Šta je novo?

Odnos izmedju mernih jedinica W i VA

U pravu si, totalno sam smeo sa uma da se prica o UPS, i pricao generalno.. :p
 
civi šta ti tu nije jasno ?
ako treba pokušaću za tebe jednostavnije da objasnim ( bez brojeva i mernih jedinica ):laugh:

Meni nista ne treba da objasnis , meni su davno objasnili (jos u srednjoj skoli) pokusaj sebi da objasnis a ako ti trebaju privatni casovi imas 2 gratis od mene
 
Samo bih napomenuo jednu stvar, da ne shvatite preozbiljno onaj deo sa bacenom, tj protracenom energijom. To tracene reaktivne energije nije toliki problem, jer da biste proizveli reaktivnu energiju ne treba da trosite neko gorivo i sl. Dakle bez brige, ne uzima UPS gomilu prave (realne snage) a zatim veliki deo pretvara u beskorisnu reaktivnu energiju. Brojila svakako mere samo realnu snagu tako da reaktivnu i ne placate. U nekim posebnim slucajevima u industriji kada neko trosi gomilu reaktivne energije, moguce je naplacivati i reaktivnu energiju ali je njena cena oko 10 puta manja od cene P. Problem sa reaktivnom snagom je najvise sto bespotrebno opterecuje elektro mrezu, povecava aktivne gubitke i nama energeticarima zagorcava zivot pri bilo kakvom proracunu.
Generalno, kada je neki uredjaj deklarisan kompleksom snagom S cija je jedinica VA, tada je u principu bitno da je ukupna kompleksna snaga manja od tog S, dakle moglo bi biti i P=S a Q=0 ili obrnuto(ako smanjite P mozete povecati Q a da S ostane u granicama). Naravno za UPS postoje i druga ogranicenja pa nije moguce da cela S bude uprvo P. Svakako napajanju su potrebni i aktivna i reaktivna energija za rad.
I nemojte brkati stepen korisnog dejstva sa faktorom snage.
Pozz.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam pomenuti pretvarac i akumulator od 95 Ah. Sve spojio kako treba i naravno simulirao sam nestanak struje vadjenjem utikaca iz uticnice i eto problema. Pumpa je pocela da jako zuji. Iskljucio sam pumpu, uzeo voltmetar u sake i na pretvaracu izmerio napon od 280 V. Sutra idem da ga reklamiram. Pretpostavljam da se ovo zujanje javilo usled velikog napona i nadam se da nisam ostetio pumpu, mada hvala Bogu radi i dalje lepo kada je prikjucena na elektru mrezu.
Posto ste me kao nekog kome elektrotehnika nije struka, odusevili sa odgovorima i pokazanom znanju u ovoj temi pitam Vas sta vi mislite da li je veliki napon izazvao ovo zujanje ili mozda pretvarac ne pretvara struju u smislu da nema 50 Hz.
 
Poslednja izmena:
Nisam baš siguran na kom principu radi dotični pretvarač (mrzelo me da tražim), ali vrlo je moguće (tj. skoro sigurno) da on ne pravi lep sinusoidalni napon na izlazu, nego taj napon simulira nekim trouglastim, ili pravougaonim signalima. Takvi naponi su sasvim dobri za kompjutere i ostale uređaje koji u sebi imaju prekidačka napajanja, ali ih npr. elektromotori jako ne vole. Tako da je vrlo verovatno kod tebe baš to u pitanju. Moju pretpostavku podržava i taj napon koji si izmerio. Ne znam kakav voltmetar imaš, ali sumnjam da imaš neki napredniji koji ima tzv. True RMS merenje. Ovi ''obični'' su podešeni da precizno mere samo napon sinusnog oblika, frekvencije 50 i 60Hz. Pošto pretvarač ne pravi sinusoidalan napon, to istripuje voltmetar i on pokaže neku glupost.
 
Merio sam digitalnim unimerom sa buvljaka, imam i ISKRIN anologni unimer ali vec sam razmontirao pretvarac jer ga sutra nosim na reklamaciju, mada idem sada da probam i sa njime pa javljam sta on kaze.

Edit: Evo izmerio sam i sa analognim i pokazuje isto, odnosno nesto preko 270 V.
 
Poslednja izmena:
Pumpa "zuji" zato sto nije pravilna sinusoida,vec nesto sto lici na nju [trapeznog oblika] i to joj nece skoditi.
Koliko je prodavano kojekakvih pretvaraca napona u poslednjih 15-tak godina,bas radi pumpi za centralno grejanje i nijedan od njih nema ni blizu sinusoidu [to je mnogo komplikovano i skupo odraditi,a nije neophodno] i nisam cuo da je ikom stradala pumpa zbog tog nepravilnog oblika izlaznog napona.
Sto se tice napona,to je normalna vrednost za tu klasu Ups uredjaja,jer nemaju bog zna kakvu stabilizaciju napona i sve dodje pod "svoje" kad prikljucis potrosac,tj.opteretis ga.
Tacan napon mozes samo osciloskopom izmeriti,jer pri takvoj sinusoidi,lazu i analogni i digitalni unimeri.
pozz
 
@ Zeljko.d, da li pumpa zuji zato sto pretvorena struja nema pravilnu sinosoidu. Danas sam razgovarao sa covekom iz firme koja proizvodi ovu marku pretvaraca i rekao mi je isto sto i ti, i isto mi je rekao da zavisi od proizvodjaca pumpe da li ce da zuji ili ne, ali da je to zujanje neka normalna pojava koja ne steti. Danas idem kod ujke koji ima isti ovakav pretvarac i kaze da njegova pumpa ne zuji pa cu da probam sa mojim pretvaracom i ako sa njime njegova pumpe ne zuje onda je definitivno da pumpe.
 
Verovatno zuji zbog nepravilnog oblika signala. Taj signal pored 50Hz ima i gomilu visih harmonika i zujanje potice od nekog od njih. Za mrenje su ti vec odgovorili, takav napon(njegovu efektivnu vrdnost) mozes ispravno meriti samo sa True RMS meracem. Dakle na digitalnom meracu lepo treba da pise True RMS, ostali samo mere srednju vrednost i mnoze je nekim faktorom (mislim 1.11) i daju rezultat, ovaj faktor je tacan za sinusnu funkciju ali za druge nije. Takodje, vise te zanima vrednost napona pod opterecenjem nego bez njega.
 
Nazad
Vrh Dno