Šta je novo?

Kako se prave igre?

Shone Shmele

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2003
Poruke
12
Poena
304
Zanima me koja je procedura pravljenja igara, ako uzmemo u obzir da se misli na pravu igru poput (lupam) HITMAN-a. Mislim, koji se sve programi koriste i kako da ono sto se uradi u 3DSmaxu, ima pokret preko tastature i misa?
 
Modeli koji se prave u 3dsm, maya-i i ostalim popularnim 3d modeling programima, se importuju u engine igre koji se predhodno napravi!

E sad!

Da bi napravio engine moras od prilike da dobar deo svog zivota posvetis, kako izucavanju tako i sticanju raznih iskustava i ideja u programiranju!

poz
 
alokiN je napisao(la):
Da bi napravio engine moras od prilike da dobar deo svog zivota posvetis, kako izucavanju tako i sticanju raznih iskustava i ideja u programiranju!

poz

Ili moze da skine neki od free engina sa neta. Cini mi se da ima q2 engine da se skine za dzabe tj da je to bio Jocin poklon za ng ili tako neki praznik.
 
Q2 engine vec duze vreme moze da se besplatno koristi za pravljenje freeware software-a!

Ako covek zeli da se u buducnosti bavi/ucestvuje u stvaranju video igara, bilo bi dobro da svoje slobodno vreme i napor potreban za ucenje usmeri na tako reci "neku posebnu oblast" posto su danasnje igre, sa tehnicke strane gledano, veoma kompleksne i na njihovom osmisljavanju i postanku ucestvuju timovi programera, 3d modelara, dizajnera, 2d/3d animatora, kompozitori zaduzeni za muziku u igri, ljudi koji prave zvucne efekte...

Tako bih ja uradio da sam nesto mladji(bar jedno 10 god) i da zelim( a zeleo bi bas) da "pravim igrice" kad porastem!
 
Editovao sam naslov thread-a i donekle prvi post posto me termin "igrice" koji je bio upotrebljen uzasno nervira - kao sto vidite to je vrlo ozbiljna rabota i taj termin je krajnje neprimeren - izvinjavam se, posto je stvar licne prirode...ali nisam mogao da se zauzdam... ;) 8)

Dakle preporucujem i zamoljavam :p - to su kompjuterske igre ili samo igre ili kako vec...samo ne "igrice", pleeeease !
 
I mene je do *aja iznerviralo to, ali mi nije palo na pamet da editujem :)
 
A kako bi mi neko od vas objasnio sta je to open GL a sta direct 3d...
Znam sam da openGL dolazi od silikonaca, a i citao sam nesto o tome u nekim domcim casopisima, samo sto nisu "preveli" na srpski
 
Najjednostavnije:

To su dva razlicita API-ja preko kojih software(igre, 3dsm npr. itd.) pristupa hardverskim 3d funkcijama na grafickoj karti cime znacajno rasterecuje procesor!!

Ne znam tacno koji je prvi nastao( mislim da je OpenGL)!

Direct3D je stvorio naravno Microsoft, kako bi se pod windowsom moglo uzivati u carima 3d grafike!
 
Termin igrice je nastao u ono vreme pochetkom 80 - ih kada su se igrale konzole- ne znam kako da nazovem ona mala chuda velichine danashnjih palm topova (king-kong, itd). E sad poshto je to generacija koja se i danas igra (preko 30 godina) naziv je ostao.
 
Ja sam mislio da je naziv nastao od on pesmice:
"Igrice, igrice, to je prava stvar,
ko ne igra igice, nije normalan"

Gde da nadjem te engine za neke igre(ice) i kad nadjem sta cu sa tim?
 
Arahne je napisao(la):
Termin igrice je nastao u ono vreme pochetkom 80 - ih kada su se igrale konzole- ne znam kako da nazovem ona mala chuda velichine danashnjih palm topova (king-kong, itd). E sad poshto je to generacija koja se i danas igra (preko 30 godina) naziv je ostao.

Au gde izvuche teoriju iz ormana :)
Znachi po toj teoriji "games" znachi "igrice" a ne "igre" ? :D

"igrice" je termin koji koriste deca i ljudi koji se ne razumeju u kompove...
u svakom sluchaju deluje totalno neozbiljno, shto se ne moze reci za danashnje, a ni skoro napravljene igre...
 
Zamislite koliko je ljudima u nasoj zemlji u to vreme, pocetkom '80, bilo tesko da shvate kako u stvari funkcionisu ti automati iz luna parkova!

Nivo apstrakcije se moze porediti sa shvatanjem duzine od jednog parseka!

Termin igrice koriste osobe koje nit smrde nit mirisu, i za stvari koje ne razumeju kazu da je s***e, pokusavajuci da omalovaze ono u cijem stvaranju ucestvuje cela planeta, armije inzinjera koji prave te silne dx9+ karte ( koje BTW ce najvecu primenu naravno naci u igrama)!

I sad kad u drustvu pocnu neke prozivke i ja se tu nesto oglasim, odmah se cuje: " e cuti ti, imas 21 god i jos igras igrice..."

Ali moda zvana CounterStrike se pojavila i 80% ljudi sto su mi prebacivali sada svakodnevno/nocno provode vise sati uz doticnu!!! :beat: :beat:
 
"I sad kad u drustvu pocnu neke prozivke i ja se tu nesto oglasim, odmah se cuje: " e cuti ti, imas 21 god i jos igras igrice...""

shta ja da kazem shto imam 30 :).....evo recimo moja cela familija kad im kazem da se zezam/radim na kompu, uvek kazu "a, igrash igrice" jer oni komp gledaju kao neko igranje, bacheno slobodno vreme shta vec...a necu da pominjem da ne znaju ni kanal na TVu da "nashteluju" :)
 
driver je napisao(la):
a necu da pominjem da ne znaju ni kanal na TVu da "nashteluju" :)

Moj matori upravo zbog toga odbija da za dnevnu sobu kupi novi TV!!

Jos uvek korisit matori EI Nis(16 god!!!), kod kog se kanali steluju okretanjem tockica!

Nema da omane, analogno do koske :)
 
CRUISER je napisao(la):
BTW: Da niste malo skrenuli sa teme?

Evo ja se izvinjavam zbog off topic-ovanja :D :D
 
drapin je napisao(la):
Editovao sam naslov thread-a i donekle prvi post posto me termin "igrice" koji je bio upotrebljen uzasno nervira - kao sto vidite to je vrlo ozbiljna rabota i taj termin je krajnje neprimeren - izvinjavam se, posto je stvar licne prirode...ali nisam mogao da se zauzdam... ;) 8)

Dakle preporucujem i zamoljavam :p - to su kompjuterske igre ili samo igre ili kako vec...samo ne "igrice", pleeeease !



E, dotakoste stvar koja je i meni na zuci.
Usled prenatrpanosti ovog (naseg) drustva ogromnom kolicinom jeftinih multimedijalnih informacija, dolazi do prezasicenosti i otupelosti ljudskog duha i pojave ____________ ponasanja. Izraz "igrica" je rezultat toga i govori da taj koji se tako izrazava je _______ __________ (da ne kazem-_______ ). On jos nije odrastao da bi u "igrici" video igru.
Kada bi video koliko je ta "igrica" kompleksna umna tvorevina, ne bi se vise tako izrazavao. Na zalost to je uslo u modu i tesko da ce da izadje.
Lek je drastican-ukinuti piratstvo u svim vidovima
uz drakonske kazne i strogu kontrolu.

Tu su i drugi izrazi kao "decko" i "devojcica" umesto
momka i devojke. Cuo sam jednog 40-togodisnjaka koji
prica o svojoj novoj "devojcici" od 35 ; nesto kao
Hajdi u 35-toj, ali, da ne raspravljam vise o tome.
 
vld, NHF, ali morao sam malko da ti editujem post jer si upotrebio par vrlo uvredljivih izraza opisujuci one koji upotrebljavaju izraz "igrica"...

Razumem potpuno tvoj revolt i ogorcenost, ali nema potrebe da ljude nazivas tim imenima i lepis im takve etikete. Neko to mozda radi i iz neznanja, neobavestenosti o ozbiljnosti takve tvorevine kakva je igra ili mozda i zbog nedovoljno bogatog recnika.

Inace ne vidim ni kakve veze ima piraterija sa ovim. Onaj ko igre naziva igricama ce isto tako da ode u radnju i da kupi legalnu "igricu" za 50€ !
 
vrlo cesto se uz englesko game cuje i industry ... elem to su u nasem narodu samo igrice :)
 
LAKO JE SETITI SE ko su ti likovi koji kazu sada "igrice" umesto igre, isti oni koji su nas pre dv'aes godina pitali prilikom ukljuchivanja ZX Spectruma u TV:
"Je li sine a je l' kvari TO televizor" :eek:
To pitanje mi je ostalo u uspomeni kao najbanalnije u mojoj lichnoj comp.
evoluciji!
 
Nazad
Vrh Dno