Šta je novo?

Poliranje procesora, kulera, potova i WB blokova - Diskusija

nikola.pg

Slavan
Učlanjen(a)
04.12.2006
Poruke
227
Poena
319
svaka ti cast bas si se potrudio da objasnis!5-ica za trudcheers
 
evo jos jedno eXtra tut-a.
naravno, moja preporuka za tips&tricks i stiky
bravo!
 
ma Misko je dobio i 20C, samo kad je pravilno okrenuo kuler :D

Jedan savet, da vam ruke ne bi otpale prvo smirgla granulacije 400. Ne bi bilo lose na kuleru po dijagonali markerom nacrtati linije tako da se dobije krst, cisto da pratite razvoj situacije i kako smirglanje napreduje. Kada se uklone te linije preci na finije papire 800 pa i 1000. Sve preko je overkill i moze negativnije da utice na performanse kulera jer pasta mora popuniti fine pore kako bi ostvarila kakvu takvu termalnu provodljivost.

I da, dobici bas i nisu toliko spektakularni, na full loadu je max 4-5C
 
animaN fala na lepom objasnjenju. ako budem ovo radio verovatno cu imati neka dodatna pitanja. Evo jedno mozda glupo: gde kupiti smirgle? ja eto ne zalazim u svakakve radnje, kupujem samo hleb, mleko i tako to pa ne znam :D

@Aleksandar 4-5 stepeni? Pa doobro, nije ni to lose, jos po koji Mhz gore :) To pretpostavljam zavisi i od stanja proca pre pocetka smirglanja, poliranja i naravno kako je ko odradio. Ja se nadam da necu dobiti 4-5 vise u full loadu :d
 
ma Misko je dobio i 20C, samo kad je pravilno okrenuo kuler :D

I da, dobici bas i nisu toliko spektakularni, na full loadu je max 4-5C

Dobici iskljucivo zavise od odnosa pre / posle smirglanja, taj odnos je veoma rastegljive prirode, ako ti imas 4-5C, neko moze imati zaista 20C, a neko da dobije i losije rezultate usled nestrucno odradjenog posla

Moj max primer je bio katastrofa:
 

Prilozi

  • 1.8V.JPG
    1.8V.JPG
    171.6 KB · Pregleda: 986
Bravo, respect...
 
@animaN

Odlican tutorijal, sada smo zaokruzili celinu. :D

p.s treba napomenuti da se poliranjem procesora gubi garancija :)
 
ma Misko je dobio i 20C, samo kad je pravilno okrenuo kuler :D

Jedan savet, da vam ruke ne bi otpale prvo smirgla granulacije 400. Ne bi bilo lose na kuleru po dijagonali markerom nacrtati linije tako da se dobije krst, cisto da pratite razvoj situacije i kako smirglanje napreduje. Kada se uklone te linije preci na finije papire 800 pa i 1000. Sve preko je overkill i moze negativnije da utice na performanse kulera jer pasta mora popuniti fine pore kako bi ostvarila kakvu takvu termalnu provodljivost.

I da, dobici bas i nisu toliko spektakularni, na full loadu je max 4-5C
Ponavljam neko ce dobiti 5C a neko 25C ako razumesh na shta ciljam :)
 
@animaN

da posle ne bude slucajno: ti si kriv i sl....

salim se naravno.

Jos jednom cestitke na dobrom tutorijalu.
 
gde kupiti smirgle? ja eto ne zalazim u svakakve radnje, kupujem samo hleb, mleko i tako to pa ne znam :D

Farbare. Ima ih u okolini pijace pa ujtru kad te pošalju po hleb ti u'vati krivinu ža'čas... :d
 
Poslednja izmena:
Evo jedno mozda glupo: gde kupiti smirgle? ja eto ne zalazim u svakakve radnje, kupujem samo hleb, mleko i tako to pa ne znam :D
imas prodavnicu iza picerije ciao, u toj ulici bela zgrada sa leve strane lokal u prizemlju tamo sam ja kupio sve sto mi je trebalo za poliranje procesora.
 
Dobici iskljucivo zavise od odnosa pre / posle smirglanja, taj odnos je veoma rastegljive prirode, ako ti imas 4-5C, neko moze imati zaista 20C, a neko da dobije i losije rezultate usled nestrucno odradjenog posla

Moj max primer je bio katastrofa:

I ti si to drzao na 100 stepeni??? :zgran:
 
animaN-e druze svaka cast na textu, a slike kao da si vec negde koristio :D :d

Jos da dodam da su ovi cooleri sa heat pipeovima cudnih oblika jako teski za ravnomerno smirglanje. Posto je tesko idealno ih drzati na povrsini u toku obrade :wave:
 
animaN-e druze svaka cast na textu, a slike kao da si vec negde koristio :D :d

Jos da dodam da su ovi cooleri sa heat pipeovima cudnih oblika jako teski za ravnomerno smirglanje. Posto je tesko idealno ih drzati na povrsini u toku obrade :wave:

Hvala Joe,
Tekst je izashao u Digatal-u a ovo je benchmark izdanje!
Pazi u 90% sluchajeva mozesh da okrenesh heatpipe kuler naopaka tako da baza bude gore. Onda lepo uzmesh neki kockasti oblik koji staje u shaku i na njega stavish staklo pa shmirglu ;)
 
Pazi u 90% sluchajeva mozesh da okrenesh heatpipe kuler naopaka tako da baza bude gore. Onda lepo uzmesh neki kockasti oblik koji staje u shaku i na njega stavish staklo pa shmirglu ;)

nono.gif


ta preporuka nikako nije dobra
 
zato sto mogu da se saviju pipes usled primene sile ili nesto drugo ?
 
Aj da i ja nešto pitam oko ovoga :)
Naime pre recimo godinu i po do dve, sam se i ja zezao sa ovim stvarima. Ako se neko seća onog bušenja hladnjaka za tadašnji Athlon XP zna o čemu pričam :) Naime ja sam tada šmirglanjem dobio nekih 5-6*C u full load-u (dodatnim bušenjem sam dobio još 2*C) ali ja tada hladnjak nisam polirao.
I dan danas imam taj hladnjak na regalu i baš sam ga nešto gledao danas. Pa ja sam bez poliranja dobio EXTRA efekat ogledala (pogledati atach, iako je slikano mobilnim telefonom, i površina je mala, ali se jasno vidi efekat ogledala)

Pitanje je sledeće. Koliko je bitno poliranje? Da li si probao taj hladnjak prvo bez poliranja, pa tek onda sa istim?
Ovo pitam, pošto koliko sam ja upućen, sama polir pasta baš i nije neki provodnik toplote (barem ne one koje se koriste za poliranje autmobila) pa zato ovo pitam.
 

Prilozi

  • SP_A0502.jpg
    SP_A0502.jpg
    73 KB · Pregleda: 462
Aj da i ja nešto pitam oko ovoga :)
Naime pre recimo godinu i po do dve, sam se i ja zezao sa ovim stvarima. Ako se neko seća onog bušenja hladnjaka za tadašnji Athlon XP zna o čemu pričam :) Naime ja sam tada šmirglanjem dobio nekih 5-6*C u full load-u (dodatnim bušenjem sam dobio još 2*C) ali ja tada hladnjak nisam polirao.
I dan danas imam taj hladnjak na regalu i baš sam ga nešto gledao danas. Pa ja sam bez poliranja dobio EXTRA efekat ogledala (pogledati atach, iako je slikano mobilnim telefonom, i površina je mala, ali se jasno vidi efekat ogledala)

Pitanje je sledeće. Koliko je bitno poliranje? Da li si probao taj hladnjak prvo bez poliranja, pa tek onda sa istim?
Ovo pitam, pošto koliko sam ja upućen, sama polir pasta baš i nije neki provodnik toplote (barem ne one koje se koriste za poliranje autmobila) pa zato ovo pitam.

Hladnjak je Miskov,
Samim poliranjem totalno neultralishesh bilo koji string napravljen sa shmirglom, burazerov hyper 6 sam juche ravnao ali posle i polirao tako da je bezveze da ga opet krivim i stringujem da bi saznao s obizrom da mu temp manja za 6C :D
Hyper 6 ima malo chudnu fabrichku zavrchnicu (vidi sliku), sada kuler vishe izgleda bash kao ogledalo (kao Miskov TT BigT ili kao potovi i procesor u PDF formi texta)
Javicu koliko ima veze ploranje kad budem ravnao opet neshto, ne moze da shkodi a i lepshe izgleda, a na kraju krajeva sve ozbiljni proizvodjachi razhladne opreme za rachunare to rade ;)
Poenta je da je ravnoca najvaznija!
Ovo za polir pastu te nism bash skapirao...pojasni
 

Prilozi

  • hyper 6.JPG
    hyper 6.JPG
    89.5 KB · Pregleda: 587
Poslednja izmena:
nono.gif


ta preporuka nikako nije dobra
Isto sam pomislio medjutim praksa je pokazala drugachije
Burazer se vremenom smorio od shmirglanja (iako je hyper 6 veoma lak za shmirglanje iz prostog razloga shto mu je baza malo veca i lako se hvata sa dva prsta sa strane ;)) i nastavio metodom koju sam predlozio BigJoe-u, medjutim vazno je bilo da se kuler nije klackao ;) a da nishta nije zajebao govori u prilog znatno bolja temperatura
Vidi ovaj kuler na slici,
poshto nije simetrichan jako teshko bi drzao balans pri shmirglanju tako da je bolje okrenuti ga ;)
Mada sam ga testirao pre par dana i mogu ti reci da je extra ravan i da nema potrebe za intervencijom!
 

Prilozi

  • coolermaster-geminii.jpg
    coolermaster-geminii.jpg
    35 KB · Pregleda: 204
zato sto mogu da se saviju pipes usled primene sile ili nesto drugo ?

Pa nemoj da primenjujesh silu ;)
ovde su u pirtanju nijanse pa treba lagano shmirglati, kao shto sam naveo u tekstu "neka vam sam tezina kulera bude vodilja koliki pritisak treba praviti"
 
Poslednja izmena:
ala vera za ulozen trud i zar ovo nije isto kao u digitalu jel nece oni nesto da se bune jer je dosta rukovodecis organa sa foruma u Digitalu ali odlicno sad imam i PDF
po mom misljenju Digital je stampana verzija Benchmarka ili ti obrnuto
 
Javicu koliko ima veze ploranje kad budem ravnao opet neshto, ne moze da shkodi a i lepshe izgleda, a na kraju krajeva sve ozbiljni proizvodjachi razhladne opreme za rachunare to rade ;)
Poliranje zaista nema tolikog uticaja na krajnji rezultat, najbitnije je lepo smirglanje, tj. obrada i perfektno ravnanje same povrsine... a poliranje je samo sminka.

Naravno, nemam nista protiv sminke, tako mnogo lepse izgleda ;)
Poenta je da je ravnoca najvaznija!
Tako je.
 
ala vera za ulozen trud i zar ovo nije isto kao u digitalu jel nece oni nesto da se bune jer je dosta rukovodecis organa sa foruma u Digitalu ali odlicno sad imam i PDF
po mom misljenju Digital je stampana verzija Benchmarka ili ti obrnuto

Simbioza Digital&Bench je jednostavno takva iz razloga shto je Digital! najveci i najbolji hardware-ski chasopis u zemlji a Bench najveci i najbolji sajt. Neshto se pre pojavi na Benchu neshto u Digitalu.
Pazi nema svako brz internet ili internet uopshte ( npr. drugar iz Loznice voli rachunare i zna mnogo a sve je saznao iz chasopisa ;))
Text nije totalno isti a primeticesh i da slika ima mnogo vishe ;)
Dogovorio sam se sa dobrim ljudima iz chasopisa da objavim text nakon nekog odredjenog vremena, tako da je sve cool :)
 
Dobro napisan text i pre svega jako koristan za forum, bravo!!!

:wave:
 
Nazad
Vrh Dno