Šta je novo?

Google Chrome

Zanimljivi komentari sa B92 Tehnopolis sajta vezano za Chrome v.42:

@Wild Boy:
Korisnici Chrome 42 koji su hteli da rade na Portalu Poreske uprave imali su problem, koji se za obicne korisnike resava prelaskom na IE ili FF.


Prvo, instalira 2 servisa bez pitanja.
Drugo, pravi dva scheduled taska koji se izvršavaju na sat i po i po pokretanju kompjutora. Naravno, otvara i firewall i omogućava svakom ruskom dječarcu koji je na letovanju u turskom hotelu da se sa alatima sa hakerskog sajta predstavi kao "Chrome update".
Treće, pravi preko 140 registry upisa koji se ponavljaju, da bi se osiguralo kada se uklone svi gore navedeni alati update-a, da se korisniku sugeriše da uradi update.
Četvrto, nijedan update koji je zastareo se ne briše sa diska, tako da vrlo brzo folder Chromea naraste na 1.5GB nekorisnih fajlova.
Peto, za sve škole i institucije, šta mislite kako izgleda kada se 200-injak računara pokuša da update-uje preko 10MB linka u toku radnog dana?


Broswer koji je nekad bio dobar a ceka ga sudbina explorera.. Prvo memoriski je postao apsurdno zavistan.. Otvoris 3-4 taba na laptopu sa 4gb rama i vec ti windows izbaci low memory.. Na nekim drugim browseria otvorim 50 tabova i to se ne desava.
Drugo ubacili su background procese koji mogu da prate sta radis i kad ti ugasen chrome i trose resurse.. Ne mozes da ih iskljucis u msconfigu kao sve ostale programe jer su ga ubacili neregularno kao sto rade virusi.. U tak menageru je kao pod imenom chrome update i to po nekoliko komada nekad..ubijes jedan proces pojave se dva.
Trece postao je mnogo glomazan..

Nemaju svi sad ssd diskove..chrome se mnogo sporije sad startuje od drugih browsera.
U chromeu ne mozes nikako da iskljis disk cashe.. Tako da chrome uvek prvo snimi sa neta u cash na disk pa tek onda povlacu tu stranu sa diska.
U firefoxu npr ukucas about :config i isklljcis disk cash istu stranu na istom kompu i obicnom hardu otvara duplo brze nego chrome... Na starijim hardovima razlika jos drasticnija.. Svi browseri imaji mogucnost iskljucivanja disk casha sem chromea i exporera i ceka ih ista sudbina



Jedini je pregledac koji se po difoltu instalira automatski na sistemsku participaciju, guta ram memoriju... To su samo neki od razloga zasto otici od njega, a alternativa svakako ima. Bice zanimljivo videti i Spartan, vec je izasao, ali i dalje je u fazi testiranja.


Inače, ja koristim portable Chrome verziju, iako skladišti i on neka podešavanja u Win registru, znatno je lakši za održavanje i svi User fajlovi (podešavanja, bookmarks, ekstenzije) su u jednom folderu koji se lako premešta, bekapuje, kopira na drugu instalaciju itd. Čak može da se prebaci i na Iron ili Chromium (bez ekstenzija kod Chromium-a, naravno). Sama instalacija može biti na bilo kom drajvu, ne mora na C:\ disku (bitno u slučaju krahiranja wina).
 
Prvo, instalira 2 servisa bez pitanja.
Drugo, pravi dva scheduled taska koji se izvršavaju na sat i po i po pokretanju kompjutora. Naravno, otvara i firewall i omogućava svakom ruskom dječarcu koji je na letovanju u turskom hotelu da se sa alatima sa hakerskog sajta predstavi kao "Chrome update".
Treće, pravi preko 140 registry upisa koji se ponavljaju, da bi se osiguralo kada se uklone svi gore navedeni alati update-a, da se korisniku sugeriše da uradi update.
Četvrto, nijedan update koji je zastareo se ne briše sa diska, tako da vrlo brzo folder Chromea naraste na 1.5GB nekorisnih fajlova.
Peto, za sve škole i institucije, šta mislite kako izgleda kada se 200-injak računara pokuša da update-uje preko 10MB linka u toku radnog dana?
  1. Tako radi svaki program koji instaliraš na računar. Ako je svrha tih servisa legitimna, nema razloga za njihovo pominjanje u nekom zlom kontekstu.
  2. Firewall otvara svaki browser. Update servis ima svaki browser. Po čemu je to Chrome drugačiji? A i koliko znam nije baš tako jednostavno napraviti MITM napad preko SSL-a.
  3. Isključivanje auto update-a može da se izvrši preko jednog registry ključa, ta priča ne pije vodu.
  4. Možda ima bug koji pogađa neke računare, ali funkcionalno Chrome drži samo dve poslednje verzije.
  5. Ako se radi o jednoj ustanovi onda izgleda kao da sys admin ne zna svoj posao.

Ne mozes da ih iskljucis u msconfigu kao sve ostale programe jer su ga ubacili neregularno kao sto rade virusi..
Ovaj je neki advanced user :)

Inače, ja koristim portable Chrome verziju, iako skladišti i on neka podešavanja u Win registru, znatno je lakši za održavanje i svi User fajlovi (podešavanja, bookmarks, ekstenzije) su u jednom folderu koji se lako premešta, bekapuje, kopira na drugu instalaciju itd. Čak može da se prebaci i na Iron ili Chromium (bez ekstenzija kod Chromium-a, naravno). Sama instalacija može biti na bilo kom drajvu, ne mora na C:\ disku (bitno u slučaju krahiranja wina).
Svaki Chrome (ne samo portable) i svaki njegov derivat skladište profil u jednom folderu, i Chromium ima ekstenzije.
 
Komentari sa B92 su tipicni za takvu tehnicki nepismenu publiku. Niko od njih nije ni zavirio u chrome://settings niti pokusao da nadje resenje na Google-u.
 
i posle sve price,od 4 brauzera koja imam na konfi iz potpisa,chrome je i dalje ubedljivo najbrzi meni najlaksi za koriscenje.zadnja verzija je u pitanju.ni spartan (zasad) ni FF nisu ni blizu.o IE vec nema potrebe pricati.
 
^ Ako do sada nisu ugasili MS Silverlight, naveli su road-map po kojem ce to uciniti ove godine. Vrlo skoro.
 
Da li se samo meni desilo da mi je nekim cudom instaliran neki add-on, tj extension koji mi baca neke reklame prilikom pretrazivanja koje ni ad blocker ne blokira?
 
Da li se samo meni desilo da mi je nekim cudom instaliran neki add-on, tj extension koji mi baca neke reklame prilikom pretrazivanja koje ni ad blocker ne blokira?
nije, i meni se desilo i sa chrome i sa firefox.. obriši samo tu ekstenziju
 
Silverlight i Java su npapi pluginovi koje Chrome izbacuje iz upotrebe, još uvek bi trebalo da može da se uključi preko flags: chrome://flags/#enable-npapi
 
Imam cudan problem sa gledanjem video materijala ( YT uglavnom )
Naime, desava mi se da svaki, svaki drugi/treci klip koji pustim, bilo direktno na YT ili pak da je embedovan na nekom sajtu, slika treperi i gubi frejmove. Proveravao sam i u drugim browserima medjutim tamo nemam ovakav problem.
Chrome je zadnji, ovo je pocelo da se desava pre 2, 3 dana.
Neka ideja sta moze biti?
 
Da li još nekog nervira novi bookmark manager, da li postoji mogućnost vraćanja starog?
 
samsung:

reinstaliraj drajvere za grafu.ukloni ih iz kontrol panela,obrisi sve iz sejf moda sa DDU,i fresko stavi zadnje podrzane drajvere za tvoju graficku.
 
Disable "enable enhanced bookmarks"
Ovo je dobro, vratio sam stare bookmarks, novi su grozni. :D

Molim komentar vezano za učitanje podataka iz jednog brauzera u drugi:

Instalirao sam Operu. Bez ijednog pitanja (kao FireFox što pita), pokupila je sve iz Chrome-a od mojih podataka. Kada u čistoj Operi odem na gmail.com -- otvori se moj Gmail account! Otvorim Benč forum na Operi -- ulogovan sam! Amazon.com -- ulogovan! Cela Chrome istorija je u Operi.

- Koliko se razumem, kada odem na recimo Gmail.com, ulogujem se, browser pravi kolačić za Gmail i u njega se upisuje moja sesija. Ako obrišem kolačić, obrisao sam sesiju (neophodno ponovno logovanje). U kolačić je upisano i koliko traje (2min, 2h, 2 dana, 2 nedelje, zauvek).
- Nedavno sam u Chrome-u uključio da mi pamti šifre pri logovanju. Ne znam gde se ovi podaci pamte i da li su samo za Chrome (tj. cloud i sync). Želeo bih da jesu.

Pitanje: kako tek instalirana Opera može da se uloguje mojim nalogom na forum, Gmail, Amazon? Ti podaci su u kolačićima, zar ne? Ali, Opera ne može da se uloguje na MojTelekom ili Moj SBB, ser se te sesije zatvaraju posle kraćeg nekog vremena. Kada na strani za login MojTelekom kliknem na prazno polje, ne upisuje moje podatke (auto-fill form). Da li je Opera iz Chrome kolačića videla Gmail, Amazon, forum sesiju i to prenela u Operu (i ništa više od toga)?

Kratko objašnjenje bilo bi cool. :)
 
Prilikom instaliranja Opera automatski povlači podatke iz default brazera. Trebalo je da ideš na Options i ručno odabereš ono što hoćeš.
2015-04-24_102206.png 2015-04-24_102211.png
 
'^ Nisam video Options taster,na brzaka sam instalirao, hvala. Video sam posle, kod druge instalacije. Kako je Opera povukla moje sesije za gmail, forum, amazon? Prenela kolačiće? Gde se skladište ti podaci? Pitam sam gore.
 
Instalirao sam Chrome na laptopu ali ne bi da povuce sva podesavanja kao sto imam na desktop PC-ju. Hteo bi samo da se ulogujem sa gmail-om a da bookmark i sve ostalo ne bude prebaceno i na laptop. Ne znam ako budem sada obrisao na Chrome-u sa laptopa da li ce to isto sinhronizovati i na Chrome sa PC-ja. Znaci hteo bi Chrome na oba kompa ali bi na laptopu hteo da ostane sve sveze i sasvim druge stvari sebi tu da bookmarkujem i sve ostalo. Jel mi jedino ostaje drugi gmail nalog da kreiram ili mogu nekim drugim nacinom?
 
Mogu da se kreiraju razliciti nalozi ali i da dalje ostane na jednom g-mailu.
 
Ako radis sinhronizaciju naloga u Chrome onda sve sto budes obrisao na laptopu bice sinhronizovano i na PC.
Najbolje resenje je da otvoris novi nalog isti kao sto imas za sinhronizaciju na PC samo dodaj na kraju br2 ili tako nesto.
Na taj nacin ces imati dva odvojena Chrome naloga na koja ce biti sinhronizovani razliciti uredjaji posebno.
 
Prodao sam desktop i ostanem na laptopu koji ima 4gb rama i i3 2310m. Sad mi je postao glavna masina i ne mogu da poverujem kako se ova konfiguracija muci sa gugl hromom. 5-6 tabova ukljucenih od toga recimo jedan je jutjub, ostalo bencmark, i zvuk sa jutjuba secka dok god radim nesto u drugim tabovima. Da li je moguce da ovaj procesor i 4gb rama vise nisu dovoljno za neko lako surfovanje.

Nisam ovo primetio na desktopu ni sa 10+ tabova, doduse on je bio znatno jaci. Na laptopu probao 8.1/10, vise razlicitih drajvera i uvek isto.
 
Nije moguce, neka ekstenzija ili flash ti prave problem. Probaj sa iskljucenim ekstenzijama, probaj sa iskljucenom hw acceleration a ako ni to ne pomogne onda resetuj settings ili obrisi profil.
 
proveri i power options,da nesto slucajno ne obara takt proca agresivno zarad temperatura i/ili potrosnje.
 
Da li postoji mogucnost da se na samom Chrome-u zabrani bilo kakva instalacija raznih searchova extenzija i slicnog smeca?
 
Drugi profil koji će biti supervised (generalno profil za decu).
 
Jedno pitanje. Jel ima nacin da se potpuno onemoguci ove notifikacije u Chromu? Pre neki dan sam se ulogovao na chrome (ne znam kako nisam bio ulogovan) i od tada mi nonstop stizu notifikacije. Iskljucio sam ih u onom dole zvonu, i u opcijama kao sto se vidi na screenshotu ispod, ali i dalje cim mi stigne neka poruka na telefon, bilo sta, tako mi zvoni u na racunaru. Ne vidi se dole ono zvono u tray-u, niti se otvori neki prozor, ali se neprestano cuje zvuk za svaki mail, sms, poziv, viber poruku i slicnu na telefonu. Jel moze nekako da se iskljuci to??


http://prntscr.com/7hehkm
 
@Nabukodonosor
Pa to ti je valjda neka ekstenzija, a ekstenzije nemaju veze sa podešavanjem za sajtove koje imaš na screenshotu.
 
Pa nije ekstenzija, default google chrome notifications. U svakom slucaju, resio sam, obrisao sam ga pa ponovo clean install, podesavanja i reseno.
 
Nazad
Vrh Dno