Šta je novo?

Test: Apple iPhone 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
iPhone 4 ima LED blic ili sam ja prespavao čas :) Ja bih voleo da vidim xenon blic kao što imaju neki telefoni mada bih ga i tad koristio samo kao svetlo u mraku :)

Pa za to ga i ja koristim. :) Ima blic, nisam primetio na slikama.
 
Bane sećaš li se tvoje rasprave sa zajebani-m oko svrhe overclock-a? ;)

A kakve to veze ima? Zasto to sada mesas u sve ovo?

Jel moze malo civilizovanog razgovora ili se godina iza nas nikada otarasiti necemo?
 
A kakve to veze ima? Zasto to sada mesas u sve ovo?

Jel moze malo civilizovanog razgovora ili se godina iza nas nikada otarasiti necemo?

Pa poenta mog posta i jeste da se malo upristoji ova rasprava. Pogledaj samo komentare Baneta i Drivera, nisu iskazali poštovanje prema ni jednom članu koji je imao drugačije mišljenje. A to je stalno tako...

Ima tu još par ljudi koji se toliko nadmeno ponašaju kao da su pronašli penicilin.

Ja bih se pre zapitao čemu takav stav?

Što se mene tiče meni ne smeta toliko hvale u tekstu možda uredjaj to zaista i zaslužuje, ali mi smeta stav urednika teksta "Ko ne misli isto kao JA može da se ****".
To je malo ružno, složićeš se. :wave:
 
Mislim da nisi u pravu, Bishop. Meni se takođe tako činilo ali kad bolje razmisliš to nije tako.

Problem je u našem domaćem vaspitanju, forsiranja jednakosti u društvu (iako je danas potpuno suprotna situacija) i drugim vrednostima koje su među ovim narodom prisutni duže nego što se misli (nije komunizam za sve kriv ma šta pojedini smatrali, neke stvari su usađene ovom narodu u genetski kod).

Zbog toga kao i prirode ovog foruma, čiji su vlasnici kao i ljudi koji rade za njih poprilično ljubazni mi, obični posetioci dajemo sebi za pravo da nas sve izjednačavamo a to baš i nema smisla.

Postavi sebe u njihovu situaciju. Ne znam čime se baviš ali probaj da zamisliš situaciju u kojoj ti sutra otvaraš svoj forum na kome prezentuješ nešto što si ti stvorio/napravio i onda neko, koga uopšte ne poznaješ nisi ga nikada uživo sreo kaže tebi da je tvoj rad nikakav. Šta bi ti uradio? Da li bi rekao: "Znaš, u pravu si ti. Potrudiću se da bude bolje pa ću te onda opet pitati kako ti se čini" Ili bi popizdeo i oterao dotičnog u tri lepe.

Vidiš to zavisi od trenutnog raspoloženja čoveka kao i njegove prirode. Iako kritika teško da može da škodi ipak postoji razlika između argumentovane kritike i nečega što više podseća na: "Ma nemaš ti pojma!" Nije svako uvek raspožen za kritiku i nekad mu se učini da ga neko malko zeza a ljudi kad su u frci često pomisle ovo drugo. Naravno ni Switch nije baš naročito taktičan i meni se kao i Banetu čini da je nešto mlađi tj. pripadnik ove brze generacije koja nema ni volje ni želje da stvarima prilazi sa malo obzira nego im je pristup dosta direktniji i deluje pomalo bezobrazno. Ovim zaista nemam nameru da kolegu forumaša Switcha uvredim ali takav sam ja utisak stekao. Možda sam pogrešno procenio.

Što se mene tiče ovaj tekst je dobar ponajviše zbog toga što su zauzeli definitivan stav kada je ovaj Apple proizvod u pitanju. Apple je firma koja pored kvaliteta svojih proizvoda mnogo toga duguje marketingu koji u njihovom slučaju generiše crno-bele reakcije. Oni zahvaljujući tome svakim danom postaju sve uspešniji. Glupo bi bilo zauzeti neutralan stav prema njihovom uređaju kada svi oko tebe ili obožavaju ili ne podnose Apple. To znaju svi danas uspešni techno blogovi, to je skapirao i Svet Kompjutera u kome su oni prećutno, kroz tekst Ivana Vesića (piše generalno dobre tekstove IMO, ovaj o Apple ispod proseka) u poslednjem broju zauzeli blago negativan stav prema Apple. Takođe na njihovom forumu provejava anti Apple atmosfera. Nije mi bio cilj da poredim SK i Benchmark ali je dobro da su i jedni i drugi skontali ono što Gizmodo, Engadget i ostali super posećeni blogovi/sajtovi odavno znaju.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nisi u pravu, Bishop. Meni se takođe tako činilo ali kad bolje razmisliš to nije tako.

Problem je u našem domaćem vaspitanju, forsiranja jednakosti u društvu (iako je danas potpuno suprotna situacija) i drugim vrednostima koje su među ovim narodom prisutni duže nego što se misli (nije komunizam za sve kriv ma šta pojedini smatrali, neke stvari su usađene ovom narodu u genetski kod).

Zbog toga kao i prirode ovog foruma, čiji su vlasnici kao i ljudi koji rade za njih poprilično ljubazni mi, obični posetioci dajemo sebi za pravo da nas sve izjednačavamo a to baš i nema smisla.

Postavi sebe u njihovu situaciju. Ne znam čime se baviš ali probaj da zamisliš situaciju u kojoj ti sutra otvaraš svoj forum na kome prezentuješ nešto što si ti stvorio/napravio i onda neko, koga uopšte ne poznaješ nisi ga nikada uživo sreo kaže tebi da je tvoj rad nikakav. Šta bi ti uradio? Da li bi rekao: "Znaš, u pravu si ti. Potrudiću se da bude bolje pa ću te onda opet pitati kako ti se čini" Ili bi popizdeo i oterao dotičnog u tri lepe.

Vidiš to zavisi od trenutnog raspoloženja čoveka kao i njegove prirode. Iako kritika teško da može da škodi ipak postoji razlika između argumentovane kritike i nečega što više podseća na: "Ma nemaš ti pojma!" Nije svako uvek raspožen za kritiku i nekad mu se učini da ga neko malko zeza a ljudi kad su u frci često pomisle ovo drugo. Naravno ni Switch nije baš naročito taktičan i meni se kao i Banetu čini da je nešto mlađi tj. pripadnik ove brze generacije koja nema ni volje ni želje da stvarima prilazi sa malo obzira nego im je pristup dosta direktniji i deluje pomalo bezobrazno. Ovim zaista nemam nameru da kolegu forumaša Switcha uvredim ali takav sam ja utisak stekao. Možda sam pogrešno procenio.

Što se mene tiče ovaj tekst je dobar ponajviše zbog toga što su zauzeli definitivan stav kada je ovaj Apple proizvod u pitanju. Apple je firma koja pored kvaliteta svojih proizvoda mnogo toga duguje marketingu koji u njihovom slučaju generiše crno-bele reakcije. Oni zahvaljujući tome svakim danom postaju sve uspešniji. Glupo bi bilo zauzeti neutralan stav prema njihovom uređaju kada svi oko tebe ili obožavaju ili ne podnose Apple. To znaju svi danas uspešni techno blogovi, to je skapirao i Svet Kompjutera u kome su oni prećutno, kroz tekst Ivana Vesića (piše generalno dobre tekstove IMO, ovaj o Apple ispod proseka) u poslednjem broju zauzeli blago negativan stav prema Apple. Takođe na njihovom forumu provejava anti Apple atmosfera. Nije mi bio cilj da poredim SK i Benchmark ali je dobro da su i jedni i drugi skontali ono što Gizmodo, Engadget i ostali super posećeni blogovi/sajtovi odavno znaju.

E evo je pravi post. Kulturan i sa mnogo rezona. Bravo.

Generalno ja se slažem sa tobom. Svakom dodje njegova "žuta minuta"
Ali bez obzira na to što rade, gde rade, to im ni u kom slučaju ne daje za pravo da vredjaju bilo koga. U tom gore što ako krene vredjanje od strane običnog korisnika, isti će dobiti "po ustima" za sekund.

Sa druge strane Bench mora da sluša šta obični korisnici o njima misle, jer ako će da piskaraju tekstove samo za svoju dušu i ne obaziru se na mišljenje većine brzo će da završe.
Naravno ne sugerišem ništa povodom ovog teksta, niti iznosim neke insinuacije da se Bench kao firma tako ponaša. Možda ja grešim ali u svakoj temi gde sam ja video Baneta on je nekoga uvredio, spustio itd. Zato sam i rekao za njega, a ne za Bench kao firmu...opet kažem poštujem Banetov rad, nemam ni jednu zamerku, samo smatram da bi morao da koriguje svoje ponašanje prema ostalim korisnicima. Pa zaboga, nismo svi mi koji dolazimo ovde experti za tehnologiju. Ja sam recimo Inženjer Hemijske tehnologije, računari su mi hobi i ovde dolazim da bih nešto naučio, a ne da slušam umišljene genijalce kako me vredjaju. (samo primer :D)
 
Pre 11 godina kada je Benchmark krenuo sa radom, Maxa, Bane i neki drugi momci jesu bili klinci od 18-19 godina. Danas imaju 30-ak a iza njih stoje stotine clanaka, hiljade postova na forumu, promena par generacija korisnika: i stalno se ponavlja ista situacija - stotine korisnika sa kojima je komunikacija OK ali se uvek nadje i neko ko ce im sesti na kicmu. Zamislite sebe, pisete deset godina za Benchmark koji je vec godinama tu gde jeste, "prezivite" jedan udar, drugi, treci...nakon petog ste poprilicno iscrpljeni. Kome se ja ovde pravdam? Dokle vise? Zasto "on" mora da tvrdi da ja nisam u pravu? Zasto mu se po pravilu prikljuce jos par njih gde nastane hajka...i onda se situacija smiri, do novog testa, nove generacije uredjaja. I onda Jovo nanovo...svaki od tih ciklusa ostavi posledice: sledeci put necu da budem taktican, nemam snage.

Pokusavam da stvari sagledam iz neutralnog ugla: samo na ovom forumu (barem kada je o Srbiji rec) mogu bez blama da udarim po novinaru. Nigde vise...jer "obaveza" novinara benchmarka jeste da izadje pred vas i odbrani svoj pismeni rad. Ne zelim da ubedjujem ikoga da smo mi u pravu a drugi ne: ali ono sto se pise na benchu jesu doktorske disertacije prema radu u ostalim medijima! Na zalost, vrlo cesto sopstvena zaslepljenost ljubavlju prema odredjenom tipu uredjaja ili nekom brendu, dovodi do toga da se za njih mnogi bore kao da su im brat ili sestra. U toj borbi ne prastaju nikom a novinar i njihov clanak su im omiljeni slatkis: ma kakve godine iskustva, sta me briga, ne volim Apple, ATi, AMD, Nvidiu - sta mi on soli pamet, ja imam svoje misljenje. E pa ako ga imate i na njega nista ne moze da utice, sto se ukljucujete u diskusiju? Okrenite glavu i ne citajte test, jer za vas je android, symbian ili wm mnogo bolji od ios-a. Mora li i novinar da misli kao vi?

Ja sam sam mnogo lutao i nikada nisam dosao do svog idealnog mobilnog telefona. Ako bi na mesec dana i pomislio da ga imam, izlazak narednog bi mi promenio misljenje. Svasta sam probao, posedovao, samo eto Android platformu nisam dotakao - verzija 1 mi se uopste nije dopala, ali sam se bas juce ponovo sreo sa novim Androidom i bio prilicno odusevljen. Sto se iPhone-a tice, imao sam verziju 1 i 3, sjajni uredjaji - ali sam se uvek vracao WM-u. Da, verovatno sam u zabludi ali na neke stvari kod ove platforme sam se navikao ali opet: i sam merkam "cetvorku" ili neki Android mozda. Ne smatram da je ijedan savrsen ali svi su izuzetno dobri telefoni i ne mogu da zbog mog trenutnog stava odnosno opredeljenja za jednog od njih, tvrdim da je sve ostalo krsh. Sto je najgore, znalo se da zestoki ucesnici ratova u diskusijama budu oni koji nisu mrdnuli od Symbiana i stvari posmatraju hipoteticki, ne posedujuci ikakav user experience, vec misljenja baziraju na par clanaka procitanih na netu.

No da se vratimo na kritike...

sajt xda developers, mnogima dobro poznat: pronadjite Artemis ROM za recimo HD2 i pogledajte kako se komunicira sa njegovim tvorcem - sir Sternasom. On na reply odgovara sa "sir", useri njemu sa "sir". Imao sam par prilika da vidim kako ostali korisnici foruma bukvalno "skacu" na svakoga ko pokusava da ga omalovazi na nepristojan nacin i voleo bih da vidim to jednom i na ovom forumu. Mi jesmo tu za i zbog citalaca, ako se benchmark cita onda je to verovatno zbog toga sto radimo ono sto se ljudima dopada: preispitajte svoje stavove i nacine kritika pa onda nama prigovarajte ako budemo nerazumni. Mnogi ocekuju da na napad sabljom novinar odgovori sa "nemoj molim te". I onda, ako bi se to i desilo, bilo bi "ma sta ti meni nemoj"! Tvrdim da u mnogim situacijama nikakav odgovor dat od strane novinara ili clana redakcije ne bi bio dovoljan onima koji su zeljni krvi...a ima ih, u svakoj generaciji korisnika ovog foruma. To su jednostavno civilizacijske i drustvene razlike, vrednosti koje su u nasem drustvu ozbiljno poremecene, zbog toga cu dati jedan primer a primenjiv je na svaki deo naseg zivota:

Pre mesec dana bio sam u Turskoj na moru, u hotelu u kome je 70 posto turista bilo iz Nemacke: gledali smo svi zajedno utakmice u velikoj sali, uz pivo i kokice - oko 400 ljudi u sali. Sve Svabe u dresovima reprezentacije, mladi i stari, zene, deca i muskarci: utakmica sa Argentinom, 4 gola su dali, veselje, ali i postovanje - nijednog momenta nisam imao problem da gledam utakmicu "kao covek", niko mi se nije drao na uvo, niko nije psovao. S vremena na vreme, svakih recimo destak momenta svi zajedno krenu da tapsu u tonu gde na kraju svi uzviknu "Deutchland" i to je to. A znate li sta smo dobili gratis? Pet konja od po 40-50 godina u dresovima Srbije koji su svaki njihov takt zavrsavali uzvikom "Srbija"! Ne igra Srbija, ispali smo, vratili se kuci, ljudi navijaju i uzivaju - ali to nasim magarcima nije dovoljno. Da li treba da kazem da me je bilo sramota gledajuci nemce kojima nista nije jasno...

I onda druga utakmica: polufinale sa Spanijom, ista slika, sve isto - samo su ovog puta izgubili. Svima krivo, zao, ali u najvecem dostojanstvu izlaze iz sale: nijedna psovka, nijedno vikanje niti dranje na gresku beka, napadaca, selektora, na sudiju cak. Druzili smo se tih dana sa nekim nemcima iz Hamburga, deca su nam se igrala pa smo pricali o svemu i svacemu. Pitam ga, jesi se smorio sto ste ispali? Ne, zasto? Pa kako zasto, bedak je kad izgubis u polufinalu! Nisam, Spanci su bolji od nas!!!??? Pa jel volis fudbal, kako ti nije krivo? Pa zasto da mi bude krivo, Spanci su bolji i pobedili! Da, ali Nemacka nije igrala napadacki kao u proslim utakmicama, cini mi se da Lev nije dobro postavio taktiku, povukao se... Ne, nas selektor zna sta radi i on je to dokazao do sada, jednostavno - Spanija je bolja. Ja u soku...ne verujem. Kazem mu, mi u Srbiji imamo 8 miliona selektora, svako od nas zna bolje to da radi od njega samog. Mi nikada ne bi priznali da su Vilja ili Tores bolji od Zigica, u stvari, znamo to ali ne priznajemo nemoguce. Inijesta bolji od Dekija, ma daj bre... Da smo mi izgubili 1:0 od Spanije, selektora bi na stub srama, sto mu je igrao Ninkovic ili Obradovic, sto ranije nije uveo lazovica, Tosica, itd...

E o tome se moji drugari radi, kulturoloske i civilizacijske tekovine: nedostatak tolerancije i postovanja; cekajte, cija je izreka "ko tebe hlebom, ti njega kamenom"? Zasto ceo svet kada vidi dete kaze da spava kao andjeo a mi "spava ko zaklan"?

Ono sto Benchmark radi u ovom okruzenju 11 godina daleko je iznad onoga sto ovo drustvo zasluzuje, ovakve bespredmetne diskusije najbolji su dokaz za to. Da, jesmo umorni...jer ne mozemo da pisemo da se uvek i svakome dopadnemo. Izgleda da ne bi trebalo da imamo stav vec da ga savijamo kako kome odgovara. Izgleda da sa svakim uredjajem treba da postupamo kao da nam u ruke dolazi najgori kineski proizvod, da ga opletemo, ponizimo, ispljujemo. Onda se zameramo onim drugima i ajde opet sve u krug...
 
Nisam nikad radio za Bench ali sam bukvalno odrastao uz njega (2000. covece ... skup moderatora, Skadarlija, cevapi i pivo) i kazem ti od srca Peco da se boris protiv vetrenjaca. I to mnogo zajebanih vetrenjaca...
 
Od sada, svaki novi clan je duzan da procita ovaj Pecin post! :)

Ma bre, na mejl da im saljete...jedino da uz ovaj procitan post aktiviraju nalog! :D
 
Na zalost, vrlo cesto sopstvena zaslepljenost ljubavlju prema odredjenom tipu uredjaja ili nekom brendu, dovodi do toga da se za njih mnogi bore kao da su im brat ili sestra. U toj borbi ne prastaju nikom a novinar i njihov clanak su im omiljeni slatkis: ma kakve godine iskustva, sta me briga, ne volim Apple, ATi, AMD, Nvidiu - sta mi on soli pamet, ja imam svoje misljenje. E pa ako ga imate i na njega nista ne moze da utice, sto se ukljucujete u diskusiju? Okrenite glavu i ne citajte test, jer za vas je android, symbian ili wm mnogo bolji od ios-a. Mora li i novinar da misli kao vi?

Peco, ti znaš da ja izuzetno cenim tebe i tvoj rad. Da sam uvek na strani Bencha kada neko ne razumno napada, ali pogledaj ovaj citat...

Da li je bolja plazma ili LCD? Ja ću uvek reći plazma, jer stvarno smatram da je bolja. A ovi što se primaju na LCD-ove se neće složiti sa tim.

Pitao si "mora li novinar da misli kao vi?"...A ja pitam moramo li mi da mislimo kao novinar? Jer sudeći prema max-ovom komentaru moramo, jer se inače "primamo" na ono drugo.;)
 
naravno da ne moramo da mislimo kao moderator, niti on kao neki drugi korisnici. ovo je forum, a ne sekta :)
 
sajt xda developers, mnogima dobro poznat: pronadjite Artemis ROM za recimo HD2 i pogledajte kako se komunicira sa njegovim tvorcem - sir Sternasom. On na reply odgovara sa "sir", useri njemu sa "sir".... To su jednostavno civilizacijske i drustvene razlike....
veliko razocarenje sam doziveo upravo zbog tih civilizacijskih razlika. Radio sam neko vreme za americku kompaniju i usluzivao amerikance. U jednoj situaciji su mi gosti kojima pise na celu da dolaze iz nekog teskog crnackog Geta uradili nesto sto se kosi sa pravilima kompanije, totalno nebitna stvar, ali je moja duznost da ih obavestim da to ne rade, na sta mi oni odgovaraju sa "oh, sorry sir, i didn't know"...a veoma dobro znam kako nasi ljudi reaguju u istim situacijama....sramota me kad pomislim. Sjajna je recenica koju izgovara lik u filmu "Ponocna Trka" opisujuci De Niro-ov karakter "You have two forms of expression - Rage and Silence" , e to je apsolutno primenljivo na nas nebeski narod......

Sto se tice Apple-a i njihovih proizvoda, jedan sam od neutralnih....mozda zato sto po defaultu ne prihvatam stvari crno-belo (radije crveno-belo...hahahahaha).....
Nisam nikada koristio njihove proizvode zbog nekih stvari koje mi ne odgovaraju, neki proizvodi mi vredjaju inteligenciu (npr. svojevremeno sam kupio "Acer Travelmate 8204" za 2200$ dok je Macbook Pro sa identicnim hardware-om kostao 3500$ - pride je vga bila downclock zbog zagrevanja), ne volim sinhronizaciju putem iTunes, ali apple proizvodi su vrhunskog kvaliteta i u to sam se uverio iz iskustva na solidnom uzorku da kazemo. Mnogo ljudi iz okruzenja je koristilo laptopove i mp3 playere. Poredeci korisnike apple proizvoda i ostalih video sam da oni sto koriste apple laptop on im sluzi barem 3 godine pre zamene, dok oni sa Wintel platformom obnavljaju istu mnogo ranije (Apple korisnici su zadovoljniji svojim hardware-om i ne razmisljaju o zamenama i upgrade-u...). Mp3 playeri (sansa, zune....) su se kvarili mnogo cesto dok nikoga sa ipod-om nisam cuo da mora da odnese uredjaj u servis....suvi kvalitet!!! Jedina stvar na kojoj mi je korisnik apple-a pozavideo je Total Commander.
Anand je opisao Apple kao kompaniju koja ne donosi nove proizvode nego jednostavno usavrsava postojece....svaki model je donosio neko poboljsanje odn. ubrzanje i tako smo dobili sada iphone 4 (nisu ranije ubacili 720p zapis jer ne bi radio kako treba, telefon se unapredjuje sa mogucnostima koje 100% rade). Imam Desire i radi mi 720p video, ali kako? bulja! cam od 5mpx, takodje bulja....
iphone4 je bolji od htc desire, jedino sto me je desire stajao 30k rsd i za taj novac mi je najbolji izbor, ali nije najbolji telefon bez obzira sta kazu na techradar-u.
To je upravo i receno u ovom testu, ako trazite telefon koji najbolje objedinjuje kvalitet izrade, software i hardware i ako ne gledate koliko ce to kostati na kraju onda uopste nemate drugi izbor nego iphone4.

peace....
 
Moze da se desi da coveku nesto ne legne, ali mora da postuje. Dok je delimir radio u Benchmarku, koristio je Mac, svako malo pokazujuci mi "fazone" koje Windows ne moze. I tako, proslog proleca mi crkne notebook, nisam znao sta bi kupio (NISTA mi se dopadalo nije) i kazem, ajde, probacu Mac...sad je tu boot camp, instaliracu Windows paralelno pa cu da probam. Pod Win-om uz hiljadu pokusaja nisam mogao da instaliram ebanking (krucijalni problem), a sto se macOS-a tice, nedostajale su mi jednostavno mnoge aplikacije koje godinama koristim. To nije bilo to, nisam se snasao, nije mi leglo... A iskreno, jako mi je bilo zao sjajne naprave, toliko dobre i kvalitetne da je to cudo. I sta sad, ja treba da opletem kako to nista ne valja

I pazi sad ironiju: krenem u septembru prosle godine na IDF u SF, na Heathrow aerodoromu kupim VAIO koga sam cekao mesecima. Stignem u Ameriku a preko puta hotela Apple store, nije bilo dana da nisam usao unutra! Nista posebno, ta atmosfera, nacin prikaza kupcu, prezentacije, proizvodi - ma fantasticno. Verovali ili ne, u jednom momentu sam pomislio da mozda nije trebalo da kupujem vaio nego da jos jednom pruzim sansu Macu :)

Apple je primer kako izgleda biti drugaciji od drugih, najlakse je kritikovati bez osnova a osnova jednostavno nema. Evo, ja fanboj nisam ali su mi jako dragi...a trenutno nemam ni jedan njihov uredjaj u kuci
 
izvini, Peco, ali mnogo ti je pogresan stav...

Kao vlasnik sajta i foruma treba da branis svoje ljude ali i da ih kritikujes kada zabrljaju, a sada su zabrljali... nebitno to da li je u tekstu koji su napisali sve tacno, a nije, vetj taj nivo arogancije je prosto neverovatan i takvo nipodostavanje forumasa i drugih kolega, novinara, ja dugo nisam video... Ako svi, ali bukvalno svi i oni koji nesto znace i oni koji su nebitni se slazu u nekim stvarima a ti jedini mislis da to nije tako, ako se argumentovano napise zbog cega gresis, a ti i dalje tvrdis ma bas me briga sta svi drugi misle, moje misljenje je jedino merodavno, onda ti je stav skroz pogresan... uz to, ti kao novinar, kod nas uglednog web sajta imas moralnu obavezu prema citaocima da ih inforimises na pravi nacin...

To sto su vasi radovi ``doktorske disertacije`` kako ih ti nazivas za nase medije, ne znaci da ne postoje bolji radovi u svetu i da ne trpe kritiku... ako ste stavili temu da kritikujemo i diskutujemo onda stojicki podnesite iste, a ne da se ponasate kao mala deca i idete stavom ja znam najbolje, ko se ne slaze bas me briga...

Sto se tice kritika drugih sajtova, daleko je od toga da ne postoje i da samo na benchu moze da se kritikuje rad, evo prvi primer mobilereview gde Eldar aktivno ucestvuje u diskusijama i brani svoje stavove... ima milion drugih primera...

Ono sto je na benchu super je ta opustena atmosfera koju ima i to je ono sto ga cini takvim kakav jeste... da zaostrite odnos izmedju redakcije i korisnika mnogo bi izgubili...

I svakako da je bilo neprimerenih kritika, daleko od napada sabljom svakako, ali pogledaj odgovore na moje postove gde argumentovano objasnjavam zasto grese i dajem linkove ka mnogo referentnijim sajtovima nego sto je bench u ovoj oblasti a da ne pricam o tim novinarima...

U toj borbi ne prastaju nikom a novinar i njihov clanak su im omiljeni slatkis: ma kakve godine iskustva, sta me briga, ne volim Apple, ATi, AMD, Nvidiu - sta mi on soli pamet, ja imam svoje misljenje. E pa ako ga imate i na njega nista ne moze da utice, sto se ukljucujete u diskusiju? Okrenite glavu i ne citajte test, jer za vas je android, symbian ili wm mnogo bolji od ios-a. Mora li i novinar da misli kao vi?
Ovo upravo vazi za novinara koji je napisao ovaj test jer je on taj koji misli tako i tu nema diskusije da on mozda gresi i nebitno je koji argument se upotrebi on tako misli i gotovo...

sto se tice Apple ima milion razloga i za hvalu ali i za kritiku... kao i za svaku drugu kompaniju...
 
@Peca:
Možda je glupo da izvlačim iz konteksta, al ova priča "Švabe su kul, mi smo stoka" je toliko prežvakana, po sto puta, i po meni uvredljiva. Npr, radim svakog dana samo sa Šveđanima i Amerima, i sve što bi mogao da vidiš kod nas (nepoštovanje rokova, ljudi sa kojima radiš, prebacivanje tereta, hvatanje krivina) itekako postoji kako kod nas, tako i kod njih. Tako da, kad podvučeš crtu, kao što ovde možeš da nađeš čoveka koji će savesno da obavlja svoj posao, tako možeš i tamo, i tu nema nekih prevelikih razlika. Jedino je prava šteta što su i ovde i tamo ti ljudi retkost.

A što se tiče teksta, sry ako smatraš kao kritiku, ali AMOLED i SAMOLED nisu ista stvar, i napisati da jesu je teška besmislica. Evo, juče sam sa par ljudi gledao Desire i Galaxy S, i niko nije rekao da je to isto njesra. Takođe, reći da je IPS ne znam kako savršeniji i još da ima najbolji "touch" takođe ne pije vodu, u isto vreme sam maltretirao i SGS i iPhone 4 i pitanje je ličnog ukusa kome će se šta više svideti (oštrina kod IPS-a, boje kod SAMOLEDA). Po meni je zato tekst slabiji od ostalih, iako Banetove tekstove itekako gotivim i smatram da su poprilično bolji od ostalih na benchu
 
akki, tvoji postovi su i dalje u tonu da "autor nema pojma". Dokle ne promeniš taj stav, upućen prema bilo kom novinaru, ne samo prema meni, od mene ne očekuj nikakav civilizovan tretman na forumu.

Još u prvom postu sam te pozvao da argumentima oboriš moje teze, ali si akademski rad zamenio za priču u kafiću. Lakše ti je da kažeš vi nemate pojma, jer je Pera rekao drugačije (Pera u ovom slučaju osoba koja piše za website na engleskom jeziku, pa je valjda zato automatski neki autoritet).

Spuštat moje iskustvo i inteligenciju i ne samo moje, nego i driverovo i Maxino, a jedini razlog za to koji ja vidim jeste da se malo istakneš na ovom društvu. To me podseća na one likove koji u nekom manjem društvu, gde se pojavila simpatična devojka, napušavaju bezrazložno svoje drugare i spuštaju ih kako bi se, ****m li ga, dopali toj devojci ili šta li već.
 
naravno da je ostrina bolja kada je rezolucija mnogo vetja a ekran manji... to nema veze sa odnosom IPS vs Samoled... :)


btw... http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s_vs_apple_iphone_4-review-500.php
mislio sam da, kad ljudi uzmu oba telefona u ruke (kao što sam ja to radio sa dvojicom kolega), uvek neko kaže "e bolje je na iphone 4, pogledaj kako je oštro", dok drugi se uhvate za "****te, vidi boje na SAMOLED-u". U tome se razlikuje šta ko preferira.
 
Što se ekrana tiče.

SAMOLED je bolji 5-10% od AMOLEDA. AMOLED vuče na roze, SAMOLED na tirkizno. (S)AMOLED je dobar za tekst i grafiku, a IPS na iPhone bolji za sve ostalo i to dobrih 20-30% od SAMOLEDa.

Ovo su moje impresije i ja sam se na njih potpisao imenom i prezimenom.

Ja za one koji imaju druge impresije nisam pričao da su neznalice, pa bih vas zamolio da vi to ne pričate za mene.
 
http://forum.benchmark.rs/showpost.php?p=2248326&postcount=36

"I želeo bih da dodam da mislim da svi oni koji misle da Super AMOLED pruža kvalitetniji prikaz od iPhone 4 ekrana imaju problema sa vidom, da su blagi ili potpuni daltonisti (relativno čest slučaj među muškom populaciom) i da se ne razumeju u ekrane... što mobilnih telefona, što generalno kvalitet boja i dinamike slike. Pa da je to u pitanju neko ko je juče kupio PC iz Metroa ili "najeminentniji" novinar na svetu (šta god to značilo)."

Ok, samo su neznalice i još i daltonisti i ćoravi :D
 
Ja odgovorih argumentovano, procitaj pazljivo moje postove ako ne vidis argumente, ako je to tebi prica u kafitju a tvoj tekst i nacin razgovora ( meni je tako, svi ostali nemaju pojma) onda nek ti bude... dobar neki kafitj :d Jasno sam objasnio, po ko zna koji put, zasto je samoled bolji od amoleda, zasto je desire najlosiji od svih amoled displeja i na koji nacin je poboljsan kvalitet fotografija... to potkrepio linkovima ljudi koji su svakako vetji autoritet od mene ali izgleda da ti tu ne vidis argumente... bolji argument je, ja to tako vidim i gotovo :d

Stav ``autor nema pojma`` zauzimam posle par postova jer svako ko tvrdi da je amoled isti kao samoled nema pojma... takav je tvoj nacin razgovora i vodjenja diskusije pa se prilagodjavam... da si napisao ovakav test na engleskom jeziku pa da moze da ga procita vise ljudi koji su videli telefone video bi kakve bi komentare dobio...

Pera, kako si ga krstio, predstavlja sve relevantne novinare i ako mozes da oboris autoritet nekog, mada je to suludo, ne mozes svih, i svakako je ( taj Pera ) u odnosu na tebe mnogo vetji autoritet u ovoj oblasti... dovoljno je navesti jednog coveka Eldara i svako ko nije toliko arogantan kao ti, bi se zapitao da ne gresi mozda... svi znamo ko je Eldar i covek je postovan svuda, ima ekskluzivne kontakte sa svim proizvodjacima ( sem Nokie trenutno :d ) i njegova rec je vetj toliko proverena da se prakticno vise ne dovodi u pitanje... uz to, kao sto rekoh, covek najnormalnije odgovara na forumu i ne misli da je najpametniji na svetu... i ajde da su u pitanju samo novinari nego i bukvalno svi na svim forumima...

Ja sam spustio tvoj tekst, tebe licno nisam napao ni 1, za razliku od tebe i drajvera... Maxu nisam spominjao uopste... Sto se tice isticanja, vetj sam se dovoljno istakao i stekao postovanje mnogih ne samo ovde... a ovim poslednjim pasusom jos jednom potvrdjujes povredjenu sujetu...

Sto se tice tvog tretmana mene ( i ne samo mene ) na forumu ni ne ocekujem nista civilizovano ali siguran sam da nije problem u meni... I ovi komentari su se odnosile na autore ovog testa, glupo je da sada generalizujes i okretjes to ka svim novinarima kada nije tako...

i evo opet si uskocio sebi u usta sa ovim poslednjim postom... sretjom, postovi nisu obrisani... i kao sto rekoh, ne samo da si to rekao za korisnike foruma, nego i za sve novinare...
 
Poslednja izmena:
Kao vlasnik sajta i foruma treba da branis svoje ljude ali i da ih kritikujes kada zabrljaju, a sada su zabrljali...

U cemu su pogresili? U tome sto se ne slazu sa tobom? U tome sto imaju svoje misljenje? Kojim fontom i koliko boldirano treba da bude u svakom tekstu "ovo je NASE misljenje" a ne axiom.

I ovde se s'tvoje strane vodi diskusija u fazonu "ti nisi upravu jer je XYZ rekao drugacije a on je baja." Koje si ti to argumente stavio? Postavio si sliku 2 ekrana i rekao "vidis, ovo je bolje"? Pa kako si ti onda "upravu"?

Bane je na prakticnim primerima koriscenja telefona u realnim uslovima zakljucio da mu se ip4 bolje pokazao. Jel' ti hoces da kazes da to nije tako i da on izmislja?
 
Ja bih voleo da vas pitam koje monitore imate, jesu li oni kalibrisani i koliko ste se bavili fotografijom u životu. Mislim da je to jako bitno.

Ako gledate panele LCD televizora i Plazmi i mislite da to tako treba, onda i razumem zašto mislite da (S)AMOLED može da se meri sa IPSom.

Nažalost, ni LCD televizori ni Plazme ne pružaju prikaz "kakav treba", nego "kako većina hoće". I televizori i AMOLED ekrani imaju neukroćene boje i kontrast.

Ja ne pričam šta izgleda bolje. Nego kako šta treba da izgleda. Za to treba da se vratimo na fotografiju i profi panele monitora. Ja sam se nagledao i dobrih panela i imam jedan i hiljada i hiljada fotografija napravljenih od aparata i objektiva koji prave slike kako treba, a ne kako kupac hoće.

Pre nekoliko godina Kodak aparati su još bili aktuelni i pravili su (od velikih imena) daleko najgore fotografije. Detalja nije bilo, a boje i kontrast su bile odvrnute do kraja. Ogroman broj ljudi (među kojima mnogo Amera) su obožavali fotke sa Kodaka. To što one sa realnošću nisu imale veze, niko nije postavljao pitanje. Mislim da ti isti ljudi danas preferiraju AMOLED.

Siguran sam da znam kako treba izgleda dobar panel, šta znači izbalansiranost boja, kontrasta, dinamike. Čak mislim da me razni hobiji i poslovi tokom vremena kvalifikuju na višu pozciju od nekog ko se bavio samo mobilnim telefonima.
 
Bane je na prakticnim primerima koriscenja telefona u realnim uslovima zakljucio da mu se ip4 bolje pokazao. Jel' ti hoces da kazes da to nije tako i da on izmislja?

I onda krene da vređa ostale:

"I želeo bih da dodam da mislim da svi oni koji misle da Super AMOLED pruža kvalitetniji prikaz od iPhone 4 ekrana imaju problema sa vidom, da su blagi ili potpuni daltonisti (relativno čest slučaj među muškom populaciom) i da se ne razumeju u ekrane... što mobilnih telefona, što generalno kvalitet boja i dinamike slike."

Za ovo bi neko od nas "običnih" dobio automatski ban.

Problem je bahato ponašanje i direktno vređanje ljudi, a ne sam tekst, tekst je sasvim solidan.
 
Ja bih samo da ponovim da ja i dalje smatram da imam bolje oči i veće znanje kako treba da izgleda panel i prikaz. (I onda sam obrazložio koji je za to razlog.)

Ja ne vidim kako je ovo vređanje bilo koga.
 
Evo sad sam pogledao slike na GSMAreni (priznajem, nisam ih video do sad). Video sam isto ono što sam i video uživo. Da Samsungove sive nisu sive, nego plave i da su detalji delimično ubijeni (u poređenju sa iPhone) zbog odvrnutog kontrasta. Malo im je i tokom slikanja ekrana šetala ekspozicija, pa se rezultati razlikuju od slike do slike.
 
Poslednja izmena:
Već sam napisao da mislim da je test dobar. Sasvim na nivou tvojih prethodnih, i nosi subjektivni pečat, što je sasvim na mestu. Prirodno je da bude neslaganja drugih, i poštujem štio učestvuješ u diskusiji, braneći svoje stavove.

Ipak, mislim da si od posta #46 u više navarata prešao granicu pristojnosti, u diskusiji sa drugima. To što možda nisu u pravu - nije opravdanje, zar ne?

Ja ne vidim kako je ovo vređanje bilo koga.
Ako ne tražim mnogo, voleo bih da čujem i Pecin stav?
 
U cemu su pogresili? U tome sto se ne slazu sa tobom? U tome sto imaju svoje misljenje? Kojim fontom i koliko boldirano treba da bude u svakom tekstu "ovo je NASE misljenje" a ne axiom.
citirao si samo deo posta, i time izvukao iz konteksta... poenta je u tom stavu za koji su upravo oni nastupili kao da je axiom... ja sam dao argumente na sta su oni odgovorili sa cuvenom recenicom za koju su brzo zaboravili :d

I ovde se s'tvoje strane vodi diskusija u fazonu "ti nisi upravu jer je XYZ rekao drugacije a on je baja." Koje si ti to argumente stavio? Postavio si sliku 2 ekrana i rekao "vidis, ovo je bolje"? Pa kako si ti onda "upravu"?
opet izvlacis iz konteksta, ja sam rekao da nije u pravu jer sam JA, licno video kao prvo, drugo, svi zivi kazu da je tako, tretje to kazu i eminentni novinari i na kraju, objasnio sam zasto nije u pravu i pustio linkove gde ljudi eminentniji od svih nas potvrdjuju to sto rekoh... i povrh toga su tu slike... ne znam sta jos treba da uradim :d

Bane je na prakticnim primerima koriscenja telefona u realnim uslovima zakljucio da mu se ip4 bolje pokazao. Jel' ti hoces da kazes da to nije tako i da on izmislja?
da, kazem da to nije tako, argumentovao sam i postavio referentne linkove gde se takodje pokazuje da to nije tako... svako ima pravo na svoje misljenje ali to ne znaci da je u pravu... i kakvi su to realni uslovi? Ja ga koristim u laboratoriji? :d ili Eldra ili ovi sa GSM arene? ili bilo ko na testu telefona? jednostavno nema potrebe za tim...

i kakve veze imaju sada paneli na lcd televizorima i plazmama kada pricamo o prikazu ekrana telefona? Jel ti gledas ekran telefona ili tjes ga gledati preko kalibrisanog TV-a... :d kada nema drugih argumenata idemo na nesto totalno nebitno... a ja sam nebrojano puta pricao, moze se lako proveriti, da ljudi odu i pogledaju telefone pa da onda pricaju... zato, pored nas koji smo ih videli imamo novinare koji su iskusni i nemaju telefone na po 2 minuta ili im telefon stize sutradan pa nema uporednog testa...
 
Poslednja izmena:
Ne volim da uzimam strane ali potpisujem sve sto je akki rekao. Moje misljenje je slicno, i to kazem bez uvlacenja, jer nemam razloga za to.

Na arogantnost i uvrede pojedinih clanova i moderatora mora da se reaguje nekako, davanjem poena ili u krajnjem slucaju privremenim iskljucenjem sa foruma dok ne sednu i ne razmisle o nacinu na koji se obracaju drugim clanovima. Mesanje toga ko je kad dosao na forum i koliko ima godina zaista nema potrebe, i svako treba da se postuje jednako, da li je dosao na forum juce ili se registrovao pre 10 godina. Kad smo vec kod toga koliko ko ima godina, vidjao sam sedamnaestogodisnjake da vode civilizovaniju diskusiju od pojedinih "matoraca" odavde.

Amoled i Samoled sam direktno uporedio juce i shvatam sada koja je razlika, koliko god neko pokusavao da je ucini malom. Sto se tice boja, one jesu malo odvaljene, ali to ih nekima cini privlacnim dok drugima smeta. Da pricamo ovde o plasmama, LCD CCFL i LED backlit televizorima to bi bila drugacija prica koja samo donekle moze da se poredi sa ekranima na mobilnim telefonima. Koliko su boje odvaljene na Amoledu i Samoledu toliko su ubijene na iphone 4, a vec smo stavljali chart.

retina.display.001.jpg
 
Dobro akki, vidim da si zaljubljen u Eldara čim ga zoveš prvim imenom :).

Naravno da sve ima veze. Neko ko je celog života gledao samo Plazme i Transformerse i fotke sa Kodaka, naravno da ne može da zna kako nešto treba da izgleda.

Biću pošten i neću okačiti jedno 3-4 antiapple vesti i komentara sa gsmarene, jer u njihovu objektivnost ne sumnjam. Koliko vidim Samsung je dobio jer ima veći ekran. Ono što je takođe primetno da ambijentalno svetlo utiče više na samoled, pa tako samoled bolje izgleda u potpunom mraku, nego pod normalnim svetlom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno