Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

maddog74

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2006
Poruke
425
Poena
320
Moja oprema  
Laptop
Samsung np350e5c-a02hs 01.2015.
Tablet
/
Mobilni telefon
XIAOMI Redmi-Note 8 Pro
Pametni uređaji
XIAOMI Smart Band 4
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Nastavak iz teme: http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=164969

Probao sam da procitam ovaj ceo post,ali ne nadjoh ono sto me zanima.Tacnije,treba mi klima koja ce da greje stan od 40m2,ali i kad je napolju niza temperatura od -5C.Nesto sam nasao da se za to koriste invertorske klime,ali u opisima klima na netu ne nadjoh da li imaju invertor ili ne.Posto mi je ova oblast totalno nepoznata,treba mi pomoc u obliku naziva modela koji je dobar za grejanje.Cena je uvek problem,ali recite sta da gledam pa cu se odlucim,fala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li neko zna da li imaju negde da se uzmu jeftino neke klime?
Neka akcija....
 
Evo ima u Kimteku ova VIVAX klima (btw ovo je VP cena) pa me zanima da li to nesto valja, tj da li da dajem tih 100 eura ili ...
stvarno ne znam nista o klimama, a zanima me da li ce ova moci leti da ladi do 20C i zimi da greje do 25C :D
 

Prilozi

  • vivax klima.jpg
    vivax klima.jpg
    11.9 KB · Pregleda: 278
  • klima.JPG
    klima.JPG
    103.6 KB · Pregleda: 339
Pa ako hoćeš leti da se hladiš do 20c onda ti prvo treba jedan tečaj iz opšte kulture i zdravlja, pa onda tek savet za kupovinu klime... A i 25c zimi je previše (to što naše toplane nemaju mere, pa pola Beograda na centralnom grejanju celu zimu provedu u gaćama sa otvorenim prozorima, neću da komentarišem... šteta samo što se makar natalitet nije povećao zbog opšte razgolićenosti, al su temperature tolke da ljudima nije ni do sexa)...

Nisi rekao koliko kvadrata... ali mogu u najavi da ti kažem da neće moći...

Uglavnom, da bi dobio 20c leti mora to da bude kuća/zgrada sa odličnom izalocijom, mahom u hladu, da niko ne otvori vrata ceo dan, da gotovo nemaš uređaje koji ispuštaju toplotu (tv, komp, frižider)... i pri tom da bude neka klima mnogo većeg kapaciteta nego što je za xyz kvadraturu namenjena... :)
 
Poslednja izmena:
Nešto mi nije jasan ovaj Kimtec-ov cenovnik.
Tih 2100w kapacitet hlađenja je 7000 Btu. Znači, samo za zaista male prostorije, i to ne u potkrovljima.
Druga stvar što me zbunjuje je da nigde ne spominju spoljašnju jedinicu, čak i za buku spoljašnje jedinice navode 0dB.
 
Pa ako hoćeš leti da se hladiš do 20c onda ti prvo treba jedan tečaj iz opšte kulture i zdravlja, pa onda tek savet za kupovinu klime... A i 25c zimi je previše (to što naše toplane nemaju mere, pa pola Beograda na centralnom grejanju celu zimu provedu u gaćama sa otvorenim prozorima, neću da komentarišem... šteta samo što se makar natalitet nije povećao zbog opšte razgolićenosti, al su temperature tolke da ljudima nije ni do sexa)...

Meni je do sexa uvek :D :D, hvala na upozorenju ;)

Nisi rekao koliko kvadrata... ali mogu u najavi da ti kažem da neće moći...

Samo za moju sobu 4x3.
 
doshao mi majstor, da makne crevo u stranu (kapalo komshinici ispred prozora gde je sushila gace) letos, i seo na kafu, gotivac neki, i pricha mi:

"SVE klime su ti isti qrtz. **nabrajanje svih ovih firmi** su ti u stvari ista stvar. chak su tolko drski da za jedan brend stave istu unutrashnju jedinicu kao jedna, i istu spoljnu kao druga firma, a daljinski su mahom isti za 7-8 firmi, samo drugachija nalepnica.

jedine klime 12, koje prave razliku, po izdrzljivosti su ti LG, jachi modeli, i Whirlpool klime."

e sad pitanje - jel ovaj majstor u pravu, il je full of crap ?
 
Verovatno nije daleo od istine. :)
 
doshao mi majstor, da makne crevo u stranu (kapalo komshinici ispred prozora gde je sushila gace) letos, i seo na kafu, gotivac neki, i pricha mi:

"SVE klime su ti isti qrtz. **nabrajanje svih ovih firmi** su ti u stvari ista stvar. chak su tolko drski da za jedan brend stave istu unutrashnju jedinicu kao jedna, i istu spoljnu kao druga firma, a daljinski su mahom isti za 7-8 firmi, samo drugachija nalepnica.

jedine klime 12, koje prave razliku, po izdrzljivosti su ti LG, jachi modeli, i Whirlpool klime."

e sad pitanje - jel ovaj majstor u pravu, il je full of crap ?
Pa generalno gledano, sve klime na svetu koje rade... odnosno svi uređaji takve namene za sve potrošače proizvode, industriju i slično vode korene iz japana. Osim jedna nesretna klima koju je neki amer rešio da napravi, pa GM počeo da tura na svoja kola, pa je to na kraju završilo i u Astrama H... kojima se na klimi kvari sve što može da se pokvari :p
 
Sto se tice grejanja na klimu, imajte u vidu da svi uredjaji (inverter ili on-off, nebitno) na niskim temperaturama gube na efikasnosti, na primer klima od 12k BTU/h na -15 stepeni ima kapacitet od recimo 5k-6k BTU/h i efikasna je kao najobicnija grejalica od 2000 dinara :)
To je jedan od razloga (po meni) zbog koga je totalno neisplativo klimu koristiti kao jedini izvor grejanja na niskim temperaturama (ok su za dogrevanje oko nule pa do recimo -5 plafon)

Dalje, na temu proizvodjaca i porekla uredjaja kod nas: u Kini postoji nekoliko fabrika koje proizvode klime (Midea, Galanz, Hualing, AUX...) i u njima se sklapa ogromna vecina on-off sistema koji se mogu naci kod nas. To su uglavnom klime sa nalepnicama Vivax, VOX, FOX, drmr itd :) mada ima i Tadiran i Carrier klima iz tih fabrika... U sustini sve je to jako slicno (ako ne i isto), razlika je samo u ceni, tako da ako ne pazite mozete biti zivi odrani a dobiti uredjaj cija je cena sa drugom nalepnicom znatno manja ;)

Od klima koje se mogu pazariti kod nas, najbolji odnos cena/kvalitet nudi LG. Vecina klima su im energetska klasa A, izuzetno su tihe i odlicnog su kvaliteta. Kod nas se mogu naci uredjaji iz Koreje i Turske, turski uredjaji su nesto jeftiniji i nesto malo losijeg kvaliteta, ali nikako nisu za izbegavanje - pun ih je Beograd a procenat reklamacija je nizak. Imaju jako dobru servisnu podrsku.

Bolji uredjaji su naravno japanci - Daikin i Fujitsu recimo ali im je cena blago receno paprena. Ko kupuje Fujitsu neka obrati paznju: ima nekih modela koji dolaze iz Kine i koji jesu kvalitetni uredjaji ali su energetska klasa E (male kockaste spoljne jedinice).

Nizu klasu predstavljaju Midea i Galanz klime koje su opet za svoju cenu ok... Midea koristi Toshiba kompresore a Galanz Matsushita(Panasonic). Svi kompresori su iz Kine, a klime su uglavnom energetska klasa D.

Najgoru mogucu kupovinu predstavljaju klime Carrier Allegro i Tadiran Topaz Reflection. Oba modela se sklapaju u Midea fabrici i ne razlikuju se puno od Mideinih klima, ali su im cene uzasne - pomenuti "Carrier" je oko 430 evra a "Tadiran" oko 320 ako se ne varam (bez ugradnje). Dakle, svakako za izbegavati. Ovde spadaju i Mitsubishi electric on-off modeli koje proizvodi Hualing

Panasonic: dolaze iz Kine i Malezije, malezijski uredjaji su boljeg kvaliteta (efikasniji su na nizim temperaturama, bolja je zavrsna obrada, plastika ne krcka), mada ni kineski nisu za bacanje (Panasonic u Kini ima svoju fabriku, ne lepi nalepnice na tudje uredjaje)

Tadiran: kineske klime su im uzas (nisu videle tadiran, prave se u svakakvim fabrikama) - to su Topaz Reflection i Topaz Transparency. Model Astro zaista pravi Tadiran, cena je naravno dosta visa mada ja iskreno kvalitetom nisam odusevljen

Whirlpool: jedini uredjaj kod nas koji ima da se kupi sklapa Galanz... Cena je tu negde, kvalitet je tu negde tako da je svejedno sta cete uzeti :)
Na sajtu Whirpoola naravno nema nikakvih informacija o ovoj klimi a googlanjem oznake (AMC 982) se dobijaju samo nasi i neki bugarski sajtovi :)

Klime Housel, TCL, Paolo, Ferolli, Crypton, Korel i slicne su bukvalno macka u dzaku - ko zna gde se sklapaju od ko zna kojih delova

Izvinjavam se za rat i mir post, nadam se da ce ove informacije biti od koristi :)
I da - niposto nemojte verovati prodavcima, 3 puta zinu 4 puta slazu
Ako sam nesto zaboravio (verovatno jesam) - pitajte
 
Poslednja izmena:
Meni se svidela ova klima Midea MSV1-12HRQB8F

10595.jpg

link
http://www.tehnomanija.rs/katalog/midea-klima-msv1-12hrob8f.html

Spec:

* Midea klima MSV1-12HRQB8F
* Kapacitet: hlađenje/grejanje: 3,5 / 3,8kW
* Potrošnja pri maksimalnom opterećenju: hlađenje/grejanje: 1,24 kW / 1,21 kW
* Protok vazduha: 650 m³
* Nivo buke (Low/Med/High): 36dB / 39dB / 42dB
* Temperaturni raspon rada: -7°C do +43°C
* Preporuka za kvadraturu: 40-50 m²
* Posebne karakteristike:
* Jonizator
* Samočišćenje
* Auto čišćenje
* Više pozicija krilca unutrašnje jedinice
* Tajmer On / Tajmer Off
* Displej plave boje
* Autorestart
* Tajmer
* Topli start
* Freon
* Panel u boji ogledala
* Garancija: 1 godina uz mogućnost produžetka do 5 godina uz redovne godišnje servise, koji ne ulaze u cenu uređaja ili montaže
* Zemlja porekla: PRC

Sta mislite o doticnoj?

Zaista se ne razumem u klimatizaciju, a uskoro bih morao da pazarim neku...
 
Poslednja izmena:
@stoske:
Ovaj model deluje elegantno u prostorijama sa modernim nameštajem. Displej u donjem desnom uglu je obasjan svetlo plavim svetlom veoma prijatnog ugođaja. Srećom, može se isključiti to pozadinsko osvetljenje displeja; verovatno brzo dosadi.
Spoljašnja jedinica je veoma slična, ako ne i potpuno ista kao i kod MSG-12HR( njihovog najprodavanijeg i najpopularnijeg modela).
Zadnji put sam ovaj model radio pre 2 godine i čini mi se da je tad bila nešto manja razlika u ceni ova 2 modela.
 
Nešto mi nije jasan ovaj Kimtec-ov cenovnik.
Tih 2100w kapacitet hlađenja je 7000 Btu. Znači, samo za zaista male prostorije, i to ne u potkrovljima.
Druga stvar što me zbunjuje je da nigde ne spominju spoljašnju jedinicu, čak i za buku spoljašnje jedinice navode 0dB.

A i ulazna snaga hladjenja je 0 :D
 
Skupa igracka :)
Fensi plastika + malo drugacija (ne i kvalitetnija) elektronika + obicna Midea

Za te novce bolje uzmi LG

60424233zj4.gif
:D

Iskren da budem ovaj model bih uzeo samo zato sto mi se dopada dizajn, hteo sam samo da vidim da li je OK.

@Čensi G.

Thnx
 
Još jedna preporuka za LG.
 
Ljudi aj mi preporucite neku klimu za sobu 13-14 m2 do ~16k
 
Uzmi sta nadjes za te pare,sve je to tu negde. Mala ti je kvadratura i svaka ce da razbija.
 
Može li se uobičajenim alatom prići do rupe u zidu, znači skinuti maska unutrašnje jedinice ili šta već treba? Ja sam probao da odvrnem nekoliko šrafova koji su vidljivi ali ništa ne ide dole, kao da ništa nisam odšrafio pa sam odustao, neću da silim kad ne znam kako ide i da li uopšte može. Klima je Midea HR12 ako ima veze, a razlog je izmrvljeni stiropor koji su miševi namrvili i od letos mi upada u sobu kad god duva vetar pa bih to malo bolje da zadihtujem papirom ili silikonom... Kuća je prizemna, znači visina i sve mi je lako dostupno samo ne vidim način kako da priđem do rupe...
 
Skidanjem plasticne maske ne mozes prici rupi u zidu, moras da skines celu unutrasnju jedinicu sa zidnog nosaca a to tesko da sam mozes da izvedes
Inace, Midea ima 6 srafica ako se ne varam, tri su ispod maske a jos tri su pokrivena plasticnim kapicama i nalaze se kod lopatice usmeravanje vazduha, koristice ako iz nekog drugog razloga zelis da skines masku ;)

pozz
 
Hvala puno na odgovoru, pretpostavio sam pa odustao, ali spoljno rupu ću bolje začepiti purpenom ili nečim pa da ne duva promaja i tako mi ubacuje stiropor u sobicu i onu kadicu od klime.
 
Hvala puno na odgovoru, pretpostavio sam pa odustao, ali spoljno rupu ću bolje začepiti purpenom ili nečim pa da ne duva promaja i tako mi ubacuje stiropor u sobicu i onu kadicu od klime.

Da, jedino sto mozes je sa spoljne strane da izolujes (gips, silikon..), s tim da se pur pena siri i moze lako da prekine odvod kondenzovane vode

Sylvester je napisao(la):
Skidanjem plasticne maske ne mozes prici rupi u zidu, moras da skines celu unutrasnju jedinicu sa zidnog nosaca a to tesko da sam mozes da izvedes

To se nikada ne radi, kruta je veza, mogu da puknu cevi ili spoj cevi (var/holender), da se pocupaju srafovi nosaca, da se poremeti/izvuce kondenz crevo, klima izadje iz libele... Znaci nema igranja sa tim, samo u krajnjem slucaju potrebe otklanjanja kvara ili selidbe klime
 
Poslednja izmena:
Imam Tadiran GTM-07H klimu (Glory serija). Uzeo je 2005. godine, redovno servisirao dva puta. 2008. nisam zvao ljude da dodju, tako da nisam produzio garanciju garanciju. Ona i dalje radi bez problema, ali kada sam juce skinuo mrezice da ih isperem, primetio sam da na jednoj nema filtera. Zanima me da li je to normalno ili stvarno fali?

Evo slike:

resizeof1.jpg


Pozz
 
Ne fali ništa. Važne su ti ove crne mrežice.
Njih operi 1 mesečno vodom; po potrebi može i nekim blagim tečnim deterdžentom
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno