Šta je novo?

Wireless Router - SBB

Eto tome ;)

Na tom sajtu imaš uputstva za forward-ovanje portova za skoro sve moguće i nemoguće rutere.

Samo nemaju za moje djubre od Tenda, :D ali znam i bez toga forwardovanje da podesim, i radi savrseno forwardovanje, samo sto router nece uvek da radi... moracu da kesiram za neki bolji..
 
Samo nemaju za moje djubre od Tenda, :D ali znam i bez toga forwardovanje da podesim, i radi savrseno forwardovanje, samo sto router nece uvek da radi... moracu da kesiram za neki bolji..

Ja sam uspeo svog TENDU da pokrenem da radi kako treba!
Postoji firmware 1.6 koji ispravlja ove greske.
Trenutno sam na netu preko njega.
Bez problema je dobio WAN IP adresu od provajdera.
Malo je teze naci ovu verziju firmware-a na netu ali evo, ja cu
okaciti fajlove pa ih skidajte.
 

Prilozi

  • tenda1.6.rar
    570.3 KB · Pregleda: 140
Koja ti je verzija rutera? Nemoj da upucamo rutere...
Ja sam dosad samo sa njihovog sajta skidao a poslednja verzija im je Error 404..
kod me je Tenda bila fabricki podesena na 192.168.0.1 ali sad sam promenio na 192.168.2.1 i za divno cudo proradilo je :D hvala :) videcemo dokle ce da potraje. mada neznam zasto smeta sbbu ili icemo ako je na 192.168.0.1, ali posto nisam mogao vec 2 dana pa nateram da dobije ip router a sad dobio, ko zna mozda je ovo resenje... samo da potraje :) inace kad radi jako lepo radi tenda, portforward lepo radi i lako je podesiti, mada nema uputsva na www.portforward.com ali utorrent lepo radi sa zelenom kukicom :)
ovo sa menjanjem IP adrese kod mene ne funkcionise, sve je isto..
Koliko inace, normalnom ruteru treba da izadje na net od prikljucivanja kabla u WAN port iy kablovskog modema?
 
Poslednja izmena:
Koja ti je verzija rutera? Nemoj da upucamo rutere...
Ja sam dosad samo sa njihovog sajta skidao a poslednja verzija im je Error 404..

ovo sa menjanjem IP adrese kod mene ne funkcionise, sve je isto..
Koliko inace, normalnom ruteru treba da izadje na net od prikljucivanja kabla u WAN port iy kablovskog modema?

Evo, ovako...
Hardware version : Ver 2.0.0

Sto se tice menjanja opsega IP adresa menjao sam samo to da mi ruterov DHCP server dodeljuje adrese sa 192.168.1..... umesto sto je bilo fabricki sa 192.168.0....
Ovo je Firmware verzija 1.2.6 (izvinjavam se na tome sto sam greskom spomenuo 1.6).
Prethodna verzija koju sam mogao da download-ujem sa tenda.ch je bila 1.2.2 ali
i to sam jedva uspeo jer im je sajt totalni krs i ne funkcionise kako treba (ocigledno
kao i njihovi proizvodi).
Ali posle 4-5 meseci sad radi kako treba. Do sada sam ga koristio samo kada hocu da nakacim laptop preko wireless-a i ruter je jedino funkcionisao kada bi ga direkt zakacio preko ICS-a sa statickom adresom na desktop koji je bio vec nakacen na SBB modem. Desktop je morao stalno da radi ali je radilo kako treba. Sad mogu i da ga ugasim. :) Pozdrav!
 
I meni je hw 2.0.0. W541R je tvoj ruter, tj.model?
trenutno mi je ruter na adresi 192.168.1.1 i on dodeljuje u opsegu 192.168.1. ip adrese uredjajima ali i dalje puca kao i sa 192.168.0.1 a kao i sa 192.168.2.1
Trenutno mi je
Current Version: Ver 1.2.22-Dec 23 2008 11:27:47
i po datumu je novija od tvog 1.2.6. od 2008-05-04.
Ustvari, po njihovom sajtu i jeste moja najnovija.. 1.2.22
 
trenutno mi je ruter na adresi 192.168.1.1 i on dodeljuje u opsegu 192.168.1. ip adrese uredjajima ali i dalje puca kao i sa 192.168.0.1 a kao i sa 192.168.2.1

Jel možda grešim što menjam IP adresu ruteru? Jel treba da ostavim 192.168.0.1?
Ili moram promeniti IP adresu ruteru da bi mogao menjati opseg dodeljenih IP adresa?
 
Evo Running status-a mog rutera (u pitanju je TENDA W541R 54M Wireless Broadband Router):

WAN Status
--------------

Link Status Connected
WAN IP 89.216.***.**
Netmask 255.255.254.0
Gateway 89.216.***.*
DNS 82.117.194.2
Second DNS 82.117.194.3
Link Type Dynamic IP
Linked Time 00:13:18

LAN Status
--------------

IP Address 192.168.1.1
Netmask 255.255.255.0
DHCP Server Enable
NAT Enable
Firewall Disable


Information
--------------
Running Time 01:41:36
System Time 7-4-2009,15:17:04
Client Count 1
Fireware Version Ver 1.2.6
Bootcode Version Ver 1.2.6
LAN MAC Address 00:B0:0C:**:**:**
WAN MAC Address 00:B0:0C:**:**:**
Hardware Version Ver 2.0.0


Mislim da Ver 1.2.6 je novija od Ver. 1.2.22 (to se vidi po broju verzije 1.2.22<1.2.6).
Nema sta nisam pokusavao da uradim ovom ruteru da bi dobio dinamicnu IP od provajdera.
Uspeo sam da ga poteram mozda 2 puta, ali posle reseta ili gasenja nema sanse da dobije opet.
Ne postoji problem sa staticnim vec samo sa dinamicnim dodeljivanjem IP adrese i to samo po WAN
portu. Interni DHCP server na ruteru sasvim normalno funkcionise. Svaki racunar povezan na ruter
dobije svoju adresu iz opega 192.168.1.2....192.168.1.100 i komunicira sa drugim. Adresa
192.168.1.1 je dodeljena default gateway-u tj. ruteru i preko te adrese se moci prici podesavanjima.
Posle ovog upgrade-a sa ovom 1.2.6 verzijom nema problema. Sve radi super.
 
Pogledaj datum tvog firmware-a, u System Tool\Upgrade. 1.2.22 po broju je veće od 1.2.6.
Da je u pitanju 1.2.2.2, onda ok. A i po datumima sa sajta kad je koji firware pušten u promet se vidi da je 1.2.22 najnoviji a 1.2.6 najstariji..
Jasno je meni sta ne valja al mi nije jasno zašto gubi signal. I modem i ruter su mi na UPS-u tako da nema mogućnosti da mi nestane struje na sekund pa da se ruter/modem pogube...
I da, još jedno pitanje. Da li je normalna brzina prenosa od 2.9MB/s preko WiFi-a?
Kopirao sam neke podatke sa desktopa na laptop i dok je laptop bio nakačen an Wi-Fi brzina prenosa je bila konstantnih 2.88M/s a kad sam nakačio laptop kablom na ruter, odmah sam dobio 11.nešto MB/s
LAN MAC Address 00:B0:0C:**:**:**
WAN MAC Address 00:B0:0C:**:**:**
Vidim da si uradio kloniranje MAC adrese unutar rutera. Jel to možda ima neki efekat na stabilnost veze, posto su meni LAN i WAN različite MAC adrese?
 
Poslednja izmena:
Kakav god da je, stari ili novi, upgrade bolje funkcionise od tog 1.2.22 a i nisam primetio da sam izgubio neku funkciju kada sam upload-ovao ovaj 1.2.6. Iako su na UPS-u, ako dobije IP i proradi morace jednom da osvezi sa novom IP adresom od provajdera (u zavisnosti na koliko su podesili IP address renew-refresh) i tada ce da zabode.
Po specifikaciji ovaj ruter puca preko wireless-a do 54Mbps. Od toga oduzmes enkapsulaciju podataka i zastite , ostaje ti manje ali nikako toliko koliko si spomenuo. Tu nesta nije u redu.
Kablom je naravno brzi prenos jer se komp kaci na ruter preko 100Mb-ne kartice.
Obrati paznju da B i b (Bajte i Bite). Jasno ti je da je jedan Bajt = 8 Bita.
Po nekoj proracuni bi trebao da imas otprilike prenos do 6-6.5 MBps sto te izadje oko 54Mbps.
Preko LAN kartice ti je 100Mbps/8=12.5MBps, sto znaci da bi ti preko Wireless-a bilo oko 54Mbps/8=6.75MBps
Pogledaj da li ti je jos nesta nakaceno na Wireless i da li si podesio zastitu da ti komsije ne "kradu"
net preko tvog rutera.
Sto se tice kloniranja MAC adrese, nisam nista radio povodom toga.
Ustvari radio sam dok sam pokusavao da ga uspostavim da radi pre par meseci ali sam uradio
reset tako da sam sve vratio na fabricka podesavanja sto se tice MAC (a i ista MAC adresa mi pise
na nalepnici ispod rutera tako da je to njegova fabricka 100%). Nakon toga vise nisam prckao po
MAC adresi. Isto i sam LAN MAC adresom, sve je podeseno fabricki po resetu.
 
Do MAC adrese sam u principu znao, samo ne znam ni sad šta je uzrok toj smanjenoj brzini.
Sebe sa quote-ovao jer se vidi, iz onog sto si ti priložio sa su ti iste MAC adrese i na ruteru i na modemu. Mene je interesovalo da li se nešto dobija sa tim kloniranjem MAC adrese a vezano za deklarisane brzine rutera..
 
Mislim da MAC adresa nema veze sa brzinom.
Pokusaj nesto, menjaj kanale, mozda postoji neka inteferencija (nagadjam), probaj sa Booster modom (mozda ima slab prijem)...Ima podesavanja za cackanje, mozda i potera brze.
 
Ok, nešto će se možda napraviti mad mi nije toliko brzina koliko da mi posle renew-a IP adrese sam dobije IP adresu.. da ga ne maltretiram, resetujem, udaram i sl. :d
 
update-ovao sam na taj 1.2.6 i odmah sam dobio izlaz na net po restartu rutera.
Hm, čudno, meni je inicijalni firmware bio baš 1.2.6 i nije lepo radio sa njim.. Ništa, čekam ponovo renew ip adrese od sbb-a
 
Poslednja izmena:
Evo da se i ja pozalim sa istim problemom...Imam ruter netscreen 5GT i podesen mi je DHCP i za lokal i za WAN. U lokalu sasvim lepo radi tj. dobijam IP adresu od rutera, medjutim ruter nikako ne moze da dobije adresu od SBB modema... Probao sam neke fore koje su prethodno spomenute, medjutim kod mene ne radi. Ima li neko ideju sta bi moglo biti u pitanju?
 
netscreen, tenda.. ima li još neki krš da se pojavi kod rutera da bi se ljudi još žalili?
 
netscreen, tenda.. ima li još neki krš da se pojavi kod rutera da bi se ljudi još žalili?

U pitanju je juniper netscreen ns-5gt-005, i ne bih se mogao sloziti da je bas krs...bar po cenama koje stoje na netu...No to svakako ne resava probleme koje imamo. Po kojekakvim forumima mogu videti da ljudi imaju problema sa netom na relaciji SBB modem- neki ruter, ali ono sto nisam nasao jeste odgovor koji resava problem.
 
ja nisam čuo za njih.. nisam ni neki stručnjak u toj sferi ali vidim da ko ima problem sa dodelom IP adrese, to su ljudi sa Tenda ruterima a za njih, tj.ovaj model mogu slobodno reći da je krš. Probaj i ti kao i ljudi ovde sa tendama, da fleshujes neki drugi firmware, makar i stariji ukoliko već imaš najnoviji.. Probaj više verzija..
 
moze neko da mi pomogne kako da update firmwere nzm ja to skinuo sam ona 3 fajla i ne znam kako da nadjem onaj tools :(
 
Jel vredi chemu ovaj Tenda W311R ?? Treba drugaru da umrezi lap sa deskom i podeli net a ovaj router podrzava n standard kao i njegov lap ( znam znam da podrzava i b/g ). A neka proverena marka tipa TP-LINK koja podrzava n standard u ovom cenovnom rangu nema... Mislim nije mi prioritet da mora da bude bash n ali ako je solidan shto da ne...
 
Znajući Tendu, ne bih se igrao.. Jeste da moj sad radi ok, al' posle dosta muke.. Pa ga ne bih preporucivao..
 
Preneo sam drugaru ova iskustva odavde sa Tenda markom tipa da se zaglupljuje ako nestane struje na sekund i da su podeshavanja komplikovana i neradi sve kako treba Out of Box ali je rekao da ce ga ipak uzeti poshto mu nije problem ako se zaglupi da ga izvadi iz struje a i ima choveka koji ce mu sve to podesiti...
 
...A neka proverena marka tipa TP-LINK koja podrzava n standard u ovom cenovnom rangu nema... Mislim nije mi prioritet da mora da bude bash n ali ako je solidan shto da ne...

Ima TP-Link TL-WR741ND koji je u istoj cenovnoj kategoriji kao i Tenda, ali sto se tice N standarda oba podrzavaju tzv. Lite N 150mbps (kako ga je tplink nazvao) standard i sa obzirom da poseduju samo po jednu antenu nema govora o brzinama transfera primetno vecim nego na G standardu.
 
Po specifikaciji ovaj ruter puca preko wireless-a do 54Mbps. Od toga oduzmes enkapsulaciju podataka i zastite , ostaje ti manje ali nikako toliko koliko si spomenuo. Tu nesta nije u redu.
Kablom je naravno brzi prenos jer se komp kaci na ruter preko 100Mb-ne kartice.
Obrati paznju da B i b (Bajte i Bite). Jasno ti je da je jedan Bajt = 8 Bita.
Po nekoj proracuni bi trebao da imas otprilike prenos do 6-6.5 MBps sto te izadje oko 54Mbps.
Preko LAN kartice ti je 100Mbps/8=12.5MBps, sto znaci da bi ti preko Wireless-a bilo oko 54Mbps/8=6.75MBps
Brzina je 54Mbps teoretska, i to kada se sabere u oba smera. U jednom smeru je pola od toga, pa još manje zbog ne znam ni ja čega, tako da ako ostvari i 20-25Mbps downloada to je to, nema brže za 802.11g
 
Obzirom da vidim da se spominje Tenda mrežna oprema, evo utiska o tek kupljenom Tenda wireless ruteru 311R+. Pakovanje izgleda OK i jedino zameram što nema kablića za LAN. Prvo sam ga spojio samog direktno na računar i promenio mu IP sa 192.168.0.1 na 192.168.7.1, obavezno promenite opseg, znači predzadnju cifru IP adrese, ako se desi da je još jedan uredjaj na istom opsegu mogu se ubagovati svi uređaji na mreži, i onda pomaže samo čupanje iz struje! Nakon toga, bukvalno je sve profunkcionisalo iz prve!:banana: DHCP od Zyxel-a P-335 Plus, mu je uredno dodelio adresu, i ceo proces nije trajao preko 5 sekundi. DHCP od Tende je dodelio adresu kompjuteru, i to veoma brzo, kao i mobilnom koji je spojen na WiFi. Radi stabilno već par dana, bez problema. Signal wirelessa je izuzetno jak. Jedna zanimljivost je i da po spajanju na mrežu, kompjuter iza Tende kao i mobilni koji je spojen na WiFi, na neki čudan način brže otvaraju stranice, da li ih ruter baferuje, pa onda isporuči, pa se tako samo stiče utisak, ne znam, QoS nije uključen.

PS:što se tiče problema oko dodeljivanja IP-a ruteru, od strane modema/rutera internet provajdera, lično sam imao problema sa dosta rutera, ali se uvek radilo o slučaju kada net dovlači Acess Point. Kada se spoji komp na AP, normalno dobije IP, dok ruter neće i neće (uneti svi MAC-ovi, sve provereno 1000 puta). Na kraju redovno sam to rešavao statičkim IP-jevima.
 
Planiram sutra da uzmem ruter. Povezivanje na SBB modem gde ce biti comp biti direktno prikljucen a laptop iz sobe.

Ostaje i dalje je TL-WR340 najbolja kupovina (naravno u tom cenovnom rangu)?
 
Za kucnu upotrebu da.
 
Sutra cu da pogledam po radnjama, ali gledam cenovnik u "mojoj" firmi i vidim da ima TL-WR 340G i TL-WR 641G. Cene su ima jake, a 641 je jeftiniji.
Posto se ic ne razumem u rutere i mreznu opremu, razlika izmedju ova dva?
 
Mhm.. OK.
Generalno u rutere i wireless se ne razumem pa moram da pitam.

Pogledacu sutra sta ima u ponudi. Ako bude oK cifra uzimam ovo i to je to.
 
Nazad
Vrh Dno