Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

....posto je UEFI bios imas HDMI stalno aktivan i u BIOS-u tako da uopste ti ne treba monitor cak ni pri instalaciji sistema.
Kako ovo misliš. Pa moja matora amd 690g ploča iz 2007. je ovo mogla. HDMI izlaz je sasvim ravnopravan bio sa svim ostalim.
 
Tako bi trebalo, to je digi izlaz kao i dvi, slika biosa bi trebalo da se dobija na svim izlazima.
 
Moj stari HTPC e-350, upalis komp, vidi se crno ono na pocetku i mrak do ne dignes windows onda se pojavi slika. Ako udjem u bios nema nista na plazmi na hdmi iako je namesten i kao primaran displej. Tako je bilo na njemu. Kod ASUS i-1800J ima stalno aktivan. Tip na stranom forumu kaze da je zbog UEFI biosa jer je on mnogo veci i graficki snazniji. Na e-350 je onaj stari bios u kome mi cini mi se ni mis ne radi.
 
Moji fajlovi su dobar deo preko 40GB. Tera sve normalno sa externog HDD-a. Na internom mi je samo sistem i par softvera. Koristim externe wd elements 2TB i 1TB vezane na USB 3.0. Mada probao sam i na USB 2.0 isto sve radi. Bez OS i HDD ne znam. Mede8er je i 3D. Pot player pusta 3D fajlove ali ja nemam 3D TV tako da to ne mogu da probam. TMT lepo radi ali se ne snalazi dobro sa chapterima u mkv kako treba zato ga ne koristim jer imam mnogo koncerata koji imaju chapterisane pesme. Za filmove OK.
 
Moji fajlovi su dobar deo preko 40GB. Tera sve normalno sa externog HDD-a. Na internom mi je samo sistem i par softvera. Koristim externe wd elements 2TB i 1TB vezane na USB 3.0. Mada probao sam i na USB 2.0 isto sve radi. Bez OS i HDD ne znam. Mede8er je i 3D. Pot player pusta 3D fajlove ali ja nemam 3D TV tako da to ne mogu da probam. TMT lepo radi ali se ne snalazi dobro sa chapterima u mkv kako treba zato ga ne koristim jer imam mnogo koncerata koji imaju chapterisane pesme. Za filmove OK.

Hvala na odgovoru.
 
Da li mozda neko ima Intel NUC DN2820FYKH i koristiga kao HTPC?
Zanimaju me iskustva sa pustanjem 3D filmova, FullHD filmova i FullHD YouTube sadrzaja?

Cena u Winwin internet trgovini je 19.999 RSD sa 320 GB HDD, 2 GB RAM memorije i bez operacionog sistema.
 
Meni se cini da je napajanje malo 36W.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li sam pogodio temu, al ajde da probam.
Dakle, na koji wireless način mogu da dobijem sliku sa desktop PC-a na TV-u? Desktop PC i TV su u različitim sobama.
U sobi sa desktop PC-jem je ruter, a na TV je priključen WD TV sa LaCie CFW.
 
Edit: nisam u prvi mah video da imas htpc. Sherujes fajlove na tom desktopu, i preko WDTV ih nekako nadjes kroz neki file explorer.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li sam pogodio temu, al ajde da probam.
Dakle, na koji wireless način mogu da dobijem sliku sa desktop PC-a na TV-u? Desktop PC i TV su u različitim sobama.
U sobi sa desktop PC-jem je ruter, a na TV je priključen WD TV sa LaCie CFW.

Koliko znam ne mozes nikako dobiti desktop sliku PC na TV preko WiFi.
U velikom broju slucajeva preko WiFi mozes na TV pristupiti multimedijalnom sadrzaju koji se nalazi na hard disku PC. U tom slucaju PC radi kao server, a WD TV (ili novi televizori) kao klijent. Kao sto je covek rekao, odredis foldere koje ces da sherujes (video, muzika ili slike), i onda bi WD trebalo da ih prepozna.
 
Poslednja izmena:
Pada mi na pamet i da otvoris pristupis desktopu sa wd oreko remote desktopa, ili teamviewera, ali tu mnogo gubis na kvalitetu svega.
 
Cim sam ugledao kuciste aOpen HT80d resio sam da svoje staro Chieftec kuciste za sad stavim akta i jedva cekam da vidim kako ce nova makina da deluje u njemu. Brze bolje sam napakovao:

CPU: AMD Richland A10-6700 3,7 Ghz 65W
Cooler: Scythe Big Shuriken 2
MB: MSI FM2 P33
RAM: 8GB Kingston DDR3 1866 Mhz
HD: 1GB WD Green
SD: 256GB Toshiba
SC: Asus Xonar DX 7.1
BR: HL BluRay Writer

Masina zgodna jer procesor glumi sasvim solidnu grafiku koju oznacava kao Radeon 8670D, i samim tim stedi prostor u malom kucistu, i ne previse na performansama jer je GPU na solidnih 844Mhz gde se preporucuje sto brza memorija da ne bi bila usko grlo. Sa druge strane 65W je neka gornja granica za HTPC, ali zato zahteva jaci cooler sto zbog visine kucista ogranicava izbor, u mom slucaju na odlicni i tihi Big Shuriken 2.
Kuciste jeste malo 430(W) x 89(H) x325(D)mm, ali neverovatno kako se sve nekako nabudzi na svom mestu. Prosto sam odusevljen kako je dizajniran, sto verovatno duguje specificnom napajanju 275W skracenog formata, koje je i pored toga jako tiho. Cak sam ispod optike uspeo da nabudzim i HD + SD bez nekog prevelikog guzvanjca sto se moze videti i na slici. Hladjenje je obezbedjeno i probusenim rupicama na onim mestima gde se ocekuju komponente koje generisu najvise toplote - iznad i sa strane napajanja, iznad procesora, i iza HD-ova. Nema mesta za dodatne ventilatore, mada nisu ni potrebni.
Temperature sasvim solidne - do 50C u opterecenju, sve dok nisam stavio D3 uredjaj preko njega. Tada se nesto vise zagrevao, ali ne i pregrevao, doduse Shuriken je postao bucniji jer je vrteo ventilator preko 1500rpm da bi odrzao temperaturu. Tako da D3 nije bas najbolje resenje za stavljanje preko HTPCa.

Sve u svemu jako sam zadovoljan. Kao prednost bih izdvojio lep dizajn kucista, LCD displej sa IMON daljincem, dimenzije, kompaktnost prostora. Zamerio bih visoj ceni, nedostatku citaca kartica (samo frontalni USB 2.0 i phone), nesto manjoj rezoluciji slova na LCD, i nespecificnom formatu napajanja sto moze biti problem u slucaju zamene.

Eto to bi bilo to, nadam ste da ste uzivali :)

unnamed.jpgunnamed (2).jpgunnamed (1).jpg
 
Poslednja izmena:
Lepa konfiguracija.

Gurni D3 uz levu stranu kućišta tako da oslobodiš otvor iznad CPU-a koji si prekrio ili ga skroz skloni. Koliko vidim kućište nema filter za prašinu, ako su ti temperature takve kad je sve novo ili ćeš svake nedelje da ga otvaraš i čistiš, ili će temperature nastaviti da ti skaču.
 
Koliko te je izaslo kuciste i odakle si porucio? U kojim sve programima radi taj ugradjeni displej?
 
Koliko te je izaslo kuciste i odakle si porucio? U kojim sve programima radi taj ugradjeni displej?

Cena je oko 160 eur na e-bay, a kod njih u prodavnicama (Spanija) je oko 135 eur. Postarina zavisi odakle je prodavac. Na to ide 1% carine i 20% pdv, otprilike jos oko 40 eur, a i manje ako prodavac fejkuje vrednost paketa. Naglasiti prodavcu da salje paket preko UPS jer oni ne naplacuju spediciju fizickim licima, inace ako se posalje Fedexom ili DHL na sve to ide i spedicija oko 40-50 eur. Skupa zabava.

Postoji njihov neki multimedijalni softver Imedian, koji je namenjen prvenstveno za displej a i sa kojim nisam bas nesto preterano odusevljen. Radi po defaultu i sa svim osnovnim programima (winamp, wmp, ima plugin i za XBMC....), ili se moze konfigurisati za rad sa drugima po principu dodeljivanja shortcuta tasteru na daljinskom. U softveru se moze namestiti ili da preko displeja ide ime fajla (obicno muzickog) koji se pusta, sistemske informacije, vesti, sat, ili jos par stvari. Paljenje, gasenje kompa preko daljinca, otvaranje, zatvaranje aplikacija, i kotur koji zamenjuje misa. Ok je sve to, ali nije bas toliko user friendly da mogu sa njim da pustam muziku sa harda bez paljenja televizora. Mislim mogu, al je bas napeto...za sada nije da ga bas nesto koristim.

Inace kucista nisu bas napredovala sa displejima. Ovaj Imon-ov se ugradjuje u nekoliko drugih kucista, i ima jos samo nekoliko i nijedan nije bas preterano user friendly. Ali npr. na Chieftecu je bolja rezolucija slova na displeju nego na ovom aOpen, ali su sa druge strane slova manja i bledja.
 
Poslednja izmena:
Gurni D3 uz levu stranu kućišta tako da oslobodiš otvor iznad CPU-a koji si prekrio ili ga skroz skloni. Koliko vidim kućište nema filter za prašinu, ako su ti temperature takve kad je sve novo ili ćeš svake nedelje da ga otvaraš i čistiš, ili će temperature nastaviti da ti skaču.

Kada ga gurnem uz levu stranu nekako mi narusava geometriju :)
Nema filter za prasinu, mada ovaj Shuriken prilicno izduvava vazduh i tera ga kroz bocne otvore. Videcemo sta ce se desiti sa temperaturom i prasinom, za sad (par nedelja) je ok....
 
Poslednja izmena:
Nedavno su mi pocrkale obe HTPC masine pa je vreme odraditi upgrade. Ukoliko je moguca neka preporuka to bi bilo odlicno. :)

Ono sto mi treba su MB i CPU. Od zahteva je bitno samo da ploca bude MATX ili manjeg formata, poseduje gigabitnu mrezu, HDMI i obavezno SPDIF izlaz za zvuk jer su mi oba av risivera na optici, nemaju HDMI prikljucak. 3D i 4K za sada ne pustam ali ukoliko se ide na skuplju varijantu ne bi bilo lose imati mogucnost i za tako nesto. Generalno najbitnije mi je da su u pitanju solidno kvalitetne komponente koje dobro podnose rad u kucistu sa minimumom ventilacije.

Razmisljao da uzmem ovako nesto:

INTEL Celeron G1840 + GIGABYTE GA-H81M-HD3 (http://ca.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4674#ov)

Kombinacija izlazi skoro 100 eur, dakle dva kompleta 200 eur. Ploca mi deluje korektno a ako mi zatreba vise snage CPU lako zamenim. Takodje tu su i PCI slotovi koje mogu da iskoristim za mrezu ili zvuk ako nesto sa ploce rikne posle par godina, desavalo mi se ranije. :)
 
Poslednja izmena:
Zvuci dobro, jedino sto koristi SODIMM koji nemam bas visak ali je sa druge strane pasivna varijanta tako da vredi cimanje oko nabavke memorije. :) Ukoliko se pojavi u medjuvremenu uzimam u obzir. Hvala!
 
Ispao sam iz fazona, a došlo mi da ponovo pakujem HTPC, pa sada nešto gledam... Ladno su sve grafičke karte krš. :)

Nekada je hardversko dekodiranje za HTPC bilo majka, drugačije nije ni moglo. Najefikasnije je. Sada vidim da se više cene softverski dekoderi jer daju kavlitetniji rezultat, a i mogu se ažurirati. Pri tome, sve je veći trend "zloupotrebe" grafičkog hardvera za GPGPU, pa je sada izgleda fora imati neku zverinu od karte koja preko OpenCL ili CUDA biblioteke može da udovolji raznoraznim prostprocesing tripovima, uključujući i madVR. :) Jedino ostaje pitanje kako to hladiti. :S:

Tako su vidim postale veoma cenjene karte Nvidia GTX 750 Ti, koja i ne troši tako puno u toj aplikaciji (< 25 W), i AMD R7 260X/265 koji ima snagu za visokokvalitetni HD i UHD rendering, mada ima i sumanutih akcija sa onim najjačim modelima. :S:

Ako se pak neko opredeli za hardversko dekodiranje... Intel ima onaj 24fps bag, a Envidija navodno nekakav problem sa bojom (valjda loše radi hroma apsempling). AMD je po nekima vrh, a po nekima njihov UVD3 isuviše "pegla" sliku i nije tako precizan u MC detekciji, te bi bilo bolje ići na novije karte sa UVD4.x, što onda pak potpuno obesmišljava hardversko dekodiranje kao energetski najefikasnije rešenje. Mislim, koja energetska efikasnost sa karticom koja troši > 100 W?! :S:

I sada ispada: za BD (3D) reprodukciju ili hw dekodiranje uz GT520 pod Linuksom ili HD6450 pod Vindousom, sve ostalo je prilično kontraverzno, osim još možda GTX750Ti i R7240 koji bi uz donekle prihvatljivu potrošnju mogli svašta da guraju softverski (OpenCL/CUDA). Ali ljudi, ja tražim dobru, pasivno hlađenu karticu, koja ne troši puno i dobro dekodira BD. Je l' to mnogo? :)

Inače, imam eksterni skejler, tako da SD->HD kod mene ne ide preko kompa, a UHD mi za sada nije ni na kraj pameti. Neki predlog?
 
@magick

Veoma zanimljiv post. Skoro sam baš nešto čačkao svoj HTPC, odnosno pokušao da ispeglam bug u Kodiju sa AMD kartom. Tad sam upravo primetio ovo što kažeš za softverski render i jeste dosta je kvalitetniji i precizniji. Na sve to imam i problem u Kodiju gde boje počnu da trepere kada se koristi DXVA. Inače, koristim E350.

Šta bi ti na kraju izabrao za HTPC? Stim što ja ne bih uzimao nešto što nije integrisano. Trenutno vagam između J2900 i Athlona 5350, a najviše se razmišljam da li da uopšte menjam bilo šta.



@Space Beer


Par zamerki na test: Poredili su Athlon 5350 sa neodgovarajućim Intelom i po karakteristikama i po ceni. Za iste pare može se uzeti jači procesor kod Intela i onda su i performanse iste stim što Intel troši navodno manje struje. I zamerka isto ide i na ovu rečenicu: solidan računar po krajnje niskoj ceni
Testirani računar nema šanse da košta manje od 300 €. Sviđa mi se Athlon, možga ga i uzmem, ali teško da ću uzeti kao ovaj. Super je SSD od 240 GB ali zar to nije malo za HTPC?

Ako budem kupovao, biće to:
Athlon 5350
MSI AM1i ITX ploča
Kingston HyperX 1600 MHz
HDD 1TB + 8 GB
LC Power 1340Mi 75W

Cena: 29.000 din
 
Poslednja izmena:
Kažem ti, ispao sam iz fazona, treba sada ispratiti šta se dešava i šta se sve izdešavalo, al' kol'ko vidim tvoj APU koristi UVD3. To je naravno samo gruba klasifikacija jer se konkretne implementacije često razlikuju i po hardverskim i po softverskim bagovima, tako da ti možda imaš neke smetnje koje ne bi imao, npr, sa diskretnim Radeonom HD 6450.

U svakom slučaju, Envidija se čini kao prilično robusno HTPC rešenje i za Vindous i za Linuks. Lično bih išao bar na Kepler, a idealno na Maksvel generaciju. GTX 750(i) deluje kao (trenutno) savršena karta za HTPC i da mi budžet nije vrlo ograničen uzeo bih je bez razmišljanja, a onda gledao i kako da joj nabudžim veliki pasivni hladnjak. :p

Od integrisanih rešenja, Intel deluje vrlo primamljivo, pogotovo zbog neviđene brzine transkodiranja (kome to treba), ali mene tu lično odbija taj 24p bag.

Mislim da je suludo da menjaš tu platformu. Ako bi ikakve pare davao na nju, investicija u dobru diskretnu grafiku bi mogla da bude prava stvar. Sačekaj još malo, uskoro će početi da se pojavljuju karte sa HDMI 2.0 portom, koji će (barem meni) biti interesantan ne toliko zbog 4k rezolucija kol'ko zbog proširenog kolornog prostora i povećane frekvencije osvežavanja HD slike.

Za HTPC su danas najbitniji:

- veliki i efikasni pasivni hladnjaci za sve što greje (CPU, GPU, MB čipset, možda čak i PSU)
- dobra grafika (sa jakim OpenCL/CUDA performansama)
- SSD
- udaljeni NAS (da ne zuje diskovi dok gledaš film :p)

Naravno, UPS nikada nije na odmet. Tako bar ja razmišljam.
 
Napala me prašina. Skoro dve godine neprekidnog rada tako da nije ni mnogo.
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1419886930899.jpg
    uploadfromtaptalk1419886930899.jpg
    654.5 KB · Pregleda: 206
Mene ta prašina užasno nervira. Zato sam posvećen pravljenju potpuno pasivnog HTPC-a - a ne tih usisivača. :)
 
Nazad
Vrh Dno