Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Uvek ukucavaj imena/prezimena bez nasih slova (jedino nisam siguran da li se za Đ koristi DJ ili D). Na karticama je upisano u oba oblika.
 
znam da nije dzentlmenski registrovati se samo da se postavi (glupo) pitanje, ali vi mi delujete kao najmerodavniji za odgovor :)

treba da idem u banku da podignem karticu, pa me zanima koliko je pametno imati samo 1 karticu (visa electron) i pripadajuci devizni racun koji bi bio povezan s paypalom i na kojem bih drzao pare? malo sam citao temu, vidim da neki propagiraju odvajanje racuna povezanog s paypalom i onog na kojem se drze pare, kapiram iz sigurnosnih razloga? znam da me nista ne kosta da imam 2 racuna & 2 kartice, ali ne bih previse komplikovao ako ne moram...

bonus glupo pitanje, postoje li neke indicije da ce i kod nas zaziveti ono automatsko skidanje para s paypala na karticu svakog prvog u mesecu bez placanja 5$?
 
Uvek ukucavaj imena/prezimena bez nasih slova (jedino nisam siguran da li se za Đ koristi DJ ili D). Na karticama je upisano u oba oblika.
Evo samo da javim, povezaom sam Telenor master karticu bez problema iako mi na kartici pise ć u prezimenu.
Za 1.5€ skinuo mi je 181.53RSD (imao sam samo dinare na racunu).
 
I made a payment and it has been refunded. Where is my money?

If you used your PayPal balance or bank account to fund the original payment, the refunded money will go back to your PayPal account balance.
If you used a credit or debit card to fund the original payment, the refunded money will go back to your card. This may take up to 30 days.
For payments funded partially by a card and partially by your balance/bank, the money taken from your card will go back to your card and the remainder will return to your PayPal balance.

LINK
 
Mozda sam propustio dok sam listao posto nisam gledao duze vreme, zna li se kolko je porez na kraju godine ? U HR nema nista recimo..kod nas je bila prica za 25% ? I da li zvanicno u bankama podrzavaju PP ili je to i dalje onako nesigurno bez oficijalnih vesti ?
 
Što se tiče poreza na primanja građana, nema nikakve razlike da li je novac došao iz inostranstva ili ne, odnosno, da li je u pitanju PayPal ili nešto treće.
Postoji neoporeziv deo, a sve preko toga je oporezivo. Tvoja obaveza je da sve prihode prijaviš, pa ako se uklopiš u neoporeziv deo nikom ništa, ako prebaciš limit plaćaš porez, ali samo na taj iznos koji si prebacio. Stopa je eskalaciona, tj. što veći prihodi, to veći procenat poreza.

A što se tiče ovog sa bankama ne znam šta ima banka da podržava PayPal ili ne, nemaju banke ama baš ništa sa PayPal-om.
Stvar je PayPal-a da podrži (ili ne) državu, a spisak validnih kartica već postoji. Banka prima novac od PayPal-a kao i od bilo koga i prosleđuje na tvoj račun (uz proviziju) i to je to.
Ja imam (još uvek) hrvatski nalog od tamo neke 2009., a kartica koja je prošla je bila American Express, i to zato što nije bila "potpisana" na Srbiju, pa je PayPal nije video kao srpsku i nije me odbio.
 
Ako nekog zanima ili mu je bitna info, primio sam $20 uplatu na PP i povukao odmah pare na karticu, provizija je $5. Na račun u Piraeus banci mi je leglo 1.583 dinara (trebalo je nekih 24h da legne).
 
Poslednja izmena:
Jel' to proknjizeno ili samo raspolozivo?
To ispada 2% provizije, a Piraeus ima 1.5% provizije na devizne transakcije (a bas me zanima da li vazi i za primanje)
 
Ako nekog zanima ili mu je bitna info, primio sam $20 uplatu na PP i povukao odmah pare na karticu, provizija je $5. Na račun u Piraeus banci mi je leglo 1.583 dinara (trebalo je nekih 24h da legne).

Koliko sam shvatio bar u svim zemljama 5$ je fiksno povlacenje ako ne zelis da cekas 1. sledeceg meseca. Ja recimo primam uplate preko prijatelja iz Hr oko 15-og svakog meseca, ne cekam 1. nego vec 15-og povucem i skinu mi 5$, kroz 3-4 radna dana je u Intesi (pa onda cekam jos toliko da to stigne do moje kartice ovde). Uplate su od 300 do 900$ prosecno protekle 3 godine, uvek nam je bilo fiksno 5$ a i uostalom pise na pp da je tako.

@RingeRaja, hvala na odgovoru. E sad opet bacicu se na temu vezanu za Hr jer mi nismo imali PP, kada je bila veca ukupna zarada na kraju godine jednom sam i platio 60$ porez, prosle godine nisam nista recimo. Tako da kontam do negde tu situaciju i kod nas. Ta "prijava" zarade, s obzirom da sam ja fizicko lice (i YT ugovor i bilo koji drugi prihod putem donacija ne postavlja me u situaciju da sam pravno) pretpostavljam da ne treba da se prijavljuje nigde posto ide preko banke i tu je sve zapisano ?

I da li znas ili iko drugi, gde mogu da dodjem do tih informacija u vezi limita sa porezom i sl. Banka ? Posto opet, fizicko lice - nezaposleno. Moj potpisan ugovor putem emaila ne znaci nista nasima, sve se vodi kao prihod iz inostranstva tako da ne verujem da trebam da idem u poresku i sl. Uostalom ja sam primao novac iz Hr intesa banke u nasu banku gotovo istu sumu, tako da onda tu nema razlike posto i sam kazes da je porez fiksiran bez obzira da li je prihod iz inostranstva ili ne. Znaci samo da dodjem do informacija sa limitom i koliko je % porez nakon prelaska tog limita od prihoda.
 
Poslednja izmena:
Quale language benutzen mi tuka?
 
@Mazi7

To da li si zaposlen ili ne nema veze, ovde govorimo o primanjima, a ti defakto imaš primanja.
http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/...i/173/zakon-o-porezu-na-dohodak-gradjana.html
Tvoja obaveza je da ukoliko imaš godišnja primanja veća od limita to prijaviš poreskoj upravi i platiš porez.
Ovde imaš cifre (važi za 2014., logično, pošto 2015. nije još završena):
https://www.kpmg.com/RS/en/IssuesAn...ti_GodisnjiPorezNaDohodakGradjana2014_Srp.pdf

To da li si zaposlen/nezaposlen, zarađuješ tako što kopaš kanale ili kuckaš po tastaturi poresku upravu ne zanima, ti imaš prihode i na te prihode moraš da platiš porez, tako je svuda, pa i ovde.
Delom si oslobođen plaćanja na konto što izdržavaš sebe, ako izdržavaš nekog nezaposlenog člana porodice i sl., ali porez mora da se plati.

U principu, svako ko ima neto mesečni priliv do 1,5K evra ne plaća porez.
 
Nije tacno, nema nikakav minimalan iznos ispod koga nisi duzan da prijavis ili ne platis porez kod nas - BUKVALNO.

Ali neka plate nekog knjigovodju, ako im se ne svidja odgovor, pa na svakoj strani pita neko isto i dobijaju isti odgovor :D
 
Jel' to proknjizeno ili samo raspolozivo?
To ispada 2% provizije, a Piraeus ima 1.5% provizije na devizne transakcije (a bas me zanima da li vazi i za primanje)


Nisam baš siguran koja je razlika između proknjiženo i raspoloživo, izvini.
Za taj iznos mi se uvećao iznos na računu, tako da ga mogu koristiti.
Prikazalo se kao bilo koja druga uplata na račun.

Možda sam zaboravio da navedem bitnu stvar, a to je da mi je VISA koju koristim na PayPal-u
povezana sa dinarskim (tekućim) računom, nije sa deviznim.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio bar u svim zemljama 5$ je fiksno povlacenje ako ne zelis da cekas 1. sledeceg meseca. Ja recimo primam uplate preko prijatelja iz Hr oko 15-og svakog meseca, ne cekam 1. nego vec 15-og povucem i skinu mi 5$, kroz 3-4 radna dana je u Intesi (pa onda cekam jos toliko da to stigne do moje kartice ovde). Uplate su od 300 do 900$ prosecno protekle 3 godine, uvek nam je bilo fiksno 5$ a i uostalom pise na pp da je tako.

Ne, u Nemackoj ja besplatno povlacim pare sa naloga na racun, i provizija za uplate je mnogo manja nego kod nas, plus ima friends & family opcija kod koje nema provizije, a ni toga nema kod nas. Sve u svemu - slepci.
 
Jel ovde bio lik kome je ukradeno sa paypala 1000-2000e, pa su mu na kraju nekako ipak vratili, ili na nekoj drugoj temi? Probao sam search, ne mogu da nadjem, treba mi da procitam jer ortak ima slican problem, znam da se pisalo par stranica o tome dok je trajalo.
 
To su zelenasi teski,provizije su im zesce
Prodavao sam nesto na Ebay,pa da opisem
Ebay provizija 10% i cekas minimum 21 dan-ako oce kupac da plati,Pay pal 5 $ minimum
Za 30 $ mozes da ocekujes oko 20$-ako bude,trecina ode bagri

E sad,sve ovo vazi ako USA kupac HOCE da plati-moze da ih nazove i kaze ne svidja mi se predmet-tad ne dobijas nista

Podrska ne postoji-moras telefonom da ih zoves,email ne koriste
Dobar je jedino za USA ,oni kad kupe nesto ako oce plate,ako ne nista

Jedan je prodavac doslovno dobio odgovor "Pa znate,nekad kupac ne zeli da plati za dobijeni predmet"- CAO
 
Ne, u Nemackoj ja besplatno povlacim pare sa naloga na racun, i provizija za uplate je mnogo manja nego kod nas, plus ima friends & family opcija kod koje nema provizije, a ni toga nema kod nas. Sve u svemu - slepci.

i za BiH naloge je free transfer 1.og u sledecem mesecu, dok je kod Hr bilo jedno vreme pa uveli 5$ fee
 
Da li to važi i za Srbiju?

Ja imam dve opcije:
1)
Withdraw funds to your bank account - Banks in the U.S. 3-4 Business Days - Free for banks in the U.S.

2) Withdraw funds to your card 5-7 Business Days popup €4.00 EUR
 
To ne vazi za Srbiju. Mi imamo samo tu opciju pod 2 (4€ odn. 5$)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Preko FreeMyApps sam zaradio Visa Prepaid kartocu od 10$, i dodao sam je na svoj PayPal nalog, uskoro ce biti jos jedna i planiram kupiti nesto na ebay-u u vrijednosti od 18$. Moze li se iznos sa obe kartice prebaciti na jedno mjesto i tako platiti ili mozda da se prilikom placanja kaze da uzima novac sa obe kartice?
 
A postoji li nacin da se nesto plati sa 2 kartice?
 
Mislis, na jednoj imas 10, na drugoj 8, a ti bi kupio nesto za 17 npr.? Nisam nikada tako nesto probao, ali probaj. Jedna je izabrana kao primarna. I pretpostavljam da ako bi kupovao nesto skuplje od novca kog imas na prvoj, da bi on povukao ostatak sa neke sledece. Znaci, nisam probao, al mi deluje moguce. Probaj, najgore sta moze da ti se desi je da odbije kupovinu :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif


P.S. Ili neko ima licno iskustvo... ?
 
Da, bas tako, s tim sto sada imam 2 prepaid Visa kartice (po 10$), i svoju debitnu iz Raiffeisen banke. Probacu, samo ne znam, i ako moze, koju ce karticu izabrati kao sekundarnu :)
 
Nema nista od toga. Moze samo da se kombinuje balace i kartica.
 
Hvala obojici! :)
@kiza: mislim da se to ne isplati, jer bi me Withdraw kostao 5$.
edit:
sad skontah, i da hocu ne bih mogao jer sa prepaid kartice ne mogu prebacivati na paypal.
 
Poslednja izmena:
Ne, mislio sam van PP-a da prebacis sa te dve Visa na tu jednu Rajfajzenovu, pa da ti sve bude na toj RF. Al jeste, svakako bi bila neka provizija (ako bi i uspeo na kraju).

Nista... najbolje da ih koristis za manje iznose.

Pozdrav!
MrBigJump.gif


EDIT: Ni sa jedne kartice ne mozes da add-ujes na PP.
 
Poslednja izmena:
Trazio sam, ali nisam uspio naci nacin da to sa prepaid kartice prebacim na RF racun... Izgleda da cu jedino moci napraviti kupovinu do 10$.
 
Nazad
Vrh Dno