Šta je novo?

Najlaksi program za pravljenje igrica

vujke123

Cenjen
Učlanjen(a)
04.08.2009
Poruke
4
Poena
151
Pozdrav. Ja sam ovde novi, tek sam se danas registrovao, pa ne znam da li sam otvorio temu u dobar podforum. Naime, da li neko zna neki program koji nije mnogo komplikovan za pravljenje strategija. Ne mislim na PRAVE strategije, nego na jednostavne strategije koje mogu da se brzo naprave, ali da imaju likove ili barem dodatke za program u kojima se nalazi likovi, kuce....... Mislim na program slican kao FPS Creator, po jednostavnoscu, samo da mogu da se prave strategije(male).

Imam jos jedno pitanje ako nisam previse dosadan. Da li je moguce ovo:
Napravio sam preko Painta i PhotoShopa Monopol. Da li bi to moglo da se napravi kao igrica. Da se gleda odozgo i da imaju coveculjci, karte.......

Molim vas ako neko nesto zna da javi.;););)
 
Ma napravio sam preko FPS Creatora igru slicnu kanteru, ali ne volim nesto takvu vrstu igara, vise volim strategije.
Tacno je. Sta ces, od necega mora da se krene. Ako znas, pomozi, posto sam ovaj FPS Maker naucio za 5 min.
 
Koja pitanja, svašta bože... Da li znaš koliko ljudi radi na nekoj ozbiljnijoj igrici?
Pa čak i da oćeš neozbiljnu igricu koju možeš sam da napraviš, moraš "makar" Javu da znaš (ili neki drugi jezik). I to pod uslovom da nećeš da praviš modele i slično, jer onda treba da znaš još neke stvari. A ovi programi FPS maker i slično... LOL.
 
generalno svi programi za pravljenje strategija su zatvoreni.. koriste se samo za internu upotrebu firmi ko sto je majkrosoft i sl. i za razvoj njihovih igrica... monopol generalno je lako napraviti al treba ti neko ko zna programiranje grafike i zvuka..
 
geniune mozes li da mi kazes neki program za monopol. Snaci cu se ja nekako, znam ja mnogo ljudi
 
Moras da u glavi odvojis graficki izgled igre od gameplay-a. Gameplay je najbitniji.
U slucaju strategija, moras imati razvijen set pravila, a dok ga razvijes potrosices mnogo papira. Uzmi na primer "Covece ne ljuti se"... Veoma prosta igra sa nekoliko pravila.
- Kockica = slucajni broj
- 4 igraca
- 4 startne pozicije
- 1 cilj
- skup pravila igre

Ako ovo preslikas na velike strategije videces da je postavka identicna samo je dosta kompleksnija. Npr.. imas heroja koji ima vestinu bacanja sekire 6/10. I imas srecu 7/10.
Protivnik ima oklop 4/10 i srecu 5/10. Ti dajes instrujciju da tvoj igrac baci sekiru na protivnika.
Tvoja sansa da ga pogodis je 0.6 * 0.7 = 0.42 a njegove opcije su:
- da izbegne pogodak (faktor njegove srece) (0.5)
- da primi pogodak i dobije odredjenu stetu (faktor oklopa) (0.4)

Sansa da ga pogodis je:
(0.6 * 0.7) * (1-0.5) = 0.21

Kompjuter baca kockicu (bira random broj)... ako je taj broj manji od 0.21 onda si ga pogodio. E sad.. koliko ces stete naneti? Pa sekira ima neku koeficijent koliko stete nanosi a protivnik ima oklop. Opet pomnozis ove brojeve i dobijes neki koeficijent sa kojim ces da modifikujes njegovo zdravlje.

E sad.. treba izbalansirati sve brojeve u igri i napraviti stabilan matematicki model po kome igra nece otici u jednu ili drugu krajnost (gazis sve pred sobom ili nemozes nikoga da pobedis). Po gornjem primeru ne isplati se da bacas sekiru jer su sanse da ga pogodis 21%. Znaci ili nevalja matematicki model igre ili ti treba jos neki skill koji utice na pogodak.

U ovakvim igrama nema nikakvog testiranja putanje sekire ili metka, detekcije sudara itd.. sve se svodi na bacanje kockice i racunanje novog stanja.

Prouci teoriju igara pre nego sto se upustis u ovakav poduhvat. Pitaj brata googla za "teorija igara".

Kada igra poradi na papiru ostavi nekoliko parametara pomocu kojih mozes da linerano menjas tezinu igre i na taj nacin pravis rookie, normal, moderate i hard mode u igri.

Sad na red dolazi izvedba... graficki deo igre je samo vizuelna reprezentacija stanja table za igru. To moze biti kockice i loptice, a mogu da budu zergovi i gremlini.
 
Ako hoces da pravis neku strategiju onda koristi level editore od vec postojecih strategija, ako se dobro raspitas mozes naici na strategiju koja ti omogucava bas sve da menjas od izgleda jedinica, zvukova i terena tako da bi ti to bilo najbolje.

Ako hoces ozbiljno da se bavis programiranjem igrica onda bolje zaboravi na to,
sem ako ne zelis da ti to bude hobi ili ako bas imas JAAAAAAAAAAAAAAAAAKU zelju (ali bas jaku :d ), jer ces morati da se pomucis da mnogo toga naucis i da stalno ucis nove tehnologije sto je po meni sizifov posao ili za mazohiste jer obicno takvi programeri izgore do svoje 35 god (neki i ranije) a kada naucis znanje moras da steknes i iskustvo i onda da odes u inostranstvo i da se ubacis u neki od razvojnih timova i opet ces da radis za male pare u pocetku i da radis ceo dan i kao sto sam napisao da stalno pratis nove tehnologije da se usavrsavas kako bi mogao da dobijes posao u sledecem projektu. Da napomenem da postoji mogucnost i da se zaposlis kod nasih programera i da radis nase igrice ili da preko outsorcinga radis za drugog ali tek tu je nikakva plata u odnosu na inostranstvo i opet izgubis ceo dan i zivce, jedina prednost je sto ti je domaca atmosfera.
Ako pored svega ovog i dalje imas zelje razmisli sta ce biti kad se ozenis i dobijes decu, a ti ceo dan na kompjuteru i kada ti jednom dodje glave to stalno usavrsavanje jer vec sa 35god dobijas zelju da radis koliko toliko isti posao a ne da moras stalno novo da ucis kako bi imao 10 posto vecu platu.
Posto je sada ozbiljno pravljenje igara multimilionski i jako slozen posao jedan covek vise nemoze sve da radi kao sto je to ranije bilo .
Evo npr. uzmi ove level editore koje sam ti spomenuo i kreni da dizajniras i crtas svaku jedinicu ponaosob i mape za teren videces da samo crtanje upocetku izgleda veoma jednostavno ali rad na detaljima da to izgleda sve uskladjeno po bojama, osvetljenosti i uklopljenost sa ostalim objektima i videces da ti to u stvari odnosi 95 posto vremena pa onda saberi koliko si potrosio vremena na to detaljisanje pa ces videti da ti je pametnije da radis lepljenje plocica ili bilo kakav laksi fizicki posao ili jos bolje ako imas neki zanat u rukama jer ces mnogo vise i lakse zaraditi na taj nacin nego u biznisu sa igricama.

Evo ovo je MOJA analiza profesije pregramera za igracku industriju (ovo pisem kao neko ko je to pokusao i naravno razocarao se)
Ali kao sto su i drugi napisali ako si bas bas navucen na ove stvari (to je za 15 god jako velika odluka da se odabere takav zivotni pravac - treba biti mnogo zreliji) onda ces se za 10 god moci nadati da ces upasti u neki od svetskih igrackih timova (u pocetku ce to biti lokalno drustvo programera igrica gde cete zajedno nauciti nesto i proslaviti se nekim projektima u srbiji posto ovde je manjak srpskih igrica bilo kakve vrste

Pozdrav
Devil 2000
 
Medjutim, sve sto kazu da ovome, propaganda, nije istina... :D

Zivis u zemlji koju boli D i K za svoje strucnjake.... minimalna zagarantovana plata 240 evra za visoko obrazovanog strucnjaka (fax). a kirija za stan 300.. zato, ne uzgajaj decu u ovoj zemlji jer ces da napravis iste ludake ko mi sto smo, nego uci skole, trudi se i begaj.... Sagorevanje do 35 se desava ljudima koji ne cene sebe vec forsiraju zbog nekih nebeskih ciljeva... Niko te nigde ne tera da radis ko konj, samo te teraju da radis kvalitetno koliko god trebalo. Usavrsavanje naravno, uvek, ali to ne radis kod kuce nego na poslu...

a monopol mozes da napravis u basic-u, tekst verziju da ti ispisuje na ekran kao pricu sta se desava i bice opet zanimlijvo :)
 
Poslednja izmena:
Flash može lepo poslužiti za to što ti treba, ali imaj u vidu da nije toliko jednostavan koliko bi ti želeo, ima tu dosta da se pomučiš dok ne naučiš neke stvari. Doduše, može to lepo posle da se isplati, ako budeš uporan.
 
Po meni pravljenje igrica je najtezi moguci nacin da se pocne izucavanje programiranja. Pravlenje pravih igara zahteva dosta znanja recimo C++, DirectX, naravno algoritme (stabla, grafovi...)... To je samo sto se programerskog dela posla tice. Zatim ti treba recimo Photoshop ili GIMP za slike i teksture a 3d modele radis u 3DSMax. Zato vece igre nikad ne pravi jedan covek, nego veliki timovi programera, dizajnera, ljudi zaduzenih za zvuke i background muziku...

Ne moze tako kao sto ti hoces, da uzmes neki editor i da izubacujes slike i kazes im sta da rade (mislim, moze i nesto na taj fazon da se napravi, ali to neces naci negde za download)... Nego ako te vec nesto tako zanima, nadji igricu koja je slicna tvojim zeljama i vidi da li nude neke alate za modovanje i malo se procunjaj i vidi sta se da uraditi. To nije programiranje, to je sigurno, ali nije ni ono sto ti hoces. Sretao sam zanimljive modove za poznate igrice kao GTA, Oblivion itd.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je mnogo bolje da ovakvi topici stoje u gaming sobi. Pravljenje igara u takvim programima nema skoro nikakve veze sa programiranjem.

Ako hoces zaista da programiras neke igre (igrice) pocni od sitnih stvari kao sto su resavac sudoku-a, mat u 2 - 3 poteza (brute force naravno), monopol nije losa ideja (mada mozda malo dosadna), covece ne ljuti se etc.
 
@sinter: Slazem se da je bolje da stoji u odeljku igre. A dok dodje do sudoku solvera, dug je to put :D. Za pocetak bolje Iks-Oks, MinMax algoritam i slicno...
 
Zavisi... od mnogo malih i ne toliko malih detalja...
Ako bi da naučiš pravljenje win-based igara onda je tu na prvom mestu C++, pa prazno, pa svi ostali programski jezici. Ja sam davno digao ruke od programiranja igara, jer nema od toga leba, bar ne u Srbiji. No... našao sam jednu, baš početničku, knjigu na hdd-u i upravo je upload-ovao.
Da je preuzmeš klikni ovde.

Pdf je format, jezik je C++... pogledaj, prostudiraj i vidi da li ti odgovora i da li te interesuje. Ako je Da, pošalji mi pp i mogu da ti upload-ujem još par sličnih knjiga.

Pozdrav
 
Kao sto ti i drugi savetuju, tako i ja mogu da ti kazem isto: mani se programiranja igara, nema tu leba... Trenutno, u svetu vlada web programiranje.

Ako si vec nacrtao tablu za Monopol u Photoshop-u i ako ti dizajniranje ide od ruke, a zanima te razvoj igara, razmisli da se bacis na neki 3D dizajn. Zavrsi kurs Maya 3D ili tako nesto. Mozda tu nadjes sebe...

Ali ako si bas toliko resio da pravis igre, probaj sa Flash-om da krenes. Verujem da ce ti biti zanimljivije i lepse i da ce te duze drzati nego mazohizam sa statistikom i verovatnocom, algoritmima, D3D/OpenGL API-ijma, C++ pointerima i ostalim "gadostima".
Uostalom, za Flash programere ima vise posla. ;)

Pozdrav i srecno!
 
Huh, ljudi, šta ste toliko zapeli da odgovorite dečka, pa ne pokušava on da napravi neku komercijalnu 3d igru :)

Uzmi Game Maker, ne znam do koje verzije je stigao, ali je i ranije bio jako upotrebljiv, kao stvoren za neke sitne platforme. Igraj se malo dok ne provališ kako radi, ne verujem da će ti trebati mnogo vremena da središ monopol u njemu.
 
@sinter: Slazem se da je bolje da stoji u odeljku igre. A dok dodje do sudoku solvera, dug je to put :D. Za pocetak bolje Iks-Oks, MinMax algoritam i slicno...

Tek sam sad ovo procitao :)

Brute-force sudoku solver je lagan. Danas je PC dovoljno brz da brute-force odradi za manje od 1s, tako da, na pocetku, nema tolike potrebe za sofisticiranijim tehnikama.
A i meni je taj program bio prvi program koji sam napisao da zapravo radi nesto korisno, tako da sam na njega bas ponosan:d. Lepa vezba za pocetnika...
 
Zavisi... od mnogo malih i ne toliko malih detalja...
Ako bi da naučiš pravljenje win-based igara onda je tu na prvom mestu C++, pa prazno, pa svi ostali programski jezici. Ja sam davno digao ruke od programiranja igara, jer nema od toga leba, bar ne u Srbiji. No... našao sam jednu, baš početničku, knjigu na hdd-u i upravo je upload-ovao.
Da je preuzmeš klikni ovde.

Pdf je format, jezik je C++... pogledaj, prostudiraj i vidi da li ti odgovora i da li te interesuje. Ako je Da, pošalji mi pp i mogu da ti upload-ujem još par sličnih knjiga.

Pozdrav


Hvala za knjigu zaista je lep uvod u directx programitanje.
 
Hvala za knjigu zaista je lep uvod u directx programitanje.

Nema na čemu. :)

Samo bih dodao da mi nije bila namera da odgovorim dečka od kodiranja igara, nego samo da mu predočim ukratko, težinu istog.
Mnogo je gore, po njega, da mu se kaže da je to ništa, laganica i da će to on "očas posla" da nauči i usavrši... jer nije ni blizu toga.
 
E ovako da preporucim svima program koji hoce da se amaterski bave game programiranjem. Nije za pocetnike ali dosta olaksava posao. Zove se 3d game studio
http://www.3dgamestudio.com

Program se sastoji od 3 komponente, Model editor, World editor i LiteC.
http://www.3dgamestudio.com/

Spisak stvari koje engine podrzava je impresivan a mogu da kazem da ceo studio znatno olaksava pravljenje igara. Ovo nije game maker niti slicno, nego ozbiljan program koji zahteva fino znanje Programiranja i geometrije.. :D
 
Ako hoćeš da naučiš logičko rešavanje problema pokušaj da napraviš AI za iks-oks, to ti je dovoljno kompleksan problem sam po sebi i ako uspeš da ga isprogramiraš nadovoljno složen način skapiraćeš kako treba da se rade igre generalno. Savetujem ti da koristiš javu da uradiš ovako nešto pošto je relativno jednostavan programski jezik i nudi dosta opcija. Skini Eclipse i najnoviju verziju jave i počni da radiš.
Ciljevi su ti sledeći:
-koncept niti: prouči kako to radi (ako već ne znaš)
-AWT (advanced windowing toolkit) će ti biti dovoljan da napraviš vizualni deo programa.
E sad, za pravu igru računara potrebno ti je malo više razmišljanja i kuckanja. Fora je u sledećem: kada ti staviš element u jedan ćošak recimo (gornji levi npr.) treba da naučiš da svedeš na taj problem i slučaj kada je znak stavljen u gornji desni, donji desni ili donji levi ćošak, tj da odmah rotiraš sve ovo za određeni ugao i AI-ju predstaviš to kao samo jedan problem. Na ovaj način možeš da svedeš 9 početnih pozicija nekog igrača na smao 3 i sebi znatno olakšaš posao :)
Na ovakav način uvek treba da razmišljaš kada praviš igre, da uprostiš sebi posao. Ako ti se svidi ovako nešto probaj pravi AI za Go :D
 
To je mnogo komplikovaniji pristup resavanju X-OKS-a. Znatno jednostavniji nacin pravljenja nepobedljivog X-OKS-a je pracenje ovog algoritma (provereno):

Kod:
Win: If you have two in a row, play the third to get three in a row.
Block: If the opponent has two in a row, play the third to block them.
Fork: Create an opportunity where you can win in two ways.
Block Opponent's Fork:
  Option 1: Create two in a row to force the opponent into defending, as long as it doesn't result in them creating a fork or winning. For example, if "X" has a corner, "O" has the center, and "X" has the opposite corner as well, "O" must not play a corner in order to win. (Playing a corner in this scenario creates a fork for "X" to win.)
  Option 2: If there is a configuration where the opponent can fork, block that fork.
Center: Play the center.
Opposite Corner: If the opponent is in the corner, play the opposite corner.
Empty Corner: Play an empty corner.
Empty Side: Play an empty side.

Ide se po prioritetima. Sta prvo uspe, to igrac igra.
 
Ako pogledaš bolje videćeš da nisam rekao ništa protiv takvog pristupa, ja sma samo rekao kako da ga implementira da mu lakše budu te provere :)
 
Aha, izvini. Mislio sam da se tvoj pristup zasnivao na pravljenju stabla svih mogucnosti uz izbacivanje istih pozicija rotacijom, sto je meni bio prvi pokusaj da napravim X-O. Ne znam ni sam kako sam to zakljucio iz onog sto si napisao :).
 
Mjock, šta će ti ovde stabla :) ovde sve možeš da rešiš sa par "if" petlji i malo adresne aritmetike ;)
 
Nazad
Vrh Dno