Šta je novo?

ATI Catalyst/AMD Crimson - diskusija, pitanja, linkovi

Ja sam na 16.7.3, mrzi me vise da cackam. Nek radi kako radi..ova graficka se ne greje mnogo.
 
To su ti koje Windows 10 vuče sa svojih servera, zar ne?

Skoro sam kupio AMD R7 250, posle 10 godina. Pre toga sam imao Nvidia i Intelovu integrisanu. Vidim da i AMD ima kriminalne oznake drajvera u Device Manager-u. Ovi sadašnji mi počinju sa 20.xxx a kada sam instalirao Crimson 16.8.2 Hotfix drajvere počinjali su sa 16.xxx.

Koja im je logika oko označavanja verzije drajvera?

Moram da priznam da se ova R250 i ne greje mnogo. Na stres testu sa FurMark došla do 61 stepen, ventilator se popeo na 33% i oborio temperaturu na 58. Nije više rasla.
 
Sve one su manje-vise hladne karte. Inace, R7 250 je rebrand 7730 a ne 7750. :d
 
Poslednja izmena:
Au bre, kod tebe cudno kako pise i datum izlaska za 7750... :D


Z5a9NvS.gif


http://www.benchmark.rs/artikal/test_msi_radeon_r7_250_oc_edition-3308/6


Daj link te tvoje, da vidimo koji je model tacno. :d
 
Poslednja izmena:
Nisam ni ja našao tačan model. Naručio sam ovo. Međutim, kartica nije stigla u kutiji već je ručno upakovana pa pretpostavljam da je u pitanju neka OEM verzija. Inače, Sapphire ima par modela baziranih na 7750 čipu.

HWInfo64 javlja ovo:
ScreenShot00001.png

Evo i FurMark skora za 720p preset:
ScreenShot00002.png
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Jeste, to je ta sa 512 koji si linkovao! Ne mogu da verujem da nisam video na Sapphire sajtu one strelice ispod slika grafičkih kartica kako bih skrolovao dalje! Zato sam i napisao da ne znam koji je tačno model.

Fora je da nisam ni znao da su R250 rebrendirane HD 7xxx kartice jer nisam pratio vesti vezane za grafiče u tom periodu. Mislio sam da je samo ovaj model rebrendiran i zato sam u opisu stavio rebrand 7750. No, nema veze. Zadovoljan sam karticom u globalu.

Ono što nisam znao je da ove kartice nemaju hardverski H.264 enkoder koji dobro dođe kod snimanja video igara programom koji to podržava (recimo Bandicam). Na svu sreću, G3220 ima iGPU koji to podržava pa nije nikakav problem. Nije da nešto baš snimam gameplay ali nije loše da se ima ako zatreba. ;)
 
Jeste, to je ta sa 512 koji si linkovao! Ne mogu da verujem da nisam video na Sapphire sajtu one strelice ispod slika grafičkih kartica kako bih skrolovao dalje! Zato sam i napisao da ne znam koji je tačno model.

Fora je da nisam ni znao da su R250 rebrendirane HD 7xxx kartice jer nisam pratio vesti vezane za grafiče u tom periodu. Mislio sam da je samo ovaj model rebrendiran i zato sam u opisu stavio rebrand 7750. No, nema veze. Zadovoljan sam karticom u globalu.

Ono što nisam znao je da ove kartice nemaju hardverski H.264 enkoder koji dobro dođe kod snimanja video igara programom koji to podržava (recimo Bandicam). Na svu sreću, G3220 ima iGPU koji to podržava pa nije nikakav problem. Nije da nešto baš snimam gameplay ali nije loše da se ima ako zatreba. ;)

Imaju hardverski h264 encoder, bar sam siguran za 7770/250x

https://en.wikipedia.org/wiki/Video_Coding_Engine

Samo je pitanje softvera preko kog snimas da li ima podrsku za amd karte...a opste je poznato da je amd slabo zastupljen u toj sferi u odnosu na nvidiu, slicna prica kao i sa open cl-om.
 
Poslednja izmena:
Najnoviji Bandicam kaže da VCE nije podržan. Isto potvrđuje i StaxRip.

Ovo sam našao na sajtu Bandicam:
- Desktop: HD 7600 or lower AMD graphics cards (HD 7900, R7 240/250/340/350, 6xxx, HD 5xxx, or HD 4xxx, etc.) don't support the AMD H.264 encoder.
/
 
Kod tebe radi jer je tvoja R7 250X.

Desktop: HD 7700 or higher AMD graphics cards (HD 7700/7800/7970/7990, R7 250X/260/260X/265/360/370, R9, RX 460/470/480, Firepro, etc.) support the AMD H.264 encoder.
 
Da moguce 7770 je a to je to, nego ljudi ima li neko objasnjenje zasto latest drajveri zezaju rezoluciju a nkaza edition wddm radi lepo na 7770 nemam problem sa poremecenim vrednostima rezolucije , ono odjedno pukne na vga rez pa kad udjem u crimsona vrati na FHD.
Koja je tacno razlika WDDM vs Crimson sa AMD sajta? Sta je osakaceno u WDDM drajveru, vidim nema update komponentu, sta jos tu nema?!
 
Ima li neki normalan drajver za 7970? Ili neka fora nece uvek da mi obara taktove nego drzi na 500/1400.(16.7.3 I 16.8.2)

Sent from mTalk

Nasao sam sta je problem, i kod mene sam primetio u skorije vreme da ne vraca u zero-core. Mislio sam prvo da win10 opet nesto baguje, pa sam ponovo stavio win7, tako da je bug nevezan za OS.
Koliko sam ja primetio to se kod mene desava nakon video playbacka sa hw ubrzanjem (potplayer). Ono sto je jos gore nakon toga, ni boost clock, ni OC ne radi (jedino fan control radi :D). Workaround je ici disable/enable gpu driver-a u device manageru.
Pitanje je da li su sve kartice zahvacene ili samo starije (iskljucivo gcn 1 recimo). Upravo skidam starije drajvere (16.7.3) da vidim sta ce se desiti jer instalacijom starijeg potplayera koji je radio normalno nisam dobio pozitivne rezultate.

Update edit: Problem kod mene nestaje sa 16.7.2
 
Poslednja izmena:
Nasao sam sta je problem, i kod mene sam primetio u skorije vreme da ne vraca u zero-core. Mislio sam prvo da win10 opet nesto baguje, pa sam ponovo stavio win7, tako da je bug nevezan za OS.
Koliko sam ja primetio to se kod mene desava nakon video playbacka sa hw ubrzanjem (potplayer). Ono sto je jos gore nakon toga, ni boost clock, ni OC ne radi (jedino fan control radi :D). Workaround je ici disable/enable gpu driver-a u device manageru.
Pitanje je da li su sve kartice zahvacene ili samo starije (iskljucivo gcn 1 recimo). Upravo skidam starije drajvere (16.7.3) da vidim sta ce se desiti jer instalacijom starijeg potplayera koji je radio normalno nisam dobio pozitivne rezultate.

Update edit: Problem kod mene nestaje sa 16.7.2

Ja sam resio problem tako sto sam ugasio VSR :D ja ga ne koristim na 1080p izgleda bezveze. Trenutno sam na 16.3 on mi sljaka dobro.
 
VSR ne pravi problem ni kod mene, ni kod druga sa 280x sve dok se koristi driver do 16.7.2. Ocigledno je da bug zahvata pitcairna i tahiti, pitanje je na koje jos cipove utice...

Ja sam imao problem I sa 16.3, izadjem iz youtube-a on jos uvek drzi na 500/1400 I kad sam ugasio VSR sve normalno 300/150.
Samo me zeza zvuk na TV nema uvek, to jest mora da bude prikacen kad startujem comp.
 
Meni vsr sljaka dobro na 280x i verzija drajvera 16.7.3

I zero core isto standard normala! Da budem srecan sto je tako i da se ne prebacujem jos na ove nove crimson 16.8.? Koji mi redovno iskacu kao upgrade
 
Sunce ti AMD i drajveri.... Primetio sam cudan problem sa rx470, par puta su mi se fanovi ukljucili na 100% iako nije bilo potrebe za tim i nista osim reseta nije pomoglo, a u drugom slucaju karta je odbijala da uopste ukljuci fanove :D I to sve dok sam u windowsu u igrama sve savrseno radi. Skontao sam da svaki put kada mi se ovo desilo sam gledao film/seriju, probao da promenim video renderer na sugavi Overlay kako bi iskljucio DXVA (gpu dekoder) i tada nema problema... Al tada je slika osetno losija posto nemogu da koristim filtere itd... Odlucih da malo guglam i izgleda nisam jedini...

https://community.amd.com/thread/204885

Stvarno svaka cast kako mogu ovako nesto da pojebu u drajverima :D Nisam jos probao ove nove sto su izasli sad koji dan nadam se da su sredili, al sumnjam :D
 
Poslednja izmena:
MPC-HC + madVR + LAV i nije ti potreban nikakav DXVA, jer madVR koristi šejdere...
DXVA je oduvek bio bagovit na svim GPU.
 
Nisam primetio da je DXVA dekodiranje bagovito. Radilo mi je ranije na Nvidia GT 9500, zatim na Intel iGPU GT1 na Intel G3220 i sada na R7 250. Ali ko neće da koristi DXVA dekodiranje neka promeni dekoder u plejeru a ne render.

P.S. Kakve veze ima to što madVR koristi šejdera sa DXVA dekodiranjem?
 
Poslednja izmena:
DXVA je zakon [emoji41] radi fantasticno.
 
Znam da madVR koristi šejdere sa ili bez DXVA ali nisam shvatio "nije ti potreban nikakav DXVA, jer madVR koristi šejdere" zašto mu nije potreban DXVA bez obzira što madVR koristi šejdere. madVR koristi šejdere za procesurianje slike dok se DXVA koristi za dekodiranje što su dve različite stvari.

Mislim, na FX-8350 mu svakako ne treba DXVA dekodiranje jer nijedan video neće značajno opteretiti procesor samo mi nije jasna veza između potrebe za DXVA dekodiranjem ili nedostakom iste ako se koristi madVR.
 
Zato što je madVR imao i decoder ranije. Sad valjda nema, pa izjednačavaju render i decoder.
 
Možda. Ali mislim da velika većina nije ni znala u to vreme da madVR ima dekodere. Bilo koji tutorijal na netu je predlagao LAVFilters za dekodiranje. Iako sam baš detaljno pratio razvoj madVR-a čak se i ne sećam kad su dekoderi izbačeni.
Verovatno zabuna proističe iz činjenice da madVR koristi grafičku i da DXVA dekodiranje koristi grafičku. Dosta ljudi ne zna da koriste potpuno različite delove grafičke karte. madVR koristi šejdere, tj. sam GPU čip dok DXVA dekoder je ASIC koji služi samo za dekodiranje video fajlova i ništa drugo.
 
OK iskljucio sam DXVA i opet se desilo, mada mozda sam nasao jos jedan cinioc koji je potreban da se ovo desi, a to je rad Black Desert-a u pozadini, ovaj MMO ima opciju da se minimizuje u systray umesto da skroz izadjes iz igre, tada ti lik afk moze da radi neke radnje, a igra koristi ekstremno malo resursa, sa proslom grafom sam bukvalno 24/7 drzao igru tako bez problema, cak sam igrao druge igre dok je BD bio tako u pozadini. U zadnja dva puta kada su fanovi pobrljavili bio je BD u pozadini i video aktivan. Probacu da ga ne drzim vise u pozadini i da pogledam par filmova, pa ako je sve OK, onda znam da te 2 stvari nikako ne mogu zajedno (barem do neke promene drajvera). Ranije kao sto rekoh sam imao BD u pozadini, youtube klip u browseru i igrao HOTS i pustao serije sve glatko.

Inace evo slike kako ide to brljavljenje.

5wECDEc.png


Prvo lepo radi, pa se iskljuce fanovi, pa odu na 100% pa se trajno iskljuce samo reset kompa resi stvar :D
 
Imaš li neki program koji utiče na rad ventilatora grafičke, MSI Afterburner ili neki sličan i da li si nešto menjao u Crimson podešavanjima vezano za power management? Nije baš normalno da se ventilatori potpuno isključe.

Koja ti je verzija drajvera?

Jesi probao da fiksiraš brzinu ventilatora na, recimo, 50% i vidiš kako reaguje?

Ne znam koliko se greje RX 470 ali za R7 250 ventilator na 33% joj ne dozvoljava da pređe 60C.
 
Poslednja izmena:
Mora da je nesto do kombinacije rada te igre u pozadini i video plejera. Wattman nisam ni pipnuo, koristim Afterburner za kontrolu fanova i ona radi savrseno u gamingu. 16.8.2 su drajveri. Ne nerviram se nesto puno posto oko ovoga posto dok se igram radi sve cool, a kad se desi dok gledam film lako skontam (video pocne da zapinje lol) pa resetujem komp sto treba 5-10 sekundi.
 
Čitam malo po netu i izgleda da je problem u drajverima i DXVA. Ali, ako te ne mrzi, instaliraj LAVFilters pa probaj DXVA Native i DXVA Copy-back da vidiš ima li neke razlike. Ili jednostavno koristi softverski mod dok to srede.
 
Nazad
Vrh Dno