Šta je novo?

Wireless Router - SBB

Milos M.

Cenjen
Učlanjen(a)
29.03.2008
Poruke
227
Poena
169
Koji bi ste mi ruter preporucili za kablovski net (SBB) posto on daje jedan IP,a ja bih na vise racunara istovremeno da surfujem i da ih umrezim za igranje.Hvala na odgovoru,jos ako bi me i neko uputio na proceduru oko umrezavanja bio bih jako zahvalan.
 
TP-Link TL-WR340G. Jeftin, dobar i pouzdan. Ne gasim ga već mesecima i radi sve u šesnaest... povezuje na SBB dva PC-ja preko ethernet-a i jedan laptop preko wifi-ja.
 
Poslednja izmena:
Jos jedan glas za TP-Link TL-WR340G, kod mene umrezava 2 kompa (zicno) i mobilni (WiFi).
Mene je odusevila opcija za dyndns.

A sto se povezivanja tice, u WAN nabodes kabl od modema (ethernet), a imas 4 porta za racunare i switcheve i antenu za bezicne uredjaje :D
 
Hvala na savetima pogledacu jos malo,iskreno izbegao bih Tp - Link vec sam imao 501 g ,valjda ce ovaj biti bolji.Koju ste adresu stavili?Staticku?I ako neko moze da objasni kako da namestim password za mrezu,ja sam isao na 192.168.1.1.Ja upisem avion na wep a on kaze da ne moze ?I jel moze vise uredjaja preko wlan,konkretno ja bi lan koristio samo da ga povezem sa modemom,sve ostalo bezicno :D
 
Poslednja izmena:
Stavi enkripciju da bude WPA/WPA2 automatska i dodeli šifru. Na ovim enkripcijama šifra može biti proizvoljne dužine. Posle samo nađi ruter sa računara, sve ostalo dalje je lako.
 
Koji je domet TP-Link TL-WR340G u zatvorenom prostoru?
 
Stavi enkripciju da bude WPA/WPA2 automatska i dodeli šifru. Na ovim enkripcijama šifra može biti proizvoljne dužine. Posle samo nađi ruter sa računara, sve ostalo dalje je lako.

a kako se ovo radi...???
ja imam problem ..ne znam kako da stavim sifru i zastitim net???
 
Jednostavno, pristupiš podešavanjima rutera iz web-browsera (IE, opera, firefox) i podesiš u delu za wireless enkripciju...
 

Prilozi

  • wirelesswpa2.JPG
    wirelesswpa2.JPG
    108.8 KB · Pregleda: 1,000
Evo, ne bih da otvaram novu temu, moze i ovde, a nadam se da ce biti registrovano :)
Elem, kupio sam danas gore navedeni ruter (WR340g) da bih u stanu podelio SBB 384/192 na dva kompa. Prikacio sve lepo, sve relativno lako proradilo. Dakle, probao sa fabrickim podesavanjima rutera, nista nisam dirao, a racunarima stavio "obtain address automatically". Sve je to radilo, kasnije sam i skontao kako da rezervisem adrese za oba kompa zbog, jelte, port forwardinga, i sve je to OK. Sad je ukljucen DHCP, a adrese se ne menjaju, vec im zadaje stalno jedne te iste, ove rezervisane.
Nego, problem nastaje onda kad su oba kompa ukljucena na ruter, sto je i bila poenta kupovine istog. Merenjem pinga na mom racunaru,kad su oba ukljucena dobijam preveliki ping (400-900ms), a merenjem brzine na speedtest.net otprilike polovinu protoka. Kad iskljucim cimerov komp, stvari se normalizuju (ping ~30-50ms, protok u granicama deklarisanog). Kad isto to odradim kod cimera desava se da ping luduje prilicno nepravilno, a download speed prikazuje neke prevelike vrednosti, tipa 4-5000kb/s. Znaci, celokupan protok je slobodan, nikakav download nije aktivan, ali neko zagusenje definitivno postoji.
Zanima me da li se nekome desavalo nesto slichno, da li je moguce da je to do rutera i postoji li neko resenje problema.
Da, ne napomenuh da pre kupovine rutera, moj komp je bio direktno vezan na modem i pokazivao je normalan odziv, a razlog kupovine rutera je bio taj sto nikako nije heo da proradi ICS, dok je File Sharing radio najnormalnije.
Unapred hvala ;)
 
Moj problem je sledeci, neki dan ja kupim wireless router Tenda W541R, prikopcam ga na sbb modem, i nista, router ne dobija ip i odtale adrese od modema, kada modem direktno povezem na komp radi, ali mi treba wireless router zbog mobilnog telefona, resetovao sam mnogo puta i nista, onda ajde ja rucno podesavanje za router sve podesim, a router i dalje ne dobija adresu od modema, mada svetli lampica WAN, udjem u router i sve stoji na 0 sto se adresa tice, jel imao neko ovakav problem? kablovi su u redu, vise putam sam podesio router od nule i nista, nece da dobije adresu od SBB modema...
 
Onaj modem koji sbb deli pamti racunar povezan na njega, tako da njega treba resetovati da bi dodelio ip za ruter.
 
resetovao sam ga vise puta i nista :( i iz struje sam ga izvlacio a i na ono malo dugme iza..
 
Poslednja izmena:
Moraš da zoveš SBB da učukaju u modem MAC adresu rutera.
 
Cao svima! Nov sam na forumu i ovo mi je prva poruka. Nadam se da ce mi neko pomoci oko problema koji imam takodje sa TENDA W541R ruterom. Problem je lepo izneo Ripko, imam iste simptome. Sve sam pokusao, ponekad uspem da "nateram" da dobije WAN IP adresu ali je to kratkorocno jer kad se odradi reboot rutera ili istekne licenca adrese pa DHCP mora da mu dodeli drugu, ruter uopste ne dobije adresu :( Zvao sam SBB korisnicki servis i oni su mi rekli da nista ne trebaju da podesavaju i da je sve ok jer imaju rutera u mrezi i da svi funkcionisu ok. Mislim da sam sve pokusao ali opet nista. Kada racunar vezem na modem sve je ok i racunar dobije redovno IP adresu ali sa ovim cudom nikako. Sta dalje ili da ga bacam u djubre? Hvala unapred! Pozdrav!
 
Cao svima! Nov sam na forumu i ovo mi je prva poruka. Nadam se da ce mi neko pomoci oko problema koji imam takodje sa TENDA W541R ruterom. Problem je lepo izneo Ripko, imam iste simptome. Sve sam pokusao, ponekad uspem da "nateram" da dobije WAN IP adresu ali je to kratkorocno jer kad se odradi reboot rutera ili istekne licenca adrese pa DHCP mora da mu dodeli drugu, ruter uopste ne dobije adresu :( Zvao sam SBB korisnicki servis i oni su mi rekli da nista ne trebaju da podesavaju i da je sve ok jer imaju rutera u mrezi i da svi funkcionisu ok. Mislim da sam sve pokusao ali opet nista. Kada racunar vezem na modem sve je ok i racunar dobije redovno IP adresu ali sa ovim cudom nikako. Sta dalje ili da ga bacam u djubre? Hvala unapred! Pozdrav!

Bar me ti razumes, totalno me izludjuje ovaj router, evo vec dva dana nece pa nece, a pre toga dan radio i tako, mislim da ide u djubre, uff totalno me izludi. probao sam i firmware da vracam, menjao verzije, itd, ma uvek isto, ako neko ima resenje sem da ga bacim i kupim drugi, dizem mu kip u centru grada ;)
 
Bio sam do prodavnice gde sam kupio ovo cudo (iliti djubre), covek je trebao da ide nekom da instalira ovaj ruter takodje na SBB-u i pre svega ga je proverio kod sebe na ADSL vezi, sve mu je proslo ok. Doduse i meni je kad sam povezao prvi put odmah povukao IP na WAN-u ali nakon Wizarda kada je detektovao Dynamic IP i odradio reboot sve propalo. Stagod da je, sad mi Tenda radi povezana direkt na komp, koji je vezan na modem. ICS mi radi posao, komp je uglavnom tokom celog dana ukljucen. Sad sa statickom IP radi kako treba bez ikakvih problema, moguce je da W541R ima problem sa DHCP dodeljenim IP adresama, ali bilo bi lepo kad bi ga iskoristio u full-u. Ako ne onda otvaram novcanik za drugi ali od sad vise nisam siguran jer sam google-anjem video da su ljudi imali ovakvih problema i sa ruterima drugih proizovdjaca. >(
 
Bio sam do prodavnice gde sam kupio ovo cudo (iliti djubre), covek je trebao da ide nekom da instalira ovaj ruter takodje na SBB-u i pre svega ga je proverio kod sebe na ADSL vezi, sve mu je proslo ok. Doduse i meni je kad sam povezao prvi put odmah povukao IP na WAN-u ali nakon Wizarda kada je detektovao Dynamic IP i odradio reboot sve propalo. Stagod da je, sad mi Tenda radi povezana direkt na komp, koji je vezan na modem. ICS mi radi posao, komp je uglavnom tokom celog dana ukljucen. Sad sa statickom IP radi kako treba bez ikakvih problema, moguce je da W541R ima problem sa DHCP dodeljenim IP adresama, ali bilo bi lepo kad bi ga iskoristio u full-u. Ako ne onda otvaram novcanik za drugi ali od sad vise nisam siguran jer sam google-anjem video da su ljudi imali ovakvih problema i sa ruterima drugih proizovdjaca. >(

Meni sad nekih nedelju dana radi ok, nemogu da skontam zbog ceka pravi probleme, previse dugo radi ok, vec cekam dan kad ce opet da stane i ni bog ga nece pokrenuti dok sam nesto ne utripuje i krene... ako ovo neko resi svarno je genije
 
vi sa tenda ruterom: probajte jednu glupu stvar: promenite bazični IP iz 192.168.1.1 u 192.168.2.1. snimite, sačekajte da se podigne pa ga ugasite.

zatim, isključite kompjuter. isključite sbb modem i tenda-ruter iz struje, ostavite ih minut-dva tako pa ih uključite, sačekajte dva minuta pa uključite i kompjuter.

javite kako je prošlo.

ps: gde ste uopšte naišli na ove rutere? moj ortak je imao opakih problema sa canyon ruterom, gledajte da ne kupujete te potpuno neisprobane marke, ma kako jeftine bile (ako su uopšte jeftine).
 
Poslednja izmena:
Probaj ovaj sajt...ima jako puno rutera objasnjeno...

http://portforward.com/

Link koji sam ti stavio je konkretno za podesavanje port forwarding-a...Ali pre toga se objasnjava kako da se podese osnovne stvari... Sajt ti lepo objasnjava i kako da otvoris odredjene portove u raznim p2p programima...prvo izaberes koji ti je ruter..pa onda p2p program..i tacno ti sve nacrta... ne mozes pogresiti (veruj mi..ovo ti kazem zato sto sam ja pre 3 dana kupio ruter i ovo sam sam proguglao...a o ruterima nemam blage veze..)

Pozdrav
 
D-Link (model DI-524). Ja sm ga dobio iz Kanade a čini mi se da ima u Listu na Slaviji da se kupi (barem isto izgleda kao ovaj moj) (umrežena 4 kompa wireless (2 desktopa i 2 laptopa), 2 telefona i štampač preko SBB-a sve radi kao sat. Moj savet je inače da kad kupujete mrežnu opremu težite firmama koje su poznate i profesionalne u toj oblasti tako-Dlink, Cisco, Linksys, Allied Telesyn. Bolje platiti i više a kupiti kvalitetnu stvar
 
vi sa tenda ruterom: probajte jednu glupu stvar: promenite bazični IP iz 192.168.1.1 u 192.168.2.1. snimite, sačekajte da se podigne pa ga ugasite.

zatim, isključite kompjuter. isključite sbb modem i tenda-ruter iz struje, ostavite ih minut-dva tako pa ih uključite, sačekajte dva minuta pa uključite i kompjuter.

javite kako je prošlo.

ps: gde ste uopšte naišli na ove rutere? moj ortak je imao opakih problema sa canyon ruterom, gledajte da ne kupujete te potpuno neisprobane marke, ma kako jeftine bile (ako su uopšte jeftine).

kod me je Tenda bila fabricki podesena na 192.168.0.1 ali sad sam promenio na 192.168.2.1 i za divno cudo proradilo je :D hvala :) videcemo dokle ce da potraje. mada neznam zasto smeta sbbu ili icemo ako je na 192.168.0.1, ali posto nisam mogao vec 2 dana pa nateram da dobije ip router a sad dobio, ko zna mozda je ovo resenje... samo da potraje :) inace kad radi jako lepo radi tenda, portforward lepo radi i lako je podesiti, mada nema uputsva na www.portforward.com ali utorrent lepo radi sa zelenom kukicom :)
 
Poslednja izmena:
Tenda ruteri teže samozaglupljivanju.
Prvo sam mislio da kad nestane struje na sekund da se zaglupi, pa mora ići na reset, nekad sam morao i na factory reset da bi proradio ali uglavnom, s'vremena na vreme se zaglupi, kompovi više nemaju izlaz na net.. Stavio sam ga onda na UPS, kontajući rešiću problem zaglupljivanja zbog nestanka struje, nakačio i sbb modem na UPS, takodje, ali onda skontam da to zaglupljivanje nije zbog nestanka struje nego da on to radi sam po svojoj volji.
Nervira me i to što posle reseta, najobičnijeg, mu treba po 10-15min da se skonta sa modemom i dobije IP (mada je bilo slučajeva i da čekam dugo-dugo vremena)..
 
JA imam Netgear WPN824.. Na njega je povezan desktop tachunar i preko WAN-a 3 laptopa... 2 laptopa rade normalno a treci koji ima Atheros karticu (integrisanu) kada se restartuje (ne svaki put) ne moze da se konektuje dok ne restartujem ruter... ovo me izludjuje... Chitao sam po netu da ljudi sa svim ruterima imaju ovakvih problema... Da li je neko nashao rshenje za ovo?
 
JA imam Netgear WPN824.. Na njega je povezan desktop tachunar i preko WAN-a 3 laptopa... 2 laptopa rade normalno a treci koji ima Atheros karticu (integrisanu) kada se restartuje (ne svaki put) ne moze da se konektuje dok ne restartujem ruter... ovo me izludjuje... Chitao sam po netu da ljudi sa svim ruterima imaju ovakvih problema... Da li je neko nashao rshenje za ovo?

Ja recimo imam problem sa atheros karticom(mini pci),gubi mi pakete cim se udaljim vise od dva metra od dutera a signal dlican tako da probaj sa drugom karticom

p.s. koja je atheros katica kod tebe u pitanju?
 
Ufff... Ne znam tachno, nije mi laptop ovde trenutno... To je u laptopu Acer Aspire 5730ZG...

Meni normalno radi samo shto nekad nece da se konektuje na ruter dok ga ne restartujem... Kao da ne moze da mu ruter dodeli IP adresu...
 
Poslednja izmena:
Evo da i ja dodam da imam Linksys WRT54G2 V1 i sve savrseno radi, tako da mogu da ga preporucim. Pozz
 
Evo pogledao sam koja je to atheros kartica... Atheros AR5B91 u LapTop-u Acer Aspire 5730ZG...
 
D-link 524 i nema greske,koristim ga vec godinu dana i sve savrseno sljaka.Odlican odnos cena kvalitet.Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno