Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Imam laptop iz potpisa Asus X550VB-XX045D, (i5-3230M/4+8GBram/HD4000/740M/1TB-HDD), instalirao sam Windows 10 Pro Build 10240 i sve podesio i bio prezadovoljan kako je radio brzo dizao sistem, brzo gasio laptop sve je bilo savrseno, dosao je upgrade Build 10586 posle upgrade-a doslo do povecanja temp za 1-2C, posto bas nisam bio zadovoljan radom (sistem se sporije dizao, sporije gasio, nekako je ram memorija pocela da se kompresuje u radu tj laptop je poceo manje da trosi ram sto se i odrazavalo i na sam rad racunara) i zbog toga sto mi je neke drivere pobrisao resio sam da uradim clean install najnovijeg win10, kada sam sve instalirao doslo je neslucenih problema temp je pocela drasticno da se dize, moram da napomenem da sam 740M (nije razlog iskljucivanja ovaj problem) iskljucio i koristim samo HD4000.
Sta se desava,
kada ne diram laptop a podignut mi je internet browser sa prilicnim brojem tabova temp se krece 47-50-51C (pr.radi citam neku stranicu) ako otvorim jedno 2-3 stranice recimo kurira u trenutku digne temp do 57C pa je opet vrati na 49-50C - ovo se desava u 4-5sec, ako pustim youtube 720p ili 480p zna da podigne temp na 60-62C i tu drzi, ranije nije bilo tako bilo je do 52-53-55C. Opet napominjem sve ovo je pocelo da mi se desava kada sam uradio upgrade win10, ali posto sam isprobao nekoliko iso file win 10 sve se isto desava. Da li su ovo normalne temp (po meni nisu, jer su nize bile pre njih),laptop je u garanciji pre 20 dana laptop je nosen na redovan godisnji servis radi produzenja garantog roka, da li su ga oni cistili-pocinjem da sumnjam, problem sa povecavanjem temp je krenuo pre mozda 3-4 dana posle upgrade win10? Sta ovde moze da bude problem, da li je moguce da ga ovlasceni servis uopste nije ni otvorio? Kako se uopste manifestuje problem sa pregrevanjem laptopa ako nije ciscen, evo sada fdok ovo pisem kada sam ugasio youtube temp je pala na 49-50-51C?
Sa kojim programom bih moga da ispitam ako je nesto sumnjivo?
 
Poslednja izmena:
Capture.PNG, cim otvorim 3 taba kurira ode sa 45-6C na 55C (bio je u sleep zato je bilo 45-6C) u trenutku, to mi se ranije nije desavalo temp se postepeno dize i postepeno spusta.

instalirao Maxthon i povukao backup online i nista drugo nisam dirao samo sam to pustio da radi
Capture1.PNG
ode i do 62-3C pa padne do 56C pa opet digne na 60C, po meni je to nenormalno, zar ne treba da se postepeno dize temp i postepeno da pada?

evo recimo sada nista ne radim podignuta su oba browsera sa otvorenim stranicama, ne pipam misa, temp ide na random 51-60C, bas iz cista mirao ode sa 51 do 60C pa obori na 52C pa digne na 59C.... zauzece cpu se krece 8-11-24-5-16-22-27% sve na random.
 
Poslednja izmena:
Pusti nesto sto ce da otera cpu na 100% pa da vidimo onda temperature. Ovo variranje je normalno jer procesor menja napon i takt u zavisnosti od opterecenja.
 
Svo vreme testa prime95 rpm vent je bio 3900 mozda 2x ako je spustio na 3800
ovakve su temperature
min 1-2 (69-70C)
min 2-5 (70-72C)
min 6-8 (74-75C)
min 8-10 (75-76C)
min 10-12 (74-73C)
 
Imam i ja problem sa laptopom, pa ako neko moze da mi pomogne bio bih zahvalan. Sinoc sam koristio laptop sve regularno i kad sam zavrsio normalno ga iskljucio. Da napomenem samo, one dve lampice s preda sto svetle kada je laptop prikacen na punjac su uredno svetlele. Sutradan kad sam pokusao da ga ukljucim, nista. Ne reaguje. I sto sam primetio ni one dve lampice vise ne svetle. Prvo sto mi je palo na pamet da nije mozda do punjaca. Malo ga prodrmao, istakao, pa ponovo utako u komp i steker i opet nista. Lmpice idalje ne svetle. I onda posle jedno 1-2 sata prbam opet i ukljucim ga, sve se redovno ucita, dodje do ekrana za unos sifre i samo se odjednom ponovo ugasi. Lampice idalje nisu svetlele. E sad, ja ni ne znam do cega moze da bude, da li je u pitanju punjac ili laptop. Meni je baterija otisla odavno, tako da ne mogu da ustanovim do cega je. Kad bi baterija drzala bar malo bar bih znao, ako se na bateriju pokrene, znaci do punjaca je, ako nece onda je laptop u pitanju. Ovako mogu samo da nagadjam. Jako mi je cudno da se laptop pokvari tako u miru, sam od sebe, dok je iskljucen. Jel ima neko neki savet? U pitaju je toshiba satelit ako je vazno uopste i nije vise pod garancijom.
 
Poslednja izmena:
Pa prvi savet je da probas drugi adapter. Ako to ne pomogne, onda moras nositi u servis, nista dalje ne mozes sam.
 
Pa tako sam i mislio. Samo gde naci adapter koji odgovara. Pitao par drugara, ali ulaz uopste nije isti...
 
SD iz nadimka je Smederevo? Pitaj u ovoj temi da li neko ima adapter za test, posto je laptop, lako ces ga odneti i testirati. Navedi, naravno, o kom modelu se radi.
 
Nov sam na forumu i izvinite ako sam promasio temu...
Imam laptop Hp4535s skoro mu se pokvario HD i ja kupio polovan, ali je testiran i nema ni lose ni usporene sektore kao nov je maltene wd 320gb... Kada ga upalim i cini mi se ako ga restartujem tako do 15minuta od pocetka rada sve je ok ali posle toga kad ga restartujem sve se lepo ugasi medjutim kad treba da startuje on stane kao da se ugasi nesto ja mislim da se hard ugasi i tako stane a cuje se da radi ali ekran crn i tako to stoji... Kad ga ugasim i ponovo upalim i posle npr nekoliko munuta restartujem sve je ok, lepo se restartuje ali ako poradi malo vise ponovo stane pri restartu... Da li zna neko sta je u pitanju?
 
Jesi probao da pratis temperaturu i da vidis da li ce da se poveca pre gasenja racunara?
da li se pokrene bios svaki put?
da li se cuje neko pistanje pri paljenju iz racunara?
 
Nisam pratio temperaturu, ali sada cu pogledati da nadjem neki program da mi pokazuje temperaturu... Ako imas neki predlog za program kazi mi.
Kada se restartuje posle nekog vremena, bios se ne pokrece jednostavno kao da se ugasi hard(bar ja takav utisak imam a da kazem da je 95% tako jer hard napravi siti zvuk kad ugasim kompjuter) i tu stane a ostalo se cuje da radi a ovako kad ga palim i gasim onda je sve ok.... Ne cuje se pistanje pri paljenju...Kad mi se tako stane ja ga ugasim na dugme i posle ga pokrenem i sve je ok...
Instalirao sam speedfun i speccy za pracenje temperature
I ako neko zna koje su normalne temperature za procesor, hard disk itd...?
 
Poslednja izmena:
Nisam pratio temperaturu, ali sada cu pogledati da nadjem neki program da mi pokazuje temperaturu... Ako imas neki predlog za program kazi mi.
Kada se restartuje posle nekog vremena, bios se ne pokrece jednostavno kao da se ugasi hard(bar ja takav utisak imam a da kazem da je 95% tako jer hard napravi siti zvuk kad ugasim kompjuter) i tu stane a ostalo se cuje da radi a ovako kad ga palim i gasim onda je sve ok.... Ne cuje se pistanje pri paljenju...Kad mi se tako stane ja ga ugasim na dugme i posle ga pokrenem i sve je ok...
Instalirao sam speedfun i speccy za pracenje temperature
I ako neko zna koje su normalne temperature za procesor, hard disk itd...?

hwmonitor moze da zavrsi posao i moze da se skine i proba za manje od 15 min kolko ti komp radi :D
probaj da pokrenes live sistem sa cd-a ili flesa i da vidis kako radi linuks ili neki drugi ako se nesnadjes sa upustvima na youtubu pitaj da objasnimo:D(ili ako znas sam jos bolje)
 
Poslednja izmena:
Nenade mislim da nisi me najbolje razumeo meni laptop moze da radi i 5 sati i vise al ako ga posle prvih 15ak min od kad ga startujem restartujem on posle shut down-a stane i nece ponovo da se startuje, pa se plasim da nije neka da kazem pritajena greska koja bi dovela do jos veceg problema.. Hvala ti sto pokusavas da mi pomognes :)
 
Temperatura maticne ploce m je povremeno oko 70C to sumnjam da je normalno, mada sam sat vremena igrao igricu, i evo stoji na 71C vec 15 min a prestao sam da igram...
 
Poslednja izmena:
Druze kod mene na asus rogu su temperature ploce, procesora i grafike satima preko 80 stepeni dok se igram i sve to radi bez ikakvih problema (tako je i projektovano da radi; doduse malo ga i ja prebijam overklokom al to je manje bitno). E sad to sto se temp ne spusta kod tebe je mnogo veci problem!
 
Posle restarta ovog mog sumnjivog se vratila na 39C.... a danas sam uso na igricu na 5 min i temperatura maticne je bila tako oko 40C a procesora 59C pa se normalno vratila na 42C... Nesto ne stima to je sigurno...
 
Evo opet temperatura maticne stala na 71C ...Jel zna neko sta je?
 
Poz, drugar mi doneo njegov laptop, problem je taj sto nemozemo da prebacimo graficku od integrisane na samostalnu nvidia geforce 920m...laptop je Asus X552M...u device manageru vide se obe al geforce 920m stoji uzvicnik...probao sam sa uninstall, isntaliranjem najnovijih nvidia drajvera, preinstall sistema:win 7 win 10...Ulazio i u bios gde nema nicega oko prebacivanja grafickih(flesovao zadnji bios)... Neka pomoc, ideje ? A i geforce experience radi koji uvek skida najnoviji drajver iako je vec instaliran, dok nvidia control panel ne radi
 
Pozdrav ljudi, jedno pitanje.

Imam HP laptop, pavilion serija, i3 procesor itd, kupljen 2010. godine. Igrao sam sinoc Dota 2 igricu bez baterije u laptopu, samo na punjacu i u jednom momentu se laptop ugasio. Ukapirao sam da je punjac prestao da puni, jer je transformator bio vreo, ali bas bas vreo. Ostavio sam ga nekoliko sati da se ohladi i za sada sve opet radi normalno. Da li punjaci imaju neki sigurnosni mehanizam od nekog preteranog pregrevanja, jer sam mislio da se pregrejao totalno i ,,crk'o''
 
Ako je adapter bio bas jako vruc, cak i ako nema zastitu, verovatno nije mogao da isporuci vise dovoljno struje za opterecenje kom je bio izlozen (komponente u adapteru pri ekstremnom zagrevanju menjaju karakteristike). A cim je pao napon sa adaptera, laptop se ugasio. S druge strane, moguce je i da ti se laptop pregrejao od igranja, pa je proradila termalna zastita na njemu...
 
Poslednja izmena:
Ako je adapter bio bas jako vruc, cak i ako nema zastitu, verovatno nije mogao da isporuci vise dovoljno struje za opterecenje kom je bio izlozen (komponente u adapteru pri ekstremnom zagrevanju menjaju karakteristike). A cim je pao napon sa adaptera, laptop se ugasio. S druge strane, moguce je i da ti se laptop pregrejao od igranja, pa je proradila termalna zastita na njemu...

I ja sam prvo pomislio da se laptop pregrejao, ali bio je normalno zagrejan, nista preterano. Zanima me u vezi adaptera da li treba da ga zamenim ili mogu da nastavim sa njim, posto je bio stvarno bas bas pregrejan, tj da li se nesto pokvarilo (iako sada radi normalno), odnosno da li moze da nasteti bateriji ili racunaru?
 
Pa ne bi trebalo da moze da osteti racunar, sto ce reci cini se da ne moze ni da isporuci dovoljno struje - mozda bi mogao da uzmes neki jaci adapter malo (ako je taj 65w npr uzmes od 90) ili tako.. Ali vidi da bude isto HP a ne neki kinez univerzal..
 
Nemaju, bar koliko je meni poznato. Pogledaj u BIOS-u ili gde vec imas neki utility koliko struje dobija laptop, ako nije dovoljna, onda nece puniti bateriju kako treba i propasce brze nego inace (baterija).
 
Jedno pitanje, pitam za cala. Sinoc mu je radio laptop bez problema, gledao je neki film, sve OK. Jutros nece da se ukljuci. Ako proba da ga ukljuci preko punjaca, nece uopste jer se punjac odmah iskljuci, a ako proba samo sa baterijom nista se ne desava, ne svetle ni lampice ni nista. Probao je i preko punjaca u kolima, i izgori osigurac u kolima. Probao je i bez baterije, preko punjaca, isto. Jel ima neko ideju sta bi moglo da bude uzrok problema, ovako preko ovih simptoma? Laptop je HP Pavilion dv6-3150el.

EDIT: Zaboravio sam da napomenem da kada se zakaci punjac na laptop ona zelena lampica na njemu se iskljuci. Cim se iskljuci iz laptopa, ona se ukljuci.
 
Poslednja izmena:
Deluje kao da je power board vrisnuo. Na bateriju nece jer se verovatno skroz ispraznila. U svakom slucaju mora u servis.
 
Trebam pomoc, laptop je:
Asus K52J, i3 370M, ATI 6370M

Problem je sa ventilatorem, konstantno se vrti na pretpostavljam maksimalnom broju obrtaja sto je otprilike blizu 5000 rpm i naravno pravi veliku buku :(
Kada se laptop upali ventilator je tih nekih minut a posle naglo ubrza i konstantno je izmedju 4000 i 5000 obrtaja
Laptop je od sestrine dece i imao je najgori moguci tretman
Sredio sam ga u potpunosti, stavljena nova jako kvalitetna pasta na CPU i GPU, ventilator rasklopljen do poslednjeg dela pa detaljno ociscen i malo podmazan uljem, znaci sve cakum-pakum
Temperature komponenti i vise nego niske osim temperature maticne koja konstantno ali bas uvek pokazuje 88°C, koristio sam HWMonitor i Speccy i kod oba su sve temperature identicne
Bios sam azurirao na poslednji koji je izbacen za ovaj laptop ali u biosu podesavanja skoro pa da i ne postoje, ono sto bi ja jos pokusao je da izvadim i vratim bateriju na maticnoj ali za tu intervenciju potrebno je raslopiti laptop do najsitnijih detalja a posto nisam siguran da bi to ista pomoglo ne bi nesto da se upustam u tako nesto
https://www.youtube.com/watch?v=swjFc-3Z04c
Evo je i slika od HWMonitora
HWMonitor.jpg
Jos da dodam da je baterija mrtva i da laptop radi samo sa prikljucenim adapterom bila baterija u njemu ili ne
Pretpostavljam da senzor na maticnoj daje pogresnu temperaturu jer iz laptopa vent izbacuje hladan vazduh, interesuje me da li vent zbog toga radi na maksimumu
Unapred hvala na svakoj pomoci i savetu
 
Pa da, ako nema problema u radu (nestabilnost, gasenje i sl.), a temperatura je od starta visoka - pokvario se senzor za T. Logicno je da vent radi na maksimumu kako bi ohladio "pregrejanu" plocu, jer daje lazna ocitavanja. Ali ono sto je meni cudno u prici jeste da taj laptop (kao i vecina) ima samo 1 fan, za CPU. No, moguce je da je podeseno i da se vrti brze ukoliko se ploca greje.
Ne znam sta bi bilo resenje - ako bi npr. u SpeedFan-u oborio broj obrtaja rucno, posto je senzor neispravan, ostao bi zakucan na nizem broju obrtaja ukoliko bi ploci zaista bilo potrebno ozbiljnije hladjenje. Bolje je nista ne dirati, uvek se moze zameniti vent kada crkne.
 
U radu nisam primetio nikakve probleme a bateriju planiram da porucim pa cu ga probati i sa baterijom, problem je sto ce vent pri ovolikom broju obrtaja trositi bateriju kao lud pa je pitanje ima li smisla uopste i kupovati bateriju
Ocitavanja su sigurno lazna je temperatura ploce konstantno ista 88°C, nemoguce je da Value - Min - Max ocitavaje bude konstantno iste temperature
Jeste ima samo jedan fan, heat pipe ide preko procesora i graficke pa se zavrsava na resetkama kod ventilatora

Zaboravio sam da pomenem jos jedan problem, kada se laptop ugasi u windows-u ekran se ugasi ali ventilator ostane da radi i on/off taster svetli. Jedini nacin da se ugasi je fizicki pomocu on/off tastera
 
Poslednja izmena:
Prosto neverovatno sta mi se upravo dogodilo. Naime postavim svoj laptop na oglas pre 5 6 sati i resim da stavim cist win buducem kupcu. Restartujem komp i svetle sve lampice ali se ne pali. Izvadim bateriju i vratim je i on se ukljuci normalno. Uradim opet restart i od tada ne pali. Sve lampice svetle ali ne podize bios. Ne pali ekran uopste, a ne radi ni na eksternom monitoru. Cuje se ventilator na samom paljenju.

Do sada bez i jednog bsoda, greske, restarta... I sad ovo. Vadio ram, ssd i uvek isto.

Da li je realno da ploca tako iznenada umre. Sve je radilo potpuno normalno do obicnog restarta. Cak sam pre neki dan radio i memtest i prosao bez greske. Heartstone do juce igrao bez anomalija ili bilo kakvih bagova.

U pitanju je Lenovo b570e, pentium b950, hm65 cipset, 4gb ddr3 i ssd koji je njemu preko dve godine.


Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno