»RSS Benchmark sajt

Prikazani rezultati od 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Strukturne hemijske formule - koji program upotrebiti?

Member
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        3.338

Strukturne hemijske formule - koji program upotrebiti?

Znam da na forumu ima ljudi kojima to takodje treba, pa umesto da cackam po netu, resih da prvo ovde potrazim savet.

Dakle, potreban je program za pisanje-crtanje (i umetanje u word i pp) strukturnih hemijskih formula. Treba mi uglavnom zbog crtanja derivata polinezasicenih masnih kiselina (koje imaju duge bocne lance uz ciklicne strukture), pa ako neka ima dobar predlog bice super. Na mrezi ima prakticno svih formula koje bi mi trebale, ali su one u nekom grafickom formatu (gif, tiff...) cije bi mi naknadno obradjivanje oduzelo previse vremena, pa bi mi u sustini bilo zgodnije da nacrtam ono sto mi treba, iz pocetka.

Mislim, lako umetanje heterociklusa, konjugovanih veza, funkcionalnih grupa..., nesto kao mathtype, ili drawing pod word-om.

Hvala

Member Avatar korisnika HAL
        Na forumu od
        Apr 2002
        Poruka
        1.392
        Mislim da imam kod kuce na nekom CD-u to sto ti treba pa cu probati da pronadjem, ali ne garantujem.
        I am putting myself to the fullest possible use, which is all I think that any conscious entity can ever hope to do.

Member Avatar korisnika Dekara
        Na forumu od
        Mar 2003
        Poruka
        1.554
      4. Moja mašina
      5. Nisam siguran ali mislim da smartdraw 6+ ima neke dodatke vezano za hemijske strukture.
        Ko izgubi dobitak dobije gubitak.

Member
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        3.338
        Hvala drustvo, nije mi krajnje hitno (crtanje formula pocinjem za nedelju-dve) pa su mi dovoljne i informacije tipa naziv programa ili i konkretno iskustvo ako je neko vec nesto slicno koristio.

Member Avatar korisnika Glupi Zmaj
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        257
        Bio je na Sezamovom GO skoro ISIS Draw 2.4, skinuo sam ga instalirao ali nisam isprobavao povezivanje sa wordom i ostalim programima. Veličina je 7,2 MB, što se tiče licenciranja nisam siguran da li je free ili shareware (pre će biti ovo drugo)

Na forumu od
        Apr 2002
        Poruka
        1.392
        Slazem se sa Zmajem, program se zove:
        ISIS Draw 2.3 Standalone
        Tezak je 5 MB, jednostavan za koriscenje, probaj da ga potrazis po NET-u
        I am putting myself to the fullest possible use, which is all I think that any conscious entity can ever hope to do.

Na forumu od
        Apr 2002
        Poruka
        1.392
        Evo ispravnog linka za verziju 2.3
        http://www.dragondale.com/molecular/plugin_page.asp

Member Avatar korisnika dejandj
        Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        1.272
        Sve formule koje nacrtas sacuvaj u obloku .mol fajla. To je univerzalni format i SVI programi ga citaju ali obicno u formi import/export
        Formule crtaj jednu po jednu a ne sve na istom "papiru".
        Za skice sheme itd koristi neki drugi program, Word ili neki graficki... ili ih pravi na kraju tako sto sacuvane formule otvoris pa kopiras pa izlepis ("paste") u shemu.

Licno koristim ISIS jer je bio prvi free *Only for home/educational use* a i ".mol" fajl je njihov "patent".
        ISIS Draw http://www.mdl.com/downloads/downloads.html (Ovo je PRAVI link i ima jos stosta korisnog.)

Ovo bi eventualno tebe moglo zanimati..: MDL® Data Analysis Toolbox: Biological Curve Fitting and Data Analysis
        Register for your No-fee copy of MDL Data Analysis Toolbox (DATb), an easy-to-use, comprehensive decision-making tool for curve fitting and data analysis within the well-known Microsoft Excel environment. MDL DATb supports a number of models for curve fitting data based on standard data analysis methods, including enzyme kinetics, equilibrium binding, inhibition binding, and Michaelis-Menten equations.

ChemSketch 5.0 Freeware http://www.acdlabs.com/download/
        Ovaj program daje najlepsu stampu na laseru!

ChemDraw
        http://www.cambridgesoft.com/products/family.cfm?FID=2
        Ovoga mnogi koriste

http://chemstore.cambridgesoft.com/software/product.cfm?pid=89
        Imas i verzije ovoga zvane "office" koje se integrisu sa Word-om...
        http://chemstore.cambridgesoft.com/goods/net/win/cou70d.exe 67Mb (tek da se zna...)

ChemWind je takodje vrlo popularan...

imas i ChemPen ChemCAD i jos milion drugih a kod vecine mozes da skines trial verzije...
        dejandj@chem.bg.ac.yu

Member
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        3.338
        To je to, hvala ultra.
        Zivi bili

Member Avatar korisnika EagleOne
        Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        595
        Cini mi se da sam gledao formule uradjene u ChemDraw-u i josh nekim prog. i dosta je slican izgled i stampa (ali vishe nisam siguram jer su svi bili ChemNesto) ...
        Ono sto mene interesuje koji od navedinih, a video sam da neki mogu, daje predvidjanja za H1 i C13 NMR spektre, pikove u masenom i mozda IC spektar ???

Member Avatar korisnika dejandj
        Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        1.272
        Citat Citiram korisnika: EagleOne
        Cini mi se da sam gledao formule uradjene u ChemDraw-u i josh nekim prog. i dosta je slican izgled i stampa (ali vishe nisam siguram jer su svi bili ChemNesto) ...
        Ono sto mene interesuje koji od navedinih, a video sam da neki mogu, daje predvidjanja za H1 i C13 NMR spektre, pikove u masenom i mozda IC spektar ???
        Spectral prediction imas kod svih kao add on, koji obicno nosi data bazu pa ti treba full CD.
        To za maseni zaboravi... (Imas tesko komercijalni program MassFrontier koji nesto tako pokusava za MS).
        Za IC (IR) nesto slabo znam...

Svi ovi programi za crtanje su ustvari ulazni za pravljenje/punjenje databaza. Posto se sa tim uglavnom zanimaju ucenici i studenti pusteni su besplatno. Za DataBase se mora platiti...

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •