Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

skineš codeblocks sa mingw gcc kompajlerom, to ti je za školu dovoljno

i ubaciš podršku za c99 standard da možeš normalno programirati
 
http://imgur.com/FMU1DMb
Ovo mi izbacuje... Skinuo sam opet

Skineš taj sa kompajlerom koji sam gore napisao i ovdje ga podesiš.

F9Sx6L0.png


Možeš i ovo što Ays kaže, samo ti ne dolazi po defaultu da radiš konzolne c/c++ projkete pa ćeš morati skidati dodatke (minut posla). Plus imaš dobar debugger pa kad zapneš sa nekim školskim zadatkom možeš ga iskoristiti za razliku od ovog smeća od debuggera u codeblocksu.
 
Koji nivo znanja matematike je potreban, za početak izučavanja programiranja ?
 
Za početak sabiranje, oduzimanje, množenje, deljenje :D

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Znači nije potrebno veće znanje matematike (od znanja koje sam učio do sada tj. 1. godine gimnazije)

Ja bih rekao da ti je bitnija logika (matematicka logika je dobrodosla, ali nije neophodna). A za game dev ti je bitna matematika i poznavanje bar neke elementarne fizike.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bih rekao da ti je bitnija logika (matematicka logika je dobrodosla, ali nije neophodna). A za game dev ti je bitna matematika i poznavanje bar neke elementarne fizike.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Neće to biti game dev (a ako bih se odlučio za to znao bih dosta fizike :D ) , a ako je jedina stvar koja mi je potrebna, a do sada je nisam preterano izucavao logika, onda ću valjda uspeti bar da savladam osnove. A za ostale kompleksnije stvari sačekaću faks. Mislio sam da ću u školi na prirodnom smeru učiti nešto više programiranje, a ne o tome kako se dodaje fusnota u tekst i slično.
 
Ovako, imam pitanje u vezi programiranja. Na faksu smo pisali programe u fortranu i sve mi to nekako izgleda "spartanski". Ja, koji sam pisao kod znam gde da ubacim potrebne podatke, ali ako bih takav program dao nekome drugom definitivno se ne bi snašao. Da skratim priču, želim programe koje smo pisali u fortranu uraditi u nekom drugom programskom jeziku, da izgledaju lepše tj. imaju grafičko okruženje. Koji programski jezik mi preporučujete za ovakav poduhvat, na koje stvari da obratim pažnju?
 
Na sta konkretno da obratis paznju? Pa recimo, pretpostavicu da znas samo proceduralno programiranje na osnovu opisa koji si dao, pa trebas malo da pocnes da ucis novi programski jezik od osnova i da naucis da razmisljas na objektno orjentisan nacin. Takodje mogao bi malo da i procitas literature o HCI (Human Computer Interaction) jer pravljenje (G)UI nije samo nabacivanje elemenata, vec je mnogo slozenije. Sto se tice konkretnog predloga, posto pretpostavljam da ces programirati za Win onda Visual Studio C#


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa treba bar malo znanja iz statistike.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ako tek pocinjes, mislim da ti nece trebati uopste. Za pocetnika mislim da nece. Pocni, niste ti nece skoditi. Videces. I ne odustaj.
 
Da npr. izračunaš prosečnu vrednost nekog niza, minimum i maksimum.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Znači ipak da počnem? Sada je verovatno hiljadu puta neko pitao ovo isto pitanje (pitao sam čak i ja, doduše samo u vezi preporuke knjiga, tada mi je preporučeno da učim C#, mada mislim da je to previše za početnika ili nije?). Odakle da počnem? Koji jezik da odaberem (Pascal, C, C++, C#) ??? Planiram da se bavim "pisanjem" aplikacija za Windows.
 
Ili c# ili javu.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Ili python, mozda i najbolji jezik danasnjice za ucenje.
 
Poslednja izmena:
Evo da pitam i ovde, dobio sam prošli put opširan odgovor, ali mi je rečeno da vidim koju knjigu da uzmem za početak da savladam osnove programiranja u C# (poželjno bi bilo ako ima neka knjiga na srpskom, a ako nema onda neka bude na engleskom) , a kada ih savladam imam predlog za ostale knjige.
 
Pozdrav drugari,

u velikoj sam dilemi, da li sam spreman za korak u profesionalne vode.

FRONT-END -HTML,CSS,SASS GULP,BOOTSTRAP,BOWER,ANGULAR ,JQUERY, JAVASCRIPT(core nisam pisao godinu dana koristim angular za sve , sa jquerry ajax i dom manipulation, animacije)

BACK-END - PHP I MYSQL POSLEDNJIH GODINU DANA RADIM U LARAVELU KOJI JE SAVRSEN I BRZ ZA RAD.

Tako da kao sto sam rekao zadnjih godinu dana proveo sam radeci aplikacije ANGULAR+LARAVEL. Projekti tezine tipa sajt za oglase sa komentarima ocenama, izbacivanje najpopularnijih ,pretrazivanje, itd.

Problem je sto sam potpuno nesiguran u svoje znanje core JAVASCRIPT , nisam koristio prototype, contructore i ostalo jer skolski projekti nisu veliki i nisam imao potrebu da koristim neke stvari kad sam sve uspevao sa frameworksima.

Dajte mi neki savet kako da se pripremim za posao ili praksu, da li sam pogresio sto sam se oslonio na rad u frameworksima , kako da razbijem tu nesigurnost i sta da krenem 'ponovo' uciti da bih mogao da se prijavim za pozicije javascript ili front-end developera.

Svaki komentar mi znaci. Veliki pozdrav !
 
Čitkao sam malo ovu temu ali vidim da se ljudi baš ne slažu oko programerskog jezika za početnike, tako da najbolje da postavim sam pitanje: učio sam HTML i CSS, (CSS znam malo manje, HTML malo više), čisto da vidim kako sve to funkcioniše. Koji jezik da krenem da učim sada?
 
Pozdrav.

Pocecu od toga sta sam radio do sad u zivotu, zasto hocu da udjem u vode programiranja i zasto razmisljam da odustanem od neceg u sta sam ulozio dosta godina zivota.

Zavrsio sam Pravni fakultet u Beogradu, otisao u advokatske pripravnike i video da to uopste nije ono sto sam ja zamisljao. Cesto se svodi na jedno te isto, mada ako postoji nesto sto moze biti zanimljivo u pravima u praksi, to su advokatura i sudstvo. Nazalost, mene to ne privlavi ili sam imao pogresne mentore.

U medjuvremenu, skoro celim tokom studiranja, a i sada bavim se igranjem pokera, sada i profesionalno, i mogu da zaradjujem od toga. Kao neko ko je svestan sveta oko sebe, zelim da dok se bavim pokerom u isto vreme izucavam i programiranje, jer holdem nece postojati doveka, mozda ce postojati u drugom obliku, pitanje koliko cu moci da se nosim sa tim stresom i koliko ce to biti odgovorno da se bavim necim cija je buducnost nesigurna kada budem imao decu itd.

Iz tog razloga zelim da danima kada se ne bavim pokerom se bavim izucavanjem i ucenjem programiranja. Problem je sto sam tu tabula rasa, pogotovo jer sam poslednji dodir sa matematikom koja nije vezana za poker( ta matematika nije jednostavna, ali je maximum 5% onog sto u mojoj glavi treba da imam za programiranje). Takodje, imam dobru matematicku logiku, jer sam isao na takmicenja iz fizike i matematike u osnovnoj skoli, sto bi trebali da ukazuje da imam neki talenat u tom pravcu.

Takodje, neko je pominjao uzbudjenost kad resis problem i tokom samog postupka resavanja. Uvek sam je imao i uvek sam voleo logicke zagonetke, bile one matematicke ili samo puka logika, tako da mislim da mi toga nece faliti.

Ja sam iscitao ovaj thread i naravno da ima protivrecnih misljenja kojim putem krenuti, odakle poceti, jer svako ima svoje vidjenje. Ono sto mene zanima me je, sta biste meni predlozili(sem bavi se advokaturom, namlatices se para, jer mi to trenutno ne deluje kao opcija koja ce me ispuniti).

Odakle poceti, mozda beki online kurs(bilo free bilo paid), koja knjiga, tutorial, koji ce mi pre svega uciniti jasnijim sve to, u smislu celokupnog sveta. Jer sam skinuo na savet prijatelja skinuo jednu knjigu i osecao se prilicno konfuzno. Vise bih voleo da skapiram siru sliku prvo, pa onda da pocnem da ucim konkretno neki jezik, ako je to ikako moguce. Vi to svakako xnate bolje od mene, pa vas zato i pitam.

Unapred hvala
 
Sve zavisi čime želiš da se baviš Web Developmentom ili Win Desktop Developmenotm ili Android, iOS mobilfon prgramiranjem od toga ćeš početi.
 
Hteo sam da naučim programiranje Windows i Android aplikacija, da li je Java dobar izbor ili da krenem sa C++?
Početnik sam i imam iskustva samo sa HTML i CSS, ali me više zanima pravljenje aplikacija za Windows.
 
Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje. Trenutno sam pri kraju na praksi u jednoj firmi kao Node.js intern, mislim da sam se najbolje pokazao od nas koji su tu. E sad, interesuje me ako odluce da me zadrze za dalje i postave pitanje oko finansijskih uslova, koliko ocekujem mesecnu platu i tako to, ja stvarno nemam predstavu koliko se krece recimo entry/junior lvl plata za javascript/node, ili generalno za bilo koji drugi jezik? Pa ako mozete da mi pomognete, bio bih vam zahvalan :)
 
Pa sve zavisi od grada u kojem živiš i od firme. Al recimo da firme u NS juniorima daju početne plate između 400-600 eura.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Mhm, hvala, u Beogradu sam inace, ne verujem da je neka razlika u odnosu na NS, verovatno je i ovde onda slicna cifra.
 
Mislim da je neki minimum minimuma nekih 300-350evra.
 
Nazad
Vrh Dno