Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Drugari, koliko može da košta usluga da se klima skine sa jedne lokacije i da se montira na drugu lokaciju (cca 2km daleko)?

Da li bih mogao ja da je skinem - nisam nesposoban i neopremljen :D, a da je posle neko ko zna montira. Šta mogu da syebem?

Takođe, oko freona, punjenja i svega toga. Ne znam kako to ide. Da li kada se klima razmontira, da li onda gas nestane/ode... ili ostaje negde/nekako u sistemu.

Pitam iz razloga što je ta klima verovatno zrela za punjenje, pa da li skidanje i ponovno montiranje podrazumeva i punjenje ili je to još jedan dodatni trošak na koji moram da računam.
 

Cena = skidanje klime (10-ak evra) + montaza klime (70-80) uz dopunu gasa ako je potrebno (sto ce pravi majstor proveriti na licu mesta). Prilikom skidanja klime potrebno je gas sabiti u unutrasnju jedinicu (dakle ne vetri nigde) sto u sustini mozes da odradis sam ali je i za to ipak najbolje koristiti manometre. Koja klima je u pitanju?
 
U bre, nisam znao da to toliko košta :)...

Klima je Zongyi (by LG) ili tako nešto. Solidno su se pokazale, obzirom da sam ih uzeo najjeftinije tamo negde 2002. Jednu sam davno preselio iz igraonice kući, a drugu bi skinuo sa firme (ne koristi se) u moju sobu.

Al to je gotovo celih 100e. Koliko može da me izađe najjeftinija klima sa ugradnjom . Soba je 12 kvm i pod uglom ima kao hodnik od 3kvm. Od uređaja koji greju je tu samo jedan običan PC i TFT monitor... istina, tu su mi i projektor i PS3 koji znaju pristojno da greju, ali se oni retko koriste (tako da nije problem ako se digne temperatura tih 2-4 sata koliko budu uključeni... kada se uključuju)...
 
Za te potrebe mirne duse mozes da pazaris devetku, ima u Tehnomarketu Panasonic PW9DKE (valjda je ta oznaka), cena je negde oko 210 evra ako se ne varam + montaza oko 70 sto mu dodje oko 280 (sve ukupno 300 godine :))
Mada ima devetki i za 4-5k manje para zaista ne smem nista da ti preporucim jer su to teske kante i pitanje je kako bi i koliko radile - u toj klasi zaista je sasvim svejedno sta ces uzeti
 
1) gas R22 je bolji za rad ali je zabranjen u EU (jer ostecuje ozonski omotac) pa ce njegova zamena uskoro biti otezana (pad, pritiska, iscurivanje freona i dr.). 407 i ostali 4XX se smatraju manje stetnim itd.

2) mozes sam ako imas opremu i alat, ako nemas ne isplati se. (alat za secenje bakrenih cevi, za pertlovanje bakarnih cevi, pumpu za vakumiranje instalacije itd.)

R22 ce kod nas biti u upotrebi jos sasvim dovoljno vremena da nadzivi klimu koju ces danas kupiti. Nasa drzava je medjunarodnim ugovorima obavezna da smanji potrosnju R22 za 80% do 2011. i to sasvim uspesno rade uvodjenjem dodatne takse pri uvozu. Jos od prosle godine cena R22 je veca od R404A sto je kod sistema koji koriste desetine i stotine kilograma punjenja vec dovoljan razlog da se R22 ne koristi. Ali za male kucne uredjaje ce ga uvek biti dovoljno i razlika u ceni od par eura ili 20ak eura po boci ne pravi veliku razliku u ceni servisa.
R410A i R407C koji se sada forsiraju kao manje stetne zamene su smeše vise freona drasticno razlicitih temperatura isparenja. Kada dodje do curenja sistema uvek prvo isparava samo jedna od tih komponenti smeše te prosta dopuna nije moguca jer nije moguce povratiti razmeru komponenti na prvobitno stanje. Stoga je sisteme napunjene ovim gasovima potrebno potpuno isprazniti i napuniti iznova sto zahteva vecu cenu usluge zbog veceg utroska freona.

Zato ako imas u ponudi uredjaj sa R22 sa nizom cenom - ne oklevaj. A te price o ekologiji i spasavanju sveta ostavi marketing strucnjacima. BTW u svetu su i HCFC (R4xxx i jos neki) freoni proglaseni stetnim i planira se prelazak na CO2 kao rashladni fluid. krastavac, mora industrija nesto da radi. Ozbiljne rashladne instalacije i dan danas rade sa amonijakom (R717) koji je iz siroke upotrebe proteran jos 60ih godina proslog veka.

Baner, nije neka nauka ali ako nemas bas nikakvu ideju kako se to radi mozes napraviti vise stete nego koristi. A nije ni bezopasno npr, freon u tecnom stanju ostavlja opekotine (tacnije promrzline ali je efekat isti) 3 ceg stepena a u slucaju R410A pritisak u sistemu je veci od 30 bara. Dvaput razmisli pre nego sto pokusas.
 
AQ12FEX, radi na R22

Mislim da je oznaka, zapravo, AQ12SEX. I samo vizuelno deluje manje jer joj je smanjena širina, a malo je povećana "debljina", pa više deluje kao kvadrat nego kao pravougaonik što je namerno urađeno jer ju je tako lakše postaviti(npr. na uzan zid između prozora) i manje upada u oči. Inače, kod tog modela oklop spoljne jedinice je od plastike, a ne od plastificiranog lima, što garantuje da ni posle višegodišnje upotrebe neće doći do korozije. Naravno, vibracije spoljne jedinice su dobro prigušene, i gotovo da se može reći da je najtiša spoljna jedinica u tom cenovnom rangu.

Usput, kod "povlačenja" freona pri preseljenju klime, freon se zadržava u spoljašnjoj jedinici. pretpostavljam da je u pitanju greška u kucanju.
 
Posle jedno 10 dana razmisljana i guglanja ja danas naraucih iz T.......,ovaj vivax za 16999 dinara.
http://www.kimtec.rs/vivax/default.aspx?tabid=98&newsType=ArticleView&articleId=213

Imao sam "pik"na neku mideu,pa cak i na one fensi iz vertu serije,ali sve je to isto unutra ...pogotovo kad sam video da je ovaj vivax isti kao neka midea...sve to kinez radi i stancuje po narudzbi
Presudna je bila
1.cena.Isti taj vivax kod lokalnog Loznickog distributera je 22.500 dinara.Na moje pitanje jel to poskupelo nesto,oni rekose skocio evro.:smash:Mislim....
2.duzina unutrasnje jedinice mora biti 75 cm,vec 80 se ne uklapa estetski,jer onda deo ide ispod zavese....
3.za te pare nek tandrce bar 1-2 leta....meni je leto period od 1 maja do 1 oktobra...hiper osetljiv na vrucinu:p

Cim je ugradi serviser,javljam utiske ovog jeftinog kineza.....
 
Imao sam "pik"na neku mideu,pa cak i na one fensi iz vertu serije,ali sve je to isto unutra ...pogotovo kad sam video da je ovaj vivax isti kao neka midea...sve to kinez radi i stancuje po narudzbi

...

Cim je ugradi serviser,javljam utiske ovog jeftinog kineza.....


Isti daljinac, a cini mi se i unutrasnja jedinica kao na Midea 9-ki... Ne znam za kompresor i ostalo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre 2 godine (dakle, maj 2007.-e) kupio Midea-u MSM3-12HR (bar tako pise na njoj). Mislio sam da je krsh neki 100%, bila ~20000 din. Medjutim...
Klima je strasna, jednosoban stan od 35m2 ohladi za 10-ak min (kada je temp. napolju npr. 30-35 i vise, spusti na 25*C) ali to nije nista kako zimi greje... :zgran: Pretproslu zimu nisam imao prilike da je testiram :-devil-: (mislim da je bilo max -7, 8*C u NS-u), ali zato je ove zime radila na -17*C (i uz malu pomoc NS toplana drzala temp. cak i nocu na 21+ *C)! :banana: Ja sam potpuno odusevljen. Onih par dana kad toplane nisu radile, najopustenije je drzala 21-22*C dok je napolju bilo -9*C.

E da, zaboravih, nista servisirano a evo vec 2 godine sve radi. :smoke: Jedino redovno (jednom u mesec-dva, kad se setim) operem filtere i to je to. Isplatila bi se da izdrzi samo jos ovo leto, ali mislim da ce i duze. Nikakvih problema nije bilo, sem sa serviserima prilikom montaze, jedva sam ih naterao da odvojeno izoluju cevi, naljutise se ljudi jbt... :d

P.S. Ovo je klima:


P.P.S. Mozda neko ovde zna (recimo serviser neki ili sl.) gde se nalazi onaj speaker, to je jedino sto me nervira. Ako je pristupacan, ima da ga isecem/iscupam! Ajde kod namestanja temp. i moze da se za*ebe pa da se samo jednom oglasi, ali prilikom podesavanja ugla, strasno nervira koliko pisti...
 
Poslednja izmena:
jedva sam ih naterao da odvojeno izoluju cevi, naljutise se ljudi jbt... :d

pa i treba da se naljute ;). Mene bas interesuje razlog sto si trazio da se posebno izoluju jer za to nema uopste potrebe:wall:
 
^ Ja cuo od nekoga da ce tako bolje da radi, posebno grejanje... Nemam pojma jel' istina ili ne, al' kad sam im napomenuo, poceli da se iscudjavaju i bune, kao wtf?, tako da sam se tek onda zainatio da tako nameste. :-devil-: Da se nisu bunili, vec objasnili da nema neke razlike mozda bi me i ubedili, ovako....

P.S. Sto se tice speaker-a, zna neko ili da trazim negde semu unutrasnje jedinice?
 
Poslednja izmena:
Cena = skidanje klime (10-ak evra) + montaza klime (70-80) uz dopunu gasa ako je potrebno (sto ce pravi majstor proveriti na licu mesta). Prilikom skidanja klime potrebno je gas sabiti u unutrasnju jedinicu (dakle ne vetri nigde) sto u sustini mozes da odradis sam ali je i za to ipak najbolje koristiti manometre. Koja klima je u pitanju?

hmm gas se sakupi u SPOLJNU jedinicu tako sto se pri radu ventili zatvore jedan za drugim
 
Jel može neko da mi preporuči servis/servisera a da me ne odere ? :) Može i na PM ako baš ne može ovde.. U pitanju je Midea 9ka...kupljena recimo 2004. Nikad nije servisirana...redovno čistim filtere...pa me zanima šta treba da se odradi posle ovih 5 godina, posebno što je počela malo da smrducka dok hladi... ?

p.s. Koja je cifra u pitanju za jedan ovakav "servis posle 5god" ?
 
Poslednja izmena:
U Tempu je Midea 9-ka na akciji 10900 dinara !!!
 
Jel može neko da mi preporuči servis/servisera a da me ne odere ? :) Može i na PM ako baš ne može ovde.. U pitanju je Midea 9ka...kupljena recimo 2004. Nikad nije servisirana...redovno čistim filtere...pa me zanima šta treba da se odradi posle ovih 5 godina, posebno što je počela malo da smrducka dok hladi... ?

p.s. Koja je cifra u pitanju za jedan ovakav "servis posle 5god" ?

A sta bi se na njoj servisiralo? Ako radi i ne curi nema tu sta da se cacka. Da bi se ocistila kadica u unutrasnjoj jedinici ista mora da se skine sa nosaca i odvoji od zida. Niko (ko je svestan odredjenih rizika) se nece prihvatiti toga zato sto malo smrducka klima. A ni tad nema potpunog prilaza da bi se lepo ocistila. A prasina iznutra moze da se izduva kompresorom, sto opet ne moze da se radi u sobi.
 
A sta bi se na njoj servisiralo? Ako radi i ne curi nema tu sta da se cacka. Da bi se ocistila kadica u unutrasnjoj jedinici ista mora da se skine sa nosaca i odvoji od zida. Niko (ko je svestan odredjenih rizika) se nece prihvatiti toga zato sto malo smrducka klima. A ni tad nema potpunog prilaza da bi se lepo ocistila. A prasina iznutra moze da se izduva kompresorom, sto opet ne moze da se radi u sobi.


Ovi bi je non-stop servisirali :D
http://www.alatizanat.com/k3.htm
http://www.alatizanat.com/k4.htm


Elem, na domacem sajtu ima LG G-07AH, ali je ima samo na sajtu :mad:

Izgleda da je ista prica i sa VIVAX ACP-07CIFM21GEI koja ima R410A gas :trust:

Uvoznik ih ima u cenovniku, ali se iz prodaje niko ne javlja :smash:
 
A kakva je situacija sa Beko klimama? 12-tica je u pitanju.
 
Posle jedno 10 dana razmisljana i guglanja ja danas naraucih iz T.......,ovaj vivax za 16999 dinara.
http://www.kimtec.rs/vivax/default.aspx?tabid=98&newsType=ArticleView&articleId=213

Imao sam "pik"na neku mideu,pa cak i na one fensi iz vertu serije,ali sve je to isto unutra ...pogotovo kad sam video da je ovaj vivax isti kao neka midea...sve to kinez radi i stancuje po narudzbi
Presudna je bila
1.cena.Isti taj vivax kod lokalnog Loznickog distributera je 22.500 dinara.Na moje pitanje jel to poskupelo nesto,oni rekose skocio evro.:smash:Mislim....
2.duzina unutrasnje jedinice mora biti 75 cm,vec 80 se ne uklapa estetski,jer onda deo ide ispod zavese....
3.za te pare nek tandrce bar 1-2 leta....meni je leto period od 1 maja do 1 oktobra...hiper osetljiv na vrucinu:p

Cim je ugradi serviser,javljam utiske ovog jeftinog kineza.....


Danas klima ugradejena....80e ugradnja (3 metra razdaljine spoljasnja unutrasnja jedinica)....hladi i greje:d za svih 17000 dinara:banana:
Jedino sto ne pamti zadnji polozaj "krilca" pri svakom novom paljenju vec se postavi u neki svoj pocetni polozaj,pa moram svaki put da ih namestam ....ili ja to nisam jos "provalio".Spoljasnja jedinica je tiha,bar za moj ukus. Unutrasnja isto ok.Nema nekih skripanja i krckanja plastike.Bilo je pucketanja pri isprobavanju grejanja,ali to je normalno zbog sirenja plastike.Mislio sam da ce biti mnogo glasnija,ali sapuce samo cak i na "high" brzini ventilatora.Eto to su prvi utisci.Za 17000 preporuka....
 
A kakva je situacija sa Beko klimama? 12-tica je u pitanju.

Od ovih sto se prodaju kod nas neke modele pravi Galanz a neke neka leva kineska fabrika koja stvarno ne znam kako se zove... Nisu dobre klime, bolje pogledaj nesto drugo
 
Jel može neko da mi preporuči servis/servisera a da me ne odere ? :) Može i na PM ako baš ne može ovde.. U pitanju je Midea 9ka...kupljena recimo 2004. Nikad nije servisirana...redovno čistim filtere...pa me zanima šta treba da se odradi posle ovih 5 godina, posebno što je počela malo da smrducka dok hladi... ?

p.s. Koja je cifra u pitanju za jedan ovakav "servis posle 5god" ?

Ja mogu da ti uradim.
 
Da bi se ocistila kadica u unutrasnjoj jedinici ista mora da se skine sa nosaca i odvoji od zida. Niko (ko je svestan odredjenih rizika) se nece prihvatiti toga zato sto malo smrducka klima.

Izvini, ali moram Te ispraviti ovde.
Kadica, i motor ventilatora unutrašnje jedinice i motor usmerivača unutrašnje jedinice ("krilca") i elektronika se mogu skinuti sa unutrašnje jedinice bez demontaže iste...

Naravno, da je svako ko to radi svestan određenih rizika, ali nekada je to više nego opravdano ( stambene jedinice gde borave mala deca, restorani, hoteli, zdravstvene ustanove...)
 
Naravno, da je svako ko to radi svestan određenih rizika, ali nekada je to više nego opravdano ( stambene jedinice gde borave mala deca, restorani, hoteli, zdravstvene ustanove...)

Ripper-ova klima nije dirana 5 god. Bilo je opravdano i mnogo ranije :) Ripper kolko dece imas? :d
 
Moja Samsung klima radi kao sat 6-7 godina, samo smrducka kada ne hladi tj. kada ne radi spoljna jedinica vec samo unutrasnja. Ne pusim i filtere perem redovno. Prosle godine sam zvao servisere koji su skinuli celu unutrasnju jedinicu i odneli na ciscenje i dezinfekciju medjutim i veoma brzo (1-2 meseca) posle toga je ponovo pocela da se oseca.

Od tada, posto sam negde na netu procitao, koristim razblazeni Domestos 1:10 sa kojim isprskam isparivac (valjda se tako zove, ono ispod poklopca unutrasnje jedinice) zatim otvorim i krilce pa i tu malo koliko moze da se dohvati i onaj valjak. Ostavim da deluje oko 1-2 sata i pustim klimu da radi kako bi kondenzat isprao isparivac.

Perem je na ovaj nacin, na 1-2 meseca i nemam vise problema sa neprijatnim mirisima iz klime.

E sada pitanje, da li postoji neko bolje sredstvo za pranje klime i da li Domestos ostecuje ona rebarca ili nesto drugo posto sadrzi hlor ?

Od tada bas obracam paznju ali nisam primetio da nesto ostecuje a koristio sam ga celo proslo leto i isprskao na pocetku ove sezone.

:wave:
 
Izgleda da je ista prica i sa VIVAX ACP-07CIFM21GEI koja ima R410A gas :trust:


Suprotno onome sto mi je jedan prodavac govorio, u pitanju je samo unutrasnja jedinica, a ne unutrasnja + spoljasnja :mad:
Multi split - ova i jos par unutrasnjih na jednu spoljasnju :smash:


EDIT:

Kad vec pricate o odrzavanju, koga ne mrzi nek' pogleda ovde, jer mi se cini da ima dosta informacija (text, fotke, snimci).

P.S. Nije mi namera da reklamiram doticnu gospodu :trust:
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce da kupljene klime mora da vam ugradi ovlasceni servis inace gubite sva prava na garanciju...
Konkretno... moj drugar radi u ovlascenom servisu i ja bi hteo da uzem klimu sa garancijom ali da ne ide preko ovlascenog servisa. Jer njemu cu da platim 2000din za trud a servisu 6000!

Da li nate gde imaju da se kupe klime sa garancijom koju ne mora da overi serviser
 
Ima u Metrou ako sam te dobro razumeo sta zelis :)
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno