Šta je novo?

HDMI duzina kabla i HDMI 1.4 noviteti

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poruke
12,246
Poena
985
Posto se stalno prica da hdmi ne moze pre 5 metra ili 7 metra (a jezim se kad vidim to )

GLAVNO:
-HDMI 1.3 specifikacija ne ogranicava duzinu kabla ali sam kabl moze da gubi signal

-Problem postoji i oko oznacavanja.HDMI 1.3 postoji u 2 verzije 1.3 i 1.3a koja se malo kasnije pojavila i doena color deepth 48b i rezolucije vece od 1080p

oznake a b c i d.... To su specifikacije samo za svrhy proizvodjaca i njihovo testiranje.

a i b su speed oznake starih hdmi 1.0-1.2 c je 1.3 koji vecina nas koristi a d je 1.4 koji ce biti neophodan za 3D.Uglavnom te oznake su nama manje bitne
evo slika da bude jasnije(barem ce korisno biti da se vidi kako su se menjali konektori tokom razvoja HDMI-a)
m81ff4.gif


-HDMI 1.3C ima 2 kategorije (koje se razliku u brzinama)

Category 1 (normal)
75Mhz or up to 2.25Gbps, which is the equivalent of a 720p/1080i signal.


Category 1 nije prevdidjen za 1080p vec je pravljen i testiran za 720p. No do 4-5 metra duzine moze da podrzi i 1080p jer za 1080p treba negde oko 1.485 Gb, no ne treba experimentisati
Taj kabl se retko i proziovdi i nalazi

Category 2 (High speed)
340Mhz or up to 10.2Gbps
Ogranicenje nije nikako 5 metra. Ja sam licno cat6 24AWG koristio 15 metra bez ikakvog gubitka signala.... sa fiber opticom ili pojacivacom signala moze i do 100 i vise metra
No citao sam da ljudi i sa 28AWGom pravili kabl od 15 metra i gubitak signala nije se mogao primetiti ... odnosno isto kao da ga nije ni bilo...


1ft-4.6m HDMI Cable: 28AWG, 26AWG, 24AWG
6m HDMI Cable: 26AWG, 24AWG, 22AWG
7.5-15m HDMI Cable: 24AWG,22AWG
20-30m HDMI Cable: 22AWG
(ovo piblizne vrednosti moze da rade i na vecim duzinama)

Znaci prozivodjac ako napravi kabl od 15 metra nece sigurno koristiti 26-28AWG zice vec sa manjim wire gagom...
Prozivodjac bi obavezno trebalo u specifikaciji kabla da napise koji je AWG , no to skoro nikad ne rade , njima je bitno da stave mega giga logo 1080p full hd jer je to ono sto ce privuci kupce koji ne nzaju ni sta je hdmi ali neko im reko im to treba da povezu projetkor,tv,pc whatever


-Neko je na forumu pitao da li ima veze da li se preko kabla puta 720 ili 1080...
Naravno da ima... SVaki kabl pa i ovaj ima svoju popusni kapacitet... i naravno da ce moci veze duzine ako se koristi za 720...

-Da li ima razlike izmedju DVI i HDMI
U kvalitetu slike nema razlike. HDMI moze da prenosi i zvuk DVI ne . postoje modifikovani DVI koji mogu da prenose zvuk ali to je retkost.
Sliku prenose na poptuno isti nacin tako da razlike necete videti...


-Sta znace oznake 60hz 120hz 480hz na hdmi kablovima
Monster-480hz-435.jpg

Jos jedan marketinski trik... Brzina hish speed cabla i 1.3 i 1.4 su 10.2GBs i to je sasvim dovoljno za bilo sta....
Kako moze osvezenje da ima veze sa brzinom transfera hdmi kabla ... gluposti.... Bitno je da je cable high speed odnosno category 2 i to je jeidno sto je vazno


-Sta donosi HDMI 1.4
1)
support za 3d - mogucnost propustanja 2 1080p signala


2)dotani Color Spaces - posebno bitno za slike za aparata i kamera
pored dosadasnjih RGB i x.v.COLOR sada podrzava i sYCC601 color / Adobe YCC601 color / Adobe RGB color


3)Audio Return Channel - eliminise svaku potrebu za S/PDIF kablovima
slikovito:
arc_before_400.jpg

arc_after_400-3.jpg

4) I ono po meni najbitnije pored 3D supporta data tranfer. Zanci pored audio i video tranfera sad ce moci i data tranfer . Odnosno network do 100 Mb/sec.
hec_after_400.jpg

hec_before_400-2.jpg

5)micro hdmi konektor - isto kao sto je i mini usb
micro-hdmi-420-90.jpg

6)Automotive Connection System- podnosi vece vrucine , turbulencije, vibriranja ... Bitno za Care Cinema ( jednog dana cu napravim jedan :D )]

*Video bandwidth , Audio bandwidth i Color deepth od 48 ostaju iste




Postoje 2 vise 3d formata /tehnika (ovde ukratko objasjeno kako funcionise svaki http://forum.benchmark.rs/showpost.php?p=2252527&postcount=26 )
a ovde samo da nabrojim

1)Frame Packing (za blu ray filmove i igre)
1080p @ 23.98/24Hz
720p @ 50 or 59.94/60Hz

HDMI 1.4 je donoeo format za boradcast odnosno za tv satelitsku kablovsku 3d...
tu postoje 2 tehnike

Side-by-Side Horizontal
1080i @ 50 or 59.94/60Hz

Top-and-Bottom
720p @ 50 or 59.94/60Hz
1080p @ 23.97/24Hz


HDMI specifikacije 3d formata pruhvataju svi proizvodjaci hardwera
displeji - moraju podrzavati sve formate
playeri - moraju podrzavati barem 1
resiveri - moraju podrzavati sve formate


Sve ove oznake 1.3 1.3a 1.4 1.4 a nisu nama toliko bitne. TO su specifikacije koje ce svi proizvodjaci hdmi konetkora/kablova i ostalog harwdera prihvataju bez pogovora.

Ono sto je bitno da hdmi nema ogranicenje od 5 metra . Licno sam pustao preko 15 metra a garantujem da odgovarajuci sa 22AWG moze i do 30 metra
Ono sto je jos bitno -nije tacno da bilo koji hdmi kabl moze do 30 metra , kao sto rekoh hdmi nema ogranicenje ali sa 28AWG zicama nece da moze 30 metra

fiber optic tipa moze i do 100 metra
 
Poslednja izmena:
Par ispravki

HTML:
Category 1 nije prevdidjen za 1080p vec je pravljen i testiran za 720p. No do 4-5 metra duzine moze da podrzi i 1080p jer za 1080p treba negde oko 1.485 Gb, no ne treba experimentisati
Taj kabl se retko i proziovdi i nalazi

Dakle za 1080p signal potrebno 2,97 Gb ne 1,485!

HTML:
-Neko je na forumu pitao da li ima veze da li se preko kabla puta 720 ili 1080...
Naravno da ima... SVaki kabl pa i ovaj ima svoju popusni kapacitet... i naravno da ce moci veze duzine ako se koristi za 720...

Malo preciznije je da i 720/50p i 1080/50i po definiciji 269M i 274 M imaju isti protok od 1,485 GB/s a to znaci i iste zahteve u vezi HDMI kabla.
 
Za rezolucije slazem se al ne mozes porediti babe i zabe odnosno p i i
1080p i 720p nemaju isti protok vec 1080p ima ~ duplo veci
Naravno 1080i ima slican ko 720p tako da 1080p i od 1080i ima duplo veci protok




a za protok

Gresis i to mnogo
posto vidim da ti mesas neke osnove stvari ukratko


Nemam sad vremena da ti kopiram hdmi dokumentaciju i razne testove ali ukratko
tih 2.97Gb je neophodno samo za dual stream odnosno o za 1080p @~60fps...
A koga to zanima ? Filmovi su 24p

Minimum za 1080p 8 bith color depth sa stanradnim fpsom koji imaju SVI bluray filmovi 24fps je 1.485 kao sto je napisano



ztxf6r.gif


i to ako ne verujes uvek mozemo da testiramo pa da vidis ;)

Evo ti jos jedna tabela


Evo ti 274M standard

af665ba45e.png


Mogu da kacim jos 200 testova i tabela ... nigde ne pise da je za 1080p 24p koje nas jedino i zanima potrebno 2.97 ...
Potrebno je ako sto je gore napisano 1.485

2.97 je potreban samo za dual odnosno za 1080p @ 60p sa kojim se ne srecemo niti nas zanima ...
 
Poslednja izmena:
HTML:
Za rezolucije slazem se al ne mozes porediti babe i zabe odnosno p i i
1080p i 720p nemaju isti protok vec 1080p ima ~ duplo veci
Ja ovo nisam ni tvrdio vec da isti protok imaju 1080 50i i 720 50p a uostalom isti protok ima i 1080 24p koje ti u prvom postu nisi naglasio. Nije ni toliko bitno cisto malo preciznosti..
 
Onda nesporazum sa moje strane , i jeste nisam bio precizan jer to nisam smatrao toliko bitnim ali evo sad je tabela tu gde se sve vidi ubacio sam i za 296M standard

e691bdcf26.jpg


d146af9d92.jpg
 
Poslednja izmena:
Pohvale za koristan i detaljan sticky. I zbog tog mita oko dužine a i ovo oko specifikacije i obeležavanja je stvarno konfuzno. Evo meni i dalje nije jasno (zbog naših prodavaca i obeležavanja) šta treba kupiti.
Nisam se do sad bavio ovim pa nemam pojma, a drugaru treba sad kabl.
Kakav je konektor koji se ugrađuje na grafičke kartice? Jel ovaj mini, type C varijanta?
I šta je sad ovo na slikama? Prvi je na oba kraja "19P utikač" a drugi ima 19P utikač i 19P mini utikač i taj je dosta skuplji. Tako su ih oni krstili. Ne mogu da razlučim sa slika. Da li je moguće da je onaj veliki type A što kažeš da se retko i nalazi i zašto je onda skuplji? Ili su oni novi mikro standard prekrstili u mini?!
 

Prilozi

  • Oba Kraja 19P Utikac.jpg
    Oba Kraja 19P Utikac.jpg
    4.8 KB · Pregleda: 372
  • 19P Utikac i 19P Mini Utikac.jpg
    19P Utikac i 19P Mini Utikac.jpg
    5.2 KB · Pregleda: 363
Poslednja izmena:
ZNam da je konfuzno neke stvari su i meni ...
Odvratna je specifikacija uradjena i obelezja

Kakav je konektor na grafickiama - da konektor je taj koji se naveo imam na primer na svojoj al ne znam sta sve imaju verovatno isto

Mini i micro nisu isti niti su prekrstil, micro je nova stvar koju je 1.4 standard doneo i nije isto sto i mini. Vidi se na slici lepo
znaci Micro je nesto novo Type D...

A zbog nasih prodavaca nisam pametan kako da kupis i sta... Njima je najbitnije da stave font 50 i zlatna slova FULL HD 1080p ...
Na bilo kom stranom sajtu kad sam narucivao ili geldao za svaki hdmi kabl pise koje je Type 1.3a 1.3b koja je kategorija i koje su zice koriscene 24AW 28AW....
evo primera

http://www.firefold.com/HDMI-to-HDMI-Cables-C485.aspx
 
Poslednja izmena:
Znaci mini i micro nisu isti ... Mnogi to mesaju i mnogi mi i tvrde da je to isto i smejali mi se kad kazem da su to 2 sveta razlicita

Znaci oba imaju 19pinsku konfiguraicju ali nisu isti niti isto izgledaju...

Evo sta kaze specifikacija :
- Type C HDMI
- 10.42 mm × 2.42 mm
- Defined in the HDMI 1.3 specification
- 19-pin configuration



HDMI Micro Connector:
- Type D HDMI
- 6.4mm x 2.8 mm
- Defined in the HDMI 1.4 specification
- 19-pin configuration

samo sto micro odnosno D radi isto ko i stari A konetkor kroz svih 19 pinova a mini malkice drugacije

Sliku vec imas okacenu u prvom postu....

Zasta se koristi mini hdmi ? Pa da povezemo tipa kamkoder sa hdtvom ili graficku sa tvom ili projektorom

Zasta ce se koristi micro hdmi ? Pa slicno zasta se koristio i micro usb... Da povezemo na primer Telefon sa hdtvom...
 
Poslednja izmena:
problem

povezao sam kod brata ATI 5670 sa SONY BRAVIA 40" preko HDMI kabla duzine 10m, desava se to da se posle nekog vremena (10 - 15 minuta) slika promeni na tv-u (bude skroz svetlo plava), pa kad iscupam HDMI kabl pa vratim slika je ponovo normalna neko vreme, mislite li da to ima veze sa duzinom kabla ili...
 
Ne mogu da tvrdim ali mislim da to nema veze sa duzinom kabla...
Mozda je problem u kablu ali zbog duzine cisto sumnjam da se tako manifestuje
 
Ali ako ja hocu da igram igrice na fullHD LCDu, te HDMI kablom povezujem komp sa televizorom, meni znaci treba kabl koji ce da izdrzi 1080p@60fps ?

Da li postoji problem ako umesto HDMI idem odvojeno audio/video tj. koristim DVI+3.5mm bananu?

A svejedno imao covek 720p TV ili 1080p, njemu uvek treba bar 1080/24p kabl da bi odgledao BluRay film, svejedno da li sa kompa ili direktno sa playera?

Hm, zar ne bi mogao covek kao sto je Weasel da bude placen da u institutu testira specifikacije svh kablova, i da jednostavno zabrani uvoz istih ako ne odgovaraju.
A mi smrtnici ne bi morali da ucimo kablovsku tehniku samo da bi odgledali film ili probali da radimo u Photoshopu na velikom TVu :)
 
Nema problema za Dvi. Dvi koristi potpuno isti nacin za slanje video signala kao i hdmi... Hdmi je koristio specifikaciju dvi-a samo je prosirio malo nekim dodatnim stvarcicama(manje bitnim).

Ne zamaraj se mnogo tehnikalijama... Problem moze nastati ako je kabl predugacak a nekvalitetan i singal se duzinom gubi...
Tako da jedino ako kupujes 10 i vise metra treba da obratis paznju ... Svaki hdmi 1.3 kabl ce bez problema terati 1080p @ 60.. problem samo moze nastati ako se signal duzinom izgubi ali to jedino ko sto rekoh ako ti treba vise od 10 metra kabla...
 
problem
povezao sam kod brata ATI 5670 sa SONY BRAVIA 40" preko HDMI kabla duzine 10m, desava se to da se posle nekog vremena (10 - 15 minuta) slika promeni na tv-u (bude skroz svetlo plava), pa kad iscupam HDMI kabl pa vratim slika je ponovo normalna neko vreme, mislite li da to ima veze sa duzinom kabla ili...





Ista stvar kod mene na philips + ATi. Bilo koji ati,znaci od integrisanih do 5770.

Sa nvidiom dvi-hdmi konvertorom radi super. pre ce biti da je do atija,ne do kablova i tva
 
Svaki hdmi 1.3 kabl ce bez problema terati 1080p @ 60.. problem samo moze nastati ako se signal duzinom izgubi,
ali to jedino ko sto rekoh ako ti treba vise od 10 metra kabla...

Puno hvala na ovakvom odgovoru :)
Mislim da je to sve sto 99% obicnih korisnika i zeli da zna.
 
zanima me u vezi dvi-hdmi kabla, nasao sam na jednom mestu sve zajedno za 1400 din, sa odvojenim adapterom. koliko taj kabal za tepare moze da bude dobar i kvalitetan, sam kabal izgeda ko neka isprepletana zicana sajla i malo je eblji neko sto sam ocekivao, u poredjenu sa kablom za recimo monitor, a konektori su kao pozlaceni tako bise na pakovanju koje je u kesicama.
 
Ti pozlaceni konektori mozda imaju poentu u nekim specijalni uslovima tipa vlaga velika i slicno da ne bude korozije il cega vec...
Kvalitetan je onaj koji zadovoljava specifikaciju i koristi odgovarajuce zice/kablove... Milion njih proizvodi hdmi kablove i naravno da ne zadovoljava svaki i ne mozemo da znamo za svaki kakav je ...
al ono sto moze da pomogne je (barem jet ako napisao predstavnik Hdmi na avs forumu)
Hdmi logo -samo testirani smeju da imaju ovaj logo
hdmi-logo.gif

i
SimplayHD logo - sto znaci da su testirani i da zadovoljavaju kategoriju 2(procitaj prvi post sta znaci kategorija 1 i 2)
silicon_image_simplay_hd.gif
 
Poslednja izmena:
ok, tako bi trebalo, ali ko moze bilo koga da speci da stavi HDMI logo na bilo koji kabal. meni treba kabal koji ce propustiti 1080p kroz sebe bez gubataka, a da bude sto povoljnije. na ovom sto sam video nisamprimetio taj logo mada nisam ni zagledao, nalazi se u obicnoj kesici i ima neka deklaracija. konektori su zuti pise da je kao gold, koliko je to moguce za 1400din?
sta bi bilo kada bi pustio 1080p film na HD ready tv.
 
Poslednja izmena:
Ne znam o kojim gubitcima se prica, hiljadu puta smo rekli da je to digitalni signal, i svaki kabl od 500+ dinara biti dobar.

Zlato od 24 karata na kablu od 1400 dinara :) . Znas kako im se isplati da stavljaju bilo koje zlato na konektore, koliko god oni mali bili za te pare. Manite se tih prica pozlaceni konektori ili ne i kupite najnormalniji kabl.

Tv bi downscalovao 1080p na 720p kako bi mogao da ga prikaze, sta drugo.
 
faca : Ako ti treba normalna duzina onda nema da razmisljas o gubitcima
Ko moze da ih spreci ?
Isti oni koji ce mene sutra spreciti da otvorim restaoran zvani mcdonald i u njemu serviram sta god ja pozelim...
Naravno ima i takvih ali retki su
NIje hdmi javno dobro pa da sme svako da ga pravi ;)
 
Poslednja izmena:
Realno bi drzava trebalo da ih spreci da proizvode/uvoze/distribuiraju.
Al' nisam video ni da su uspeli da sprece bespravnu gradnju, tako da.... :)
 
Pa zbog toga i ima hiljadu stvari koje nese ime i znak necega a prai ih ko zna ko bez licence i bez da zadoljava specifikaciju ( ovo zvuci crnogorski :D )
 
Tek sad videh
Ne znam nemacki al mi se svidja ovaj pc :)
Kolko ja vidim sve si ok zamislio , ne vidim gde bi skripelo. 330M ima podrsku za 3D i hdmi 1.4... AV kazes ima 1.4 spec znaci sigurno nema gde da skripi ;)
 
Poslednja izmena:
TENK JU :-D
 
Kupio sam neki HDMI kabl 3m, ver. 1.3 i kada stavim 1920x1080x60Hz javlja se gadan flickering.
Slova na desktopu se "treskaju", a na totalno crnim pozadinama ima puno neobicnih horizontalnih linija.
Kada osvezavanje stavim na 30Hz, flickeringa nema.
Do cega bi moglo da bude, sve u Nvidia Control Panelu sam probao?
 
Do HDMI-a tesko da jeste...
No uvek mozes da uzmes od nekog drugi da probas ali ne verujem da je do hdmi
 
moze neko da mi kaze gde ima ovaj kabl kao na slici 1,5-2 metra da bude sa jedne strane Type A
a sa druge Type D ........?
zahvaljujem se unapred
 
Kucaj u google "kablovi balkanska 35" i dobićeš odgovor :)

Šta god mi je trebalo kod njih sam našao pa probaj. Pozovi tel i pitaj pošto sajt ne radi zbog selidbe.
 
Kako se uopste manifestuje problem sa HDMI kablom?

Posto je digitalni prenos signala pretpostavljam da ili ima ili nema slike.
Eventualno kockice po ekranu kao na DVB...

Jesam u pravu?
 
Nazad
Vrh Dno