Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Ljudi, treba mi pomoc... Posedujem MacBook Pro (6gb, 256 ssd), i imam bas mnogo problema sa njime...
Moja supruga je specijalac da instalira *ranja na komp. Pored mackeepra, uspela je da instalira ko zna sta jos... Sve nepotrebne aplikacije sam ocistio, medjutim sumnjam da su ostali repovi. Sada Mac radi blago receno uzasno. Youtube ucitava ko zna koliko, browseri seckaju, i bas bas lose radi.
Da li postoji neki tool koji moze da mi uradi dijagnozu sistema? Neki drugi predlog?

hvala!
 
Probaj da reinstaliraš sistem. Ostaće ti programi, davno ćeš sistem osvežiti.

Ja volim i MacCleaner, ali nije da će ti on pomoći za te sporosti.
 
1) za pocetak pogledaj sta kaze Activity Monitor: koliko imas slobodne memorije, koliko sta trosi % procesora, proveri internet protok...

2) pogledaj sta se startuje prilikom logovanje usera: system preferences > users > login items

3) pomocu Lingon-a mozes da vidis sta se sve pokrece prilikom podizanja sistema

4) pogledaj sta ti kaze console.app (nekad se desava da se usled hardwerskog kvara ceo uspori na nivo puza; npr. prilikom crkavanja GPU-a ili WiFija gde sistem non stop ceka da se driver restartuje; neverujem da je ovo problem kod tebe ali precesljaj i console.app ako prethodni koraci ne pomognu)

5) uvek mozes da reinstaliras sistem ali ako zadrzis svoj Library folder (iz TimeMahine backupa ili sl.) 99% da ce ti problemi ostati

6) bolje napravi novog user-a na postojecem sistemu i vidi kako radi (novi user ce dobiti novi library folder tj. nova setovanja za sve)
 
Poslednja izmena:
Ljudi, treba mi pomoc... Posedujem MacBook Pro (6gb, 256 ssd), i imam bas mnogo problema sa njime...
Moja supruga je specijalac da instalira *ranja na komp. Pored mackeepra, uspela je da instalira ko zna sta jos... Sve nepotrebne aplikacije sam ocistio, medjutim sumnjam da su ostali repovi. Sada Mac radi blago receno uzasno. Youtube ucitava ko zna koliko, browseri seckaju, i bas bas lose radi.
Da li postoji neki tool koji moze da mi uradi dijagnozu sistema? Neki drugi predlog?

hvala!

Probaj "Tech Tool Pro 7" !!!
 
Kako na najjednostavniji način da podelim na dve particije Yosemite tako da OS bude na jednoj manjoj recimo od 100 GB a da druga bude ostatak od oko 400 GB za filmove i serije?

Šta treba da piše u Options za prvu a šta za drugu kada odem na + da napravi dve particije i koji format da uradim za prvu a koji za drugu particiju i ima li još nešto što bi trebalo da znam da ne bude posle da moram da reinstaliram?

screen-shot-2015-02-10-a.png
 
Hm... to ne možeš napraviti tek tako i na brzaka. Prvo moraš da upotrebiš iDefrag kojem ćeš reći da sve fajlove skocka u prednji deo particije (Compact opcija). Zatim kad se to završi, možeš pristupiti prepravljanju particije. Prvo smanjiš particiju za onoliko koliko želiš da ti druga particija bude velika. Ovde je bitno da ostaviš dovoljno praznog prostora za OS X jer ako staviš manje od dozvoljenog mislim da ti neće dozvoliti Disk Utility da to napraviš. Elem, kad to odradiš tj. smanjiš osnovnu particiju, klikneš na plus i napraviš novu iza!

Ne verujem da možeš drugačije i prostije od ovoga to da rešiš...
 
krastavac. zaboravio sam da javim da sam odradio već.

Samo sam kliknuo na plus i smanjio sam prvu. Sada izgleda ovako:

screen-shot-2015-02-11-a.png
 
Da li je izvodljivo nekako da su ubaci spell check za srpski jezik u Microsoft Office for Mac?
 
Kreiram iCloud nalog i imam dva pitanja pa ako neko može da odgovori:

1. Voleo bih da stavim tačne podatke ali imam neke narodne programe na računaru pa ne znam koliko Apple prati moj računar (i svih nas). Da li stavljati dan, mesec, godinu rađenja i ostale informacije tačne i izlupati nešto nebitno?

2. Kako obično glase iCloug nalozi, da li ide prvo ime pa prezime ili nadimak... šta se obično stavlja ili nema pravila?
 
1. ja sam se isto ovoga plasio ranije :). kapiram da mozes slobodno staviti tacne podatke ali neka ti potvrdi jos neko.
2. icloud nalog mozes kreirati kako god zelis, nema pravila.
 
Hvala!!!

:wave:
 
Nemoj ništa da im daješ od onog najosnovnijeg što je obavezan deo... Što manje znaju o nama to bolje!
 
Sada sam zbunjen, jedan kaže jedno, drugi drugo :p

Koliko ima zaista potrebe da se brinemo oko naših podataka, da li Apple-u to služi kao evidencija u cilju poboljšanja usluga ili stvarno neko ima sa druge strane ko nadgleda programe, fajlove...?
 
Ma to je šala... heh! :D Ovo ima više veze sa mojim stavom naravno... pošto su meni draži otvoreni sistemi, plus guram hackitnosh naravno da ću da gledam da im uzmem sve što se mogu (ionako imaju više nego što im treba u ovom momentu), tako da cenim da im moji lični podaci ne trebaju ama baš nimalo!

Shodno ovoj folozofiji gledam da im ostavljam mrvice sa stola kad god mogu. Od kada su imali onaj proboj na iCloud servisu, zategli su stvari prilično. Sada već traže solidan broj stvari za aktiviranje iMessage/FaceTime-a i naravno da mi se to ne dopada nimalo. Srećom pa ne korsitim neke stvari tako da me neće nasekirati sa tim restrikcijama na iCloud-u, ali opet... kad oni ne daju, ne dam im ni ja bre ništa iz principa i toliko... :d

Što se tiče fajlova to niko ne može da ti garantuje. Ako si prilikom podizanja sistema markirao onaj zahtev da šalješ logistiku Apple-u pitanje je šta si im stvarno sve poslao. Mislim to i mene zanima, pa ako neko zna nešto više o tome nek izvoli i napiše...
 
Poslednja izmena:
Znaci niko ne koristi spell check za srpski jezik na mac-u? :)
 
Da li je moguce da se ubaci neki sistemski spell check i da radi svugde?
 

Prilozi

  • Screen Shot 2015-02-13 at 8.58.28 AM.png
    Screen Shot 2015-02-13 at 8.58.28 AM.png
    98.9 KB · Pregleda: 74
Znaci niko ne koristi spell check za srpski jezik na mac-u? :)
Pa što bih korigovao svoj maternji jezik, pogotovu što nam je pravopis najjednostavniji na svetu? :)
Jedino ako imaš nešto drugo na umu, recimo, stranci koji pišu na sprskom. Ali i tu nije najsjajnija stvar, može da kontroliše samo sintaksu, teško semantiku.
 
Treba mi provera od greasaka koje se desavaju pri kucanju teksta. U win za word imas proofing tools za srpski jezik i spell check radi bez problema.
 
Koji je najlakši način stavljanja Yosemite-a na nov prazan hard disk?

Ako danas sve prođe kako treba (ubacujem u Mac mini Samsung 840 EVO koji imam od ranije) da li je najlakše "Command and R" pa odatle 1. instalirati OS X (znam da prethodno trebam da uđem u Disk Utility pa erase Sasmung ssd-a) pa kada se završi instalacija tada opet "Command and R" pa restore sa Time Machine-a i to je to?

Pošto sam napravio na flešu od 8 GB instalaciju Yosemite-a da li da radim instalaciju tako što će da mi skine sa neta ili sa fleša? Ne znam da li će sa fleša da ponudi 10.10.2 ili 10.10 i isto tako ne znam da li će sa neta ako budem skidao da ponudi najnoviju verziju (sa svim update-ovima) ili 10.10 osnovnu. Da li se neko igrao sa ovim? Imam brz net (40 mega) tako da nije problem ni da skinem sa neta instalaciju. I još da pitam gde ću moći da izaberem da li želim da se instalira sa neta ili fleša Yosemite?
 
Ne sećem se da li se sa njihovog servera skida potpuno ažuriran sistem, verujem da da, pa nam javi šta si uradio, ako se odlučiš za taj metod :)

Pošto na flešu ionako imaš 10.10, ne .2, bolje onda probaj sa njihovog servera.

Biraš sa kog će mesta da butuje sistem u zavisnost da li ideš preko Recoveryja (Cmd+R) ili preko fleša (ono kad držiš Alt pri bootu).
 
Uradio sam reinstalaciju na klasičnom hard disku (čisto iz znatiželje) i skinuo je 10.10.2, tako da za flešom nije bilo potrebe :wave:
 
Pozdrav drugari imam original macbook air znaci prva ona verzija iz 2008 godine, zadnji OSX mu je Lion ali sam video da je moguce instalirati i neke novije verzije, da li ima svrhe pokusavati sa Yosemitom ili Mavericksom ili da ne diram nista posto sve radi kako treba i ovako?
Hvala unapred.
 
Koji program preporučujete za obradu zip podataka?
 
ako sistemski nije dovoljan (jer recimo nema podršku za zaključane arhive, onda je The Unarchiver moja sledeća alternativa.
 
Pozdrav drugari imam original macbook air znaci prva ona verzija iz 2008 godine, zadnji OSX mu je Lion ali sam video da je moguce instalirati i neke novije verzije, da li ima svrhe pokusavati sa Yosemitom ili Mavericksom ili da ne diram nista posto sve radi kako treba i ovako?
Hvala unapred.

Ja bih eventualno stavio Mountain Lion.
 
Hvala! Inače, totalno sam zaboravio za sistemski alat pa mi dodatni nije ni trebao.
 
Kako se pravilno čuvaju fotografije:

1. Kada ubacim digitalac on automatski pokrene "Photos" i odmah mi kaže:

screen-shot-2015-04-25-a.png


2. Manuelno mogu da nađem slike i da ih kopiram iz digitalca gde god poželim:

screen-shot-2015-04-25-a.png


Kako vi radite? Da li čuvate na hardu/u oblaku kao pod 1 ili pod 2?

Nekako kapiram da bi mi bilo lakše da imam sve u "Photos Library" ali sa druge strane šta ako dođe do toga da kaže tipa ne mogu da otvorim "Photos" ili nešto slično pa izgubim sve fotografije?

Razdvojene fotografije mi sa druge strane ulivaju sigurnost ali i nepreglednost (dok nađem određenu fotku treba mi više vremena za razliku od aplikacije).

Da li znate kako čuvaju fotografije kuće koje se profesionalno bave fotografijom (profi fotografi koji slikaju modne revije, slikaju za časopise i slično)?
 
Nazad
Vrh Dno