Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Ako tvoj laptop nema posebno dugme za to uvek možeš iz Control panela (Control Panel – > Mouse Properties – > Touch Pad) ili iz Device managera ( desni klik na Mice and other Pointing devices pa izabereš touchpad ili šta već kod tebe konkretno piše pa disejbluješ drajver).
Takođe ima i programče TouchPad Pal za tu svrhu a kod dosta tableta se i u biosu može uključivati i isključivati touchpad.
Eto, biraj šta ti paše najviše.

Nije mi bas najjasnije instalirao sam TouchPad Pal i nerazumem kako radi? Asto se tice dugmeta na tastauri ima fn+f9 ali neradi, a sve ostalo sto se tice fn+... radi?
 
Laptop kupljen u Gigatronu gde nude produžetak garancije ako se svake godine servisira kod njih, ok, al ne leži vraže, ne u servisu na BB gde je kupljen, već treba lično da se nosi negde Bogu iza tregera...
 
Laptop kupljen u Gigatronu gde nude produžetak garancije ako se svake godine servisira kod njih, ok, al ne leži vraže, ne u servisu na BB gde je kupljen, već treba lično da se nosi negde Bogu iza tregera...

Da li si nosio laptop na servis i da li se odmah zavrsava, mislim zakazes, odneses, sacekas, platis i cao?
 
nisam iscitao svih 29 strana ovog posta ali sa onih 10strana sto sam procitao bilo je dosta pljuvanja istina ali i prica rekla kazala koje su dobrim delom i istinite.
u principu servisi rade kako im se "digne" dok oni ozbiljniji rade po prioritetu ili ti po datumu prijema. jeste da se za neke delove ceka i par dana da nekazem nedelja ne zbog pristizanja od preko grane vec zbog papirologije sa nase strane, srpska birokratija... tu nemojte nista da vas cudi, zavisi i od osobe koja servisira vas racunar/laptop... oni predani poslu servisirace kako treba onog koga boli bas uvo zezace se (samo bojim se da je takvih daleko vise). jer kakvo nam je drzavno uredjenje takvo nam ej i samo drustvo, opste rasulo na prvoj strani tako da ni ova druga strana ne moze biti bolja. e sad komplikovana je i procedura servisiranja... nisu to servisne hale sad neke velike ne rade tu u servisima 20-30 obucenih strucnih predanih ljudi obicno to rade e vise od 5 ljudi ako ih ima i toliko i obicno se sve to radi u nekim malo vecim sobicama da ne kazem sobicinama. slican princip nekog lokalnog nazovimo servisa. retki su servisi serviseri servisne grupacije koje ce da ispostuju ono sto je propisano zakonom ili u garanciji. jer ovo je srbija i oni sto pisu zakone n pridzavaju se istog. tako da bice ubvek ljudi i sa losim iskustvom i sa dobrim iskustvom.

moje iskustvo. sa pc racunarom mnogo lose dok nisam davne 2001godne seo da izucim materiju i zapocnem sam da radim taj posao, smucilo mi se da konstanto bacam novac za isti kvar svaka 3 meseca. taj isti racunar i dan danas sljaka kao blesav, sa istim komponentama tipa ram cpu graficka i tako to... prvi komp masina :D asus tusl2c maticna intel 1ghz tualatin 512mb ram maxtor diamondmaxplus9 40gb hdd koji radi bez reske jos od dana proizvodnje, jer zbog loseg iskustva sa servisima naterao sam sebe u srednjoj skoli da sednem i da izucim materiju i posvetim se tome.

prvi laptop koji sam uzeo fujitsu siemens amilo li 2727 e to je masina bila ne masina kao masina vec sta je prezivela samnom sve. nikad nije videla servis. popila je dva puta kafu polivena tastatura maticna hdd dobio izolaciju od secera (od tada bijem kafu ali samo gorcu :D). prvi put je bilo najgore prospem kafu nenamerno zablenuo u seriju promasim rucku solje i sve zavrsi na lap. istog momenta lap okrecem na bok jedna ruka ga gasi druga skida adapter i cupa se baterija ostavljam da se iscedi tecnost hvatam se za srafciger i krecem u rasklapanje. laptop je bio star malo jace od pola godine i bio je u garantnom roku a kupljen preko pakom web sopa dok su funkcionisali. znam da je pakom u to vreme vise imao prituzbi iz amerki nego uspesno servisiranje tako da nisam zeleo da rizikujem. elem, rasklopio sam laptop na tenane ocistio delove, tastatra koja je zapekal od secera polio sam 99%tnim alkoholom ostavio na prozor da se provetri vratio je pogom (radila do zadnjeg dana dok nisam prodao lap, za dalje desavanje pojima ne znam sta se desilo sa istim laptopom) ocistio tacpad ocistio maticnu obrisao sve gde je zasla kafa i zaboraivim hdd da ocistim. vratim delove sastavim lap ostavim smao poklopac skinut gde stiti memoriju i hdd cisto radi provere. laptop se upali ali ne vidi hdd rekoh vrisnuo je. ajde skinem opet hdd pogledam malo izokola sta kako i vidim da je kontakt izmedju mehanickog i elektricnog kola (kontakt je bio po principu iglica kao na sim kartici mobilnih) bio ispunjen skorelim ostatkom kafe. nista ocistim to vratim sve upalim lap radi sklopim sve i slatko se sluzi sa njim. inace isti mi je pao sa visine. od 2m i radio je osim sto mu je plastika pukla na bocnoj strani kucista ali nista radio je super.
drugi laptop koji i sad koristim je asus k52ju mogu da kazem babaroga. e njega sam poslao u servis jer hdd koji je bio na njemu jednostavno prsoa sam od sebe prepun bed sectora bio lapto sa stola nije mrdao gde se posao obavljao. kontaktiram ovlasceni servis ispricam problem (msm da lik sa kim sam pricao tada zvakao nesto bice rucak bio ili ko zna mozda bile neke nedozvoljene radnje u tokur adnog vremena xD) posalju kurira sutradan kurir pokupi posle dva dana zove serviser da kaze da je obavljen servis da salju nazad lap. stigne lap stavili avodno nov hdd ali opet je to bio neki polovnjak. ali nevazno sljakao je i on pola godine dok nije krenuo da zakucava u toku rada na par sekundi radi radi pa zamrsne radi radi pa zamrzne. prosetam do grada kupim kao covek nov hdd rasklopim masinu stavim nov hdd i masina radi. :) evo sljaka i dalje usput dok je u garantnom roku bio skinuo sam njegov procesor da kazem fabricki stavio core i3 seriju posto ne mogu naci nigde core i5 koja bi njemu odgovarala ali i ovaj je odlican bolji od onog p6200 :D

elem sta htedoh reci, sto se tice servisa korektno je obavljeno pohvala za ovlasceni asusov servis sto se toga tice nije tu bilo preteranog cekanja cimanja...
sad sto se tice marki laptopova, ne gledajte da kupujete nesto preskupo, nemojte misliti da sve sto skupo i vredi. kvalitet vis ene postoji sve ima serijsku ili pojedinacnu gresku to se pravi na ogromne kolicine i podlozno je greskama. nema tu vise pravila o kvalitetu kao sto je bilo pre 10ak godina. hp laptopovi vaze za laptopove koji imaju lose resen problem hladjenja, tako da ako se ne ciste redovno pregreju se ploce graficki cipovi i nema leka samo bacanje. tako i dell isto njima cesto crkavaju ekrani los kvalitet plastike lose hladjenje lose ventilatore koriste pa posle kraceg perioda zvece. tako i toshibe imaju mane. asusovima crkavaju vise te sitnice tipa hdd kamere tac paneli baterije im brzo presuse... tako da ne ocekujte kvalitet vec kupujte laptopove koji su vama potrebni za vase potrebe ne cimajte se da uzimate preskupe isto ce kvariti. spas svim laptopovima je redovno odrzavanje rashladnog sistema i ono najbitnije koristite neka od postolja za njih ako zelite da ih sa te strane malo spasite. crkavanje adaptera to crkava svima zavisi kakve su uticnice po kucama i koliko cesto cupate kabal iz uticnice. bolje je koristite produzne kablove za prekidacima koji gase oba pola, tako da cete izbeci ona varnicenja pri ukljucivanju iskljucivanju kabla iz struje....
to je moje misljenje/iskustvo sad misljenja i iskustva su razlicita a ovo je jedno od njih.
i da nosite kod proverenih ljudi/servise svoje uredjaje tako da nema tu nekih problema, ali ne ocekujte previse, kvalitet je precenjen, kako ce i proizvodjaci da zaradjuju ako naprave nesto sto je neunistivo. proslo je vreme gde ce nesto raditi 5 godina bez greske ili kao tv u kuci koji imam da radi 28godina a da nije video servis u zivotu. tako da to sto je nas narod navikao da nesto traj e vecno mora da se izbaci iz navike. zemlje sa standardom imaju pravilnu praksu, koristis dokje u garantnom roku pred istek prodajes/menjas/bacas i kupujes novo. to bi i mi kad bi nas standard bio daleko bolji. ovako vodimo se jos uvek onim "secem usi krpim pedu".

aj uzdravlje dobri ljudi
 
Imam jedan problem, pa vas molim da me posavetujete šta mi je činiti. Izgleda da mi se malo razlabavio HDMI konektor na Lenovo B590 (20206) laptopu. LT veoma često koristim za gledanje filmova i serija na TV-u i vrlo mi je bitno da ga dovedem u ispravno stanje. Da bi, koliko toliko, kontakt bio u redu, moram veoma pažljivo da uključim kabel i da ga fiksiram da se ne pomera. Ovo ponekad funkcioniše sasvim ok, a nekad ne mogu redovno jednu epizodu da odgledam. Problem se u maloj meri javio nakon samo mesec-dva od kupovine, da bi se kako vreme prolazi situacija sve više pogoršavala i pored veoma pažljivog rukovanja od samog početka korišćenja - hoću da kažem da ga nikad nisam "silovao, već naprotiv.

Osim ovog problema LT, radi fenomenalno, još uvek je u garanciji (PIN), samo nešto mislim da bi me odbili što se garancije tiče, pod izgovorom da je u pitanju fizičko oštećenje. Takodje bih da izbegnem da im pošaljem LT na servis, pa da ih čekam mesec dana šta će da smisle, i pritom da razmišljam o tome ko ga kupusa, a kvar i nije neki.

Još razmišljam šta da uradim, ali najbliži sam sledećem rešenju: planirao sam da rastavim LT (u principu ako se pravilno prati detaljno uputstvo na You Tube to uopšte nije problem) i ploču na kojoj konektor da odnesem u lokalni servis da se kontakti preleme, jer pretpostavljam da je 99% u tome problem.

Da li je neko već imao sličan problem i šta bi vi uradili? Ili da ipak kontaktiram Pinov servis?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.
Imam laptop Fujitsu Lifebook AH532/G21 već godinu dana i pre nekoliko dana mi je otišao diplay, tj. pojavila se horizontalna crvena linija u dnu ekrana. Juče ujutro otac ga odneo u ovlašćeni servis i za 4 sata mu javili da je zamenjen display i da mogže da ga preuzme. Kada mi je stigao laptop i kada sam ga upalio primetio sam da su boje drugačije (lošije), a zatim sam primetio i da diplay nije "glossy" kao stari. Dakle, osnovano sumnjam da su mi uvalili lošiji diplay, pa me interesuje kako sistemski mogu da proverim koji je sada display? Usled loših iskustava sa servisiranjem tehnike koja je pod garancijom, fotografisao sam laptop pre nego što je odnet u servis i malopre sam uradio isto i jasno se vidi razlika u vrsti ekrana. Prve dve fotke su napravljene pre servisa, a treća je napravljena jutros. Prema specifikaciji proizvođača, originalan display je "39.6 cm (15.6-inch), TFT, (HD), LED backlight, glossy, 1366 x 768 pixel, 400:1 (min), 220 cd".

Edit: Uspeo sam preko Aida 64 da otkrijem da je ugrađen neki Samsung-ov WXGA LCD display.
 

Prilozi

  • 20141022_191512.jpg
    20141022_191512.jpg
    1,020.4 KB · Pregleda: 97
  • 20141022_191527.jpg
    20141022_191527.jpg
    570.1 KB · Pregleda: 89
  • 20141024_084732.jpg
    20141024_084732.jpg
    653 KB · Pregleda: 98
Poslednja izmena:
Imam jedan problem, pa vas molim da me posavetujete šta mi je činiti. Izgleda da mi se malo razlabavio HDMI konektor na Lenovo B590 (20206) laptopu. LT veoma često koristim za gledanje filmova i serija na TV-u i vrlo mi je bitno da ga dovedem u ispravno stanje. Da bi, koliko toliko, kontakt bio u redu, moram veoma pažljivo da uključim kabel i da ga fiksiram da se ne pomera. Ovo ponekad funkcioniše sasvim ok, a nekad ne mogu redovno jednu epizodu da odgledam. Problem se u maloj meri javio nakon samo mesec-dva od kupovine, da bi se kako vreme prolazi situacija sve više pogoršavala i pored veoma pažljivog rukovanja od samog početka korišćenja - hoću da kažem da ga nikad nisam "silovao, već naprotiv.

Osim ovog problema LT, radi fenomenalno, još uvek je u garanciji (PIN), samo nešto mislim da bi me odbili što se garancije tiče, pod izgovorom da je u pitanju fizičko oštećenje. Takodje bih da izbegnem da im pošaljem LT na servis, pa da ih čekam mesec dana šta će da smisle, i pritom da razmišljam o tome ko ga kupusa, a kvar i nije neki.

Još razmišljam šta da uradim, ali najbliži sam sledećem rešenju: planirao sam da rastavim LT (u principu ako se pravilno prati detaljno uputstvo na You Tube to uopšte nije problem) i ploču na kojoj konektor da odnesem u lokalni servis da se kontakti preleme, jer pretpostavljam da je 99% u tome problem.

Da li je neko već imao sličan problem i šta bi vi uradili? Ili da ipak kontaktiram Pinov servis?

Ja bi za pocetak probao drugi HDMI kabel. Mnogo je veca sansa da je konektor na kablu neispravan nego onaj na laptopu... Ukoliko nije kabel, najbolja i najsigurnija opcija je da se obratis servisu...

EDIT : Ako konektor nije vidljivo ostecen, ne vidim zasto bi ti odbili garanciju...
 
Poslednja izmena:
Danas sam odneo laptop u servis na reklamaciju i odgovor je bio...da, majstor je stavio taj ekran jer je bio trenutno na stanju. Ja izneverovao :D I naravno da su morali da prihvate reklamaciju i stave adekvatan ekran što su i uradili u roku od sat vremena na čemu sam im vrlo zahvalan, iako sam revoltiran pokušajem obmane. Savet za sve kojima se desi sličan problem...prvo fotografišite trenutno stanje stvari, proverite šta je originalno od komponenata u laptopu (ili drugom uređaju) i nakon servisa proverite da li je sve kako treba da bude.
 
Ja bi za pocetak probao drugi HDMI kabel. Mnogo je veca sansa da je konektor na kablu neispravan nego onaj na laptopu... Ukoliko nije kabel, najbolja i najsigurnija opcija je da se obratis servisu...

EDIT : Ako konektor nije vidljivo ostecen, ne vidim zasto bi ti odbili garanciju...

Kabel nije, to sam prvo proverio, imam ih dva, kao i PC spojen na drugi TV pa sam sve izmenjao i proverio. Na konektoru nema vidljivih oštećenja, kontaktiraću servis da se raspitam kako bi to izgledalo ako bih odneo LT kod njih, a i za nekih 10-ak dana idem za NS pa možda uspem da se dogovorim da ga pogledaju dok sam tamo.
 
Danas sam odneo laptop u servis na reklamaciju i odgovor je bio...da, majstor je stavio taj ekran jer je bio trenutno na stanju. Ja izneverovao :D I naravno da su morali da prihvate reklamaciju i stave adekvatan ekran što su i uradili u roku od sat vremena na čemu sam im vrlo zahvalan, iako sam revoltiran pokušajem obmane. Savet za sve kojima se desi sličan problem...prvo fotografišite trenutno stanje stvari, proverite šta je originalno od komponenata u laptopu (ili drugom uređaju) i nakon servisa proverite da li je sve kako treba da bude.

Koje obmane? Dobio si mat umesto glossy displeja?
 
Stvar ukusa i licnih preferenci je izbor mat-glossy, ali ok, a tek sad procitah da je laptop Lifebook, sto je valjda high-end laptop, pa onda zaista ne ide da se stavi socijalni WXGA displej.
 
Pa u tome je poenta :D Kupio sam laptop koji je ima TFT HD sa LED backlight-om i da mi uvale neki Samsungov LCD ekran kojem su boje lošije nego na Samsung monitoru od kompa koji imam već 6 godina. A pritom laptop pod garancijom i onda tako smuljaju i ugrade nešto lošije, a posle smuvaju da su ugradili isti ekran. I to je onaj sistem, neko donese nešto na reklamaciju, podvale mu neku glupost, pa ako prođe prođe. Slične probleme sam imao pretprošle godine sa Samsung LCD TV...3 meseca nas zavlačili sa servisom.
 
Ali eto ispade nesto i dobro od toga - platio si skolarinu da uvek slikas pre servisa, pa je mnogo lakse dokazati svoje.
 
Normalno. Najviše me je iznenadilo što nije bilo izgovora i vrdanja već su priznali i zamenili :D
 
Imam Lenovo g580 iz telenora :( Pre par dana pocela je leva strana kod ekrana da se otvara i skljocka svaki put kada ga otvorim ili zatvorim. Vidim metal unutra koji je totalno izmesten i sraf slajfuje uveliko. Izguglao sam da je to cesta pojava za niskobudzetnu g570/g580 seriju nakon duzeg koriscenja. Navno je u pitanju sarka, vidim da je ima na oglasima za 350 dinara bas za g580.

Moje pitanje je da li neko ima iskustva sa tim, da li u telenoru postoji sansa da uopste mrdnu prstom jer je u pitanju fizicki kvar ? Vikend je, meni puca glava pa eto reko da pitam dobijem neki odgovor.
 
Da li si nosio laptop na servis i da li se odmah zavrsava, mislim zakazes, odneses, sacekas, platis i cao?
Nisam ja u pitanju i mislim da ga neće nositi, nisam siguran. Donela koleginica u radnju na BB i ovi joj rekli da nije tu, nego negde nemam pojma...
 
Fizicki kvar ne znaci i fizicko ostecenje (tj. tvoja krivica), ali problem je sto Telenor nije bas poznat po predusretljivosti kod ostvarivanja garancije.
 
Imam Lenovo g580 iz telenora :( Pre par dana pocela je leva strana kod ekrana da se otvara i skljocka svaki put kada ga otvorim ili zatvorim. Vidim metal unutra koji je totalno izmesten i sraf slajfuje uveliko. Izguglao sam da je to cesta pojava za niskobudzetnu g570/g580 seriju nakon duzeg koriscenja. Navno je u pitanju sarka, vidim da je ima na oglasima za 350 dinara bas za g580.

Moje pitanje je da li neko ima iskustva sa tim, da li u telenoru postoji sansa da uopste mrdnu prstom jer je u pitanju fizicki kvar ? Vikend je, meni puca glava pa eto reko da pitam dobijem neki odgovor.
Zovi odmah u ponedeljak ovlasceni servis direktno. Koliko znam takve stvari bi trebalo da se resavaju u garanciji.
 
Prethodni laptop ( Acer ) mi je riknuo par meseci nakon isteka dvogodisnje garancije, tako da sada zelim "produzenu garanciju".
Znam da je Gigatron ranije imao 2+3 godine, ali vise nema (kao ni WinWin, ni Laptopcentar, ni Tehnomanija).
Pitanje - da li mogu da uzmem Laptop u nekoj od ovih "velikih" radnji, a zatim direktno u nekom servisu ( ili na drugi nacin, pojma nemam kako :d ) "produzim" garanciju, naravno pod uslovom da im donosim laptop na redovni godisnji servis ?
Hvala unapred na odgovorima!
 
Mislim da to nudi samo Gigatron. Samo Dell sad ima 3 godine fabricke garancije, svi ostali po 2. Teoretski bi sa Dell-om bio miran 6 godina.
 
Ja sam uz Acer svojevremeno dobio produženu garanaciju (takva je bila akcija kod prodavca - 3 godine garancije), i to zvaničnu proizvođačku garanciju Acer Advantage. U slučaju kvara, laptop se šalje u Češku na servis. Nisam imao priliku da je testiram, vidim sad da je neki prodaju za 4.000 dinara, prilikom kupovine laptopa. Tako da, dodatnu garanciju možeš da kupiš, a laptopu ne treba nikakav godišnji servis. Kad se isprlja kuler posle 2-3 godine, treba ga očistiti, i zameniti pastu, i to je sve što se tiče "godišnjeg servisa".
 
Netacno, potrebno je laptop nositi na godisnji servis (mislim da se i naplacuje), gde ga ONI ociste - ako ga sam cistis, postoji mogucnost da izgubis garanciju.
 
Napisao sam da laptopu ne treba godišnji servis, nevezano da li neki prodavci uslovljavaju produženje garancije istim. G****n daje 4-5 godina garancije, ako se laptop nosi na "godišnji servis" koji se plaća. Ako kupiš proizvođačku dodatnu garanciju nemaš ove uslove. Tačno, kad god ga otvoriš sam postoji mogućnost da se izgubi garancija.
 
Malo proizvodjaca to uopste nudi kod nas, Toshiba koja je poznata po dobroj garanciji daje maksimalno 4 godine. Ne znam zasto borriello misli da GT nema vise tu opciju, na sajtu im jos uvek stoji?
 
U Gigatronu možeš da pridužiš 4 godine na fabričku garanciju. Znači 2+4 godine ili kod Dell-a 3+4 godine.
 
Trenutno je na RTS-u 1 emisija o reklamaciji pa ko hoće da gleda...

Hajde ako neko ima onu opciju 72h unazad ili nešto slično da ovde postavi deo emisije potrošač VS SystemOne...
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa laptotom, u pitanju je samsung np355e5x-a03hr, gasi se, ali samo kada je baterija pri kraju(između 10-20%), retko kad uspem da vidim obaveštenje da je bat pri kraju, i čim ga povežem na punjač odmah se startuje normalno, tako da ne verujem da je pregrevanje u pitanju... Ono što me najviše brine, je što je to počelo da se dešava od kad mi je jednom prilikom ispao mob iz ruke i udario u levi deo ispod tastature, tad se lap restartovao i od tada se javio ovaj problem(bar ga nisam ranije primetio), ne uvek ali u 80-90% slučajeva. Kad je punjaču sve radi super, nema nikakvih problema, samo kad je bat pri kraju. Pa me interesuje da li neko zna šta bi to moglo da bude!? Hvala
 
Pa pogledaj kontakte baterija-laptop, ne verujem da je udarac mogao ostetiti bateriju kroz kuciste. Ako je laptop, odnosno baterija starija, onda je to samo koincidencija i nije relevantno.
 
Nazad
Vrh Dno