Šta je novo?

Mini kompresor za izduvavanje prasine?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,191
Poena
245
Nemam pojma gdje bih da postavim ovu temu, a vjerovatno je i malo glupo pitanje...
Ali evo ovdje da pokusam: da li se negdje moze naci/kupiti neki mali kompresorcic bas za ovakva sitnija izduvavanja (primarno za ciscenje racunarskih kucista od prasine)?
Ili neko mozda moze predloziti neku drugu alternativu za ovakve poslove?

Imam neki usisivac od ~40 eura, ali krdza nema izduvavanje a pri tome je i vrlo glomazan, pa bi neki mali kompresor (ako takvo sta postoji) bio vrlo dobrodosao, pogotovo ako moze da se nadje za neku pristojnu cijenu, ne vecu od 30-ak eura!?

Hvala unaprijed!
 
Eno i na Amazonu 6 komada za 10 dolara. Ali i shipping 15 dolara.
 
Jel neko koristio one bocice kompresovanog vazduha od 500ml i slicno?
Misljenja?

Kakav nick - LOL

Ja sam koristio od 400ml i sad od 600ml - manja je jednostavnija za rukovanje i jeftinija u ukupnoj ceni.
Meni su OK, pogotovo za izduvavanje hladnjaka i napajanja - za sve ostalo tu su cetkica za farbanje i mikrofiber krpa.


Mora elektricno da bude inace je neisplativo. Ameri mozda mogu da kupe 12pack za 3$ u wallmartu, ali mi ne.

Ja potrosim jednu bocicu na godinu-dve dana, tako da bi meni trebalo nekoliko godina da isplatim neki dobar kompresor (a ne vidim da ih nesto inace ima).
Treba "prskati" u kracim intervalima i, naravno, ukloniti prvo sve sto se moze ukloniti bez duvanja.
 
Koliki je pritisak potreban (idealan) za izduvavanje prašine iz kompjutera?

Imam stari frižidera za bacanje pa bih iskoristio njegov kompresor da napravim kompresor za izduvavanje prašine iz kompjutera.
Jel postoji neki način da se reguliše pritisak na ovom kompresoru?
I koji pištolj sa nastavkom za izduvavanje uzeti za ovaj DIY projekat?
 
Ne razumem zašto bi bilo neisplativo ako kompresor već imam. Znači treba mi ventil i u suštini ništa više. E sad, ja hoću kontrolu pritiska pa bi mi tu trebao kontrolni, barometar i pištolj.
 
A nista, nisam ja ukapirao kojim postupkom zelis napraviti to :) izvinjavam se... Ne bi bilo lose da napravis neku temu sa pravljenjem kompresora + neku slicicu :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 
Ukratko, ti kompresori postižu popriličan pritisak ali im treba dosta vremena. Za efikasno izduvavanje, morao bi da imaš konstantan pritisak od 2Bar-a minimum, u piku više a da bi to postigao sa ovim kompresorom, mora da ima rezervoar za vazduh od 5-10L najmanje. Drugi problem je separacija ulja, konstrukcijski je takav da iz vazduh izbacuje popriličnu količinu ulja te je neophodan uljni separator, tu nema jeftinih rešenja.
Kad sve ovo sabereš, dodaš ventil, crevo, pištolj, priključke, verovatno i neki nosač svega toga, dolaziš na popriličnu cifru.
Mislim da je bolje da loviš neki od onih ručnih kompresora na KP, nema ih uvek al malo- malo pa naleti poneki za 40-50eur
 
Ukratko, ti kompresori postižu popriličan pritisak ali im treba dosta vremena. Za efikasno izduvavanje, morao bi da imaš konstantan pritisak od 2Bar-a minimum, u piku više a da bi to postigao sa ovim kompresorom, mora da ima rezervoar za vazduh od 5-10L najmanje. Drugi problem je separacija ulja, konstrukcijski je takav da iz vazduh izbacuje popriličnu količinu ulja te je neophodan uljni separator, tu nema jeftinih rešenja.
Kad sve ovo sabereš, dodaš ventil, crevo, pištolj, priključke, verovatno i neki nosač svega toga, dolaziš na popriličnu cifru.
Mislim da je bolje da loviš neki od onih ručnih kompresora na KP, nema ih uvek al malo- malo pa naleti poneki za 40-50eur

Nekoliko klipova koje sam gledao, razvijali su 435-835 kPa bara (30-57 bara). Verovatno ovaj moj stari ne bi imao toliko, ali konzerva komprimovanog vazduha, kada je puna, daje 10 kPa pa rekoh toliko će valjda davati koliko god da je haban (jer frižider idalje radi).
Koliko sam video ne treba ni toliko da se čeka, iako mi nije problem da sačekam nekoliko minuta da se to odradi. Da li je konstantan pritisak to već ne znam

Nadao sam se da ulje ne izlazi (više me brinula voda) a to već jeste veliki problem. Da li postoji mogućnost da se varaš za ovo?

Frižider se svakako baca, pa kompresor mogu da zadržim. U krajnjem slučaju bih probao samo sa crevom i barometrom, pa testiram pritisak i prskanje ulja i vode.

Koliko košta crevo i barometar i gde se to može povoljno nabaviti?

P.S. Ne znam da li si ti pominjao KP i ručne kompresore ovde, ali od tada ih tražim svaki put kada gledam KP ali ih nema. Makar ne tih povoljnih, ima onih novih od 90€.
 
^ rekao ti covek, nema taj aparat pritsak bez boce da se u njoj kompresuje vazduh... A po meni je rizik i bocu staviti bez nekog automatskog prekidaca da se ne desi kabum ako se covek zaboravi...

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 
^ rekao ti covek, nema taj aparat pritsak bez boce da se u njoj kompresuje vazduh... A po meni je rizik i bocu staviti bez nekog automatskog prekidaca da se ne desi kabum ako se covek zaboravi...

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Brate, ti čas jedno čas drugo :p

Kako ga ti koristiš bez boce?
Kako rade ovi ručni što staju u koferče? Gde je njima boca?

P.S. Pade mi na pamet da se iskoristi prazna plinska boca :D
Možda bi i ona mala što se koristi za plin za kafu mogla da prođe?

Koliki pritisak te boce imaju sa gasom i do koliko pritiska može da izdrži a da to bude sigurno?
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da i sa tim na koferce ne bi mogla prasina da se izduvava iz kompa... Nisam siguran... Da ja koristim bez boce ali ne koristim za prasinu vec da pumpam gume :) Ne znam koliki pritisak moze da izdrzi ta boca za plin ali mislim da moze da posluzi u tu svrhu...
Ako resis da se igras, pogledaj ovo

http://www.clubhyper.com/reference/compressorgi_1.htm


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 
Brate, ti čas jedno čas drugo :p

Kako ga ti koristiš bez boce?
Kako rade ovi ručni što staju u koferče? Gde je njima boca?

P.S. Pade mi na pamet da se iskoristi prazna plinska boca :D
Možda bi i ona mala što se koristi za plin za kafu mogla da prođe?

Koliki pritisak te boce imaju sa gasom i do koliko pritiska može da izdrži a da to bude sigurno?

Nisu isti kompresori.
Ovaj rucni ima preko kilovata snage i drugacije je konstrukcije (klipni). Kompresor iz frizidera ima 50-tak vati i rotacione je konstrukcije. Moize on da nabije par bara, ali duvanje ces jedva osetiti.
Imas konstrukcija na tjubu i sa bocom, moze da se uradi.

https://www.youtube.com/watch?v=HhZAtf_mHAM
 
Poslednja izmena:
Nemam aparaturu za lemljenje a nošenje nekome da to radi, čak i da prihvati, mislim da će premašiti cenu kupljenog.

Samo mi nije jasno kako onda ovi sa klipova sa istim kompresorom postižu po 30-60 bara i vazdušni kompresor im radi.
https://www.youtube.com/watch?v=D6f7MPi0Vvg
https://www.youtube.com/watch?v=34Jnw_F64IM

Evo i ovde, ima i u komentarima koliko postižu:
https://www.instructables.com/id/How-to-modify-a-fridge-compressor-into-a-silent-ai/
https://www.instructables.com/id/DIY-Ultra-Quiet-Shop-Compressor-From-a-Refrigerato/

Narvno, zavisi kakav je kompresor i koliko je star. Jedan se u komentarima javio da mu na 80psi izbacuje ulje, ali i čak i on daje 5,5 bara a ne 2.

Ja ne znam, ali mi se ova priča ovde ne slaže sa onim što nalazim na netu.
 
To jedino da kaže neko ko čisti kompjutere pravim kompresorom.

Ja sam našao podatak da konzerve komprimovanog vazduha mogu da budu pod pritiskom do 10 bara, neke (osveživač vazduha) do 7 bara. Kada ih pune oni što rade DIY punjive konzerve oni stave 3-4 bara ali ne znam koliko je to efikasno u čišćenju jer su stavljali plastične cevčice za sok kao izduv.

Ako je kupljena konzerva komprimovanog vazduha dovoljna da očisti kompjuter to znači da je do 10 bara dovloljno. Da li je više od toga bolje i do koje granice ne oštećuje komponente to ne znam.

Edit:
I hope that everybody understands that 'canned air' is not air, but a liquid hydrocarbon under pressure that becomes gaseous when released to normal atmospheric pressure. A popular material used in 'duster cans' is 1,1-Difluoroethane, with the chemical formula C2H4F2. , Also known as Refrigerant R-152a. R-152a has a vapor pressure of 63 psi at 70F. So the pressure in those duster cans is normally around 63 psi. A can of R-152a will last eons longer than a can of true compressed air because a can full of liquid R152a expands a vast amount when it changes to a gas.

Tako da za isti efekat sa pravim kompresovanim vazduhom ipak treba veći pritisak od ovih 4-5 bara koliko ima 1,1 difluoretan u konzervama komprimovanog "vazduha". Koliko, to je sad pitanje :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno