Šta je novo?

[MON] LG Flatron W2241S

Vlada>>>

Slavan
Učlanjen(a)
29.06.2007
Poruke
2,343
Poena
405
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 2600
Matična ploča
Aorus B450M
RAM
16GB
GPU
AMD Radeon RX7700XT
Kućište
Fractal Design - Define R5
Monitor
LG 27GN850-B UltraGear™ QHD Nano IPS
Pristup internetu
  1. Optički internet


Ekran
Tip : TFT
Dijagonala : 22 "
Rezolucija : 1680x1050 px
Osvetljenje : 300 cd/m2
Kontrast : 8000 :1
Vreme odziva : 5 ms
Ugao vidljivosti : 170/170 °
Ostalo
Ulaz : Analogni,

----------------------------

Pre ovog monitora imao sam LG L222WS tako da cu opis ovog modela uporediti sa njegovim predhodnikom. Dakle prvo sto upadne u oci, je daleko manji gabarit same kutije u koju je upakovan. Znaci rec je o monitoru koji je nesto manje tezine takodje rekao bih da se kud i kamo manje greje. Crna boja probija jedva nesto malo u coskovima i standardno uz samu donju ivicu no cini mi se opet dosta manje po donjoj ivici nego li kod 222ke...





Ono sto je zanimljivo kad ovaj monitor uporedim sa 222kom je to da slika u nizim rezolucijama ima nesto bolju ostrinu. U native je ovaj odnos neprimetan, ali vec u 1440x900 razlika se oseca. Sto se tiche 222ke, kod mene je slika bila izrazito mutnjikava, osobito u 75hz u nizim rezolucijama i da ne bude zabune stvar nije do graficke kartice ili drajvera jer sam promenio dve u medjuvremenu, imao sam NVidijinu kartu, sada Ati Radeon 3870.

Za sada sam primetio jednu pomalo neobicnu stvar u 1280x800. Naime u ovoj rezoluciji monitor nije uspeo da centrira sliku pravilno, te stalno odseca donji deo slike, sto je cudno jer je rec o 16:10 rezoluciji, mada moguce je da je ovo problem samog grafickog drajvera... Interesantno je to da vrhunski izostrava sve 4:3 rezolucije ukljucujuci i onu 1280x1024. Kod 222-ke to takodje nije bio slucaj. 222 je ostavljao dole ili gore ne secam se tacno, u ovoj rezoluciji tanku crnu slajfnu bez mogucnosti korekcije iste...

Prikaz boja je za nijansu tacniji, tako da sada temperatura boje podesena u 6500k za nijansu tacnije prikazuje sivu. Na 222-ci, siva je vukla na zutu, ovde to nije slucaj. Testirao sam prikaz slike u Photoshopu uz standardan color sRGB61966-2.1 profil i mogu reci da ima dosta razlike u odnosu na 222sw. 222ka je u ovom modu debelo vukla na zutu gamu, ovde je razlika svedena na minimum izmedju ovog color profila i osnovnog 2241, sto znaci da je ipak prikaz boja ovde definitivno bolje uskladjen sa ovim osnovnim profilima u Photoshopu a koji se obicno koriste u stampi, a to ce svakako znaciti pojedincima.

Opcija za 4:3 ili wide prikaz je odvojena. Sada za to postoji posebno dugmence tako da se za nepunu sekundu moze bilo koja rezolucija razvuci ili skupiti na 16:10 ili 4:3 odnos! Doduse kad je rec o dugmicima, donja ivica maske je za nijansu spustena tako da je pristupanje dugmicima pomalo neprakticno.

Horizontalni ugao vidljivosti je veoma dobar i opet nesto veci u odnosu na L222WS. Cak bi se moglo reci i da je vertikalni ugao vidljivosti vishe nego pristojan...

Dinamicki kontrast. Ah, pa sta reci, nije lose za gledanje filmova i igranje video igara i sto se toga tice lepo je resen obzirom da minimalno utice na obojenje slike sto nije bio slucaj kod nekih drugih monitora koje sam imao prilike da vidim. Znaci po prvi put vidim ovo cudo u nekoj kakvoj takvoj funkciji koja ima nekog smisla... Takodje modovi koji su ponudjeni su optimalni a ostavljen je i user mode u kome se manuelno moze podesavati svaki od ovih parametara posebno ukljucujuci i dinamicki kontrast.

Ono sto je za nijansu losije uradnjeno je maska. Plastika je cini mi se za nijansu manje precizno izlivena a i primetio sam da je na par sastava lose spojena. To bi bila za sada i jedina mana ako to mozemo tako nazvati... Nekako mi je 222ka izgledala nesto cvrshce i lepshe sa prednje i posebno sa zadnje strane, ali to verovatno nece mnogima nesto puno znaciti... Ostaje da se vidi kako ce se ponasati u daljem radu i nakon nekog vremena...

A da i ono sto je najvaznije, nema duhova, nema mrtvih ili zaglavljenih piksela i nema onog dosadnog problema sa decentriranom slikom i crnom shlajfnom sa leve strane od koje citava serija L222WS pati... Zbogom kanto od 222-ke... :D

I da rezimiram... Dakle sto se tice odnosa cena/kvalitet kad je rec o ovom monitoru, reklo bi se vise nego solidna kupovina... Znaci ako neko razmislja o skorijoj kupovini monitora u ovoj klasi ili da otakci 222ku, ovaj monitor bi mogao da vam zavrshi posao... Pa ko voli nek izvoli! :)
 
Poslednja izmena:
Imam ga i ja, zadovoljan sam skroz, mada sam presao sa 17" crt-a:smoke: pa i nije čudo. Bilo mu je potrebno malo štelovanje slike iz ATT i sada je OK, mozda je to i do mojih drajvera.
Nemam bad/stuck pixele (nadam se da ce tako i ostati), mada je 1 koji sam testirao u radnji gdje sam kupio ovaj imao jedan crni pixel. Monitor je 21.6".
Simpatična je opcija da se isključi ono plavo svetlo spreda, koje malo smara ako se npr. u mraku gleda film. Meni se dopada jednostavan dizajn, zadovoljan prikazom, vrlo brzo sam se navikao (čitaj: odmah) i ne bih više na crt.
 
Ja imam 222WS, i upste ne smatram da je kanta, sigurno je taj novi bolji, ali ja nemam potrebe da menjam ovaj. Osim ako se ne pokvari...
 
Nabavio sam i ja ovaj monitor i zasad sam zadovoljan. Nema mrtvih pixela. Pre njega sam imao ASUS 193D ( 19" Wide @ 1440x900 ) i ovaj LG ima puno bolju sliku i bolji kontrast. Takodje ima i bolji vertikalni ugao gledanja. Plastika i nije neshto poshto ako se pritisne sa strane chuje se krchkanje ali meni to nije puno bitno. Ono shto me malo nervira je nemogucnost nagiba vishe od 5 stepeni napred ali prezivecu i bez toga.

@ Vlada
Kakav je to skin na prvoj slici :) ??
 
Ja imam 222WS, i upste ne smatram da je kanta, sigurno je taj novi bolji, ali ja nemam potrebe da menjam ovaj. Osim ako se ne pokvari...

Ono kanta, dodao sam mu iz jednog jedinog razloga, a to je decentrirana slika...!
Monitor kao monitor, naravno nije uopste los u ovoj klasi, ali kakav je to monitor pitam se ja, koji mi uskracuje funkcionalanost?

Zato je za mene kanta svaki monitor koji ne radi kako treba, pa moze to da bude i 24-voro inchni Dell, ali ako nije u stanju da prilikom podizanja sistema pravilno centrira sliku onda je on bato kanta i to na kvadrat!

Citava 222ws serija pati od ove boljke i ako pogledas par strana unazad naici ces na temu koja se bavi ovim problemom... Dodushe ti licno mozda nemas ovaj problem pa te ovo ne dotice (procitao sam na par mesta da pojedinacno nekim ljudima sve radi kako treba), ali generalno veeeelika vecina ljudi koja ga je nabavila ima ovaj problem... Problem, koji je vishe iritantan nego li sto zaista predstvalja nekakvu preterano veliku smetnju... Ali problem je problem to stoji i to je prvo, a drugo je da problem uskracene funkcionalnosti ma kakva ona bila, nije nesto sto predstavlja epitet u pozitivnom smislu u svetu elektronike... Znaci ako mene pitas krajni rezultat je - duplo golo! Sorry... :smoke:
 
Nemam bad/stuck pixele (nadam se da ce tako i ostati), mada je 1 koji sam testirao u radnji gdje sam kupio ovaj imao jedan crni pixel. Monitor je 21.6".
Simpatična je opcija da se isključi ono plavo svetlo spreda, koje malo smara ako se npr. u mraku gleda film. Meni se dopada jednostavan dizajn, zadovoljan prikazom, vrlo brzo sam se navikao (čitaj: odmah) i ne bih više na crt.
 
Ama nije bog zna šta, prema ovm mom primarnom monitoru Samsung 2494 (koji ni sam nije neki "vrh") je užasan. Mutna slika na sitnim rezolucijama i razliva boju na sve strane. Dovoljan samo za TV, filmove i poneku aplikaciju sa velikim slovima.
 
Nazad
Vrh Dno