Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

Procitao negde da to ima veze sa hardverskom akceleracijom (valjda je treba iskljuciti u kodiju (ili obrnuto) system/settings/video).

Javi ako budes probao.
 
Ne znam šta bi mogao da dobiješ ako ga koristiš samo za gledanje filmova.

Inače i ja imam taj mali AMD i zeza me novi Kodi. Ako isključim hardversku akceleraciju onda mi neće raditi puštanje filmova. Možda i hoće ali ne vidim to kao rešenje.
 
Meni na rpi2 kada sam update-ovao kodi na 16.1, nonstop se restartovao uredjaj. Podigne se sistem, prodje 10 sekundi i restart. Verovatno od nekog nekompatibilnog addon-a, ko ce ga znati...

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Zato ja odbijem update, ako sam ga namestio lepo da radi ne diram više. :D
 
Pametno, sa update-om nikad ne se ne zna, ili ce se nesto popraviti ili ce se pokvariti. :D :D
 
Neće da se startuje, a kada se startuje treba mu pola sata da se to desi. Ima onaj screen tearing iako mi je uključen vsync.
Kada pustim nešto, neće da mi da odmah da pojačam ili premotam. Moram da čekam...
 
Pozdrav,

da li ovaj procesor (uz pomoć Intel grafike) može da pusti na 1080p TV-u 2160p serije i filmove:

Intel® Atom™ x5-Z8350

(bilo da je u pitanje H.264 ili HEVC H.265)
 
Zašto bi puštao 2160p sadržaj na 1080p trlevizoru/monitoru?

Imaćeš identičnu sliku kao da si pustio 1080p sadržaj, hardver će se više mučiti da dodatno spusti na rezoluciju 1080p.
2160p će više zauzimati prostora nego 1080p, a to znači: više prostora zauzima na HDD-u, duže vreme skidanja sa neta (ako su torenti onda i pitanje održavanja ratio), bandwidth ako strimuješ...

Kad na sve to dodaš da je 2160p sadržaj trenutno jako redak (najavili za ovu godinu 3 serije i 100 filmova od kojih je dobar deo izašao pre nekoliko godina i verovatno si ih već gledao) ne vidim ni jedan razlog za tako nešto.
 
Poslednja izmena:
puštao bi za početak na 1080p tv-u, dok ne kupim 4k tv.

pitam i zbog toga što na primer kada titlovi ne idu u isto vreme kada i film/serija tada bih trebao da proverim u nekom video plejeru poput mpc-a da li sam dobro podesio u subtitle workstation-u a ako ne može da pusti 2160p tada će procesor da se zapuca na 100% i nema šanse da se proveri zato što će slika da secka.

tada mi ne znači ni 4k tv ako puštam sa fleša pošto bih onda nekoliko puta vadio iz tv-a fleš pa ubacivao u komp pa prepravljao, pa vraćao...

već imam nekoliko serija na disku (tipa house of cards) koje su 2160p a nemam mogućnost da ih gledam (i3 na laptopu secka, procesor 100%, grafika intel + amd ali ne podržava hardversku akceleraciju).

u procesu sam kupovine nekog mini uređaja, ili će to biti rpi ili neki mini pc stick (više verovatno), pa bih voleo da može da kada naiđe na 2160p da pusti.

:wave:

edit:

brzina interneta i veličina fajla na hard disku mi nisu problem a volim čistu sliku i dobar zvuk.

edit 2:

isto tako ne bih voleo da mi yt 4k secka a takvih video klipova će biti sve više.
 
Poslednja izmena:
Kada povezem lap sa TV-om preko HDMI kabla, nemam zvuk na tvu, samo sa laptopa ide. Slika je normalna. U "playback" mi nalazi samo lap, nema HDMI-a. Probao sam i drugi HDMI kabl, isto. Sta da radim?
hdmi.JPG
 
Audio driver za hdmi se obicno dobija uz driver za grafiku
 
puštao bi za početak na 1080p tv-u, dok ne kupim 4k tv.

pitam i zbog toga što na primer kada titlovi ne idu u isto vreme kada i film/serija tada bih trebao da proverim u nekom video plejeru poput mpc-a da li sam dobro podesio u subtitle workstation-u a ako ne može da pusti 2160p tada će procesor da se zapuca na 100% i nema šanse da se proveri zato što će slika da secka.

tada mi ne znači ni 4k tv ako puštam sa fleša pošto bih onda nekoliko puta vadio iz tv-a fleš pa ubacivao u komp pa prepravljao, pa vraćao...

već imam nekoliko serija na disku (tipa house of cards) koje su 2160p a nemam mogućnost da ih gledam (i3 na laptopu secka, procesor 100%, grafika intel + amd ali ne podržava hardversku akceleraciju).

u procesu sam kupovine nekog mini uređaja, ili će to biti rpi ili neki mini pc stick (više verovatno), pa bih voleo da može da kada naiđe na 2160p da pusti.

:wave:

edit:

brzina interneta i veličina fajla na hard disku mi nisu problem a volim čistu sliku i dobar zvuk.

edit 2:

isto tako ne bih voleo da mi yt 4k secka a takvih video klipova će biti sve više.
Da ne bi pisao opet, pogledaj u ovoj temi, isto bih preporučio i tebi kao i njemu, a i ja ću verovatno isto uraditi http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=4688309
Ako hoćeš da 2160p radi kako treba minimum nova generacija Celerona.

P.S. Koje to 2160p serije imaš?
Ako se dobro sećam rekli pored House of Cards biće Breaking Bad I još jedna ove godine.
 
Apdejtovao sam drajver za Nvidiu, ali je problem u Intel HD Graphics koja je uz nju. Ne mogu da apdejtujem drajvere preko Intel Driver Update jer mi izbacuje da su instalirani "customized computer manufacturer driver, this utility is not able to update the driver". A kada skinem drajvere sa HP sajta, kaze mi da mi kompjuter ne podrzava minimum system requirements :O
Kada pokusam rucno da ih instaliram, opet nece, kaze da nije za ovu verziju Windowsa (a skinuo sam za osmicu nisam ***** :D)
 
Probaj da skines sa Intelovog sajta (samo vidi koja je grafika u pitanju)
 
Da ne bi pisao opet, pogledaj u ovoj temi, isto bih preporučio i tebi kao i njemu, a i ja ću verovatno isto uraditi http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=4688309
Ako hoćeš da 2160p radi kako treba minimum nova generacija Celerona.

P.S. Koje to 2160p serije imaš?
Ako se dobro sećam rekli pored House of Cards biće Breaking Bad I još jedna ove godine.

znam za tu g4400 kombinaciju ali ta konfa zahteva brdo love. postavio sam i ja sličnu temu i ispadne baš puno para ukoliko se uzima raijintek metis kućište, modularno napajanje (teško bi se uklopilo nemodularno u toliko kućište), matična mini itx sa ili bez dp 1.2 (ako imaš 4k monitor onda sa), procesor g4400, 2 štapa memorije, kasnije grafika sa HDMI 2.0 zbog 4k tv-a, ssd + hdd, htpc kuler za procesor, tihi ventilatori, dac imam umesto zvučne, bežični komplet tastatura + mišonja/trackped za bolji ugođaj iz fotelje...

imam serije koje si naveo (bb samo prva sezona, hoc 2, 3, 4) ali nisam ni jednu gledao (ranije sam serije zaobilazio u širokom luku dok nisam dobio btn pozivnicu), dok sam filmove gledao svaki dan. sada gledam serije sve više i više. biće serija i filmova u 4k nego sam mislio pošto mi ne treba jaka mašina (igre ne igram) da sve završim sa nekim minijaturnim rešenjem tipa rpi ili windows pc stick.

zato i pitam da li provereno bez seckanja može da pusti 2160p na primer ovaj mini pc:

https://www.asus.com/Stick-PCs/VivoStick-PC-TS10/specifications/

ili njemu slična netbuk/neka druga mini kombinacija windows ili android...?
 
Poslednja izmena:
Nisam ulazio u BIOS do sada na ovom laptopu, ne znam kako da vidim to, kakav je ovo BIOS? :O20160618_163029.jpg
 
vidi koji ti je model i na sajtu proizvođača laptopa nađi user manual ili kucaj u google-u koji je taster za ulaženje u bios.

edit:

vidim iz slike da je hp, kod mene na hp probook-u je f10.

http://support.hp.com/us-en/drivers
 
Poslednja izmena:
znam za tu g4400 kombinaciju ali ta konfa zahteva brdo love. postavio sam i ja sličnu temu i ispadne baš puno para ukoliko se uzima raijintek metis kućište, modularno napajanje (teško bi se uklopilo nemodularno u toliko kućište), matična mini itx sa ili bez dp 1.2 (ako imaš 4k monitor onda sa), procesor g4400, 2 štapa memorije, kasnije grafika sa HDMI 2.0 zbog 4k tv-a, ssd + hdd, htpc kuler za procesor, tihi ventilatori, dac imam umesto zvučne, bežični komplet tastatura + mišonja/trackped za bolji ugođaj iz fotelje...

imam serije koje si naveo (bb samo prva sezona, hoc 2, 3, 4) ali nisam ni jednu gledao (ranije sam serije zaobilazio u širokom luku dok nisam dobio btn pozivnicu), dok sam filmove gledao svaki dan. sada gledam serije sve više i više. biće serija i filmova u 4k nego sam mislio pošto mi ne treba jaka mašina (igre ne igram) da sve završim sa nekim minijaturnim rešenjem tipa rpi ili windows pc stick.

zato i pitam da li provereno bez seckanja može da pusti 2160p na primer ovaj mini pc:

https://www.asus.com/Stick-PCs/VivoStick-PC-TS10/specifications/

ili njemu slična netbuk/neka druga mini kombinacija windows ili android...?
Za mogućnosti mini PC-a će ti odgovoriti neko drugi, ja to ne znam.

A što se tiče pravljenja HTPC mislim da si malo promašio poentu takve konfiguracije. I ja sam u početku imao isti problem.
Sa jedne strane hoćeš mini PC koji radi ono što HTPC i treba da radi (media centar, mali hdd i reprodukcija video i audio fajlova povezan sa TV-om), a sa druge strane hoćeš custom "HTPC" koji će biti povezan na 4k monitor i igrati igrice na njemu što je gejmerska mašina.

Ja znam da hoću u jednoj mašini HTPC, torent mašinu/seedbox i NAS. Na njemu se neće igrati igrice i treba da bude tih.

Za HTPC ti treba G4400 (da radi UHD sadržaj), matična sa priključcima koji ti trebaju (dakle samo HDMI 2.0 je oni što ne sme da nema) i neki HDD/SSD za sistem i programe. Sve ostalo spada u više od HTPC-a.
Ja zbog NAS i torent komponente moram 2 diska (jedan HDD ogroman, od 6TB najmanje i jedan za sistem, da ako se nešto zezne ne gubim i podatke. Tu upada neki mali SSD od 120GB najviše a cena je baš pala). Zbog 2 i možda više diskova mi treba minimum 2 SATA 3 priključka na matičnoj.
Malo troši, može na neki adapter, malo se i greje i sve će na box kuleru da radi. Ne znam šta će ti dva štapa memorije, jedan je dovoljan, a RAM 4gb je 15€, 8gb 30€.
Kućište je već stvar ukusa.

Dodatna grafička ti tu ne treba nije gejmerska konfiguracija. A ako imaš 4k monitor onda ti cena konfiguracije dođe jeftino u odnosu na njega ;)
 
gde ćeš da nađeš matičnu sa hdmi 2.0?

ja rekoh da ne igram igre a ti mi obrćeš reči :p
 
Poslednja izmena:
nađi vodič za svoj model. mora negde da bude. hp kao po običaju iskomplikuje i bios i drajvere. instaliraj program hp support assistant pa vidi šta ti on nalazi. u biosu mora da ima opcija za neintegrisanu grafiku, samo malo pretraži. nemoguće da su zaključali.
 
Pa jeste. Možda bih i ja shvatio isto kad bih upoređivao sa nekim drugim uređajima. Što manje znaš manje patiš.

Da se vratimo na staro :D

Posto imamo istu plocu cisto iz edukativnih razloga sam instalirao OpenElec umesto Win7.

Rezultati su vise nego dobri: slika je kud i kamo lepsa, iskoriscenost procesora i memorije je smesna u odnosu na win (imam samo 2 giga rama i u Openelec-u je kad se podigne ispod 10%, procesor na par %) dok je na win7 u startu ram na oko 50%.

Od pluginova sve sto koristim radi na OpenElec-u bez ikakvih problema, kao i kucna mreza (samba).

Sve radi brze i fluidnije, ali sad nemam varijantu da kontrolisem pc sa daljinskim od tv-a kao sto sam to mogao na windozi (com port i girder) msm imam neku bt tastaturicu ali mi nije to to. Hdmi cec sa ovom plocom ce tesko ici kao i sa vecinom drugih. Trazim neko drugo resenje za daljinski od TV-a ali mi nista spec ne pada na pamet, mozda lirc ako radi na OpenElec-u, ne bih se vracao na Win ako ne mora.

Dal' neko uopste zna neku plocu koja podrzava hdmi cec?
 
Nazad
Vrh Dno