Šta je novo?

web kamera+video nadzor

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

kosmik

Cenjen
Učlanjen(a)
11.10.2007
Poruke
200
Poena
169
Koji model web kamere moze najbolje da posluzi za video nadzor u kucnoj radinosti tj. za svoje potrebe.
Uzeo bih vise kamera da spojim na racunar,kako to izvesti i sa kojim kamerama+softver.
Hvala
 
Mislim da će to teže ići sa Web kamerama. Ne znam kako sada stvari stoje ali ranije nisi mogao da koristiš više od jedne USB Web kamere istovremeno. Drugi problem je što generalno Web kamere jako loše snimaju pri slabom osvetljenju pa se postavlja pitanje njihove upotrebljivosti.

Ako ozbiljno razmišljaš o video nadzoru jedno od rešenja je kartica za video nadzor i recimo četiri kamere koje ćeš nakačiti na nju.
 
Mislio sam amaterski da nesto napravim ali ako nemoze sat ces, kazi sta mi predlazes kao najjeftiniju varijantu,nista profesionalno, cisto za internu upotrebu?
 
Nemam baš iskustva u ovoj oblasti, samo znam da je sa Web kamerama to teško izvodljivo. Ortak je uzeo tu karticu sa 4 ulaza i na nju prikačio 4 mikro kamere koje imaju IC osvetljenje za snimanje u mraku. Sve to instalirao u posebnu mašinu i ima video nadzor u (i oko) magacina. Ajde pitaću ga za detalje, a možda se u međuvremenu i ovde pojavi neko ko koristi sistem za video nadzor.
 
Ja sam koristio video nadzor i sad ga prodajem jer mi je posluzio svrsi.Pa ovako
moj komplet 3 bezicne kamere u boji sa tonom + risiver za kamere + kartica za komp
sa programom.Instaliras kamere gde zelis, napajas ih ili preko baterije ili preko punjaca bolje
povezes risiver sa kompom instaliras program i podesis kamere da se ukljucuju n pokret
i to je to.U principu isto to i tebi treba samo je pitanje koliko para mozes da izdvojis
za ceo sistem, ali napominjem da video nadzor nije jeftin.
Pozdrav
 
Ako ti treba za amatersku izvedbu, pogledaj Pico2000 karticu, mislim da od nje trentutno nema jeftinije na nasem trzistu.
 
Web kamerica sa skinutim UV i IR filterom i teraj, lepo radi (neki modeli bolje neki losije)
Neces ici na foto takmicenjima sa slikama ali 1280x960 slike su skroz ok, za nadzor.
Neki software da slika kad bude nekih promena, ne stalno i ostavis. Ja imam tako kod mene na tavanu, gleda ispred kuce. Software sam ja sklepavao, a verovatno ima nekih free varijanti....

poz!
 
moja kartica je pico2000 i mislim da je ona sasvim dovoljna za ne profesionalnu upotrebu.Medjutim sad postoje i varijante videonadzora preko interneta i u tom sluaju nije potrebna kartica.
 
Medjutim sad postoje i varijante videonadzora preko interneta i u tom sluaju nije potrebna kartica.
Verovatno mislis na IP kamere, no nisu bas jeftine ;)
A ti bi i preko pico2000, pod uslovom da imas net trebao da mozes da izvrsis pracenje i pregled preko interneta...
 
Ako ti treba za amatersku izvedbu, pogledaj Pico2000 karticu, mislim da od nje trentutno nema jeftinije na nasem trzistu.
Bezi od Pico2000 glavom bez obzira.

Software sam ja sklepavao, a verovatno ima nekih free varijanti....
Ima I Catcher, ali nije free... Nisam mnogo trazio, ali kada sam trazio, nisam nasao.

moja kartica je pico2000 i mislim da je ona sasvim dovoljna za ne profesionalnu upotrebu.
Za profesionalnu mozda bila, pre nekoliko godina... Sada nije ni za onu stvar.

Inace, posto se bavim ugradnjom i odrzavanjem video nadzora vec dosta vremena, mogu slobodno da ti kazem da se manes USB varijanti video nadzora. Te kamere idu na max 5 metara kabla. Drugo, nisu nizasta. Trece, imas problem sa softverom. Cetvrto, treba da znas [ako ces da gledas ako ce neko nesto da ti krade ili pravi stetu ili sl.] da je na sudu validan samo raw format sa watermarkom video kartice, znaci nikakve kompresije, slike ili sl. Znaci treba ti velik hdd.
A ako stavljas nadzor onako cisto da se zezas i da bi se reklo da imas video nadzor, nemoj ni raditi, bacanje je para.

Jos par reci, cisto da sklopis sliku... Ako izaberes komp varijantu sa karticom za video nadzor, treba da znas da taj komp tada treba da sluzi samo za video nadzor i nista vise. Svako softver koji dolazi uz "profi" kartice se na startupu dize sa win-om, i ne moze se minimizirati. Ustvari moze, preko task managera, ali je tada rad na kompu nemoguc. A ako ces da gasis softver da odes na net ili sl. to onda nije nadzor nego zajebancija koja ti je uzalud odnela pare.
Jos nesto, treba ti i malo jaci komp da ti ura 4 kamere bez problema. Znaci ne mozes da mu poturis neku krs masinu. I nece svaka kartica sa svakom grafickom, a posebno hoce da prave probleme sa amd-om, a ako imas VIA chipset, moraces da menjas plocu.
Hocu da ti kazem da nije sve tako jednostavno kako si zamislio.

Znaci, preispitaj prvo svoje zahteve i potrebe pre svega, pa onda odluci da li ti to zaista treba ili ne, jer to treba profi odraditi a nije jeftino, da bi se zezao sa tim.

Ako zaista resis da ugradis neku "profi" [uslovno receno, s'obzirom na kvalitet socijalnih matorih kartica za kucnu upotrebu] onda cemo pricati malo sire, a do tada poz.
 
Pa ukoliko covec hoce profi video nadzor, potrebna mu je IP kamera + digitalni snimac koji je povezan na internet i onda mu ne treba komp.Sem komp da bi mogao preko interneta da gleda .Slazem se da je ova varijanta dosta skupa ali mislim da mu nije potreban extra jak komp.A u jeftinijoj varijanti potreban mu je komp + kartica (recimo PICO)+risiver + kamere.Pritom taj komp ne mora da bude opet extra jak.Ja sam koristio 3 kamere bezicne , kartice , risiver na PIV athlon 2000+ MSI KT333 768mb 40GB GF2 i sve je to normalno radilo dok sam crtao u autoCADu.Jeste problem za hd jer kartica ne kompresuje snimak ali sam to delimicno resio tako sto sam kamere automatski ukljucivao na pokret u prostoriji a na kraju dana pregledavao snimke i brisao sta mi nije potrebno ili narezivao na cd ili kompresovao u virtualdub-u a sada ima da se kupi 500gb sa kojim bi resio taj problem.Ukoliko zeli snimak koji je validan na sudu mora imati jako kvalitetnu IP kameru a takav sistem tek nije jeftin.Napominjem i da instalacija svega toga nije jednostavna.Sve zavisi sta covek zeli.Slazem se da je bolje da ne baca pare ako mu stvarno nije potreban video nadzor.
 
Pa ukoliko covec hoce profi video nadzor, potrebna mu je IP kamera + digitalni snimac koji je povezan na internet i onda mu ne treba komp.Sem komp da bi mogao preko interneta da gleda .
Znaci, sada je "profi" video nadzor, samo ako imas DVR i IP kamere?
Nisi u pravu.
Slazem se da je ova varijanta dosta skupa ali mislim da mu nije potreban extra jak komp.A u jeftinijoj varijanti potreban mu je komp + kartica (recimo PICO)+risiver + kamere.
Kakav risiver? Sta ce mu risiver neki, ako ima komp, karticu [PICO je njesra] i kamere? U tom slucaju mu trebaju samo jos ispravljaci i kablovi.
Pritom taj komp ne mora da bude opet extra jak.Ja sam koristio 3 kamere bezicne , kartice , risiver na PIV athlon 2000+ MSI KT333 768mb 40GB GF2 i sve je to normalno radilo dok sam crtao u autoCADu.
Poslednje sto sam probao je 4 kamere na Celeron 1.7, 768 DDR, MX200. Radi, ali se nemoguce sporo vuce win, kada se softver minimizira. A i sam softver je spor kada se udje u podesavanja i sl.
Jeste problem za hd jer kartica ne kompresuje snimak ali sam to delimicno resio tako sto sam kamere automatski ukljucivao na pokret u prostoriji a na kraju dana pregledavao snimke i brisao sta mi nije potrebno ili narezivao na cd ili kompresovao u virtualdub-u a sada ima da se kupi 500gb sa kojim bi resio taj problem.
Sto opet izadje jos 100 eura na kucnu varijantu, i nije nikako jeftino.
Ukoliko zeli snimak koji je validan na sudu mora imati jako kvalitetnu IP kameru a takav sistem tek nije jeftin.
Nije tacno, treba raw file i watermark. Nije potrebna IP kamera da bi snimak bio validan na sudu. Po tebi onda, recimo u Kikindi, 99% video nadzora je beskorisno jer nisu radjeni sa IP kamerama.
Napominjem i da instalacija svega toga nije jednostavna.Sve zavisi sta covek zeli.Slazem se da je bolje da ne baca pare ako mu stvarno nije potreban video nadzor.
Naravno da nije jednostavna. Treba vremena i dosta znanja.
A za bacanje para se slazem.
 
Al' ste vas dvojica otišli daleko, čovek reče da mu treba "ništa profesionalno, čisto za internu upotrebu".
 
Dobio sam ponudu za neku DIGITAL VIDEO RECORDER DVR-J4M...

Radi se o sledećem...

Želim da ubacim 4 kamere u kafic... Naravno nije mi potrebno zato što su mi problematični gosti, ali nek svi misle kako ih "VELIKI BRAT" posmatra...
Ukoliko ovaj rekorder može da snima, bilo bi extra stvar, dakle i više nego što je meni potrebno...
Osnovna zamisao mi je, da ja mogu od kuće, preko neta da s vremena na vreme, zavirim u svoj kafić...

Možda bih kasnije i pustio sliku preko svog WEB-a... otom-potom...

Pitanje je:
1) da li ovaj uređaj služi svrsi koju sam zamislio
2) šta biste vi preporučili, kako da se opremim
3) imamo wireless internet u gradu, gde se naplaćuje samo DOWNLOAD. Po vašem mišljenju da li bi mogao jevtino da prođem što se tiče interneta...?
 
pa ukoliko su kamere bezicne (a valjda su) potreban je risiver koji prihvata signal sa kamera a kablovima je povezan sa karticom u racunaru.

1.Mislim da je dobar snimac.Svidja mi se sto moze da se izvadi i eventualno promeni hdd ali 300evra za cisto internu upotrebu.....hmmmm
2.samo ti jos trebaju kamere.
3.Uplatis flat internet i resis problem.
 
Poslednja izmena:
Za risiver da, ali niko nije pominjao [pokretac teme] da se radi o wireless kamerama.
 
pa ukoliko su kamere bezicne (a valjda su) potreban je risiver koji prihvata signal sa kamera a kablovima je povezan sa karticom u racunaru.

1.Mislim da je dobar snimac.Svidja mi se sto moze da se izvadi i eventualno promeni hdd ali 300evra za cisto internu upotrebu.....hmmmm
2.samo ti jos trebaju kamere.
3.Uplatis flat internet i resis problem.

1) da li ovaj uređaj (DVR-J4M) može da se "nakači" na net ili je potreban računar ili još nešto pored...
2) ok za kamere, naravno, ali ima li neka druga opcija, možda jevtinija? (inače, u mađarskoj ovaj uređaj košta oko 220eur)
3) Interesuje me, ukoliko se DVR-J4M poveže sa netom da li on vuče neke podatke, jel po mojoj nekoj logici, on bi trebao samo da šalje... U tom slučaju, svakako bi mi bio jevtiniji bežični net, nego bilo koji FLAT... Za FLAT bi plaćao mesečno min 1500din (u zavisnosti koju brzinu bih morao da imam za upload), a bežičnim imam 128k upload i plaćao bih samo skinute podatke, u ovom slučaju nešto mizerno - predpostavljam...

Ako imate savete, očekujem ih...
Dakle, neke smernice za preporuku..kao i većini u Srbiji:
1) da je jevtino
2) da mogu da vidim preko neta šta se događa u kafiću (ev.vremenom da pusti preko svog WEB-a)
 
Tema je zanimljiva a retki su forumi gde je detaljnije
razradjeno da bi amateri mogli da se upuste u instalaciju.

Moze li neko ko je upucen da pojasni malo upotrebu
IP kamera, odnosno, da li se mogu koristiti bez racunara?
Konkretno sa SBB netom (udaljeni stan) ili Wireless
(vikendice) za daljinsko nadgledanje.

Ako takva kamera moze na net bez racunara da li se
moze koristiti pre paid SBB (60 dana 700din sa 550mb).
550MB je dovoljno? ako se koristi samo za snimanje
pokreta i samo jedna instalirana IP kamera.

Da li je neophodna staticka IP adresa? (u tom slucaju bi
net pretplata bila previsoka).
Za nadgledanje bi se moglo prezaliti 350din ako ne zelite
da vam neko provali u stan i napravi stetu koja mnogostruko
prevazilazi cenu uredjaja kojeg kupite za nadgledanje uz
razumnu pretplatu za eksploataciju.

DVR?
Pa ako provali nece biti bas nesto tesko da se ponese
i uredjaj pa onda nista od snimka ma kakvog da je
snimak kvaliteta i da li ga sud priznaje.

Ako alarmni sistemi imaju telefonsku dojavu onda u
kombinaciji sa IP kamerom mozete vrlo brzo obezbediti
policiju na mesto provale i tako spreciti vecu stetu.

Molim nekog sa iskustvom da malo prodiskutuje o ovome.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno