Šta je novo?

Android navigacija i mape

Македонија је проблем, исто као и Босна. Не ради им turn by turn navigation па самим тим и било која рута која је барем делом кроз њих.
Зашто, немам појма. Исто као што у Мађарској и Бугарској не може да се уради download мапа.
 
Poslednja izmena:
d21c9af544b7de2102cbe47461b9b10e.jpg

Milsim da su malo preterali sa ovih "Up to 1550mb", a cak nije ni cela srbija, nego nekih 80%, plus sto im mape nisu bas toliko detaljne da bi zauzimalo toliko...npr Here, cela Srbija oko 230mb, Sygic oko 30mb...
 
Sta mu dodje ovo expires?? Znači kad istekne mora ceo proces i download opet ili neki kratki refresh?
 
Ranije sam skidao delove nekih gradova i sl., ali nisam mogao kasnije da koristim ako mi zatraži refresh. Dakle, morao bih da ponovo da skinem. Ne znam kako je sada sa time.
Baš sam sada malo i gledao koliko MB potrošim na mape. U proseku svega oko 100MB mesečno, tako da smatram da i nije vredno download-a. Doduše, ne koristim često za navigaciju, već uglavnom za pretrage.

@milkobgd Hvala, nisam znao da je tako.
 
Pročitah dosta unazad ali sam i dalje zbunjen.
Imam IGO navigaciju i treba mi najkompletnija mapa za Srbiju,na prvom mestu za Beograd.
Da li je to TOM TOM ili Here ili Contrast nisam uspeo da odgonetnem.

Trenutno imam ovu mapu i hteo bi da je zamenim za nešto bolje i novije:

Serbia_83_Contrast_2012.07_120910.fbl
 
Poslednja izmena:
Stavi koju bilo. Posle te koju imas (iz 2012.) svaka je dobra. Moj glas za Here ali ja sam presao na njih zbog kompatibilnosti sa mapama drugih zemalja koje koristim.
 
U igo folderu imam ostale mape okolnih zemalja u istoj ekstenziji kao ova contrastova za Srbiju.Ako obrišem contrastovu i stavim here ,da li će mi raditi rutiranja ,odosno da li će mi sve mape raditi kao i do sada?

Koja je najbolja za Beograd zbog kućnih brojeva,novih mostova,petlji i nadvožnjaka i tome slično?
 
Jedna starija Contras-ova (ne secam se tacnog naziva) je imala najbolje kucne brojeve. Naredna nije valjala ni za sta ... koristili su razlicite podizvodjace, ekipu za snimanje na terenu.
TomTom su dobre, ja ih imam jos uvek u telefonu jer u autonavigaciji imam here mape a i u telefonu Here maps navigaciju (pored iGO primo2).
Here su isto dobre, najazurniji su sa novim verzijama, pogotovo za Here maps za android telefone.
Trenutno sve mape (koje sam koristio i nisu "ona" contrasova mapa Srbije), pate od slabe podrske za kucne brojeve.
Sto su novije trebalo bi da imaju bolje odradjene nove puteve, nadvoznjake i petlje, jednog dana ce valjda srediti i brojeve kako treba, do tada gledajte okolo...
Neke mape se mogu mesati, ne znam tacno koje, ali ako stavis here ili tomtom za srbije onda i ostale mape stavi da su iste.
Svaka ce te dovesti blizu sigurno, a onda malo i pogledaj okolo, seti se kako je bilo kad nije bilo navigacija. :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da je ta mapa koja je imala najbolje kućne brojeve baš ova koja je kod mene.

Da li je najnovija Contrastova mapa u sastavu Tom Tom-a?

Pošto imam Here na telefonu ,stavio bi onda u kola Tom Tom i gde mogu da ih skinem?
 
E krastavac, stavljate staru auto navigaciju da bi imali kucne brojeve... a sto nemate mostove, raskrsnice, puteve to nema veze!?
 
Pa navigacija bez kucnih brojeva ne vredi ama bas nista.
Ulicu ces naci kako tako, al naci broj moze biti nemoguca misija, jos ako vozis teretno vozilo, zabavi nikad kraja ;)
 
Samo to moze da bude opravdanje, znaci npr zivim u bg, znam grad, znam dosta ulica i radim kao dostavljac ili taksista. Onda mi ulice skoro i ne trebaju ali brojevi da... sa druge strane prosecnom korisniku, koji putuje u nepoznat grad, nepoznatim putem, bitna je trasa, putevi, raskrsnice. Sam broj zgrade, ulaza na putovanju od 700km je promil.
Naravno ima i treca varijanta, kamionzija putuje u nepoznat grad... al necemo u sitna crevca.
 
Poslednja izmena:
Pre nego što kreneš na put, prelistaš Street View, pa vidiš brojeve ;-)
 
Samo to moze da bude opravdanje, znaci npr zivim u bg, znam grad, znam dosta ulica i radim kao dostavljac ili taksista. Onda mi ulice skoro i ne trebaju ali brojevi da... sa druge strane prosecnom korisniku, koji putuje u nepoznat grad, nepoznatim putem, bitna je trasa, putevi, raskrsnice. Sam broj zgrade, ulaza na putovanju od 700km je promil.
Naravno ima i treca varijanta, kamionzija putuje u nepoznat grad... al necemo u sitna crevca.
Ne moras da budes ni doatavljac ni taxista vec jednostavno treba da odes na odredjenu adresu.
Nikad ti niko nece traziti da odes u odredjenu ulicu vec je uvek zahtev da odes na tacno odredjenu adresu pa makar to bilo i u drugoj drzavi.
To sto si spreman da gubis vreme trazeci broj ne znaci da i drugi imaju takav luksuz.
 
Ja opet kazem, na ruti od npr 700+ km to je promil problema. Vise volim da trazim broj zgrade (sto npr u bg moze objektivno da bude zjbano samo u bul Arsenija Carnojevica) nego da promasim skretanje.
Inace, ranije sam pisao, Google maps je majka mara za sve ostale navigacije (ukoliko koristite telefon, ako je u pitanju "prava" navigacija, naravno ipak iGO). Podrazumeva se da mora net. Zato je bitnije naci najpovoljniju net karticu.
 
Poslednja izmena:
Ja opet kazem, na ruti od npr 700+ km to je promil problema. Vise volim da trazim broj zgrade (sto npr u bg moze objektivno da bude zjbano samo u bul Arsenija Carnojevica) nego da promasim skretanje.
Ako promasis skretanje, skrenuces na sledecem i stici 5-10min kasnije...
A kako ces naci neku 7 novu 6b, razmisli gde ces vise vremena da izgubis, i jos dodaj da imas nekoliko takvih adresa danas....pa ne bi pitao koliko kosra navigacija samo da radi.

Inace ta slova posle broja oznacavaju da ima vise kuca pod istim brojem.

Garmin je bio keva za te stvari.
 
To sto si spreman da gubis vreme trazeci broj ne znaci da i drugi imaju takav luksuz.

Kako bi uradio bez navigacije ? Navigacija je pomoc nije konacno resenje :) Bar ne u ovoj neuredjenoj zemlji
 
Google maps je majka mara za sve ostale navigacije (ukoliko koristite telefon, ako je u pitanju "prava" navigacija, naravno ipak iGO). Podrazumeva se da mora net. Zato je bitnije naci najpovoljniju net karticu.
Ma, šta će Net, kad normalne navigacije ne traže isti? :) Ja sam zato i iGO "penzionisao" (imam i dalje relativno ažurnu verziju, ali je ne koristim), pošto imam legalni Sygic - sam apdejtuje aplikaciju, sam apdejtuje mape. Mape su mu generalno vrlo dobre i precizne (TomTom), a uvek ažurne + ne zauzimaju onako puno mesta kao Here ili Gmaps.

U svakom slučaju, koj' će mi navigacija, koja ne zna brojeve zgrada, nego poznaje samo ulice? :trust:
 
Poslednja izmena:
U kolima pre korišćenja nvigacije ,obavezno pogledam kamere Srbije koji mi je zamena za GPS live traffic koga kod nas nema ,da vidim kakva je situacija na terenu pa tek onda palim navigaciju.Neki put se desi da je pola ulice jednosmerno pa je kućni broj od vitalne važnosti da bi ušao iz dobrog smera jer u protivnom mi ne gine kruženje ko satelit.
Šta mi onda predlažete za Beograd i kućne broje da stavim?
 
Poslednja izmena:
Ja kao što sam mnogo puta rekao, sada već godinama koristim Here, između ostalog i za po gradu i na prste jedne ruke maltene da nabrojim pogrešna rutiranja i nepostojeće brojeve. Dakle daleko od toga da je bez greške ali sa svima je tako tj koju god navigaciju da sam probao. Update mapa i same aplikacije automatski i sve je besplatno i ako "via" funkcija nije od životne važnosti stvarno ne vidim razlog da se previše razmišlja.
 
Kako generalizuju ljudi pa to je strašno :)
Sada ispade da HERE mape nemaju većinu brojeva, a TomTom da ih imaju ...
Sve je to relativno i od lokacije do lokacije.
 
Kako li se zivelo bez navigacija :)

Razumem da smo "tehnoloski napredovali", ali to ne znaci da smo nepismeni i da ne vidimo okolinu oko sebe.
Nekako navigaciju shvatam kao pomoc, a ne kao glavni nacin.
 
Пробај да прођеш Будимпештом од тачке А до Б без навигације и биће ти јасно. Скоро свуда забрањено лево а на доста места и право.
 
Šta mi onda predlažete za Beograd i kućne broje da stavim?
Kao što sam već rekao, ja sam zadovoljan Sygic-om (mada je, naravno, i iGo dobar).

Svaka navigacija će ponekad nešto pogrešiti, tako da se ne treba držati njenih uputstava kao pijan plota ;)
 
Opet sektašite sa kupovinom Sygic navigacije i to u vreme kada su Google Mape dobile offline opciju, a HERE navigacija je takođe besplatna :)

Čovek samo pita koje mape da ubaci u postojeću IGO navigaciju ;)
 
Poslednja izmena:
Ja bih Sygic u svakom slučaju držao na telefonu/tabletu, jer i besplatna verzija (ista kao "platna", samo bez glasovnog navođenja) može često da bude korisna, naročito za uređaje sa manje slobodne memorije.
 
Mnogo ste se uhvatili kućnih brojeva. A potrebe su različite.

Vidim da se ovde često razlikuju potrebe onih koji se navigiraju pretežno u Srbiji, i onih kojima je često potrebna navigacija u inostranstvu. Dojmim se da bi bilo pametno razdvojiti temu o navigacijama, na te dve teme :p jer su velike razlike u potrebama i problemima, dal' se švrćkamo po našem rodnom gradu, dal' po Beogradu, i po npr. Firenci ili Katanji (najgori horor po kojem sam vozao (u Indiji nisam vozao :p )).

Slažem se da je potrebno imati najnovije mape ako putujete dalje, i van Srbije. Proći velikim evropskim gradom, zavlačiti se u centar, tražiti neki hotel u starim delovima gradova građenih u srednjem veku, (malo malo pa pešačka zona, skoro sve ulice jednosmerne, jednosmernost ulica se menja sa dobom dana, skretanje levo gotovo ne postoji, parkinzi sakriveni pod zemljom i u dvorištima), sve to bez navigacije je neopevani pain in ass.

A pain in ass je i nalazak nekog kućnog broja na Limanu u Novom Sadu, npr. J'b'm li ga ko rasporedi te brojeve tako, ne snalaze se ni višegodišnji taksisti, a poštar, kada konačno pokapira gde je šta, drže ga u tom rejonu do penzije. Ko tu napravi upotrebljive kućne brojeve u navigacijama, taj je za doktorat organizacionih nauka. :p

Dakle, ko navigaciju koristi da isporučuje robu po stambenim blokovima našeg urbanizma, bzvz. je da svoje viđenje dobre navigacije nameće nekome ko vozi u Francusku na skijanje, i u Rim na letovanje. I obrnuto.
Savršena mapa za Srbiju ne postoji. Ali u npr. Frankfurtu, sve dobro rade, samo ako su poslednje verzije.
 
Instalirate novi iGo NG, najnovije Here_Q3.2015 i TomTom 2015.06 mape i stvar resena! Ako nema kucnih brojeva na Here, prebacite na TomTom i obrnuto. Sve je brzo, lako i jednostavno. Savrsene mape ne postoje, samo koristite najnovije, kao sto je rekao prethodni clan! :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno