Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
R 410A ako vec mora da se ispusta MORA da bude u tecnoj fazi. Ako se ispusta u gasnoj fazi, izlazi samo jedna komponenta sa najvisom tackom isparenja (od 3 glavne - imam negde i zapisano koje su i njihove tacke isparenja ako je neko bas radoznao)
To sto u praksi radi - nista ne znaci. Mozda bi taj uredjaj u praksi radio i da se napuni sa R22. Sigurno ne radi u fabricki predvidjenom rezimu i nema onaj COP koji bi trebalo da ima. A ljudi ovde ispisase 3 strane raspravljajuci o energetskoj efikasnosti i COP-u.

To sto MK15 radi skroz zaledjen nema veze sa kompresorcicima u klimama. Kada je taj kompresor bio u proizvodnji, kasnih 70tih godina proslog veka niko nije ni razmisljao o energiji a HCFC freoni nisu bili ni u planovima. I to je klipni, poluhermetik kompresor koji nikakvih dodirnih tacaka nema sa rotacionim, ni u principu rada a ni u ceni. Ne znam zasto ih pominjes u ovoj prici.
 
R 410A ako vec mora da se ispusta MORA da bude u tecnoj fazi. Ako se ispusta u gasnoj fazi, izlazi samo jedna komponenta sa najvisom tackom isparenja (od 3 glavne - imam negde i zapisano koje su i njihove tacke isparenja ako je neko bas radoznao)
To sto u praksi radi - nista ne znaci. Mozda bi taj uredjaj u praksi radio i da se napuni sa R22. Sigurno ne radi u fabricki predvidjenom rezimu i nema onaj COP koji bi trebalo da ima. A ljudi ovde ispisase 3 strane raspravljajuci o energetskoj efikasnosti i COP-u.

To sto MK15 radi skroz zaledjen nema veze sa kompresorcicima u klimama. Kada je taj kompresor bio u proizvodnji, kasnih 70tih godina proslog veka niko nije ni razmisljao o energiji a HCFC freoni nisu bili ni u planovima. I to je klipni, poluhermetik kompresor koji nikakvih dodirnih tacaka nema sa rotacionim, ni u principu rada a ni u ceni. Ne znam zasto ih pominjes u ovoj prici.

R410A je mesavina R32 i R125 u odnosu 50%-50% koja je treca komponenta?
Logicno je da se ispusta i puni u tencoj fazi, tj klima u rezimu grejanja za ispustanje.
U svakom slucaju ako se ispusta u gasnoj fazi kompresor nece otkazati, vec ce se umanjiti efikasnost hladjenja zbog toga sto izlazi jedna komponenta.
Znam dosta slucajeva sa Vivax klimama koje koriste R407C jednostavno sa fabrickim gasom su traljavo radile, nakon ispustanja i punjenja Golobalovim gasom razlika u radu je bila ogromna.

MK15 sam pomenuo kao izdrzljiv kompresor kome nesmeta previse otvoren expazioni ventil, niti rad u vakumu.
Ima sam jedan rotacioni koji je crko jer je otkazao ventilator na kondenzatoru a presostat nije bio povezan.
 
Poslednja izmena:
savet

Molim iskusnije da ocene i rangiraju sledeće modele klima uređaja:
- LG ES H1264DAO
- Panasonic CU/CS PW12GKE
- Samsung AQ12FCN
 
R410A je mesavina R32 i R125 u odnosu 50%-50% koja je treca komponenta?
Logicno je da se ispusta i puni u tencoj fazi, tj klima u rezimu grejanja za ispustanje.
U svakom slucaju ako se ispusta u gasnoj fazi kompresor nece otkazati, vec ce se umanjiti efikasnost hladjenja zbog toga sto izlazi jedna komponenta.
Znam dosta slucajeva sa Vivax klimama koje koriste R407C jednostavno sa fabrickim gasom su traljavo radile, nakon ispustanja i punjenja Golobalovim gasom razlika u radu je bila ogromna.

MK15 sam pomenuo kao izdrzljiv kompresor kome nesmeta previse otvoren expazioni ventil, niti rad u vakumu.
Ima sam jedan rotacioni koji je crko jer je otkazao ventilator na kondenzatoru a presostat nije bio povezan.

Bas me zanima kako to mislis da napunis klimu u tecnoj fazi. U fabrici se puni tako ali se kace direktno na kondenzator i tu ga sipaju u tecnom stanju . I komore punimo u tecnom stanju jer imamo gde da se zakacimo i brze je sto puta. Ali to na klimi na zidu naravno nije moguce.
Expanzioni ventil se podesava na licu mesta i nije dobro i ako je previse otvoren niti nedovoljno otvoren.
Pozdrav.
 
Bas me zanima kako to mislis da napunis klimu u tecnoj fazi. U fabrici se puni tako ali se kace direktno na kondenzator i tu ga sipaju u tecnom stanju . I komore punimo u tecnom stanju jer imamo gde da se zakacimo i brze je sto puta. Ali to na klimi na zidu naravno nije moguce.
Expanzioni ventil se podesava na licu mesta i nije dobro i ako je previse otvoren niti nedovoljno otvoren.
Pozdrav.

Sto ne bi bilo moguce puniti u tecnoj fazi? Kod komora punim prvo kondenzator, ako zahvali preko usisa dok kompresor radi. Expanzini ventil naravno na licu mesta, dizna se proracunava prema kapacitetu isparivaca.
Boca naopako i eto tecne faze.
 
Poslednja izmena:
Sto ne bi bilo moguce puniti u tecnoj fazi? Kod komora punim prvo kondenzator, ako zahvali preko usisa dok kompresor radi. Expanzini ventil naravno na licu mesta, dizna se proracunava prema kapacitetu isparivaca.
Boca naopako i eto tecne faze.


I sta biva sa kompresorom kada mu dok radi ti sipas tecni gas ?! To kao nema veze ,sve ce to radi itd. Nije to bas sve tako.

I ne rece mi kako onda da u klimu sipas tecni gas a da kompresor ne radi.
Ja cu da ti odgovorim , nikako.
Prema tome manite se tih prica o punjenju u tecnoj fazi jer to nije tacno.
Fabrike to rade jer im je jednostavno takav nacin punjenja mnogo brzi i jednostavniji.
 
Jel vredi u NS pogledati klime jos negde osim u: Tehnomarketu, Eurotehni, Novelu, i megamarketima ili je to sve sto ima?
Interesuju me Midea i LG klime?
 
Molim iskusnije da ocene i rangiraju sledeće modele klima uređaja:
- LG ES H1264DAO
- Panasonic CU/CS PW12GKE
- Samsung AQ12FCN

Rangirao bih bas tim redosledom kako si ih naveo...
S tim da su izgleda LG i Panasonic sa R410a, a Samsung sa R22 gasom.

Pre je vec neko pitao za Samsung pa eto da se obrazlozim. Ja sam imao uzasno iskustvo sa Samsung klimama, pre 5-6 god smo radili veliku kolicinu Samsunga na jednom drzavnom objektu i tu je bio toliko veliki broj reklamacija, da ispalo da je jedna Midea 10 klasa iznad. Dakle ne poredim model za model, to se menja iz sezone u sezonu i to me kao montazera/servisera manje interesuje, ali eto, iz tog profesionalnog iskustva nikad ne bih mogao da preporucim Samsung klimu (dok mi iz Samsunga ne isplate satnice utrosene na probleme sa njihovim djubretom :trust: ). Ko se na mleko opece i u jogurt duva :D

P.S. na stranu sto me uzasavaju zvukovi koje su u stanju te klime da reprodukuju :p
 
Ugradili su mi Panasonic cu uv 12 gke.
Zasad sam zadovoljna, mada mi je nisu vakuumirali. Trazila sam kao sto ste mi preporucili, ali su mi rekli da to rade samo kad je napolju velika vlaga, ili tako nesto debilno su mi servirali. Posto nikako nisu hteli to da urade, a ja imam garanciju 2 godine, nisam bas mogla da se bunim previse. Pogotovo sto sam uzela u Tehnomarketu pa sam dobila besplatnu ugradnju, tako da onda bas nisam mogla da izvoljevam.
Recite mi sta moze da se desi lose posto nije vakuumirana? Cisto da znam.
Inace, klima je tiha, probala sam je sinoc, nadam se da ce me dobro sluziti.
I cev mi je kratka, kazu da ne treba da bude duza od 3 metra. Iskreno, iako im bas ne verujem mnogo, i meni je to cudno, zasto bi neko napravio klimu da moras da vuces cev od 3-7 metara preko zida i da to tako ruzno izgleda.... Mozda je to samo opcija da moze da bude te duzine.
 
savet

Rangirao bih bas tim redosledom kako si ih naveo...
S tim da su izgleda LG i Panasonic sa R410a, a Samsung sa R22 gasom.

Pre je vec neko pitao za Samsung pa eto da se obrazlozim. Ja sam imao uzasno iskustvo sa Samsung klimama, pre 5-6 god smo radili veliku kolicinu Samsunga na jednom drzavnom objektu i tu je bio toliko veliki broj reklamacija, da ispalo da je jedna Midea 10 klasa iznad. Dakle ne poredim model za model, to se menja iz sezone u sezonu i to me kao montazera/servisera manje interesuje, ali eto, iz tog profesionalnog iskustva nikad ne bih mogao da preporucim Samsung klimu (dok mi iz Samsunga ne isplate satnice utrosene na probleme sa njihovim djubretom :trust: ). Ko se na mleko opece i u jogurt duva :D

P.S. na stranu sto me uzasavaju zvukovi koje su u stanju te klime da reprodukuju :p
Hvala,
u svakom slučaju dragoceno iskustvo.cheers
No u poslednje vreme se kao hit ponuda pojavljuje model Samsung AQV 12FCN, linija Forte sa inventerom - Smart Inventer, sa cenom od oko 35.000 dinara.
Kakve su ocene takve ponude?
 
Pogotovo sto sam uzela u Tehnomarketu pa sam dobila besplatnu ugradnju, tako da onda bas nisam mogla da izvoljevam.

U Tehnomarket prodavnici u NS pise na tabli pored klima koje se prodaju sa besplatnom ugradnjom sta ulazi u besplatnu ugradnju i tamo spada i vakumiranje.
 
Poslednja izmena:
Recite mi sta moze da se desi lose posto nije vakuumirana? Cisto da znam.

Ma nista, ako su sve ostalo uradili kako treba ne treba nista da te brine. Ako treba na necemu insistirati to je da se cevi zavare, jer ce na holenderima pre ili kasnije 100% da ispusti. I spremite majstoru flasicu vode kad zavrsi, i kad krene onako umoran i zedan da cugne, recite mu da je to voda za proveru kondenza :eyebrows:

Inace, klima je tiha, probala sam je sinoc, nadam se da ce me dobro sluziti.
I cev mi je kratka, kazu da ne treba da bude duza od 3 metra. Iskreno, iako im bas ne verujem mnogo, i meni je to cudno, zasto bi neko napravio klimu da moras da vuces cev od 3-7 metara preko zida i da to tako ruzno izgleda.... Mozda je to samo opcija da moze da bude te duzine.

da, bas bi bilo glupo da mora 3-7 metara preko zida i da to tako ruzno izgleda :d
 
"valjda ce biti sve u redu" logiku vrlo brzo zaboravis, cim dodjes u situaciju ostvarivanja garancije u nasem okruzenju (nevezano jel u pitanju hardver, bela tehnika, garderoba...) :)
u svakom slucaju cuvaj garanciju, fiskalni i originalnu ambalazu (posto i takve gluposti traze) u slucaju da nesto podje naopako :)
 
Nacin na koji su izvrsili montazu negativno utice na efikasnost i vek trajanja kompresora (ne drasticno, nebrojeno mnogo uredjaja je tako montirano pa rade)... Ali ok, sta je tu je sad, uzivaj u ladovini i ne razmisljaj previse
Bitno je da si zadovoljna ;)

pozz
 
Meni su najjače fore naših prodavaca da moraš da odradiš "servis" svake godine kako bi zadržao garanciju kad istekne prva godina, a dosta njih još pride traži i da platiš to produženje garancije. Tako da je bolje ostati bez garancije nego im toliko platiti. Na stranu što taj "servis" uključuje jedva čišćenje isparivača i šatro proveru gasa...

Čast izuzecima. :D
 
Poslednja izmena:
I sta biva sa kompresorom kada mu dok radi ti sipas tecni gas ?! To kao nema veze ,sve ce to radi itd. Nije to bas sve tako.

I ne rece mi kako onda da u klimu sipas tecni gas a da kompresor ne radi.
Ja cu da ti odgovorim , nikako.
Prema tome manite se tih prica o punjenju u tecnoj fazi jer to nije tacno.
Fabrike to rade jer im je jednostavno takav nacin punjenja mnogo brzi i jednostavniji.

Kada je klima vakumirana i prazna sama povuce tecnu fazu, moze se boca malo zagrejati spolja i to je to.
Naravno dok radi kompresor dodaje se pomalo, nikako naglo.
 
Ugradili su mi klimu. LG S12AHP, 4 metra dobro izolovanih cevi, uradili vakumiranje, ali nisu proverili pritisak. Od svih stvari na koje sam mislio tokom ugradnje, na kraju sam potpuno zaboravio da ih nateram da to urade. Setio sam se tek kad su otisli. Klima radi kao besna, mada imam osecaj da bi vazduh koji izlazi iz nje trebao da bude hladniji, mozda i tripujem. Naci cu neki termometar sa sondom ovih dana pa cu izmeriti. Pitanje: Koje su optimalne temperature vazduha koji izlazi iz klime?

Sto se ovog LG modela tice, unutrasnja jedinica nije preglasna, ali nije ni medju najtisima. Plastika uopste ne krcka, a odusevilo me je to sto mogu da sedim ispod nje dok duva 'na plafon' i ne osetim ni povetarac.

E da, primetio sam da se na ventilima na spoljnoj jedinici hvata mnogo kondenza. Na komsijinoj klimi ventili su samo hladni, dok su moji potpuno mokri. Jel to ok?
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da si zadovoljan klimom! Kondenz na ventilima je ok, bez brige dokle god ne pocnu da lede :)
Pritisak ne moraju da proveravaju sve dok duzina cevi ne zahteva dodatno punjenje. Temperatura na izduvu zavisi i od temperature u prostoriji i spoljasnje temperature i brzine turbine tako da je tesko biti precizan ;)
 
Zadovoljan sam, hvala ti na pomoci ;) Montirali su je prekjuce, koliko ja pratim to je bio i najtopliji dan u godini, dakle, vatreno krstenje :) Ukljucio sam JetCool mod i otisao da napravim klopu, vratio se za nesto jace od pola sata (mada sam se ranije 10-ak minuta igrao sa modovima), a temperatura u dnevnoj sobi gde je i klima je pala na 21c.
Cenim da je test polozila, jer :

1. Napolje je stvarno bio pakao.
2. Zivim u potkrovlju. 7,5 metara kosog krova okrenutog direkt ka jugu bez ikakvog hlada. Dakle, ne moz' grdje. :D
 
Poslednja izmena:
Meni su najjače fore naših prodavaca da moraš da odradiš "servis" svake godine kako bi zadržao garanciju kad istekne prva godina, a dosta njih još pride traži i da platiš to produženje garancije. Tako da je bolje ostati bez garancije nego im toliko platiti. Na stranu što taj "servis" uključuje jedva čišćenje isparivača i šatro proveru gasa...

Čast izuzecima. :D

Smej'o se tako isto "jedan" sto mu "nije trebao" "servis" pa mu je kompresor izgoreo jer je terao klimu sa manjkom gasa, pa od cele klime sad ima samo rupu u zidu. On bi sad platio taj "servis" :D
 
Nije u tome poenta, već da se naplaćuje i samo produženje garancije, a to mi se BAŠ nije isplatilo. Ne znam da li je to generalno tako, ali sam imao takvo iskustvo da bi trebalo svake godine da im dam novac za taj šatro servis + novac za produženje garancije, a na takav način mogu da kupim i još jednu klimu. :d

Hoću reći, u Srbiji se namerno od strane majstora brkaju neke stvari, te se uvode pojmovi kao što su "dopunjavanje" klime na godišnjem nivou, kako u automobilskim klimama tako i kućnim, iako to nema veze s mozgom, pa npr. da klima uređaj u automobilu nije hermetički zatvoren sistem (to tvrdi poznati servis: polar klima) pa gas misteriozno nestaje čak i u ispravnim sistemima - na sajtu čak piše da je u pitanju 86 grama godišnje. Neverovatna laž, i to im već godinama stoji tu. Po tom kriterijumu, moja klima u autu za ovih skoro 8 godina radi na suvo, jer je mešavina R134a negde nestala. :)

Stvara se rocket science oko jedne tako proste stvari kao što je klima uređaj, i pored gomile prevaranata i neznalica više čovek ne zna ni kome da veruje. A taj klima uređaj je u proteklih 20 godina evoluirao samo u mešavini koja se koristi kao rashladni fluid i malo jeftine automitke za upravljanje radom.
Je l dolazi serviser da mi pere frižider i proverava gas da bih zadržao garanciju? NE. Onda mi ne treba ni za klimu. Ako negde nestaje rashladni fluid - ok. Popraviš i ubaciš ga opet u propisanim količinama.

Nego, zvrle, ja nisam neki stručnjak, ali zar kompresor nema zaštitu da se ne pali ako fluida nema dovoljno, tj. ako pritisci nisu u redu? Znam da tu funkciju ima presostat kod automobilskih klima decenijama unazad, čudilo bi me da 2009. godine kućni split sistem nema takvu jednostavnu zaštitu pa da se dešavaju takvi nedopustivi kvarovi kompresora.
 
Poslednja izmena:
Kako to servis + produzenje? Ko to radi i koliko naplacuje? :trust:
Ne znam za klime u kolima, a ovde je vec pisano o tome gde gas moze da izadje kod split sistema, o pregrevanju motora itd..
Ili 1 god garancije, ili ce se ista produziti kad se prodavac pre toga uveri da sistem dobro funkcionise, da ima dovoljno gasa (ulja), da ne curi voda nigde po elektronici ili sl., da se klima ne gusi u prasini, da nema golubova u spoljnoj jedinici ili miseva u kondenz crevu... i naravno da ce naplatiti angazovanje ekipe u sred sezone ako je kupac zainteresovan da doceka leto sa proverenim uredjajem i vazecom garancijom. Ok, tebi to ne treba jer ti ne peru ni frizider :d
Uglavnom, nije tako samo ovde, negde takav izbor ne postoji. Garancija se odnosi samo na deo koji je u kvaru i verovatno samo u toj Srbiji neces platiti dolazak servisera i zamenu dela u garanciji :wave:
 
Poslednja izmena:
Nije u tome poenta, već da se naplaćuje i samo produženje garancije, a to mi se BAŠ nije isplatilo. Ne znam da li je to generalno tako, ali sam imao takvo iskustvo da bi trebalo svake godine da im dam novac za taj šatro servis + novac za produženje garancije, a na takav način mogu da kupim i još jednu klimu. :d

Hoću reći, u Srbiji se namerno od strane majstora brkaju neke stvari, te se uvode pojmovi kao što su "dopunjavanje" klime na godišnjem nivou, kako u automobilskim klimama tako i kućnim, iako to nema veze s mozgom, pa npr. da klima uređaj u automobilu nije hermetički zatvoren sistem (to tvrdi poznati servis: polar klima) pa gas misteriozno nestaje čak i u ispravnim sistemima - na sajtu čak piše da je u pitanju 86 grama godišnje. Neverovatna laž, i to im već godinama stoji tu. Po tom kriterijumu, moja klima u autu za ovih skoro 8 godina radi na suvo, jer je mešavina R134a negde nestala. :)

Stvara se rocket science oko jedne tako proste stvari kao što je klima uređaj, i pored gomile prevaranata i neznalica više čovek ne zna ni kome da veruje. A taj klima uređaj je u proteklih 20 godina evoluirao samo u mešavini koja se koristi kao rashladni fluid i malo jeftine automitke za upravljanje radom.
Je l dolazi serviser da mi pere frižider i proverava gas da bih zadržao garanciju? NE. Onda mi ne treba ni za klimu. Ako negde nestaje rashladni fluid - ok. Popraviš i ubaciš ga opet u propisanim količinama.

Nego, zvrle, ja nisam neki stručnjak, ali zar kompresor nema zaštitu da se ne pali ako fluida nema dovoljno, tj. ako pritisci nisu u redu? Znam da tu funkciju ima presostat kod automobilskih klima decenijama unazad, čudilo bi me da 2009. godine kućni split sistem nema takvu jednostavnu zaštitu pa da se dešavaju takvi nedopustivi kvarovi kompresora.


Nema presostat.
 
Jedna laichka konstatacija!!

Zar klima ne radi na istom principu kao frizhider? Izmendjivach toplote?
Klima kao i frizhider treba da je zatvoren sistem!!
Da li ikad radite godishnji servis frizhidera?
Da li iz frizhidera SME da iscuri freon?

Konstatacija: Iz klime iscuri freon samo ako je neko sjebao neshto pri spajanju cevi, znachi tog za jaja i da mi visi sa prozora na +45 da sredi shta je sjebao i ne bi ni dinar dobio....

Sveko prolecje samo opalite kompresorom preko sp0ljne jedinice da skinete prashinu mozhete da ponovite postupak sa unutrashnjom....chisto da izduvate prashinu...perite filtere...imate za JAKO malo novaca technosti za chishcjenje klima u "vecjim kolichinama" podelite sa prijateljima...1x po sezoni...to vam je 5 mintua posla...NEMOJTE DA VAS SHISHAJU za 2000din za 10 min posla....
 
Poslednja izmena:
Pitanje za servisere:
Koji je razlog "hvatanja" leda na ventilima spoljne jedinice,koja komponenta je u tom sluchaju u kvaru,kakve su konachne posledice zaledjivanja,i koja je orijentaciona cena intervencije?Puno pitanja,ali se sve svodi na jedno. :D
Pozdrav!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno