Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A koja je mana tog gasa (ili ulja koje se koristi sa njim)?

(nemoj pogresno da razumes, ne dovodim u pitanje tvoju strucnost nego mene interesuje jer ne znam)

pozz

Deo odgovora mozes pronaci ovde:

R22 ce kod nas biti u upotrebi jos sasvim dovoljno vremena da nadzivi klimu koju ces danas kupiti. Nasa drzava je medjunarodnim ugovorima obavezna da smanji potrosnju R22 za 80% do 2011. i to sasvim uspesno rade uvodjenjem dodatne takse pri uvozu. Jos od prosle godine cena R22 je veca od R404A sto je kod sistema koji koriste desetine i stotine kilograma punjenja vec dovoljan razlog da se R22 ne koristi. Ali za male kucne uredjaje ce ga uvek biti dovoljno i razlika u ceni od par eura ili 20ak eura po boci ne pravi veliku razliku u ceni servisa.
R410A i R407C koji se sada forsiraju kao manje stetne zamene su smeše vise freona drasticno razlicitih temperatura isparenja. Kada dodje do curenja sistema uvek prvo isparava samo jedna od tih komponenti smeše te prosta dopuna nije moguca jer nije moguce povratiti razmeru komponenti na prvobitno stanje. Stoga je sisteme napunjene ovim gasovima potrebno potpuno isprazniti i napuniti iznova sto zahteva vecu cenu usluge zbog veceg utroska freona.

Zato ako imas u ponudi uredjaj sa R22 sa nizom cenom - ne oklevaj. A te price o ekologiji i spasavanju sveta ostavi marketing strucnjacima. BTW u svetu su i HCFC (R4xxx i jos neki) freoni proglaseni stetnim i planira se prelazak na CO2 kao rashladni fluid. krastavac, mora industrija nesto da radi. Ozbiljne rashladne instalacije i dan danas rade sa amonijakom (R717) koji je iz siroke upotrebe proteran jos 60ih godina proslog veka....

Ali sam siguran da ce ti montazeri i serviseri dati jos neki argument iz iskustva.
 
A koja je mana tog gasa (ili ulja koje se koristi sa njim)?

(nemoj pogresno da razumes, ne dovodim u pitanje tvoju strucnost nego mene interesuje jer ne znam)

pozz


R407 je sastavljen iz 3-5 komponenti i to je mali problem. Promase i oni ponekad , niko nije savrsen :p

Imas google za detaljna objasnjenja.
 
Uzeh pre neki dan 12-icu Samsung u Tehnomarketu za 21000. Hladi extra, greje, duva i susi, samo kad hladi smrducka pomalo. Zna li neko sta bi to moglo biti? Napominjem da je klima iznutra cista. Znaci kada pustim samo da radi vent onda ne smrducka.
 
Drugari, pitanje... Jel ima neke razlike izmedju ove dve klime? Po karakteristikama su jako slicne, ako ne i identicne... dimenzije i tezina se podudaraju u milimetar / gram :). Neko rece da je Vivax u stvari Midea sa drugacijom nalepnicom...

Vivax ACP 12CH35AEL ... 15.999din (na akciji u Tehnomaniji)

Midea MSG 12HRQB4 ... 18.999din (u istoj radnji)

15449.jpg


15266.jpg


15449_(1).jpg


15266_(1).jpg
 
Razlika je u freonu - Vivax koristi r407C, Midea r22.
Midea sa oznakom 12HRQB4 je losija energetska klasa u odnosu na 12HR, a proveri u odnosu na taj Vivax
U specifikaciji za Vivax pise da ima bolje filtere za preciscavanje vazduha, mada i to treba da se proveri na konkretnom uredjaju...
 
Koliko me je cela stvar zainteresovala, a pored toga što su stvarno "pisane" poruke, a ne u jednu dve rečenice, pročitao sam thread (doduše od 6te do 1 strane) u dahu, i dosta sam saznao. :) Tako da, hvala.

Koliko sam shvatio najbolje je neka LG klima kod nas da se kupi, da je proizvedena u NR Koreji. Međutim, pošto je cena za 9ku oko 30k dinara, mislim da je van mog budžeta. :)
Prostorija u pitanju je 4x4m, od "grejalica" PC+TFT+TV, cenovni rang manje od 20.000 dinara.
 
Poslednja izmena:
Meni nikako nije jasna jedna stvar vezana za moju klimu. Kondenz koji curi iz spoljne jedinice ne curi kap po kap, nego jedno vreme nema nista, a onda odjednom pocne da curi mlaz .. pa onda opet nema nista (ili po neka kap) pa onda opet mlaz ... i tako u krug ?
Rekao bih ovako laicki da ta voda mora negde da se skladisti pre nego sto pocne tako da curi, ali ne znam gde. Crevo je savrseno ravno i cisto, i ima veliki pad.
U pitanju je Midea, skoro ista kao ova sa slike koju je Melkor okacio.
Btw, klimom sam veoma zadovoljan, ovo joj je vec treca sezona, mada nije nesto ni puno koriscena, uglavnom samo za hladjenje...
 
Poslednja izmena:
@melkor
Ja sam uzeo Vivax ACP 12CH35AEL
Ako hoces da je vidis na delu mozes da dodjes kod mene.
Momci koji su je ugradjivali su bili sasvim korektni. Ovlasceni servis sa Slavije.
Izbusili su rupu pod uglom i vakumirali klimu. Napommenuo sam im to ali su rekli da se to radi obavezno. Rok ugradnje je bio dva dana. Kod ostalih sam morao da cekam do 10 dana.
Za konkretan model su mi rekli da je bila oko 19000din i da su oni ugradili oko 90 istih klima nekoj firmi prosle godine i da nisu imali ni jednu reklamaciju.
Garancija je 5 godina sa njihovim servisom mada u uputstvu pise do 3 godine sa godisnjim servisom kod ovlascenog servisera.
Ne svidja mi se to nema sleep dugme.
Meni je mala soba pa i na najslabojoj brzini oseca se da duva. Soba mi je 4x3.
12m2 = 12BTU :D
 
Imam jedno zanimljivo pitanje:

U zgradi u kojoj zivim imamo dva lifta. Preko leta se cesto desava da se motori pregreju pa dolazi do kvarova. Majstori koji odrzavaju liftove su nam rekli da je jedino resenje da ugradimo klimu koja bi hladila taj deo tokom celog dana.

Dakle, da li moze neko da preporuci neku jevtiniju klimu za hladjenje kucice lifta. Prostorija nije velika, ali ume nenormalno da se zagreje preko dana jer nema nikakve izolacije, samo tanki betonski zidovi. Bitno je da moze da izdrzi svakodnevnu torturu od po ~10 sati hladjenja, nocu bismo je iskljucivali. Ostale karakteristike nisu nimalo bitne, vazno je da je heavy duty.
 

heavy duty a za male pare... hm... mozda da uzmete Mideu 18 ali da spoljna jedinica bude u hladovini i da ne bude nabijena u neki cosak da bi mogla slobodno da uzima vazduh... Inace postoje klime kojima mozes da isprogramiras tajmer tako da se uvek pale i gase u odredjeno vreme ali mislim da ih nema medju tim jeftinijim modelima

usput, ne znam da li bi mozda jeftinije resenje bilo da stavite neki jaci ventilator da samo menja vazduh (ako je izvodljivo, tj ako ta kucica ima neki spoljni zid)
 
I ja sam razmisljao o Midea klimi, ali o 12-ici, mozda je 18-ica isuvice velika za tako mali prostor?
S druge strane, 18-ica bi se manje mucila u duzem radu, ali vise i kosta.
Sto se pozicioniranja spoljne jedinice tice, ona bi bila u hodniku, ne bi nikome smetala jer ima zasebno stepeniste koje vodi do kucice lifta, nadam se da je to ok polozaj jer ima dovoljno prostora.
O ventilatoru nisam razmisljao, ne znam koliko bi on bio efikasan? To bi trebalo da bude neki industrijski, ~50 cm u precniku, a pravo da ti kazem nemam pojma gde da uzmem tako nesto niti koja je cena? :)
Postoji spolji zid tako da montiranje ne bi bilo problem.
 
E onda bolje ventilator (nije efikasan kao klima ali jeftiniji je dosta u startu, x puta manje struje trosi, dugotrajniji je i nema cimanja sa odrzavanjem). Namestite ga tako da iz kucice izduvava vazduh napolje... Raspitaj se jos malo za ovu opciju

A ako se odlucis za klimu, spoljnu nemoj ni slucajno u hodnik ako je zatvoren prostor, usijace se i napravice uslove kao u Sahari... Nece nikome smetati ali nece ni dugo raditi a i kapacitet hladjenja ce biti dosta manji
 
Poslednja izmena:
Ajd jedno pitanje u vezi samog rada klime,jer mislim da mi klima ima problem,tj da ne radi lepo:)
Zasto lede rebra?Jel zbog nedostatka freona?Klima hladi,slabije nego inace,a kada podignem poklopac na pojedinim delovima rebara se hvata led.
E'o i slike,cisto da bude lakse za razumevanje ;)
 

Prilozi

  • 27052009537.jpg
    27052009537.jpg
    285.9 KB · Pregleda: 89
  • 27052009538.jpg
    27052009538.jpg
    481 KB · Pregleda: 100
  • 27052009539.jpg
    27052009539.jpg
    312 KB · Pregleda: 89
Poslednja izmena:
sam si odgovorio. Proveri freon i pritiske tj majstor :wall:
 
I ja sam razmisljao o Midea klimi, ali o 12-ici, mozda je 18-ica isuvice velika za tako mali prostor?
S druge strane, 18-ica bi se manje mucila u duzem radu, ali vise i kosta.
Sto se pozicioniranja spoljne jedinice tice, ona bi bila u hodniku, ne bi nikome smetala jer ima zasebno stepeniste koje vodi do kucice lifta, nadam se da je to ok polozaj jer ima dovoljno prostora.
O ventilatoru nisam razmisljao, ne znam koliko bi on bio efikasan? To bi trebalo da bude neki industrijski, ~50 cm u precniku, a pravo da ti kazem nemam pojma gde da uzmem tako nesto niti koja je cena? :)
Postoji spolji zid tako da montiranje ne bi bilo problem.

Veca klima brzo ohladi mali prostor, prostorija se brzo opet ugreje i lose je to sto se kompresor cesto pali i gasi. Na duze staze najbolje je mozda da dobro resite ventilaciju i/ili eventualno stavite nov motor za lift koji nece praviti probleme :)
 
E onda bolje ventilator (nije efikasan kao klima ali jeftiniji je dosta u startu, x puta manje struje trosi, dugotrajniji je i nema cimanja sa odrzavanjem). Namestite ga tako da iz kucice izduvava vazduh napolje... Raspitaj se jos malo za ovu opciju

A ako se odlucis za klimu, spoljnu nemoj ni slucajno u hodnik ako je zatvoren prostor, usijace se i napravice uslove kao u Sahari... Nece nikome smetati ali nece ni dugo raditi a i kapacitet hladjenja ce biti dosta manji

Hodnik je nastavak stepenista desetospratnice, znaci kakve su stepenice od prvog sprata, takve su i do desetog, a posle i do potkrovlja gde je kucica, tako da nije bas skuceno, ima prostora.
Naposletku, ipak mi ventilator deluje kao prakticnija i jevtinija opcija. Mozda bi dva bila dobro resenje, jedan da uvlaci a drugi da izvlaci. Bili bi postavljeni na suprotnim krajevima zidova, u istoj visini, da prave kao neki vazdusni stub.


Veca klima brzo ohladi mali prostor, prostorija se brzo opet ugreje i lose je to sto se kompresor cesto pali i gasi. Na duze staze najbolje je mozda da dobro resite ventilaciju i/ili eventualno stavite nov motor za lift koji nece praviti probleme :)


U pravu si za velicinu klime, a sto se tice kupovine novog motora, to je upravo ono sto pokusavamo da izbegnemo, liftovi su Kone, maltene besumni, a kada sam pitao majstora koliko bi kostala zamena jednog takvog motora ako crkne, samo se nasmejao i rekao: "Boga oca sinko, Boga oca..." :S:
Sve mi se cini da je sama kucica za lift lose projektovana jer nema nigde prozora, pa samim tim ni ventilacije, te ma kako robusan motor bio, visoke dnevne temperature tokom leta mu mogu doci glave...
 
O ventilatoru nisam razmisljao, ne znam koliko bi on bio efikasan? To bi trebalo da bude neki industrijski, ~50 cm u precniku, a pravo da ti kazem nemam pojma gde da uzmem tako nesto niti koja je cena? :)
Postoji spolji zid tako da montiranje ne bi bilo problem.


Industrijski ventilatori
&
Opet industrijski ventilatori

Google je keva :type:

Naposletku, ipak mi ventilator deluje kao prakticnija i jevtinija opcija. Mozda bi dva bila dobro resenje, jedan da uvlaci a drugi da izvlaci. Bili bi postavljeni na suprotnim krajevima zidova, u istoj visini, da prave kao neki vazdusni stub.

Sve mi se cini da je sama kucica za lift lose projektovana jer nema nigde prozora, pa samim tim ni ventilacije, te ma kako robusan motor bio, visoke dnevne temperature tokom leta mu mogu doci glave...


Motor od lifta ne radi 24/7 pa da mu treba neko extra hladjenje :trust:
Zar na toj kucici nema ama bas nikakav otvor?

I po meni je ventilator (ili dva) bolje resenje za taj slucaj, ali samo ako su ventilatori kvalitetni i izdrzljivi, jerbo bi mogla cela zgrada da bruji od njih :trust:
 
Ljudi jedno pitanje, treba da kupim 12-cu klimu, i konkretno mislio sam da uzmem LG. Kakve su po vama LG klime?Da li uzeti nekog dugog proizvodjaca? I koji model klime preporucujete? Hvala
 
Ne rece jel hoces inverter ili on-off... U drugom slucaju ako imas kesa uzmi S12AHP, klima je stvarno vrh, neces pogresiti ili za manje para uzmi neki turski model (ES-H12....)
U svakom slucaju LG je best buy u svim klasama....
 
I po meni je ventilator (ili dva) bolje resenje za taj slucaj, ali samo ako su ventilatori kvalitetni i izdrzljivi, jerbo bi mogla cela zgrada da bruji od njih :trust:

I ja mislim da je apsurdno ugradjivati jeftini klima uredjaj, posebno sto je 12ica slaba cak i za slabo izolovane sobe...
Jedan ili dva industrijska ventilatora, i to je to...
 
Poslednja izmena:
Hteo bih sutra da kupim ovu klimu Whirlpool AMC 982 pa me interesuje mislenje ljudi, strucnjaka o ovoj klimi koji je energetski razred jer nigde na google-u nisam mogao nista blize da nadjem o njoj sto me je intresovalo pa neko vase misljenje da li je kupiti kako se pokazala u radu, mane.
Molio bih ako bi neko to danas mogao da napise jer planiram sutra da je kupim i to pre podne pa tako molim Vas pozurite sa odgovorima.
Hvala....

P.S. e da i sta mu to znaci "sesto culo" sto poseduje ova klima, da kazem da se uopste ne razumem u klime.
 
Poslednja izmena:
Ta klima je proizvod fabrike Galanz (Kina), ima Matsushita skrol kompresor, radi na R407C gas a po ucinku je energetska klasa C za hladjenje i D za grejanje. Za svoju cenu ok je klima...
 
Poslednja izmena:
Znaci po tebi je to ok klima za taj novac a sta mu dodje 6 culo?
Hvala
 
Nisam u potpunosti siguran, ali buduci da je u pitanju obicna kineska klima od ~250 evra ne verujem da je ista vise od marketinskog trika...
Da ne bude zabune, ne potcenjujem nista samo kazem da od klima u tom rangu (pa i skupljih) ne ocekujes neke ultra inovativne i efikasne tehnologije. Ali za svoju cenu (do 25 000 dindzi) lepo radi posao

pozz


 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno