Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Usput, da li je bolje studirati matematiku ili programiranje, ako već "znam" programiranje, a kasnije želim da radim kao programer. Kontam da će mi više matematika pomoći u razvijanju moždanih vijuga?
 
Ja mislim da je to tacno skroz i da ce matematicarima brze i lakse 'leci' programiranje ali nije pod obavezno da tako mora da bude kao ni onima koji se ne snalaze sa matematikom da ne mogu ili vec nisu odlicni ili vrhunski programeri.
 
Ja mislim da je to tacno skroz i da ce matematicarima brze i lakse 'leci' programiranje ali nije pod obavezno da tako mora da bude kao ni onima koji se ne snalaze sa matematikom da ne mogu ili vec nisu odlicni ili vrhunski programeri.

Hvala na odgovoru, i moje mišljenje se podudara.
 
Ajde da izlozim svoju situaciju pa da vidim sta bi ste mi predlozili .. :)

Na faxu sam vec dve godine ``batalio`` programiranje, kad kazem batalio ne mislim da me nije zanimalo, ali sam imao povredu, nisam mogao da idem na predavanja i da budem iskren nisam naucio gotovo nista kad je programirnaje u pitanju, ovo ostalo sam ucio, ali programiranje ne.. Na stranu program fakulteta i sve, interesuje me od cega bi trebalo poceti, naravno tu je hello world, :D, ali gde, tj u kom okruzenju bi bilo najbolje da pocnem, koji je najbolje podrzan sto se tice tutoriala ili sta vec, znacio bi mi svaki savet.. ?
 
Ajde da izlozim svoju situaciju pa da vidim sta bi ste mi predlozili .. :)

Na faxu sam vec dve godine ``batalio`` programiranje, kad kazem batalio ne mislim da me nije zanimalo, ali sam imao povredu, nisam mogao da idem na predavanja i da budem iskren nisam naucio gotovo nista kad je programirnaje u pitanju, ovo ostalo sam ucio, ali programiranje ne.. Na stranu program fakulteta i sve, interesuje me od cega bi trebalo poceti, naravno tu je hello world, :D, ali gde, tj u kom okruzenju bi bilo najbolje da pocnem, koji je najbolje podrzan sto se tice tutoriala ili sta vec, znacio bi mi svaki savet.. ?

Visual studio 2012, za pocetak Express, mada na faxu imas po pravilu MSDN za studente pa samim tim i full verzije. C#... mnogo izvora na netu. Najbolje nadji neku aplikaciju koju imas, pa napravi istu takvu, kreni od Notepada, pa pravi WordPad, pa Calculator... itd. nema granica. Onda se prebaci na izradu chat programa isl, pa nesto sto radi sa XML-om, pa sa bazom i eto... posle toga vec ideje dolaze same (od sefa) :D
 
Visual studio 2012, za pocetak Express, mada na faxu imas po pravilu MSDN za studente pa samim tim i full verzije. C#... mnogo izvora na netu. Najbolje nadji neku aplikaciju koju imas, pa napravi istu takvu, kreni od Notepada, pa pravi WordPad, pa Calculator... itd. nema granica. Onda se prebaci na izradu chat programa isl, pa nesto sto radi sa XML-om, pa sa bazom i eto... posle toga vec ideje dolaze same (od sefa) :D

Hvala na savetu, krenucu tako, pa videcemo kako napredujem, nadam se da cu uspeti da pohvatam konce..
 
Pozdrav svim forumašima, treba mi savet: Slabo šta znam o programiranju, ali želim da krenem da učim, želja mi je da pravim sajtove koje se bave prodajom (npr odeće), pa me interesuje odakle da počnem, šta bih sve trebao da znam da bi napravio takav neki sajt.
 
Jes' da forum sluzi za pomoc, ali ako ti je pored googla doslo dotle da ovde to pitas... batali :) Nadji klinca iz kraja da ti to zavrsi sa 50-100e i uzivaj u tome sto radis inace, ja ne vadim sam sebi zube ;)
 
tesko da ce mu neko zajedno sa cms-om (dobro) odraditi takav sajt za te pare.
mada ima prilican broj gotovih templejta
 
Pozdrav svim forumašima, treba mi savet: Slabo šta znam o programiranju, ali želim da krenem da učim, želja mi je da pravim sajtove koje se bave prodajom (npr odeće), pa me interesuje odakle da počnem, šta bih sve trebao da znam da bi napravio takav neki sajt.

1. Dobrodosao na forum
2. Imas zilion tutorijala na tu temu. Tesko da ce neko to objasniti odakle da krenes. Krenes od neke literature ....... :)
Ako to ne pomaze onda
3.http://lmgtfy.com/?q=Prvi+koraci+-+programiranje
:wave:
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim forumašima, treba mi savet: Slabo šta znam o programiranju, ali želim da krenem da učim, želja mi je da pravim sajtove koje se bave prodajom (npr odeće), pa me interesuje odakle da počnem, šta bih sve trebao da znam da bi napravio takav neki sajt.

Wordpress recimo. . Ako sam se ja snašla valjda ćeš i ti :) A ako misliš od nule da kreneš eee neka ti je sam Bog u pomoći ( i još jedan programer al' ne onaj "s' ćoška" )
 
Naj bolje da ucite iz video tutorijala zato sto je tako brze i naprednije ucenje,te knjige nisu od neke pomoci uglavnom su u njima osnove programiranja.

Gledajte na programiranje kao na nesto sto je beskrajno i tako ce te da znate koliko ste vi losi u tome i ako prihvatite to tako jednog dana ce te biti pro skiller po pitanju programiranja.

Jednostavno vas zivot treba da postane programiranje.

E sad ,ako zelite da radite neke komercijalne stvari onda morate da naucite stvari koje se koriste u tom slucaju.U roku od 6 meseci vec mozete da krenete sa radom od kojeg ce te zaradjivati.

Pocnite od srednje teskih stvari recimo C# je naj bolji za pocetnike.

I zapamtite,nikad ne odustajte,ako odustanete napravicete ogromno gresku koja ce se moci ispraviti jedino ako ponovo pocnete i vise ne odustajete

Ako imate neka pitanja slobodno pitajte.
 
Naj bolje da ucite iz video tutorijala zato sto je tako brze i naprednije ucenje,te knjige nisu od neke pomoci uglavnom su u njima osnove programiranja.

Samo nemojte da se plasite da "prljate ruke", znam mnogo njih koji hoce u ove vode i imaju beskrajne liste video obuka/tutorijala isl. odgledanih, a nemaju broj linija koda koliko odgledanih klipova.

Bez pisanja koda nema ucenja...
 
I "uprljanih" ruku.
 
Ali ono što je sigurno je da ne može da se postane dobar programer za kratko vreme. Ako neko baš ima vremena, to jest ne radi, može verovatno da postane relativno dobar za godinu dana (sad krastavac, ne znam da li uopšte mogu ovo da procenim, pošto sam ja studirao IT i paralelno se sam usavršavao, jer program studija nije bio dovoljan za sticanje kvalitetnog programerskog znanja) recimo da sam postao dobar programer negde na trećoj godini faksa. Preturio sam preko glave na desetine, možda i stotine strana raznih PDF dokumenata, sate i sate odgledanih video tutorijala za sve i svašta, probao razne jezike, razne oblasti programiranja (naravno ne do neke preterane dubine).
 
Nije bas za forum,ali moracu reci kako bi bio sto preciznije:

Kao sto neki ljudi imaju strast prema seksu...tako isto trebaju da imaju strast prema programiranju.

Mnogi takvi strastveni programeri ne znacu da kazu slovo R
 
Treba mi preporuka za neki kurs, casove , otvorena predavanja, bilo sta za JavaScript, neki pocetnicki nivo, da ne bude preko 50 -60 k din ?
 
@ivan91
Pogledaj Web Development Career advice 2015
Obavezno pogeldaj ceo, govori o svim aspektima web developmenta, i svi najtrazenijim specijalizacijama danas.

Onda kod ovog istog lika na kanalu pogledaj klipove o javascriptu, a mozda te i neka druga tehnologija zainteresuje, dosta je svez sadrzaj.

Ne znam gde u BGu ima neki dobar kurs za javascript, a iskreno ni uopste za web development.

Sve sto ti treba je free materijal sa neta, ne bih zeleo da odes negde i platis 50-60k din da ti neko prodaje maglu.
 
Hvala na pomoci, odgledao, ima tu dosta dobrih stvari.
Sto se vise raspitujem to mi je jasnije da kvalitetnih kurseva nema, i da ce biti varijanta online. Samo jos da vidim da li psotoje neka otvorena predavanja na etf-u ili fon-u o OO programiranju generalno.
Nisam bas ni totalni pocetnik, radim vec god dana web u firmi ali hteo bi polako da se usmerim ka js-u, pa sam mislio da bi neki dobar kurs bio dobar pocetak za dalje samostalno ucenje. Al posto nema..:/
 
Nazad
Vrh Dno