Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala puno Sylversteru i Chensi G.
Mislim da cu onda uzeti Panasonic. Nasla sam superpovoljno za 22.000
 
Prema ovome AT je pravljen u Turskoj a AW u Koreji a imaju iste karakteristike

Dobar je i Fujitsu inverter negde u toj klasi (mislim da je on skuplji za 100-ak evra), ima Toshiba kompresor.
 
@Ji 4Tze
moj prethodni post odnosio se na Banetov zahtev za termometrom. najbolji tj najprecizniji su oni na zivu i alkohol :d

klima koja hladi previse?
kad zadas 27C a klima hladi (spoljna jedinica!!! radi) i kad t padne ispod 27C (25-26) onda ti je klima spremna za servisere jer je neispravna

@FIREBIRD
moze ali cemu? pa imas valjda kontrolu brzine duvanja tj ventilatora pa stavi na najnizu. ako ti je i tad bucna - nosi klimu u servis. ili nabavi manju klimu adekvatnu sobi.


ja imam
LG ES-H126LLA0 i radi sasvim normalno da cuknem u drvo :smash:


LLA0 ima resetkastu masku, kod mene je ravna uvlaci vazduh odozgo.
Buka nestaje kada podignem poklopac, tada je skoro necujna.
 
Da li su cene klima uredjaja na saktovima bez cene za montazu. Recimo sajt klimauredjaji.com, da li su to cene samo klime BEZ ugradnje?
 
Momci, imam jos jedno pitanje.
Moracu ipak da uzmem klimu samo za svoju sobu, posto ostali ukucani ne zele klimu. Soba je 5X4 metra, pa ne znam da li da ipak uzmem Panasonic 12 ili je to previse za taj prostor?
Videla sam da ima i devetka Panasonic CS/CU-PW9GKE i Samsung AQ-09SA SER. Svi su u istom rangu cena.
Pretpostavljam da je LG najbolji, ali cak i 9-ka ES-H096JLAO kosata oko 30.000, sto je dosta vise u odnosu na ove tri.
Imate li neki savet, hitno mi je jer hocu da kupim klimu u toku sledece nedelje?
 
Mozes da uzmes 12cu. Ja u mojom sobi slicnih dimenzija imam Keno 12cu klimu i radi odlicno. Ukljucis malo da se soba rashladi pa ugasis.

Koliko se krecu cene ugradnje klime otprilike?
 
Za sobu od 20 m2 uzmi slobodno onaj Panasonic UW12GKE, on je taman malo slabiji (nema 3.5 nego 3.3 kW sto mu dodje oko 11200 BTU/h, na visim temperaturama preko 35 bude to i jos manje)

I obavezno dobra montaza (obavezno vakuumiranje, zasebno izolovane cevi, spoljna jedinica na adekvatnom mestu) - bitno je koliko i sama klima ;)

pozz


Edit: jos jedna jako vazna stvar a tice se novijih Panasonic klima - minimalna duzina cevi je 3 metra! Ja mislim (molim da me neko ispravi ako gresim) da je to zato sto koriste kompresore bez akumulatora

 
Poslednja izmena:
Pa tamo gde kupim imaju svoju ekipu koja ugradjuje, valjda znaju sta rade. Ja sam stvarno laik za klime, tako da mi ne vredi i da stojim pored njega kad ne znam sta treba da uradi.
I sta znaci da je cev bar 3 m duzine? To je ona spoljna cev iz koje kaplje voda? Svuda sam videla da je kratka, ni pola metra, kako ce to da izgleda ako mi visi niz fasadu 3 m?
 
Ma gde znaju :)

Ovo se odnosi na duzinu bakarnih cevi kroz koje cirkulise gas izmedju unutrasnje i spoljasnje jedinice, nema veze sa crevom za kondenz

Vakuumiranje se radi nakon sto se unutrasnja i spoljasnja jedinica postave i povezu bakarnim cevima a sluzi da bi se iz sistema izbacio vazduh a sa njim i vlaga. Prepoznaces po tome sto na ventile koji su na desnoj strani spoljne jedinice prikljuce crevo sa manometrima (za merenje pritiska) a na drugi kraj tog creva vakuum pumpu koja zuji dok radi. Kad ekipa dodje odmah insistiraj da odrade vakuumiranje na ovaj nacin
 
Poslednja izmena:
Baš sam ovih dana primetio koliko kod ljudi vlada neka klimofobija. Ne prođe ni dan da mi neko ne kaže kako ta klima nije dobra. Videću ih na 40C. Najgore je živeti ili raditi sa takvim baksuzima!
 
Pa i 1999 su ljud išli u podrume kada je bilo pomračenje sunca. Šta se čudiš. Ne kažem da klime nemaju loše osobine, ali neznanje je čudo :).
 
Mogu 90% da ti garantujem da ti nece raditi vakuumiranje ako im ne budes trazila (reci ce nesto tipa "To se radilo kod starih klima, to vise ne mora da se radi"), a moguce da ti nece uraditi i ako im trazis jer jednostavno nemaju vakuum pumpu.
Klasika kod "ovlascenih instalatera" koji traju samo jedno leto.
 
Momci, imam jos jedno pitanje.
Moracu ipak da uzmem klimu samo za svoju sobu, posto ostali ukucani ne zele klimu. Soba je 5X4 metra, pa ne znam da li da ipak uzmem Panasonic 12 ili je to previse za taj prostor?
Videla sam da ima i devetka Panasonic CS/CU-PW9GKE i Samsung AQ-09SA SER. Svi su u istom rangu cena.
Pretpostavljam da je LG najbolji, ali cak i 9-ka ES-H096JLAO kosata oko 30.000, sto je dosta vise u odnosu na ove tri.
Imate li neki savet, hitno mi je jer hocu da kupim klimu u toku sledece nedelje?

Za sobu 5x4 je dovoljna i devetka. Jedino ako je u pitanju potkrovlje ili soba okrenuta na južnu ili zapadnu stranu u zgradi pretežno od betona... onda bi ipak bilo bolje uzeti 12-cu.

Ne zaboravi, ono što sam već napomenuo, da taj Panasonic ima jako loše rešeno pitanje usmerivača, pa ako klima treba da bude postavljena iznad ili nasuprot radnog stola ili troseda bolje izaberi Samsung ili LG.

Usput, u Metro-u ima LG 12 LA0 za 26,500 din.

Usput, još sutra (13.06) traje akcija u Tehnomarketu za Samsung i Panasonic (25 i 27 hiljada) sa uračunatom montažom.

Pozdrav
 
Curi mi kondenzat u sobu, baš po utičnici - treba mi savet.
Šta može da bude, mogu li nešto da uradim?
Klima je Midea MSG12HR, ugrađena prošle godine.
Zid je od blokova pa ima stiropor izolaciju. U zidovima ima miševa i cele godine izmrvljeni stiropor upada u klimu i u sobu. Stalno ga izduvavam i usisavam ali upada li upada. Čak sam sa spoljne strane bolje zadihtovao rupu gipsom da ne duva promaja ali ne vredi. Pokušavao sam da skinem masku i nađem samo pet šrafova + 1 za poklopac elektrike, ali ne uspevam da je odvojim više od 7-8 mm pa nisam silio. Ne verujem da je od toga moglo da se poremeti crevo, a nije ni začepljeno, od spolja sam duvao u njega, voda curi i napolje, ali dosta i unutra.
Kad se kabl max izvuče iz onog spremnika i zaviri kroz onu rešetku vidi se rupa i bužir kroz koji ide kondenz crevo. Niz taj bužir se sliva voda i curi na onu donju plastiku pa u sobu i to ne kaplje, već curi periodično u naletima.
Valjda sam dao dosta informacija za neki help...
 
@gadjan:

Najčešći razlozi su:
- unutrašnja jedinica ne stoji vodoravno (proveriti vaservagom)
- premali nagib otvora prema spolja koji su majstori bušili
- previše mekano kondens crevo koje je pritisnuto cevima u zidu i smanjen mu je prečnik
- oštećeno ili otkačeno kondens crevo sa kadice...

Ako je klima montirana prošle godine verovatno je u garanciji; pozovi montažere nek poprave to
 
Thanks!
Pa reko bi da je nagib otvora dobar i jedinica pod vaser vagu, prošlo leto nije ništa curilo unutra na hlađenju. Na crevo sam prvo sumnjao da nije prelomljeno ili začepljeno, ali nije, a ni ne može da se prelomi jer je rebrasto (mogu ga saviti kako oću). Nije jako mekano ali ni veoma čvrsto, postoji šansa da je smanjen prečnik jer sam zimus spoljnu rupu zamalterisao zbog uduvavanja stiropora, valjda lepkom za pločice. On ne bi trebao da se širi kao purpen (koji mi je bio prva ideja), već samo da se stvrdne. Proveriću sutra, iščačkaću to. Na prvoj strani sam pitao za problem sa stiroporom pa su mi rekli da se ne može prići rupi od unutra, te sam zamazao spolja.
Jeste još 20 dana u garanciji, al reko prvo da pitam, možda mogu da sredim, da ih ne cimam, 50km sam od Zrenjanina, a i kod njih uvek bude da si ti kriv (možda i jesam, videću sutra).
Hvala,
može samo još jedno pitanje:
kako se skida maska, jel ima još neki šraf osim ovih 5, treba li od gore da se otkače one žabice, šta li su?
 
Thanks!
Pa reko bi da je nagib otvora dobar i jedinica pod vaser vagu, prošlo leto nije ništa curilo unutra na hlađenju. Na crevo sam prvo sumnjao da nije prelomljeno ili začepljeno, ali nije, a ni ne može da se prelomi jer je rebrasto (mogu ga saviti kako oću). Nije jako mekano ali ni veoma čvrsto, postoji šansa da je smanjen prečnik jer sam zimus spoljnu rupu zamalterisao zbog uduvavanja stiropora, valjda lepkom za pločice. On ne bi trebao da se širi kao purpen (koji mi je bio prva ideja), već samo da se stvrdne. Proveriću sutra, iščačkaću to. Na prvoj strani sam pitao za problem sa stiroporom pa su mi rekli da se ne može prići rupi od unutra, te sam zamazao spolja.
Jeste još 20 dana u garanciji, al reko prvo da pitam, možda mogu da sredim, da ih ne cimam, 50km sam od Zrenjanina, a i kod njih uvek bude da si ti kriv (možda i jesam, videću sutra).
Hvala,
može samo još jedno pitanje:
kako se skida maska, jel ima još neki šraf osim ovih 5, treba li od gore da se otkače one žabice, šta li su?

Ima i zabice. Imas problem u odvodu.
 
Sve se nadam da će neko da se javi i da kaže da je onaj iz Metroa dobar, meri sve živo i ima spoljnu (bežičnu) i unutrašnju sondu :D
Imam i ja u daljinskom doduše, ali to ionako ne utiče na samu klimu.
Da li može nekim regulatorom uopšte da se reši problem klime koja hladi previše, mislim na ovo gore što sam naveo. Kad je izvadim i struje dok radi i vratim, nastavlja sa istom aktivnošću, dakle kapiram da bi moglo s nekim termoprekidačem (ima vimar one fensi što idu u obične dozne, 2 njihova modula) da se to odradi?

Sonda je gore ispod filtera sto znaci kada tu vazduh koji usisava bude 25 C onda ce da iskljuci. Ili je kvar sonde ili elektronike.
Dizi temp do 30 C i vidi da li ce uopste da stane kompresor.
 
jos jedna jako vazna stvar a tice se novijih Panasonic klima - minimalna duzina cevi je 3 metra! Ja mislim (molim da me neko ispravi ako gresim) da je to zato sto koriste kompresore bez akumulatora



Mozes li samo molim te da mi ovo podrobnije objasnis? Da li to znaci da cev u sobi preko zida treba da ima 3 metra??? Pa meni ce spoljna i unutrasnja jedinica da se naslanjaju jedna na drugu, tj. spoljna ce biti u ravni sa unutrasnjom, cev ce biti valjda 30-ak cm... Da li to znaci da mi onda nece dobro raditi ili sta?

I jos nesto, ako insistiram na vakuumiranju a oni nece to da urade, sta onda?
Uzela sam u Tehnomarketu i imam besplatnu njihovu ugradnju sa kojom daju garanciju dve godine, pa mislim da ce valjda onda dobro uraditi...



@ Chensi
Uzela sam Panasonic, ali ce mi klima biti tako postavljena da duva na TV koji je s druge strane sobe, namesticu tako da ne duva na krevet i fotelje
 
Pazi ovako, u Panasonicovim katalozima stoji da je minimalna duzina cevne instalacije 3 metra, a maksimalna 10. E sad, bilo bi super da se javi neko ko je radio sa tim klimama pa da kaze neku rec ili jos neko da da svoje misljenje... Verovatno je moguce ispustiti malo gasa ako je problem pritisak, ali svakako treba nesto uraditi po tom pitanju. Razgovaraj sa majstorima o ovome ali pazi da te ne ubede u svoje teorije

Evo o cemu pricam: http://www.bestshop.si/products_docs/685.pdf

Sto se tice vakuumiranja, ako dovoljno insistiras a nemaju opremu kod sebe vratice se drugi dan sa njom ;)
 
Panasonic klime nemaju akumulator pored kompresora, potrebno je precizno odrediti kolicinu gasa u sistemu da ne bi doslo do potapanja kompresora sto dovodi do otkaza.
Mozes staviti i 10cm cevi ali se gas mora ispustit.
Vakumiranje obavezno, sa jacim pumpama 5min sa slabilim 10-15min.
 
Mislim da kod klima koje koriste 410A nije moguće ispustiti malo gasa jer će se pokvariti odnos komponenti koje čine taj gas

Mozes ispustiti malo, ali dok kompesor radi.
Meni radi LG 12 u kancelariji vec 7mu sezonu, ispustao sam gas i dodavao 2-3 puta ima skoro 12m cevi pa nista nehvali radi kao zmaj.
 
Poslednja izmena:
Mozes ispustiti malo, ali dok kompesor radi.
Meni radi LG 12 u kancelariji vec 7mu sezonu, ispustao sam gas i dodavao 2-3 puta ima skoro 12m cevi pa nista nehvali radi kao zmaj.

Interesantno iskustvo, mada protivreči teoriji.
Probaću ako mis e ukaže prilika uskoro.
Poz
 
Koja komplikacija radi ustede jednog akumulatora :)
Bolje onda da ih nisu ni punili fabricki....
 
Bitno je da su oni nasli racunicu ;)
nego sta je sa Housel klimama ove godine? Nisam u toku a vidim da ih niko ne spominje.
Mene vec trecu godinu savrseno sluzi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno