Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Ne postoji "pravilan" način. Postoji samo način koji odgovara onome šta radiš posle sa tim fotkama.

Svaka Appleova baza se može otvoriti na desni klik i biranjem opcije "Show Package Content". Tu su ti svi originali i sve modifikovane fotke.

Ja sam ih jako dugo čuvao u Aperture bazi, a onda zapustio fotografiju, mada mi je sada žao što sam odabrao Aperture, a ne Lightroom back in the day, ali mi tada Lightroom nije legao, no to je druga tema.

Ako ih nećeš čuvati u bazi, onda organizuje foldere

2014
2015
L__20150101 - Nova godina
L__201501xx - Slava ta i ta

Tako ćeš uvek precizno moći da lociraš originale. Poenta je da ih ovako organizuješ i kada ih ubacuješ u neku bazu, nebitno da li je to Photos ili nešto ozbiljnije.
 
Kako da mu kazem da koristi neki drugi folder za svoj library, imam 1TB hdd u optibay-u i ne zelim da mi slike zauzimaju prostor na SSD-u na kome su mi samo projekti... Gledao al ne videh.
 
Kad ti je ikonica Photosa neupaljena u Docku, pritisni Alt i onda je klikni i pitaće te za novu bazu, tako da je možeš napraviti gde želiš.
Ako već imaš bazu, prekopiraj je gde hoćeš i uradi ovo gore, samo umesto nove baze odaberi svoju staru iz foldera gde si je ubacio.
 
E hvala, super radi, jos me samo zanima ako odaberem folder sa mojim slikama koje sam ja razvrstavao kako sam hteo do sada, hoce li on slike da popakuje na svoj neki novi nacin, kao sto mi je i sa muzikom uradio :wall:
 
E to ne znam, nisam nikada kretao sa te tačke :) prekopiraj fotke u još jedan folder (bekap), pa imported onda i javi šta je uradio :)
 
^
^^
^^^

long live and prosper hijerarhijski fajl sistemu! ;)
 
Ranije sam imao Synology NAS i tu je stajalo moje ime. Sada kao Shared stoji "milan-pc". Problem je u tome što ja nisam Milan, niti koristim PC, niti je neko čačkao po računaru pa nešto menjao. Da li neko zna kako ovo može da se dogodi i kako mogu da izmenim?

screen-shot-2015-05-15-a.png
 
Jesi siguran da su Milan-PC i tvoj NAS jedan te isti uređaj?
Vidi na ruteru ko ti je sve nakačen na mrežu, jer Milanov PC se nalazi na istoj mreži na kojoj si i ti.
 
Gledam sada na SBB ruteru, ukucao sam 192.168.0.1 ali ne mogu tamo da se snađem gde i šta pa ako može pomoć i ako trebam oupšte tamo da gledam?

Edit: sada sam se setio, komšinica iz zgrade je tražila da joj nešto sredim oko instaliranja programa pre par dana (neki AutoCAD, studira arhitekturu). Sa sobom je donela lap pa sam koristio moj wireless na tom laptopu.

Kako sada mogu da obrišem da mi ne stoji to milan-pc?
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da možeš, sve dok nju ne skineš sa svoje mreže. Morala bi ona na svom laptopu da isključi šerovanje, pa da se ukine sa tvog listinga. Zamoli je da se diskonektuje sa tvoje mreže i njen PC će nestati.

Ili kod sebe na ruteru promeni šifru i restartuj ruter, pa će se ona automatski diskonektovati.
 
Uradio sam ovo drugo i sada više ništa ne piše, hvala!

:wave:
 
Sorry, bio je tu i emoji, ali nije prošao :)
mislio sam u fazonu "jadna, ostala bez tvog neta, a svoj je možda otkazala" :)
 
Skoro sam uzeo Mac i posle godina koriscenja Win-a sve mi je onako da kazem konfuzno.Samo me interesuje da li ima folderi i particije (C,D) kao na windowsu, ili sve snimam na desktop?
 
Nemaš slova, ali možeš imati particije. U startu ih nemaš.

Ne moraš, štaviše, ne treba sve da guraš na desktop. Imaš u docku Finder, koji ti je kao Windows Explorer, a kojim onda možeš da ideš po sistemu.

Hijerarhija je zamišljena ovako. Imaš Macintosh HD disk. Na njemu između ostalog imaš i foldere Users, u kome je i folder tvog korisnika. U tom svom folderu imaš Desktop, Documents, Music, Pictures i sl. Te foldere imaš i kao prečice u koloni na levoj strani Findera.
 
Skoro sam uzeo Mac i posle godina koriscenja Win-a sve mi je onako da kazem konfuzno.Samo me interesuje da li ima folderi i particije (C,D) kao na windowsu, ili sve snimam na desktop?
Imaš gomilu tutoriala koji mogu na brzinu da te upute gde se šta nalazi, npr ovaj:
[YOUTUBE]wSPisJXyjso[/YOUTUBE]
 
Dešava li vam se da vam ponekad zabode finder? Na primer ne reaguje na komande ili kad želim finder u fokusu ne prikazuje njegov prozor nego piksele prozora ispod.
 
Za ovo kratko vreme koricenje mac mini-ja nije mi nista "zabadalo", ali mi se na momente desavalo da neke aplikacije otvara sa malim lag-om. Cini mi se da sam u drugoj temi okacio video na kom se vidi kako je poceo da zeza(nisam siguran zbog cega) pa sam morao da reinstaliram os. Sad je sve super, da kucnem u drvo. [emoji4]
 
Da li postoji za macOS program tipa Hard Disk Sentinel za Win? Imam 3 eksterna USB diska prikačena sa dosta podataka i znam dok sam ih imao pod Win da se dešavalo da se leti malo zagreju pa sam intervenisao. E sada sam ih prebacio na Mac mini ali mi treba tako nešto da mogu da pratim temepraturu i SMART statuse. Sada će jesen, zima pa nije kritično ali doći će leto a tada umeju da zažare. A i bitno mi je da pratim ako krenu loše da se ponašaju.
 
Možda DiskWarrior ili Tech Tool Pro.
 
@jopopo imas celu temu posvecenu tome.
 
Hvala, sećam se da sam čitao ali ovo je u Hardver temi pa nisam tamo gledao :) A i poenta je bila na interni HDD a meni treba za USB.
Ali sve u svemu, ono što je predloženo kao opcija, a to je DriveDx, je ono što mi završava posao, ima čak i opciju da pošalje mejl, licenca važi za 3 računara što je još bolje jer mi treba za 2 :) Kupljeno!
Hvala još jednom, pomoć 100%!!!
 
Apple Mail (Mail.app) - kako ga podesiti da bude sinhronizovan preko IMAPa sa Gmailom?

potrebno je da u Apple Mailu budu ukljucena opcija Accounts > Mailbox behaviors:
Trash:
- move deleted messages to the trash mailbox
- store deleted messages on the server

na Gmailu je potrebno da:
1) u "Forwarding and POP/IMAP" bude ukljucena opcija "Auto-Expunge on - Immediately update the server. (default)"
2) da u "Labels" Trash bude "Show in IMAP" (za ovo nisam siguran ali mislim da je obavezno)



---

Ukoliko vam ovako nije podeseno moze se desiti sledece:

obrisete poruku u Mail.app i u njemu je ne vidite
ali kad odete na Gmail web sve "obrisane" poruke ce biti u "All mails"

ovo se desava jer Gmail radi tako sto uz svaki email zalepi "tag" (koliko kapiram Gmail ni nema klasicne "IMAP" foldere vec samo tagove).
Novi mail dobije tag "Inbox" i zato ga vidite u Inboxu. Ako mail dobije tag "Spam" videcete ga u Spam "folderu".
Ako mail nema ni jedan tag, prikazace se u "All mail" "pregledu" (necu da kazem folderu je ih gmail ni nema) na gmail.com.

Problem 'nebrisanja' maila iz "All maila" nastaje ako Mail.app nije podesen kao sto je gore opisano jer se u tom slucaju "brisanjem" maila iz Mail.app samo brise "Inbox" tag sa maila i mail se vise ne vidi u Inboxu ali ostaje u "All mails" (pregledu u kome se vide svi mailovi bez taga).


Buduci da mi nije bilo najjasnije kako rade Gmail i Mail.app ja sam nekom prilikom iskljucio opciju "move deleted messages to the trash mailbox" da bi danas zavrsio sa hiljadama poruka na gmail.com za koje sam mislio da sam ih obrisao... :|
 
Apple Mail default za Google imap setup je takav pocev od Yosemite.

Trash treba da bude "Show in IMAP", ali All Mail moze da se ugasi, da ne bi Apple Mail duplo skidao/sinhronizovao sve mail-ove sa servera.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2016-10-26 at 11.51.12.png
    Screen Shot 2016-10-26 at 11.51.12.png
    56 KB · Pregleda: 52
  • Screen Shot 2016-10-26 at 11.54.38.png
    Screen Shot 2016-10-26 at 11.54.38.png
    61.3 KB · Pregleda: 44
Poslednjih par dana iMac 5k ubija kako lose radi (pogotovo kada ga tek bootuje - zaglavi na oko 3 minuta ne mozes nista). Danas rekoh ajde activity monitor da cepim, da vidim sta se desava, kad ono:
25gq5hy.png

Stalno se vrteo oko 95% - 100% nekih 3 minuta... Spreman za kantu definitivno...
 
Poslednjih par dana iMac 5k ubija kako lose radi (pogotovo kada ga tek bootuje - zaglavi na oko 3 minuta ne mozes nista). Danas rekoh ajde activity monitor da cepim, da vidim sta se desava, kad ono:
25gq5hy.png

Stalno se vrteo oko 95% - 100% nekih 3 minuta... Spreman za kantu definitivno...

Ja sam tu, nazovi aplikaciju, probao jednom pre par god. i otisao je odmah u kantu, isti slucaj kao kod tebe, od taga ga i ne koristim.
 
Nazad
Vrh Dno