Šta je novo?

DVB-T2

sasha70

Cenjen
Učlanjen(a)
09.10.2009
Poruke
76
Poena
159
- Država će sprovesti kampanju informisanja građana u koju će biti uključeni i prodavci tehnike, kako bi svi mogli da odaberu TV za nove standarde, jer se kod nas još ne prodaju uređaji koji podržavaju standard DVBT2 - kaže za "Novosti" Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije.

Da li smo dzabe kupovali DVB-t sta sad?:mad:
 
Pa džabe naravno, a i nije džabe jer sad možeš da gledaš, zar ne.
Od prvog dana je najavljeno da 2012 se prelazi na dvb t2
 
Pa džabe naravno, a i nije džabe jer sad možeš da gledaš, zar ne.
Od prvog dana je najavljeno da 2012 se prelazi na dvb t2

E tek sada ne kontam? Jel moze trenutno da se gleda
ili ne? Da budem koncizniji, da li (kada ponovo puste neku utakmicu ili sta god) moze da se "uhvati" signal sa DVB-T1 ili ne? Kakve veze ima 2012?
 
Naravno da može sada da se gleda sa dvbt1.
Pa 2021 se gasi analogna potpuno i svi su od tog datuma u obavezi da emituju u T2.
 
Pitanje je da li ce nasi biti brzi pa vec od 2012-te krenuti sa dvb t2 sto sumnjam tako da se dvb t1 gledati jos neku godinu vise jer ce tv sa dvb t2 u pocetku biti veoma skup.
 
Po zakono MORAJU 2012 krenuti u dvbt2
 
Ako dobro shvatam sve ovo oko dvb kod nas, standard koji vlada planira da se koristi je DVB-T2. To je za emitovanje u etru tj. da bi se gledao takav program treba neka obična antena i tv sa tunerom koji je sposoban da prima i dekodira takav signal.
Druga varijanta je antena i neki DVB-T2 tuner pa preko npr. scart-a povezati sa tv-om.
Ako sam nešto pogrešno shvatio, molim one koji se razumeju da me isprave.

Šta je sa kablovskim operaterima i distribucijom signala preko kablovske mreže? Jel taj DVB-T2 ima neke veze sa nama korisnicima catv ili jedino što predstoji u promeni kod kablovske televizije je uvođenje HD sadržaja (kad god to bude)? Da li je DVB-C tuner neophodan za tako nešto (neki modeli imaju i -C a neki imaju samo DVB-T) i čemu uopšte taj -C sve služi.
 
DVB-Cable je za kablovsku ali i SBB uskoro uvodi IPTV (Cisco Medianet). T2 je standard za etar svi drugi koristice uredjaje koje dobiju od provajdera. Verovatno nece biti free kanala tj bice pod nekom zastitom pa ni tv sa c tunerom nece moci sam da pusti signal.
 
Ima li nekih novina u vezi uspostavljanja digitalizacije u Srbiji putem DVB-T2 standarda, vidim da polako ima sve vishe televizora sa DVB-T2 tunerom integrisanim?

P.S Dignuta tema posle 1god...
 
...i još uvek trgovci i uvoznici pojma nemaju šta je DVB-T a šta T2, lepo se uvoze teveji sa T1 ili bez DVB tjunera uopšte i tako....

Zvanično i dalje ostaje 2012.

A ima li negde zvanično objavljena informacija kako se će emitovati posle 2012?!?
 
Država je morala da donese zakon po kojem je u Srbiji zabranjeno prodavati TV uređaje bez DVB-T2 najmanje 2 (možda i 3) godine pre gašenja analogne TV. Tako bi većina stanovništva bilau prilici da kupi na vreme TV. O podeli besplatnih boksova (ili vaučera kao u Hrvatskoj) ni slova.
 
Komsije Hrvati proslog meseca ugasili zadnje predajnike analogne televizije i presli na iskljucivo emitovanje DVB-T signala. Jel zna neko zasto se i mi nismo odlucili za taj sada aktuelni standard i koja je razlika u odnossu na nash najavljeni DVB-T2?
 
Zato sto smo se odlucili za dosta napredniji standard od nasih komsija. Mora da je zbog toga sto smo "napredniji" od njih heh :D . Pre ce biti da drzava hoce da uzme vise kinte na novom standardu jer ce ljudi sa DVB-T televizorima morati da uzimaju nove risivere ili skuplja varijanta, nove televizore sa DVB-T2.

Ukratko, DVB-T2 prenosi do 50% vise podataka u istoj frekvenciji kao DVB-T sa istom jacinom odasiljaca.

"ITU-R BT.1877 shows DVB-T2 can deliver much greater net data rates than ISDB-T or DVB-T can in the same 8 MHz channel bandwidth. It requires much the same transmitter power than either DVB-T or ISDB-T to deliver a net datarate 50% greater than what can be delivered via DVB-T and ISDB-T in the same 8 MHz channel bandwidth. This means it can be deployed in much larger SFN networks providing for even greater spectrum efficiency."
 
Država je morala da donese zakon po kojem je u Srbiji zabranjeno prodavati TV uređaje bez DVB-T2 najmanje 2 (možda i 3) godine pre gašenja analogne TV

Pre dve ili tri godine i nije bilo televizora na tržištu koji podržavaju DVB-T2 standard tako da puno ljudi sada ne bi imalo TV uopšte...

Inače DVB-T2 je revizija DVB-T standarda i omogućava veći protok po jednom kanalu (35Mb/s umesto 20Mb/s tako da je na jednom analognom kanalu moguće smestiti i više od 15 kanala u SD kvalitetu) a unazad je kompatibilan tako da se mogu gledati i komšijski kanali u DVB-T standardu, takođe je dosta naprednija modulacija sa boljim algoritmom za ispravljanje grešaka.

Po informacijama sa drugih foruma raspisan je tender za nabavku dvadesetak novih predajnika koji će tokom proleća i leta 2011. biti montirani na najvažnijim lokacijama i pokriti više od 90% Srbije. Uglavnom će se koristiti kanali sa kojih sada emituje drugi kanal RTS-a.
Tada će valjda i naši uvoznici početi sa uvozom prijemnika i televizora sa DVB-T2 tunerom.

Inače se u Engleskoj koja već koristi DVB-T2 za HD kanale najjeftiniji prijemnik može naći za 50 funti (reč je o HD prijemniku sa HDMI-jem).
Tako da mislim da je realno dogodine kod nas očekivati neku Vivax varijantu za pedesetak evra, a očekujem da će 2012. biti i jeftinih SD prijeminika za 30-ak evra...
 
Po ovome gorenapisanom i nije velika razlika izmedju DVB-T i T2 standarda, cini mi se da je bolja opcija da je vec pocela primena DVB-T standarda , a da smo napokon zavrsili sa analognom televizojom.

Ako Tv vec ima u sebi ugradjen prijemnik DVB-T2 zasto bi morali kupovati prijemnike od 30-50eur?
 
mislim da se jos uvek ne moze kupiti tv sa DVB-T2, a ako ima onda je to 1% sadasnje ponude.
ako se ima kablovska, iptv ili nesto slicno onda ne treba da brines?
 
Naravno da ne treba da brines, ovo se tice samo ljudi koji nemaju kablovsku, iptv, satelitsku ili slicno, i gledaju kanale preko obicne antene.
 
Hvala na gorepomenutim obajsnjenjima,nisam to razumeo na taj nacin.

U tom slucaju meni i nije bitno da Tv ima DVB-T2 , posto korisitm kablovsku TV a u planu sam da predjem na Telekomov IPTV,pogotovo sada kada najavljuju nove STB boxove koji ce pustati HD programe i imati HDMI povezivanje sa Tv-om.

Jesam dobro sada razumeo?

Pozdrav
 
Recimo za Panasonic G20 modele pise da imaju i T2 tuner.
 
Bio sam prošle nedelje u Hrvatskoj i video kako to tamo funkcioniše, oni su davno još dobili te kupone u vrednosti nekih 150kn dok su najjeftiniji uređaji tamo od 220kn, tako da su svi morali još malo da doplate. Uređaji u radnjama su Vivax, Strong i NytroBox(koji je i najbolji), za SD kanale se koristi Mpeg2 i imaju 5 kanala u Slavoniji gde sam ja bio, dok je u drugim regijama drugačije, u Zagrebu npr. imaju Novu TV u HD i RTL Plus pored ovih pet. Za HD se koristi Mpeg4. Svi uređaji imaju USB preko kog mogu da se snimaju sadržaji a i gledaju Divx filmovi, to sam isprobao i radi jako dobro u oba slučaja. Najbolji i najjeftiniji uređaj je NytroBox koji pored USB-a ima i čitač memorijskih kartica na koje se isto može snimati program. Što se tiče korišćenja Strong je najkvalitetniji i ima jako intuitivan meni, Vivax je posle njega jer je malo sporiji u radu a NytroBox ima jako konfuzan meni i žestoko se greje ali po brzini prebacivanja kanala je možda i najbrži. Takođe u regijama gde nema HD kanala po zakonu u prodavnicama ne smeju prodavati HD STB-ove sve dok se takvi kanali tamo ne pojave, svi znamo kako bi to kod nas išlo :D. Takođe sve je više kombinovanih DVB-T/DVB-S uređaja u prodavnicama pošto tamo svaka kuća ima satelitsku antenu, pa da im uvale 2in1.
 
Samsung C6500 i Panasonic G20 imaju T2 tjunere ALI samo za britansko tržište, evropski modeli nemaju T2 tjuner. Modeli za britansko tržište se prodaju samo i isključivo za to tržište, tako da ako uvoznici i žele da uvezu tako nešto - ne mogu. Hoće li veliki proizvođači praviti posebne modele isključivo za srpsko tržište - nema šanse. Tako da nemojte uopšte ni da razmišljate o tome sve do aprila 2012. (Ako ne bude smaka sveta do tada). Pašće cene posebnih tjunera a i biće veći izbor. Mnogo je veće pitanje šta će se emitovati sa tih T2 predajnika. Nije dovoljno preći na najmoderniji sistem kakav je T2 a emitovati krš SD sliku.
 
Još jedno ogromno tržite prelazi na T2 (Indija), tako da će sigurno biti jako jeftinih risivera 2012.
 
Pa RTS već isprobava u 1080i i svi kažu da slika razvaljuje, Prva je u 16:9 ali imaju nekih problema sa konverzijom programa, švapski kanali mi se momentalno prebace u 16:9 čim počne film a Prva mi ostane u panoramskom modu sve dok ne prebacim na neki drugi pa vratim nazad na nju. Takođe još dok je bio Fox bile su neke promocije Fox-a HD u saradnji sa Telekomom.
 
Nije mi jasno samo josh onda cemu toliko price o DVB-T2 ,kada kod nas u zemlji vecina ljudi korsiti kablovske operatere ili sve vishe IPTV? Ljudi koji ne korsite kablovsku ili IPTV , ce morati da imaju opet one varijante sa antenama ili taj risiver hvata signal unutar stana /kuce?
 
Mora antena
 
Ovde u Nemackoj za DVB-T je dovoljna obicna sobna antena. Onaj najobicniji metalni stap sa postoljem.
 
Hvala svima na pojasnjenima, nisam bio siguran da to sve tako funkcionishe, po ovome svemu meni je najbitnije da od provajdera kablovske ili IPTV dobijem uredjaj koji ce mi HDMI kablom prenesti signal do Tva.
U Bgu ne znam nikog ko ne koristi prvenstveno kablovskog a sve vishe IPTV,tako da ispada da za krajnje korisnike i nije toliko bitno da cekaju DVB-T2 televizore, sem ako doticni standard nece poboljsati sam prenos slike od emitera do operatera,pa samim tim da ce i krajnjom korisniku biti kvalitetnija slika.

P.S Mada ako se bude lako mogao hvatati signal obisnom antenom,onda ce biti prednost sto mnogi nece hteti da placaju 8-10eur operaterima ,vec ce sami besplatno uz DVB T2 Tv da gledaju osnovne nacionalne kanale,zar ne?
 
Pa upravo tako, svi nasi kanali koje sad imamo ce biti dostupni digitalnim putem. Mada vecini ce biti tesko da se vrati samo na njih, navikli smo na discovery, evrosport, mtv i tako te strane kanale.

Ovo vise utice na ljude u malim mestima, gde nemaju mogucnost za kablovsku ili iptv, pa su primorani da prate tv kanale pomocu antene.
 
Nazad
Vrh Dno