Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

No title

Najbolje je da ugasiš taj nalog i otvoriš regularni na Srbiju. Jedino u svemu tome možeš imati problem ako kojim slučajem dođe do potvrde identiteta tog naloga, a ispostavi se da podaci nisu regularni tj. da se ne poklapaju sa dokumentima koje šalješ na verifikaciju.

Hvala na odgovorima bSecurity i Alfaunits. Sačekaću da se završi ona njihova 2$ refundacija i provera pa onda ću da ugasim šatro Bosnia i da otvorim Serbia.
 
Ne mora znaciti da postoji konverzija uopste, medjutim, najbolje je izbegavati kartice koje uopste imaju dinarske partije, sem za placanja dinarima u Srbiji iskljucivo.
Preko toga, treba izbegavati neke banke ili barem neke njihove kartice, posto imaju proviziju za placanje cak i u evrima, ili barem za placanje u drugim valutama (u prvom postu ima i neki primeri, ali NE svi!).

Ako bi trebao da primim neki novac u dolarima, da li da palim tu opciju konverzije ili da je držim izgašenu kao i do sada? Visa Internet je u pitanju (Banca Intesa). Pitam pošto se to odnosi na plaćanje, makar tako piše u FAQ-u, pa reko' da pitam je l' i za primanje novca isti sistem.


Iz prve ruke želim da dam info (samo) za kartice Banke Inteze, uz ogradu da sam povremeni kupac a ne i prodavac:

- Plaćanje i prijem novca preko neta mogući su preko kartica Visa Electron i Visa Internet.
- Ne naplaćuje se (bankarska) provizija za plaćanje i prijem novca.
- Plaćao sam s obe kartice PayPal-om i Monebookers-om, dok sam sa Moneybookers-a povukao novac na karticu.
- Sva plaćanja i primanja novca prema inostranstvu više se preko evra. Na deviznom računu možete imati dolare, i tada ćete imati dvostruku konverziju ako kupujete u dolarima: iz dolara na računu u evre, i onda iz evra u dolare. Isto važi i ja prijem novca. Drugim rečima, ima smisla da imate samo evre.
- Koverziju evra u dolare pri plaćanju vrši Visa (a ne banka) i to po vrlo lepom kursu. Isto važi i u suprotnom smeru.
- Sa Alfom se slažem da treba izbegavati svako uplitanje dinarskog računa, jer onda konverziju valute u RSD vrši banka po svom (naj)nepovoljnijem kursu.
- Onaj ko navodi (ovde u temi) da novac ne može da se povuče na karticu - nije tačno.
- Postoje banke koje podržavaju pravi multivalutni devizni račun (npr. Telenor banka, gde ako imate dolare i plaćate dolarima nema nikakve konverzije). Za druge banke ne znam, jer ih nisam koristio, ili sam koristio davno da te info verovatno više nisu značajne.


Osnovno:
U banci možete imati dinarski tekući račun, dinarski a-vista račun (štednja po viđenju), dinarski oročeni štedni nalog. Od deviznih možete imati devizni a-vista (devizna štednja po viđenju) i devizni oročeni nalog. (Naravno i druge koji nisu bitni za ovu priču).

Za net plaćanje i prijem novca su bitni samo devizni a-vista računi. Uopšte ne morate imati dinarske. Svaki devizni račun može biti vezan za karticu (vi birate koji devizni račun za koju karticu)! Predlažem da otvorite tri devizna računa:
- Prvi, nevezan ni za jednu karticu, gde bezbedno držite devize (evre, dolare).
- Drugi, vezan za Visa Electron karticu (besplatna)
- Treći, vezan za Visa Internet karticu (besplatna).
Navedeni računi nemaju nikakve godišnje ni mesečne troškove, nema mesečnog održavanja računa, dobija se besplatni Intezin online banking (radi i bez MiniCD-a za autorizaciju plaćanja, koji se opet besplatno dobija) i moguć je jednostavan prenos sa jedne partije (računa) na drugi. (MiniCD je potreban za plaćanja u zemlji, ne i plaćanja karticama.)

Kada neko uplati novac na karticu (refundacija sa Amazona, Ebay-a, PayPal-a, prenos sa Moneybookers-a na karticu) -- novac se šalje na karticu, prolazi kroz Vizu koja eventualno vrši konverziju usd u eur i leže na račun u banci za koji je kartica vezana. Dakle, izabrani račun i izabrana kartica su direktno vezani.

Namera mi je bila samo da pojasnim osnovne pojmove. Preko PayPal-a sam samo plaćao i jednom dobio refundaciju. Sa Monebookersa sam preneo novac sa stanja (Ballance) na Visa Electron ili Internet karticu (ne sećam se). U tom domenu su ovu saveti. Sve druge kupovine koje sam imao, brojne, bile su na Amazonu, što je priča bez PayPal-a, što je van ove teme. ;)
 
- Sa Alfom se slažem da treba izbegavati svako uplitanje dinarskog računa, jer onda konverziju valute u RSD vrši banka po svom (naj)nepovoljnijem kursu.
Ovo nije uvek slucaj, ali ako vam nije problem da kupite evre u menjacnici (tj. kada imate samo dinare na raspolaganju uglavnom), izbegavajte. Ako vam treba dinarska kartica koja nema konverzije prema inostranstvu, debitne AIK kartice su trenutno takve (barem kada sam zadnji put gledao tarifnik).
- Postoje banke koje podržavaju pravi multivalutni devizni račun (npr. Telenor banka, gde ako imate dolare i plaćate dolarima nema nikakve konverzije).
Ne. Konvertuje se, isprobali su u temi o Telenor Banci.
 
Zar YT ne ide na broj prikazanih reklama, a ne Views? (i nije proporcionalno broju pregleda, vec gleda Target Audience)

Da, ali ovako odokativno ne mozes znati koliko su reklama prikazali i na koliko njih je kliknuto, pa je vrlo korisno znati prosek $ na 1000 pregleda.


mnogo malo novca se dobija za preglede iz srbije,cesto ni ceo dolar za 1000 pregleda,dok sam na nekim klipovima dobijao i 2 dolara za 1000 pregleda,ako su recimo iz amerike ili brazila

Pa kad smo malo trziste, a i masovno koristimo Adblock :d
 
Probao da prebacim nesto novca sa PP na svoju Intesa Visa Electron karticu pre nekih 7 dana, ali jos nije stiglo do kartice, izgleda da je prilicno spor ovaj proces (PP kaze max 3 radna dana da posalju banci, a banka jos 2-5 radnih dana da legne, kako su mi objasnili).
 
Ima li neki spisak zemalja sa opcijom "Send money to friends or family"? zanima me konkretno da li moze iz Nemacke i Danske.

Danas sam primio pare iz Nemacke sa tom opcijom, i nema nikakve provizije ni za koga.

Jel neko proverio kolika je provizija kod komercijalnih uplata od preko? Ja kad sam primao na nemackom nalogu, u okviru EU je bilo 1.9% + 0.35e, ako je kod nas mnogo drugacije, a sve nesto mislim da jeste, onda se ne isplati da se prebacuju uplate na nas nalog, ako neko ima opciju negde u EU.
 
Ne znam da li mi je slato kao "friends & family". Da bi mi na PP leglo 400 USD, poslato mi je 402. I posle 5$ fee za prebacivanje na karticu - na kraju mi leze 395$ na Intezinu Visa internet karticu (u "procesu" je cekanja)... ustvari, leci ce koliko to bude bilo evrova.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Raspitaj se kod službenika tvoje banke da li je to Visa Electron samo za podizanje gotovine na bankomatu ili sa njom možeš da plaćaš na internetu. Ovo govorim jer "neke" banke izdaju Visa Electron koje imaju samo svrhu plaćanja i podizanja gotovine na bankomatima, ali ne i opciju plaćanja na internetu.

Ako je to ova kartica ništa od PP Pogledajte prilog 168075

Ja imam Visa Elektron Komercijalne banke namenjenu online kupovini (internet kartica). Povezana je na paypal nalogom, vrsi se konverzija jer se uplacuje samo dinarska vrednost na karticu. Stanje moze da se proverava na bankomatu, ali da se uplacuje i dize novac sa kartice moze samo na salteru. Kartica vazi godinu dana, posle cega se produzava i kosta samo 250 din. :D Nikakvo odrzavanje se ne placa, vec dve godine sa njom kupujem online i nemam nikakvih problema. Bolja je kupovina paypalom, jer se vidi stanje kada nesto platite, koliki je kurs bio, da li vam je prodavac refundirao, da li je isporucio robu i sl.
A koliko vidim gore na slici je obicna Visa Elektron kartica, vezana za dinarski racun, ali mislim da ona vazi samo za "unutrasnji" saobracaj u okviru zemlje.
 
Jel postoji neka varijanta da mi na neku (i koju?) Intesinu karticu preko Paypal stignu $ USD?
 
Da li neko zna kako je rešeno oporezivanje u Srbiji. Recimo da razvijam neki sw za stranog partnera i on mi placa preko PP za tu uslugu. Ako bi u Srbiji to radio za srpsku firmu, svaka uplata bi bila oporezovana za iznos socijalnog, zdravstvenog i penzijskog osiguranja. To je oko 35%. To znači da firma koja uplaćuje na moj račun 100e mora državi da plati jos 35e.
E sad, ako radim za stranu firmu bilo bi logično da se placaju svi ti porezi. U slučaju da po prijemu novca preko PP niste platili porez, da li u nekom trenutku PU moze da trazi placanje poreza ili da pokrene prijavu za izbegavanje poreza?
Da li se PP uplate drugačije oporezuju i kako?
 
Za takvu vrstu uplate iz inostranstva trebas sam obracunati i platiti porez po ugovoru o delu ili autorskom ugovoru, uglavnom sa svim porezima i osiguranjem izadje izmedju 43-50% od sume koja ti je stigla.

Evo i kratkog teksta sa jednog sajta:

Kome, kada, kako i koliko plaćam porez i doprinose kada radim za klijenta iz inostranstva?

Kada primite uplatu iz inostranstva, imate obavezu da obračunate poreze i doprinose (prema srednjem kursu NBS na dan prispeća novca):

- popunite dva primerka obrazaca PP-OPO (može se preuzeti online sa sajta Poreske uprave);

- popunite uplatnicu na iznose poreza i doprinosa iz PP-OPO i uplatite obračunati iznos;

- uz obrazac PP-OPO treba da se priloži i izvod iz banke iz koga se vidi iznos uplaćene cifre iz inostranstva, kao i datum uplate);

- odnesete u lokalnoj filijali Poreske uprave (od prvog do petog u mesecu za prihode primljene prethodnog meseca).
Poreska uprava će tada overiti obrazac (pečatom i kodom), jedan primerak zadržati za sebe, a drugi vratiti vama, koji ste dužni da čuvate u svojoj dokumentaciji sledećih deset fiskalnih godina.

Napomena: za porez koji je inostrani klijent platio u svojoj zemlji, klijent vam dostavlja potvrdu o visini plaćenog poreza. Za iznos iz te potvrde vi umanjujete obračunati porez za tu uplatu.

Sledeći koraci:

- popunite M-UN obrazac (prijava na zdravstveno i penziono osiguranje. Može se preuzeti online sa sajta www.pio.rs) u dva primerka i predajte u obližnji RFPIO (ponesete na uvid overen PP-OPO obrazac, kao i dokaz o uplati doprinosa i poreza-uplatnice i ugovor/dokaz kao osnov uplate)

Ako ste nezaposleni, posle uplate i predaje PP-OPO u lokalnoj ispostavi za socijalno i zdravstveno osiguranje možete pokrenuti postupak za dobijanje knjižice. Prihod koji prijavljujete ulazi u godišnju osnovicu za obračun godišnjeg poreza na dohodak građana, pa ako pređete propisanu granicu (godišnji porez na dohodak građana plaćaju fizička lica – rezidenti koji su npr. u 2011. godini ostvarili ukupan dohodak veći od 1.898.388 dinara) dužni ste da podnesete i godišnji PPDG-5.

:guitar:

A evo i jedan dobar domaci webinar na tu temu:



Hints:
http://www.asmracunovodstvo.rs/sr/racunovodstvo/obracun-autorskog-honorara

http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/...i/173/zakon-o-porezu-na-dohodak-gradjana.html



Sve to, ili koristis Payoneer ,)
 
Poslednja izmena:
Fantastično.. Da li to znači da svaka pp uplata treba da se oporezuje sa skoro 50%? Po izvodu sa racuna, PU vidi samo da je uplatilac PP.
To su nenormalni porezi.
Da li funkcioniše placanje preko PP između domaćih fizičkih i pravnih lica... Npr webshop?
 
Zato prijaviš firmu, plaćaš mesečno paušalno doprinose, penziono zdravstveno, ili kako već, a na prihod plaćaš 10 posto na zaradu, tj. Posle odbitka troškova, za gorivo komponente i šta već sve možeš da knjižiš kao trošak.
 
Inace minimalna provizija za komercijalne uplate na nase naloge je izgleda 3.4%+0.35e, sto je dosta vise od 1.9%+0.35, tako da ja ostajem na stranom nalogu...nije da nisam ocekivao, ali jesu jadni, plus svako prebacivanje na karticu kosta 4e, dok je u Nemackoj besplatno, kao i ostalim zemljama EU verovatno. Stoka je to.
 
Poslednja izmena:
Odakle ti da uporedjujes Nemacku i Srbiju po pitanju provizija i po pitanju svega nismo isti.
Trebao si u najmanju ruku ocekivati ovo.
 
Inace minimalna provizija za komercijalne uplate na nase naloge je izgleda 3.4%+0.35e, sto je dosta vise od 1.9%+0.35, tako da ja ostajem na stranom nalogu...nije da nisam ocekivao, ali jesu jadni, plus svako prebacivanje na karticu kosta 4e, dok je u Nemackoj besplatno, kao i ostalim zemljama EU verovatno. Stoka je to.

krastavac da si to rekao pre nego sto je ovde postojao PP neko bi rekao ako neka bude i tako samo da ga imamo krastavac moze im se ja sam prvi bio jako srecan sto su otvorili ovde i rekao sam ma neka i da ne otvore prijem jos 5 god bice super ali eto sada moze prijem nadam se da ce posle nekog vremena pasti ta kamata i barem smanjiti nadoknada za odmah povlacenje srestava za 50%
 
Inace minimalna provizija za komercijalne uplate na nase naloge je izgleda 3.4%+0.35e, sto je dosta vise od 1.9%+0.35, tako da ja ostajem na stranom nalogu...nije da nisam ocekivao, ali jesu jadni, plus svako prebacivanje na karticu kosta 4e, dok je u Nemackoj besplatno, kao i ostalim zemljama EU verovatno. Stoka je to.

Malo je glupo za poređenje.
Em je Nemačka 10+ x veća od Srbije, em joj je ekonomija jedno 100 x jača od naše, em su vodeća država EU.
 
Ma ja samo cekam da pocnu svi kojima je samo PP nedostajao da izvezu vise od Kine:)
 
Ne znam da li mi je slato kao "friends & family". Da bi mi na PP leglo 400 USD, poslato mi je 402. I posle 5$ fee za prebacivanje na karticu - na kraju mi leze 395$ na Intezinu Visa internet karticu (u "procesu" je cekanja)... ustvari, leci ce koliko to bude bilo evrova.

Pozdrav!
MrBigJump.gif

Slicno sam i ja prosao sa 200e koje je uplaceno i 199 je konacan bilans nakon naknade za "friends & family". PS Nisam jos povukao novac.
 
Kazite kad povucete, tek tada "radi".

Hocemo i to, ne brini. Za sad je tek "withdraw" :) Kad bude bilo, napisacemo (ja bar ocu :D).

Al sam procitao da je 14. aprila jedan momak povukao neku sicu, a leglo mu je 20. aprila. U pitanju je bila Intezina Visa Inspire.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Je l' moguce da cekam 6. dan za withdraw tj. da povucem novac, tacnije posle tri dana na PP mi je pisalo da je "completed" ali na racunu jos nije leglo nista, je l' ima neko iskustva sa ovim, completed je vec bio pre 3 dana, ali jos nista :/
 
Da li se pare same prebacuju na karticu svakog prvog u mesecu i to bez provizije ili sam ja nešto loše čuo?

Imam 61,50 eura na balansu i piše mi da mi je provizija za povlačenje na karticu 4 eura,što mi je nešto mnogo,odnosno da li je tih 4 eura za svako pojedinačno povlačenje na karticu bez obzira na iznos ili je to neki procenat od nečega?

"Fees" link na paypalu mi ne radi da proverim tarife.
 
Poslednja izmena:
Da li se pare same prebacuju na karticu svakog prvog u mesecu i to bez provizije ili sam ja nešto loše čuo?

Imam 61,50 eura na balansu i piše mi da mi je provizija za povlačenje na karticu 4 eura,što mi je nešto mnogo,odnosno da li je tih 4 eura za svako pojedinačno povlačenje na karticu bez obzira na iznos ili je to neki procenat od nečega?

"Fees" link na paypalu mi ne radi da proverim tarife.

Upravo tako, bez provizije ti ide kada sam PP automatski prebacuje novac, a kada hoćeš ranije to da uradiš onda ti naplaćuje proviziju.
 
Ljudi, zeznuo sam se zesce, povezao sam Visa Internet a ne Visa Electron ( Devizni ) racun sa PayPal nalogom, uradio sam ono da povucem pise completed na pp-u vec 3 dana a danas mi u banci kaze devojka da na taj Internet racun ne moze da se prima novac, dok mi je iz iste banke rekao lik da moze, sta raditi??? Sta je istina tu i sta da uradim u tom slucaju ?
 
Nazad
Vrh Dno