Šta je novo?

Telekom ADSL MTU?

ivica

Čuven
Učlanjen(a)
23.09.2002
Poruke
2,107
Poena
680
Ne moze vishe od 1480 za MTU. Router (Huawei MT882v2) je bio setovan na 1432 shto je stvarno malo. Ja sam setovao na 1492 zbog PPPoE ali on obara na 1480.

Ima li nachina da se poveca i kako? I ovako je overhead veci josh kad je MTU manji, jede protok.

E sad po ovome je sve ok.


Probam ovde
www.speedguide.net/analyzer.php?
i on mi kaze da je MTU 1440 a MSS 1400 i kaze da nije optimizovan za broadband.

Skinuo sam SG TCP optimizer i sa njim malo chachkao i na kompu.
Ima detekciju za najveci MTU i kaze da je 1480 odnostno 1452 kad se odbije ICMP+IP header.

Sad je bar preko 1400 ali sa 1432 kako je billo za default speedguide je vracao 13xx.
 
Poslednja izmena:
Sad sam bas proverio, kod mene je slicno... MTU je 1448 bajtova i ne moze se povecati nikako (probao da stavim 1492, Linksys vratio na 1448)
 
Koliko ja znam to je max. za ADSL i ne može nikako da se poveća.


edit:
Kod:
(TCP, IP, MTU and MSS magic numbers)

1500	The biggest-sized IP packet that can normally traverse the Internet without 
           getting fragmented. Typical MTU for non-PPPoE, non-VPN connections.

1492	The maximum MTU recommended for Internet PPPoE implementations.

1472	The maximum ping data payload before fragmentation errors are received on 
           non-PPPoE, non-VPN connections.

1460	TCP Data size (MSS) when MTU is 1500 and not using PPPoE.

1464	The maximum ping data payload before fragmentation errors are received 
           when using a PPPoE-connected machine.

1452	TCP Data size (MSS) when MTU is 1492 and using PPPoE.

576	Typically recommended as the MTU for dial-up type applications, leaving 536
          bytes of TCP data.

48	The sum of IP, TCP and PPPoE headers

40	The sum of IP and TCP headers.

28	The sum of IP and ICMP headers.
 
Poslednja izmena:
Dorbo de gde meni ode onih 8 bajta. Ja imam MTU 1440 na speedguide-u a router mi je setovao 1480.

Bice da je ovo
1452 TCP Data size (MSS) when MTU is 1492 and using PPPoE.
kljuchna stvar

Znachi meni je 1480 MTU i kad odbijem PPPoE dobijem 1440
 
meni je 1392 :test:

Probaj da povecash to u PPPoE konekciji rutera. Verovatno ti sada pishe 1432 i kad odbijesh 40 ispadne 1392. Povecaj MTU na 1480 pa probaj onda.

Bolje je imati veci MTU ali ne preterano.
Ne valja da bude prevelik jer dolazi do frakmentacije paketa.
Neki routeri na netu izgleda dropuju takve pakete zato neke sajtove ne mozesh da otvorish kako sam ja shvatio.

Ako ruter zahteva da mu odredjeni paket ne bude fragmentovan a on bude, eto problema. Neki sajtovi nece ako je MSS veci 1300 pa morash da limitirash na tu vrednost valjda. Ima o ovome na es forumu.
 
Poslednja izmena:
Setovao sam MTU na 1480 ali speedtest pokazuje 1440 i pise da treba jos da se poveca da bi se dobile bolje perfomanse.Sa ovim povecanjem sam dobio na brzini oko 12 kbits tj. 1.5 kb/s sto i nije lose.Svaki kilobajt vise je svakako pozeljan :) Evo moje brzine:

 
Setovao sam MTU na 1480 ali speedtest pokazuje 1440 i pise da treba jos da se poveca da bi se dobile bolje perfomanse.Sa ovim povecanjem sam dobio na brzini oko 12 kbits tj. 1.5 kb/s sto i nije lose.Svaki kilobajt vise je svakako pozeljan :) Evo moje brzine:


Naravno da si dobio na brzini. NIje isto slati male pakete i velike. Anlaogno sa pravim paketima bukvalno.

Na vishe malih neto masa ambalaze bude veca nego da si to zapakovao u veci paket. Znachi koliko toliko se smanji overhead. ATM preko koga ide adsl unosi dodatno overhead.

Bolje od ovoga ne moze na adsl-u.
Za potpunu optimizaciju treba da je MTU 1500 izgleda. TO ne moze nikad zbog PPPoE konekcije.
 
Stavio i ja u moj Huawei 1492 tj 1480 i net mi poleteo. Sa 1432 se strane vukle k'o na dial-up-u (sto pre mesec-dva nije bilo tako!). DL mi radi oko 20Kb/s brze i stabilniji je. Torente jos nisam probao.
Za DNS koristim 208.67.222.222, umesto lelekomovog...
 
Ovako MTU nebi trebalo da ime veze sa brzinom :D da se ne gadjamo tramvajima.... Ko zna kako izgleda paket zna da maximalno moze da ima 1500 bajtova. Ali to je ethernet paket. Posto je u pitanju ADSL on 8 bajtova koristi za neke svoje potrebe tako da bi sledeci MTU bio 1492. Moze se staviti i dosta manji da se na normalnim vezama do 1mbps ne oseti razlika, kao ni na papiru... Tacno je da sto se MTU smanjuje da se smanjuje i protok korisnih informacija u odnosu na hedere i trejlere.... u sustini ako moze da se na ruteru podesi najbolje je drzati MTU na 1492
 
Ovako MTU nebi trebalo da ime veze sa brzinom :D da se ne gadjamo tramvajima.... Ko zna kako izgleda paket zna da maximalno moze da ima 1500 bajtova. Ali to je ethernet paket. Posto je u pitanju ADSL on 8 bajtova koristi za neke svoje potrebe tako da bi sledeci MTU bio 1492. Moze se staviti i dosta manji da se na normalnim vezama do 1mbps ne oseti razlika, kao ni na papiru... Tacno je da sto se MTU smanjuje da se smanjuje i protok korisnih informacija u odnosu na hedere i trejlere.... u sustini ako moze da se na ruteru podesi najbolje je drzati MTU na 1492

Mogu ja da stavim 1492 na routeru ali kad router sam odseche na 1480. Mozda tako dobije naredbu od DSLAM-a. Upravo to shto je MTU manji, za istu kolichinu podataka bice potrebno vishe paketa nego kad je MTU veci. Naravno razlike su male.

E sad ti kazesh da nema veze sa brzinom ali kad se malo logichki razmisli mozda i ima a donekle si i sam sebe demantovao. Jer, analogno, nije svejedno kad utovarash kamion peska malom kashikom ili velikom kashikom. Bager sa vecom kashikom ce pre napuniti kamion. :D

Silna zaglavlaj i enkapsulacije smanjuju MTU samo tako. E sad VPN josh kad bi se ubacio, tj neko tunelovanje, onda MTU josh vishe opada. (npr. PPPoE konekcija pa na njoj josh neko tunelovanje) MTU za taj tunel ce biti ja mislim 1300

Ima ovde jedan link gde kaze odmah na pochetku da dolazi do ubrzanja veze. Mozda neprimetno ali shto da se ne primeni ako vec moze da bude bolje.
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe za raspravom jer brzina je zaista veca ali vrlo malo.Kod mene je veca za oko 1.5 kilobajt/sekund tj. 12 kilobita/sekund u downloadu i nesto manji odnos u uploadu.Nije nesto jako znacajno ali opet je vece...Provereno!Ko ne veruje nemora :) MTU mi je podesen na 1480(vise od ovoga nemoze na Huawei)
 
Poslednja izmena:
Mali off. Drugar ima Huawei MT882v2 i nikako ne mozemo lepo da namestimo Port Forwarding. Router je prikacen na mreznu karticu i Internet generalno radi ali mu je u uTorrentu ikonica za konekciju uvek zuta a ponekad i crvena ali uTorrent radi. Skida stvari bez problema ali kada proveravamo Port Forwarding iz uTorrenta uvek mu kaze da su portovi zatvoreni...

Checking port xxxxx on 91.150.106.161...
Error! Port xxxxx does not appear to be open.

Sledili smo upustvo sa Bench-a kao i PortForwarding.com i nismo resili problem.
Jel zna neko resenje?
 
Ili da slučajno nemate instaliran peer guardian?
Meni nije hteo da prikaže da je port otvoren, ni posle stavljanja odobrenja u firewallu.
Tek kad sam isključio Peer Guardian, na sajtu mi je prikazao da je port otvoren. Jednostavno, ne dozvoljava proveru sa IP adrese sajta utorrenta, jer je blokira kao i stotine miliona drugih sumnjivih IP-ova.
 
Kada vec poredis utovarivanje peska i internet da slikovitije i tacnije kazem :) Gubici kod MTU-a su ovakvi, iz kasicice i iz velike kasike uvek mora da ispadne 100g peska negde usput.... pa kad ti kod velike kasike ispadne neces da zalis, a kada ti ispadne iz kasicice to je skoro 50%. E tako. Jer tu kod svakog paketa imas fixne gubitke pa je uvek bolje da sto vise prebacis odjednom. Naravno 12bita ako izgubis u jednom paketu i nije to ne znam sta....
 
Windows-ov firewall je disablovan, Kerio je lepo namesten a i da nije iskljucivali smo ga totalno i opet isto.. A sta je to Peer Guardian?? Ako ne dolazi uz taj router onda nismo ni instalirali.. Palo mi je na pamet da se pregazi Win cistom instalacijom jer ga drugar nije reinstalirao mesecima ali smo to ipak ostavili kao poslednju opciju jer ima instalirano brdo programa a i moramo da radimo backup C: jer ima sve i svasta.
 
Kada vec poredis utovarivanje peska i internet da slikovitije i tacnije kazem :) Gubici kod MTU-a su ovakvi, iz kasicice i iz velike kasike uvek mora da ispadne 100g peska negde usput.... pa kad ti kod velike kasike ispadne neces da zalis, a kada ti ispadne iz kasicice to je skoro 50%. E tako. Jer tu kod svakog paketa imas fixne gubitke pa je uvek bolje da sto vise prebacis odjednom. Naravno 12bita ako izgubis u jednom paketu i nije to ne znam sta....

E to je ono pravo objashnjenje. Znam da moze bolje da se kaze. Ono shto otpada na overhead je fiksno i ne menja se.
 
Gde se u huawei modemu/ruteru podesava mtu?

U samoj PPPoE konekciji. Idesh na Basic->WAN Settings->PVC-0 (jedina pppoe konekcija) pa idesh na onu olovchicu. E Onda skroz dole imash polje Configured MTU. Ispod njega je samo Actual MTU tj. ono shto je trenutno. Onda Submit pa onda idi tole Tools->Save & Reboot->Save->Submit->Reboot->Submit

Za Port Forwarding moze preko DMZ-a. Basic->NAT->DMZ pa se ukuca ip adresa hosta (mozda moze i cele mreze ako treba za vishe mashina)

DMZ samo remapuje portove sa javne na tu privatnu adresu. (uglvano sve, sem ako neshto nije blokirano sa FW-om)

Bolje od toga je Redirect umesto DMZ-a. Tu je potrebno otvoriti port za utorrent koji je setovan u samom utorrent-u. www.portforward.com
 
Poslednja izmena:
Za Port Forwarding moze preko DMZ-a....
(mozda moze i cele mreze ako treba za vishe mashina) ....

Ajde, ako je neko uspeo ili zna, neka da ovde uputstvo
kako se edituje ta lista IP addr. u DMZ, ako je uspeo ?!?

Dodam jedan IP, ali kako ako mi treba nesto specificnije, samo par adresa koje nisu u istoj klasi ?
 
Ajde, ako je neko uspeo ili zna, neka da ovde uputstvo
kako se edituje ta lista IP addr. u DMZ, ako je uspeo ?!?

Dodam jedan IP, ali kako ako mi treba nesto specificnije, samo par adresa koje nisu u istoj klasi ?


Pa ako necesh DMZ onda idesh na redirect. Ja nisam probao da za DMZ kucam adresu cele mreze npr. 192.168.1.0 al eto ti mozesh ako ti treba.
Onda ce ti svi hostovi u toj mrezi biti u DMZ-u ako to radi. Trebalo bi tako da funkcionishe e sad da li je u u praksi tako nisam probao. Mislim shto ne bi mogao da stavish vishe mashina u DMZ. Npr. vishe servera.

hwfanatic je napisao(la):
http://forums.speedguide.net/showpos...96&postcount=6

Kada sam po uputstvu stavio 1448 (31*48-40), www.speedguide.net mi je pokazivao 1440, a ping -f metoda je davala max 1448. DL sa RS.com je išao 103-104 kB/s. Probao sam da stavim sledeću vrednost 1400 (30*48-40), www.speedguide.net pokazuje tu vrednost, ping -f takođe, a DL sa RS-com se popeo na 106-107 kB/s. Nisam očekivao nikakav dobitak, tako da ću da ostavim ovu vrednost malo radi probe.

Lepa studija nema shta. Chim ima razlike negde izgleda da dolazi do fragmentisanja.
Pa kad ti kaze speedguide da je 1440 MTU a ti stavio 1448 eto razlike.

U tom linku je lepo objashnjeno da PPPoA sa VC enkapsulaciom mnogo efikasniji od PPPoE sa LLC+SNAP koji je gori i od PPPoE sa VC.
 
Nazad
Vrh Dno