljena crna mat plastika, na kojoj je sa spoljašnje strane obeleženo “G930”, a sa unutrašnje strane se nalazi kožom presvučen (bar kako tvrde iz Logitecha da je u pitanju koža :D ) sunđer koji se totalno podešava po obliku glave (Dormeo fazon sunđera :d ).

Na levoj slušalici se nalaze: potenciometar za zvuk, tri G tastera, jedan taster za “mute” mikrofona, dok se sa strane nalazi “power” taster i jedan klizni taster za prebacivanje režima zvuka sa stereo na 7.1 surround zvuk. Takođe, tu su prisutna 2 LED indikatora za status baterije i funkciju headset-a, kao i port za punjenje baterije.

Na desnoj slušalici nema nikakvih tastera, ali se unutar nje nalazi “lithium-ion” baterija koja može da održava headset u wireless režimu do 9h (iako Logitech tvrdi da može i više, okvirno 12h), što kad se sagleda uopšte nije kratak period. Takođe se u pakovanju dobija čitava instrukcija menjanja baterije u slučaju da baterija vremenom oslabi.

Jedini problem, možda i ne tako velik, je tzv. krckanje plastike između spoja naslona za glavu i slušalica. Leva i desna slušalica mogu da se zarotiraju za po 45 stepeni, zbog lakšeg transporta, ali prilikom tog rotiranja slušalica spoj te plastike nekada krcka, pa daje utisak da su krhke, ali to nije tako. Same slušalice su dosta čvrste i kako god da se nameste, znate da po tom pitanju neće popustiti.

Kada je u pitanju mikrofon, poseduje identične funkcije kao i na G35 headset-u, što znači da je skoro totalno fleksibilan, poseduje funkciju “noise-cancel”, kao i crveni LED indikator na vrhu mikrofona koji daje informaciju kada je mikrofon “mutiran” u zavisnosti od položaja mikrofona.

Što se tiče zvuka, slušalice su opremljenje 40mm neodymium magnetom (iako meni kao totalnom amateru u ovoj sferi ništa ne govori.....neka mi audiofili ne zamere ;) ). Sam zvuk je po mom mišljenju čisto savršenstvo. Iako nisam imao previše prilike da isprobam i druge headset-ove za PC ili da budem u kontaktu sa većinom kvalitetnijih slušalica, mogu sa sigurnošću reći da je ovaj headset definitivno jedan od najboljih kada je u pitanju reprodukcija zvuka (po mom mišljenju, jel...). Sa ovim headest-om dobijate neverovatno izraženu dubinu zvuka, jako lepo raspoređene srednje i visoke tonove i neverovatno snažan zvuk (čak u nekim situacijama i nepodnošljivo jak zvuk :p ). Kako je većini poznato, 7.1 surround zvuk koje emulira ovaj headset, je na sasvim korektnom nivou. Dobija se prostornost zvuka, iako je u nekim situacijama dosta nedefinisan izvor zvuka (iz kog pravca „dolazi“), što ne čudi, s obzirom da ipak nije reč o izvornom surround zvuku. Npr. nekad u određenim FPS igrama ne mogu tačno da definišem korake neprijatelja ili neke pucnjave-eksplozije, ali u svakom slučaju dobijam efekat da se nalazim na tom bojnom polju :D .

USB wireless resiver je veličine normalnog usb stick-a. Moze se povezati nezavisno od USB Hub-a, ali je u svakom slučaju preporučljivo koristiti ova dva uređaja zajedno, što zbog činjenice da usb-hub ima samo jedan usb port, što zbog lakše postavke wireless resivera na pristupačnija mesta oko računara, zbog bolje pokrivenosti signala. USB-Hub koji je u isto vreme i punjač za headset, ima dužinu kabla od računara do hub-a oko 1m, a od hub-a do headset-a maksimalna dužina je oko 2m. Naravno, pošto je hub kružnog oblika, postoji mogućnost odmotavanja oba kabla po potrebi. Kada je u pitanju domet wireless signala, od resivera do headset-a po Logitech-u je oko 12m. Lično mislim da je pokrivenost signala možda i veća, jer prilikom testiranja, šetao sam se po kući (kuća na sprat, preko 200 kvadrata životnog prostora) i kroz silne betonske zidove nije došlo do prekida signala. Ako bi nekad i došlo do eventualnog prekida signala, odmah bi se uređaj konektovao, čim bi našao opet signal i najnormalnije nastavio s radom.

Softverski gledano, ovaj uređaj je jako dobro podržan. Sam softver radi bez ikakvih problema. Poseduje dosta opcija za fino podešavanje zvuka, ali ga neću dalje opisivati, jer je identičan softveru od G35 headset-a. Jedina razlika je u tome što pokazuje trajanje baterije i mogu reći da je u tom segmentu dosta dobro iskalibrisan s baterijom u realnom vremenu, a odstupanja od istinitosti izmedju baterije i indikatora za trajanje baterije su na minimalnom nivou. Nakon pražnjenja baterije, dobija se 2x zvučni signal na headset-u da je baterija pri kraju kao i vizuelni signal LED indikatora u obliku treptajuće narandžaste boje na headset-u. Za punjenje headset-a je potrebno maksimalno oko 2,5h do pune baterije (LED indikator tada konstantno svetli zelenom bojom), nakon čega se headset moze opet koristiti u wireless režimu. Takođe, headset se najnormalnije može koristiti i u toku punjenja, s tim da ste onda vezani za računar ;) .

Paljenje i gašenje headset-a u početku korišćenja može biti konfuzno. Nije najbolje objašnjeno u uputstvu headset-a koliko je potrebno sekundi držati „power“ taster, ali sam na kraju primetio da su tu grešku ispravili na njihovoj internet FAQ strani. Za paljenje headset-a je potrebno oko 3sec držati taster i nakon toga će uređaj biti u funkciji, dok za gašenje uređaja je potrebno oko 5sec, nakon čega će biti van funkcije. Takođe je korisno napomenuti da se headset sam ugasi ako nije u funkciji (ako ne reprodukuje zvuk) kako ne bi konstantno trošio bateriju.

Na kraju čitave ove suvoparne priče (izvinjavam se ako sam smorio :D ), hteo bih da pohvalim Logitech za ovaj headset. Sveukupno jako su dobro odradili posao i pravo je zadovoljstvo i uživanje koristiti ih. Headset je izuzetno udoban i nakon dužeg perioda korišćenja. Jedina prava mana ovog uređaja može biti ta (ako se to uopšte i može shvatiti kao mana :) ) da prilikom korišćenja ste totalno izolovani od okoline u kojoj se tog trenutka nalazite. Cena baš i ne ide u korist uređaja, jer je ipak za većinu dosta skup. Mojom srećom dobio sam ih na poklon, a okvirno su koštale oko €150, a gledajući cene kod nas, koštaju oko €250, što je svima poznat bezobrazluk nasih IT firmi. Ako neko može sebi da priušti ovaj headset, bilo u inostranstvu ili kod nas, i ako je zainteresovan, slobodno istog sekunda može da ih kupi, jer se definitivno neće pokajati.


Na test i korišćenje uređaja, ustupila firma „Moja devojka“ :D

P.S. Potrudiću se da kasnije dodam neke fotografije, jer trenutno nemam fotoaparat. Ako uspem da nađem neki bolji aparat, napraviću galeriju slika, pa ću dodati uz temu.
 
USB-Hub koji je u isto vreme i punjač za headset, ima dužinu kabla od računara do hub-a oko 1m, a od hub-a do headset-a maksimalna dužina je oko 2m. Naravno, pošto je hub kružnog oblika, postoji mogućnost odmotavanja oba kabla po potrebi. Kada je u pitanju domet wireless signala, od resivera do headset-a po Logitech-u je oko 12m. Lično mislim da je pokrivenost signala možda i veća, jer prilikom testiranja, šetao sam se po kući (kuća na sprat, preko 200 kvadrata životnog prostora) i kroz silne betonske zidove nije došlo do prekida signala.
 
Nazad
Vrh Dno