Šta je novo?

[A1] Postpaid paketi i promocije

Da @alfaunits nije los predlog, a gospodi (baronu i owimu) se "izvinjavam" sto imam svoju glavu i pamet i razmisljam istom za razliku od nekih.
A takvih je bilo i bice, ne opterecujem se trolovima oni znaju sta je njihov posao, mozda je moja greska samo sto ih nisam ignorisao ali kako na takve stvari cutati ali mozda je bolje, jer takvi likovi upravo to i traze.
Svakako dalje sa njima necu ici h off da bi tema ostala sto cistija a G-dina barona stavim na ignore(malopre provalih da to ima na svu srecu) i sve savrseno.
 
Veoma zanimljiva tema,pazljivo procitao i kopirao neke stvari da se nadju.A moze neko od starijih (forumasa) da napravi temu sto pre i kaze gde ce biti.A svako za sebe ce da odluci zeli li traziti nesto i dobiti ako ga sleduje ili moze da ga sleduje.Ona fora plati bezbrizan surf 100 dinara,ja se konkretno ne slazem.100 din makar na 10000 korisnika puta meseci,puta godina nije mala cifra.A ajde to,ovde naknada,ovde taksa,ovde zarez,prirez nakupi se toga,a bogami poceo cenim dinar kao nemci cent :D
Ali bitno da ima informacija i da moze covek moze da bira, i da se bori za sebe ako zeli.
Jedno pitanjce u vezi otkljucavanja telefona (konkretno vip),uzimam tamo telefone gotovinski,znaci odmah isplacen.Ali vecito cekam po 20 dana za taj kod.Vec pocinje da smara toliko cekanje (zadnji telefon kupljen pre 30 dana i jos se ceka).Jel imaju oni neki rok do kad treba da dostave taj kod? ili mogu kako im se prohte ti cekaj, i zovi nas jedno 3-4 puta?
 
Nije ni strasno da priznam da -- nisam bio u pravu. Kontaktirao sam udruženje potrosača NOPS i njihov pravni tim mi je odgovorio:

"trgovac, odnosno pružalac usluga slobodno uređuje svoju poslovnu praksu (npr. popusti za penzionere, studente...). Zakon ga po tom pitanju ne obavezuje. Shodno tome, ne možemo dalje postupati po Vašoj prijavi."
 
I meni bilo čudno iskreno. Ali hvala bogu, ljudi greše i to je to.
 
Naravno da nije strašno, nema čoveka koji je uvek u pravu. Ali opet, nema mnogo ljudi koji će reći kad pogreše.
 
To ako nesto nije upisano u nekom zakonu ne znaci uopste da owim nije ideoloski u pravu. Sad je samo dokazano da se ne isplati baktati se oko toga, nista vise - sto je vec nekima ovde bio ugao vidjenja. A to vidjenje nije podudarno sa tim da li je nesto u redu ili ne, nego samo da li je isplativo.
 
Istovremeno hvala i izvinjenje svima zbog "ispod 30" offtopic-a. @Kvazar je sasvim u pravu, kada je tako u slovu zakona ne vredi baviti se time, odnosno time bi trebalo da se bavi neka organizacija kao što je NOPS. I dalje stojim iza svog stava da to nije "ideološki" u redu, jer bi trebalo da idemo u smeru progresa ljudskih prava. Ovo je mala diskriminacija, ali ostavlja prostor da se to uzme "zdravo za gotovo" i kada se pojavi neka nova, veća, negde drugde i drugom obliku, onda slegnemo ramenima i kažemo "to je tako", "šta se tu može", "po zakonu je".

Prethodno sam malo srdito i implusivno odgovorio jednom članu zbog više "poklapajućih" postova sa poentom "pojma nemaš" datih paušalno, bez obrazloženja.

Hvala Desp-u koji je najbolje objasnio da je javnim cenovnikom data maksimalna cena, a da određene grupe mogu da dobiju beneficije o čemu firma, očigledno, može samostalno da odlučuje (čak i kad su delikatne). Naravno, nemam ništa protiv beneficija kao "popust dobrodošlice" novom korisniku, ili "poklon Vipa" nekome ko je 5 ili 10 god kod njih i slično, ili popust za one koji nisu punoletni i slično. Imam očito problem sa popustom vezanim za godine jer je sasvim drugog tipa od navedenih i u tome je poenta. Opasan presedan. Posebno hvala Red baron-u koji iz dobre pozicije smisleno vidi "veliku sliku" ovog i povezanih problema, a dovoljno je upućen u skoro donkihotovsku pobedu MagicMaster-a nad Telenorom (jedan čovek vs. Telenor!) da telefoni počnu da se otključavaju, što je dokumentovao i YT klipom iz 2011. Sećam se, 2010. kada je ta tema bila aktuelna, MagicMaster je skoro celom forumu "išao na živce" zbog ponavljanja stava da je prevaren, da ga Telenor laže i da može da otključa, delio je prepisku... veliku većinu je smaralo. No, on je dokazao na sudu da je Telenor lagao da nema kodove, da nisu pravljeni za njega, da ne može da dođe do njih, i sud je naložio da mora da otključa besplatno telefone svim korisnicima nakon ugovorne obaveze (i to je sada deo zakona). Sad svi uživamo u plodovima truda koji je jedan čovek izneo na svojim leđima. Nije to jedan klip, ima ih još, bilo je njegovih gostovanja na televiziji.

Ovim stavljam tačku na benefite do 30 godina (uz određenu dozu gorčine) i još jednom se zahvaljujem svima koji su me "trpeli". :-devil-:
 
Znaci oni u obavezi da daju kod,ali ima li neki rok?Gde nadjem taj zakon i pogledam,dojadi da svaki put cekam 20-30 dana,kad znam da ljudi dobiju (neki) odmah kod cim pozovu.Zadnji put kad zvao rekose kao da pogledaju u sistem,i toliko bese,kao nema ga u sistemu,nego da traze od prozivodjaca i onda meni proslede.Na netu nista nisam nasao na tu temu kod nas,ima za hrvate,kod njih je 15 dana rok da daju kod za telefon,posle zna se naravno :D
 
To ako nesto nije upisano u nekom zakonu ne znaci uopste da owim nije ideoloski u pravu. Sad je samo dokazano da se ne isplati baktati se oko toga, nista vise - sto je vec nekima ovde bio ugao vidjenja. A to vidjenje nije podudarno sa tim da li je nesto u redu ili ne, nego samo da li je isplativo.
U pitanju su prava i zakoni a ne ideologija. Stoga ili moze biti po zakonu ili ne (cak i sa nasim konfuznim zakonima koji nekad mogu razlicito da se tumace). A bilo koji trgovac moze bilo kom kupcu (ili grupi) po bilo kom kriterijumu da da popust koliki hoce. Od onih na pijaci i buvljaku do onih u bankama i osiguravajucim kucama!
 
Iz ideologije nastaju društvo i zakoni. A ti bi omalovažio i Lutera Kinga i tragične uslove dešavanja pre Tijaninog zakona. Pretstavljaš prosek naše nacionalne svesti - da se Sokrat ovde rodio, svet ne bi ni znao za njega. Odjava.
 
Poslednja izmena:
Prica se o pravima potrosaca a ta prava imaju veze samo sa trenutno vazecim zakonima i pravom i nicim vise! Pre bila neka druga,sutra ce biti neka treca ali to nama sad nije bitno jer ili vise ne vaze ili jos ne vaze, zivi se u sadasnjosti! Ti se slikaj s Luterom i Tijanom i podnesi to kad se budes zalio na to sto postoje popusti za neke a za neke ne, ko zna mozda to prevagne pa ti i usvoje zalbu!
A odjava ti je u gornjem desnom uglu i radi na klik,ne moras kucati!
 
Poslednja izmena:
Mene su kao pojedinca i dugogodišnjeg korisnika, koji im je ostavio popriličnu svotu novca, uvredili svojim stavom i odmah sam jedan broj prebacio u drugu mrežu a uskoro ću i ostale. Imaju oni svoje stavove, imam i ja svoj. Da je više ljudi koji drže do sebe i ne prodaju se za sitne pare, podvili bi oni rep odavno i ovde se ne bi polemisalo o diskriminaciji i sl.
 
Posebno hvala Red baron-u koji iz dobre pozicije smisleno vidi "veliku sliku" ovog i povezanih problema, a dovoljno je upućen u skoro donkihotovsku pobedu MagicMaster-a nad Telenorom (jedan čovek vs. Telenor!) da telefoni počnu da se otključavaju, što je dokumentovao i YT klipom iz 2011. Sećam se, 2010. kada je ta tema bila aktuelna, MagicMaster je skoro celom forumu "išao na živce" zbog ponavljanja stava da je prevaren, da ga Telenor laže i da može da otključa, delio je prepisku... veliku većinu je smaralo. No, on je dokazao na sudu da je Telenor lagao da nema kodove, da nisu pravljeni za njega, da ne može da dođe do njih, i sud je naložio da mora da otključa besplatno telefone svim korisnicima nakon ugovorne obaveze (i to je sada deo zakona). Sad svi uživamo u plodovima truda koji je jedan čovek izneo na svojim leđima. Nije to jedan klip, ima ih još, bilo je njegovih gostovanja na televiziji.

Ovim stavljam tačku na benefite do 30 godina (uz određenu dozu gorčine) i još jednom se zahvaljujem svima koji su me "trpeli". :-devil-:
Udariću ja ovde jedan zarez umesto tvoje tačke da bismo samo nešto pojasnili. A odlično bi bilo kada bi moderator postavio poruke u novu temu jer ova tematika nije toliko oftopik koliko je opširna pa ne zanima sve na forumu. Ali zaista ne zanima, ja to razumem.

Hvala ti na oceni vođenja diskusije sa moje strane.
Isto tako, te 2011-te kada se pojavio MagicMaster kojeg pominješ, odmah sam uvideo da je u pravu i od samog starta ga podržavao kao što sam ovog puta podržao tebe. Tada se ispostavilo da je manjina bila sve vreme upravu a da većina to uopšte nije videla; i ne samo to nego su ga napadali najstrašnije.


Elem, ono što sam hteo da dodam povodom odgovora koji si dobio je sledeće.
To što su napisali u odgovoru je totalna zamena teza, i ako mene pitaš, pranje ruku od kačenja sa Vipom. A pokušaću da ti objasnim zašto.
Evo ti primer odluke koju je doneo poverenik na osnovu prijave za rezanje po godinama:
Повереница за заштиту равноправности је става да постављање критеријума који се односе на године живота кандидата није оправдано ......
***
Повереница за заштиту равноправности дала је мишљење да је применом критеријума који се односи на године живота на конкурсу који је Дом здравља „Б.“ расписао у новембру 2014. године, В. П, као и сви други кандидати и кандидаткиње старији од 36 година, дискриминисан на основу личног својства – старосног доба.

A ovo što sledi dole je bio povod za pritužbu. Ustanova je napisala svoj pravilnik (kao što je vip napisao svoj uslov za prodaju), u kome kaže:
-Кандидати са навршених 27 година живота до навршених 36 година живота добијају 20 бодова;
-Кандидати са навршених 36 година живота добијају 18 бодова;
Vidiš, to se ne sme. To je ista stvar koju radi Vip. Vip kaže: ispod 30 dobiješ više megabajta a gornja ustanova: ispod 36 dobiješ više poena. Ko ovde ima problem s logikom, džaba čita dalje.

Nops u odgovoru pominju penzionere i studente, a to nema veze sa brojem godina. Student može da bude i čiča i mladić.
Međutim, godine su eksplicitno navedene u Zakonu, studenti nisu. Oprali su ruke u ovom odgovoru.


Ja sam se ranije provlačio po udruženjima potrošača i oni znaju da budu na margini stručnosti. Otišao tako do jednog od udruženja mislivši to je sad neka kancelarija, kompjuter, "pravni tim" kako ti kažeš :). Kad meni otvara vrata neka starija gospođa, kaže sad će moj sin upravo smo ručali. Ja sedim u njihovoj dnevnoj sobi, gledam, ne verujem. Čovek mi ispriča priču kako su se okupili tako iz entuzijazma u kafani i to je to.
Naravno, nije mi ništa završio (kao ni ovi tebi) iako se kasnije ispostavilo da je prekršaj ipak postojao pa je po mojoj prijavi tržišnoj, Telekom platio kaznu.

E sad, da sam ja verovao udruženju potrošača tada, ja bih batalio celu priču. Ali otišao sam do inspekcije i prijavio njima. Oni ljudi, završili posao.

Prošao sam ja kroz ta zezanja, pratim telekomunikacionu scenu u Srbiji od 2000-te. Bila je i fora kada je Telenor reklamirao neke cene na bilbordima koje nisu tačne. I onda su moju prijavu ko vruć krompir prebacivali ratel i rra - niko nije nadležan :) Ratel solidno radi ali RRA je katastrofa, to su isti ovi što danas puštaju parove da prođu bez kazne. Sad se zovu REM, valjda.

Da zaključim, firme imaju pravo da uređuju poslovnu praksu dok je u saglasju sa Zakonom.

A udruženja potrošača, po mom iskustvu, odlična su da ti vrate pare za raspale cipele ali slaba vajda da se uhvate u koštac sa velikim igračima.
 
Poslednja izmena:
Haha,veliki pravnice pa ti poredis uslove za zaposlenje s uslovima prodaje??? Ajde idi tuzi ih molim te, jedino tako ces shvatiti koliko si supalj!
Mene su kao pojedinca i dugogodišnjeg korisnika, koji im je ostavio popriličnu svotu novca, uvredili svojim stavom i odmah sam jedan broj prebacio u drugu mrežu a uskoro ću i ostale. Imaju oni svoje stavove, imam i ja svoj. Da je više ljudi koji drže do sebe i ne prodaju se za sitne pare, podvili bi oni rep odavno i ovde se ne bi polemisalo o diskriminaciji i sl.
E to je pravi nacin borbe a ne galama i pretnje inspekcijom,ko babe neke!
 
Poslednja izmena:
Evo ga ovaj opet :)
Nisi pratio na času, Zakon koji ja pominjem obuhvata i zaposlenje i prodaju, i privatne i državne ustanove i šaltere i klozete. Sad, ja ne očekujem mnogo tebe da razumeš, kapacitet ti opada što se dalje razvija diskusija.
 
Pa sta cekas idi prijavljuj, tuzi, samo napred! Javi samo sta su ti rekli poverenik,inspekcije i javni tuzilac, a ako ides odma privatno javi koliko su te oglobili za sudske troskove. Ako se ne javis pomislicemo da su te snazni lobiji skembali negde u mraku. Ili jos gore,da nisi ni bio u pravu vec si samo trolovao i palio masu svojim "logickim" shvatanjem prava i propisa!
 
^ Lepo reče Red baron: "Ko ovde ima problem s logikom, džaba čita dalje." :D
 
Sta je MagicMaster imao sa otkljucavanjem telefona??
 
Gurao priču. Od njega je sve počelo. Na ES i ovde. Nadam se da nisam pogrešio nick.
 
Mislim da je to poznanik ili čak i jedan od ona dva gospodina iz klipa.

Pa sta cekas idi prijavljuj, tuzi, samo napred! Javi samo sta su ti rekli poverenik,inspekcije i javni tuzilac, a ako ides odma privatno javi koliko su te oglobili za sudske troskove. Ako se ne javis pomislicemo da su te snazni lobiji skembali negde u mraku. Ili jos gore,da nisi ni bio u pravu vec si samo trolovao i palio masu svojim "logickim" shvatanjem prava i propisa!
Tačno mi ne pada na pamet. Ako si se ti "napalio" čitajući ove tekstove onda mi je zaista teško da shvatim taj blistavi um.
Postovi koji obiluju sa dosta zdrave logike su, priznajem, za izuzetke iznad nivoa razumevanja. Potreba da se bude ličan i ostrašćen u osporavanju istih i to bez argumentacije, jeste i dokaz nerazumevanja tematike o kojoj se govori. Tačno mi ne pada na pamet da prijavljujem i tužim bilo koga. Da je meni potrebna ova usluga ja ti se sigurno ne bih javljao ovde već bih završio šta treba kao i svaki put do sada.

Ali dobro je da još neko vidi ove stvari, možda mu zatreba. Ja sam dosta pomoći dobio na forumima i ne propuštam priliku da vraćam zajednici. Uz to naravno ide i raskrinkavanje integriteta onih izuzetaka :)
 
Poslednja izmena:
Owimu su lepo odgovorili u vezi popusta u Vipu. Nije nikakva zamena teza i sl. Ne može da se poredi sa zapošljavanjem. Recimo, mogu da dam poseban popust samo za kupce iz npr. Užičkog okruga, ali kod zapošljavanja ne smem da uslovim da kandidat mora biti iz Užičkog okruga, niti da ima ikakvu prednost. To su potpuno različite stvari koje ne treba mešati. Da ne širim, primera može biti na desetine ili stotine...
Radim 15 godina u komercijali i takve akcije sa posebnim popustima određenim grupama nisu ništa novo niti nešto nezakonito. Jednostavno prodavac ima pravo da formira popust na način kako smatra da će uticati na veći profit.
Da li je sve to lepo sa neke ljudske strane, druga je priča, a i definitivno nije jedina. Zakon nije prekršen.
 
Poslednja izmena:
Prica se o pravima potrosaca a ta prava imaju veze samo sa trenutno vazecim zakonima i pravom i nicim vise! Pre bila neka druga,sutra ce biti neka treca ali to nama sad nije bitno jer ili vise ne vaze ili jos ne vaze, zivi se u sadasnjosti! Ti se slikaj s Luterom i Tijanom i podnesi to kad se budes zalio na to sto postoje popusti za neke a za neke ne, ko zna mozda to prevagne pa ti i usvoje zalbu!
A odjava ti je u gornjem desnom uglu i radi na klik,ne moras kucati!
Ti se slikaj s Luterom i Tijanom!!! Pretera ga , ne uzimaj to nesrecno dete u usta u *****nim raspravama.
 
"trgovac, odnosno pružalac usluga slobodno uređuje svoju poslovnu praksu (npr. popusti za penzionere, studente...). Zakon ga po tom pitanju ne obavezuje. Shodno tome, ne možemo dalje postupati po Vašoj prijavi."

Sta se ovde ne vidi ili ne zeli da vidi,lepo su stavili penzioneri,studenti... i tri tackice,lako je stavljati tackice i ostati nedorecen ili sto kaze baron oprali su ruke.Trebali su da nastave niz,posle studenata sa,20,30,40,50,60,5,95 godina, ali nisu jer je to diskriminacija.

A udruženja potrošača, po mom iskustvu, odlična su da ti vrate pare za raspale cipele ali slaba vajda da se uhvate u koštac sa velikim igračima.

Ovo je najveca istina kod nas.Kad pomenes mobilne provajdere,banke,distribuciju....tu nastane muk,jel su oni veliki,jel oni su jaki i zaboga oni ne grese i skoro nikad ne grese (jel bi ih ljudi dobijali da grese zar ne?)
Ali sta moze taj NOPS,moze da se sili nad jednom radnjom i demostrira nevidjenu moc i kampanju da se zamenre raspale cipele.A to je super,e sad budite pravi NOPS, i pokazite silu nad najacima zar ne?
Kakav crni nas NOPS,hrvatski NOPS je pokazao zube i moc i jacinu,izborivsi da oni dobijau proizvode P&G direktno iz Francuske ,jel su P&G iz istocne evrope "LOSEG" kvaliteta,sta su sve izborili kod njih,za to treba knjiga,eto zadnji jak primer krediti u svajcarcima,ne treba dalje ici....
A koliko smo mi kod nas navikli na lose,navikli da trpimo i za sve da placamo i sto treba i ne treba,zapita se covek dal ce nekada da dozivi nesto sto je normalno i razumno.I pojavi se covek i kaze nisu u pravu,ali se pojavi masa njih da mu kaze gresis druze.
A zaboravljate ono najvaznije da nije nas,oni nebi ni postojali :D
Ali posto smo mi rastrkani i razjedinjeni......oni se sa nama igraju i rade sta zele,hoce......
 
Poslednja izmena:
Svaka firma ima pravo da uredjuje svoju poslovnu praksu, ali nema pravo da daje popuste na osnovu etnickih, verskih, polnih i starosnih okvira. Mts je davao popust za ucenike osnovnih i srednjih skola, razne radnje daju popuste za penzionere, mnoge za trudnice i to je sasvim normalno. Ono sto nije normalno je diskriminisati nekog na osnovu godina, a pre toga ne definisati jos neki preduslov za popust osim godina. Zato su i napisali onakvu poruku kakvu su napisali. Da postupaju po zakonu, njihova poruka ovimu bi bila drugacija.

Jednostavno, zapretite tuzbom i dobicete popust. U krajnjem slucaju da se desi sudjenje, dobicete spor. Nije ovde pitanje novca koji cete potrositi na celu proceduru, vec je poenta da ste vi u pravu i da popust za mladje od 30 jeste diskriminacija po starosnoj osnovi, a to je protivzakonito. Nemojte dozvoliti da vas ovde trolovi truju svojim buvljackim mentalitetom, jer to rade u svakoj mogucoj temi na koju nalete.

Ovde se mnogi hvale da poznaju zakon i da su ga uredno citali, a to su radili samo u malom broju sfera kako bi mogli da nastave lov u mutnom i pobegnu od tog istog zakona.

Ovo je tema o vip mobilnom operatoru, a ne o buvljackoj i vasarskoj ideologiji sitnog sibicarstva i ulicne trgovine. Dovoljno je sto je tema o online kupovini zatrovana time, ne mora i ova.
 
Poslednja izmena:
Nema pravo. Ne mesaj buvljacka pravila i birokratiju.
A vec sam napisao gore, kakve veze imaju sudski troskovi sa time ko je u pravu?
 
Poslednja izmena:
Owimu su lepo odgovorili u vezi popusta u Vipu. Nije nikakva zamena teza i sl. Ne može da se poredi sa zapošljavanjem. Recimo, mogu da dam poseban popust samo za kupce iz npr. Užičkog okruga, ali kod zapošljavanja ne smem da uslovim da kandidat mora biti iz Užičkog okruga, niti da ima ikakvu prednost. To su potpuno različite stvari koje ne treba mešati. Da ne širim, primera može biti na desetine ili stotine...
Radim 15 godina u komercijali i takve akcije sa posebnim popustima određenim grupama nisu ništa novo niti nešto nezakonito. Jednostavno prodavac ima pravo da formira popust na način kako smatra da će uticati na veći profit.
Da li je sve to lepo sa neke ljudske strane, druga je priča, a i definitivno nije jedina. Zakon nije prekršen.
Amin!
 
Nema pravo. Ne mesaj buvljacka pravila i birokratiju.
A vec sam napisao gore, kakve veze imaju sudski troskovi sa time ko je u pravu?
Nema nikakdvih buvljackih pravila vec pravila trgovaca koga ce (da li ce) da usluze i kome ce da daju popust. Ne smeju da naplate vise ali popuste od 1-100% mogu da daju kome hoce i kad hoce! A sudski troskovi i ko je u pravu imaju veze jer onaj ko nije u pravu izgubi spor pa plati troskove,ni to ne znas!
 
Stvarno ne razumem cemu tolika polemika. Ima istine da je malo bzvze sto je vip ogranicio na osnovu god, neke benefite. Ali praviti famu oko toga kad mozete da nadjete bilo kog rodjaka/prijatelja/poznanika koji upada u tu starosnu kategoriju, da ga navedete kao korisnika i dobijate benefite. Upustati se u tuzbu za ovo, ne znam koliko ima smisla? Ono za otkljucavanje telefona sto se spominjalo, mislim da je malo druga prica i svaka cast coveku, ali mi bas nije uporedivo sa ovom pricom.
 
Nazad
Vrh Dno