Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kupuj samo Samsung sa metalnom spoljnom jedinicom, plasticnu nemoj kupovati.
Baci pogled na LG klime, mada su i njima smanjili jednice. Klima nije vise sto je nekad bila.


Ja sam bas citao da su bolje plasticne jer ne rdjaju i ne zvekecu :S:
 
samo da pitam, ja sam jos davno kupio toshiba klimu ras13 (pa ima jos neka oznaka tipa skh-e). Kakva je to klima?
Ja sam generalno zadovoljan ali moda bih uskoro trebao da kupim jos jednu a vidim da sad ima dosta losih modela.
 
Taj metalni Samsung je original korejski s tim sto ja ne pamtim kad sam ga video u prodaji kod nas, uglavnom se valjaju ovi kinezi sa plasticnom spoljnom...

A ti rasto u toj klasi (naj)bolji izbor ti je Panasonic PW12GKE

kako sad taj panasonic u toj klasi kad je on koliko vidim 30500din?

@KAMIKAZE
kako sad plasticni bolji?
 
Da majku mu, poskupeo je Panasonic, najniza cena je oko 26 soma bez ugradnje... Nista onda, ako ti je 24k plafon budzet, dobra kupovina ti je taj Whirlpool (to je u stvari nesto malo bolji Galanz classic model), oko 22k kosta ili Galanz classic za oko 20k ili Midea MSG-12HR (bez QB4) za iste novce :)

pozz
 
Poslednja izmena:
Mislim :)

Samo sto unutrasnja ne izgleda tako kao na slici vec ovako. Spoljasnja izgleda identicno kao kod Galanz classic modela (Galanz pravi taj "Whirlpool")
 
@FIREBIRD & @ Sylvester:

Šta bi sa vama dvojicom da izvalite takve gluposti!?!?!?
Ljudi, nema smisla da tako pričate; korisnici koji prate ovaj thread očekuju da neko ko se deklarisao svojim dosadašnjim postovima kao neko ko zna o čemu priča da ne počne da izvaljuje gluposti kao baba-Sera na buvljaku!
Odakle vam uopšte ideja da tako nešto potpišete?!?!?!?!
 
??
Whatta....:trust:
 
Pa, mislim na poređenja "plastičnog" i metalnog Samsunga!?
Pa, mislim, na preporučivanje Galanz Classic-a?
Pa, mislim na cenu Panasonic-a?
 
Pa, mislim da iko može da preporuči Whirpool nekome koga ne mrzi iz dna duše!!!
 
Boze covece pa nije smak sveta pa da se tolko nerviras :)

Ok, za cenu Panasonica sam se malo preracunao jer neko krace vreme nisam u toj prici, ali stojim iza onog sto sam rekao za Samsung i Galanz/Whirlpool (mislim na stari model Galanz koji lici na stari Panasonic da ne bude zabune)... Ne kritikujem ja kineski Samsung zato sto je plasticna spoljna nego iz drugih razloga... npr sa jednorednim malim kondenzatorom i motorom od svojih 20-ak W tesko da moze da ispuni ono sto se ocekuje od 12-ice, pogotovo na nekim vecim temperaturama i kad je u pitanju grejanje... I za ono za sta mislim da nije dobro necu da savetujem ljude da kupuju

Opusteno samo i bez ljutnje, ako znas koji model Samsunga se odlicno pokazao od ovih sto ima u ponudi preporuci ga slobodno, imas thumbs up od mene


pozz cheers
 
Poslednja izmena:
Samo polako drugari :type:

Morate da shvatite da je danas tesko preporuciti bilo sta nekome da kupi a to se pogotovo odnosi na jeftine uredjaje.
Moja iskustva govore da sve te jeftine klime ako se lepo namontiraju i odrzavaju zavrsavaju posao. Uvek ce da se desi neki kvar ali sve crkavaju.

Zanimljiv uredjaj je naprimer SAMSUNG AQ12MSB ali nije 15.000 din.

Znaci svi vi sto pitate sta da kupim za malo para stavljate nas u nezgodnu situaciju :smash:

Polako i bez nervoze i zezajte krizu :bottle:
 
Samsung sa plasticnom jedinicom je krsh, KONDENZATOR je suvise mali za taj kompresor!
Samsung sa metalnom jednicom ime veci KONDENZATOR!
Ko zna cemu sluzi shcatice poentu.
 
Poslednja izmena:
Na prvoj slici se vidi kompresor sa malim kondenzatorom cuvene vitirine FrigoZika krsh nad krshevima. Kada temperatura u radnji predje 28c vitrina nemoze smaniti ispod 4c nikako.

Na ovim slikama sam ja montirao kompresor, postavio ogroman kondenzator od 1konjica, presostat visokog pritiska. Ova vitrina moze hladiti i na +50c.
 

Prilozi

  • IMG_1755.JPG
    IMG_1755.JPG
    223.9 KB · Pregleda: 154
  • IMG_1806.JPG
    IMG_1806.JPG
    134.4 KB · Pregleda: 133
  • IMG_1820.JPG
    IMG_1820.JPG
    209.3 KB · Pregleda: 167
  • 18b.JPG
    18b.JPG
    167.8 KB · Pregleda: 112
Mozda moze a mozda i ne moze.
Za 18b i plus rezim rada nesto mi dugacka i tanka kapilarna cev.
I gde nadje 18b na R12 koji je zabranjen pre 15 godina i unistava ozon ?!
Taj beli armaflex je krsh.
Susac gasa na holender umesto na varenje
Sklopka kineska najjeftinija
Eto ,nadjoh ti ja sto zamerki ;)
Vidis kako su stvari relativne i zato se ne vredi upustati u diskusije sta je dobro a sta nije dobro.
 
Mozda moze a mozda i ne moze.
Za 18b i plus rezim rada nesto mi dugacka i tanka kapilarna cev.
I gde nadje 18b na R12 koji je zabranjen pre 15 godina i unistava ozon ?!
Taj beli armaflex je krsh.
Susac gasa na holender umesto na varenje
Sklopka kineska najjeftinija
Eto ,nadjoh ti ja sto zamerki ;)
Vidis kako su stvari relativne i zato se ne vredi upustati u diskusije sta je dobro a sta nije dobro.

Ima 3 isparivaca, po 2 m, kapilara je ok radi super po meni. Kapilare idu u 2 isparivaca, treci se tusira usisnom parom. To je neki moj eksperiment, radi odlicno.
18B radi odlicno, bas me briga za ozon. Meni ne curi gas!
Armaflex nije los, nema sunca pa da istruli.
Susace stavljam iskljucivo na holendere i na komorama zam zamenio, jednostavnije za zamenu ako je nekada potrebno.
Kontatkor je VALCO, meni rade odlicno. U pogodnu imam sigurno 30-tak Valco kontaktora koji rade bez problema.
Termostat je isto LAE krsh, meni odlicno radi. Nemam zamerki.
Pre 4 dana mi je crko Eliwel 974, napravio stetu od 200.000din pokvarila se roba. Kome da se zalim?
 
Poslednja izmena:
Evo par fotki VIVAX 18 klime koju sam rasturio novu pre montaze zanimalo me kakva je unutra.
Inace klima radi lepo, 3god garancije.
Made by GALANZ.
 

Prilozi

  • IMG_1577.JPG
    IMG_1577.JPG
    237.6 KB · Pregleda: 129
  • IMG_1579.JPG
    IMG_1579.JPG
    132.2 KB · Pregleda: 103
  • IMG_1568.JPG
    IMG_1568.JPG
    316.8 KB · Pregleda: 148
  • IMG_1571.JPG
    IMG_1571.JPG
    283.6 KB · Pregleda: 129
  • IMG_1574.JPG
    IMG_1574.JPG
    280.7 KB · Pregleda: 112
Jos par slika.
 

Prilozi

  • IMG_1575.JPG
    IMG_1575.JPG
    317.8 KB · Pregleda: 215
  • IMG_1567.JPG
    IMG_1567.JPG
    188.2 KB · Pregleda: 106
  • IMG_1572.JPG
    IMG_1572.JPG
    202 KB · Pregleda: 158
  • IMG_1573.JPG
    IMG_1573.JPG
    243.7 KB · Pregleda: 122
Znam ja da ce to da radi, samo dajem primer kako je lako nalaziti mane koje i nisu mane nego eto. Uvek moze bolje i uvek moze da se raspravlja do besvesti.
Al za R12 ne mogu da ti oprostim :p
Odosmo u off , aj cao.
 
R134a bi malo manje ostecivao ozon?

Ledeni: Okaci neke fotke otvorenih klima ako imas.
 
na kraju uzeo LG ES-H1264DA0
ispalo sve 29000.:)
 
Jel moze neko da mi preporuci dobar servis klima (za Housel klimu konkretno)... Problem je sto uzasno smrdi iz klime u poslednja 2 dana, ocistio sam isparivac razblazenim domestosom ali izgleda da je problem u ventilatoru ili kanalu (kako mi jedan pametan covek rece)...

Eventualno ako neko ima uputstvo kako bih mogao da sam ocistim klimu...

Hvala :)
 
Poslednja izmena:
Rasklopi unutrasnju jedinicu,izvadi turbinu napolje i onda sve lepo operi.
Ako se ne snadjes javi se i resicemo.
 
@Ledeni: Pa pazi, vec sam pokusao da je rasklopim, uspeo sam da skinem i ocistim kanal kolko-tolko al ne znam kako da vetilator skinem i da ga operem. Krenuo sam od prednje strane da je rasklapam, skinuo celu prednju masku izvadio kanal i dosao do isparivaca iza koga je ventilator, a sa desne strane isparivaca elektronika. Slikao bih ali mi fotoaparat trenutno nije tu, mogao bih sutra prepodne ako treba.
 
@Ledeni: Pa pazi, vec sam pokusao da je rasklopim, uspeo sam da skinem i ocistim kanal kolko-tolko al ne znam kako da vetilator skinem i da ga operem. Krenuo sam od prednje strane da je rasklapam, skinuo celu prednju masku izvadio kanal i dosao do isparivaca iza koga je ventilator, a sa desne strane isparivaca elektronika. Slikao bih ali mi fotoaparat trenutno nije tu, mogao bih sutra prepodne ako treba.

Sve to moras da skines i izvadis turbinu.A mozda nesto i polomis.
Ne treba da slikas , treba da rasturas.
 
Ne vidim baš poentu ohrabrivanja korisnika da se sami upuštaju u rasklapanje, a posebno sklapanje unutrašnje jedinice!
Kada znaš šta radiš, nije to ništa posebno... ali, čisto sumnjam da je iko od montažera i servisera prvi put rasklopio i sklopio unutrašnju jedinicu bez nadzora nekoga ko zna šta radi i gde šta ide!
 
@Ledeni: Pa pazi, vec sam pokusao da je rasklopim, uspeo sam da skinem i ocistim kanal kolko-tolko al ne znam kako da vetilator skinem i da ga operem. Krenuo sam od prednje strane da je rasklapam, skinuo celu prednju masku izvadio kanal i dosao do isparivaca iza koga je ventilator, a sa desne strane isparivaca elektronika. Slikao bih ali mi fotoaparat trenutno nije tu, mogao bih sutra prepodne ako treba.

Pre svega, sve radis na sopstvenu odgovornost. Postoji mogucnost da delimicno ili potpuno ostetis svoj uredjaj i odgovornost za to je samo tvoja. Mi ti mozemo dati uputstvo sta da uradis ali ako ga ne razumes ili ti se cini komplikovano razmisli da li ti se isplati.

Dakle, nastavicu od toga gde si stao (iz iskustva sa mojim LG-om). Napomena, ovo ne radim za pare pa bih molio bez PM-ova:

ne znam kako je na Houselu ali ako vec nisi, trebao bi da skines usmerivace vazduha sa donje strane tako da tu pristup turbini ventilatora bude postpuno slobodan. Usmerivaci se obicno drze na zabicama (pazljivo pogledaj kakve su da ih ne polomis) ili na 2-3 srafa i sa strane je utaknut motoric koji ih okrece. On obicno nije pricvrscen vec je samo uboden sa strane. Kada sve oslobodis, isprati kablic od motorica do el. ploce i izvadi konektor kako bi ceo sklop odstranio. Nemoj ostavljati da visi na kablu, moze da otkine neku zicu ili da se rasklopi i da ti nesto padne dole i polomi se.

Sada kad imas cist prolaz do turbine prvo treba da ustanovis cime je pricvrscena na osovinu elektro motora. El. motor je sa desne strane, videces ga ispod elektronike i njegova osovina prolazi kroz sredinu turbine. Uzmi baterijsku lampu (ili neki drugi izvor svetla), usmeri u desni deo turbine i polako okreci. Videces sraf koji stoji pod pravim uglom u odnosu na osovinu. E njega treba da otpustis (ne moras skroz da ga vadis) da bi kasnije izvukao turbinu. Pogledaj dobro kakav alat ce ti trebati i bas takav obezbedi. Ako je npr. PH3, nadji srafciger odgovarajuce velicine, nemoj pokusavati sa ravnim srafcigerom. Taj sraf nije previse jako stegnut ali je nezgodan za otpustanje. Obicno se malo usece u osovinu pa mora malo da se pritisne ali se cela turbina okrece pa sraf "bezi" u stranu. PAZLJIVO sa turbinom! Krilca su vrlo osetljiva i ako neko polomis turbina ce izgubit balans i pravice ti buku kasnije.

Dakle kada uspes da otpustis onaj sraf pogledaj levi deo turbine. Videces plastiku obicno poluprstenastog oblika pricvrscenu sa 2 srafa (mozda si jedan od njih vec skinuo kad si skidao otkapnu kadu). Tu plastiku treba da skines i ispod nje je gumeni nosac kliznog lezaja turbine. Malo povuci celu turbinu ka sebi i jednostavno skini celu gumu sa osovine.
E sada ide deo koji ne mogu bas da ti objasnim tekstualnim uputstvom ali zadatak ti je da ti desni deo turbine svuces sa osovine motora vukuci celu turbinu u levo. U tome ti smeta i isparivac i plasticno kuciste tako da moras turbinu malo povuci nadole i ka sebi da bi napravio mesta ali pazi da to bude sto je manje moguce jer sto vise izlazi iz ose teze ce da sklizne sa osovine motora.

Srecno.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno