Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Svi vi koji vec "dizete" novac sa racuna iz inostranstva ili to planirate da cinite raznim nacinima tipa prijatelj/rodjak/licni odlazak u komsiluk, da li mislite sta ce biti ako vas "nahvataju" da platite tamo porez na prihod ako budete vise para primali?
Pa sto da ne. Ja imam svakojake rodbine po inostranstvu, ali nikog dovoljno normalnog i pouzdanog da mi otvori tamo nalog. Naravno da bih plaćao porez, bolje ista nego nista.
 
Sta znaci "vise para"? Realno, poreske sluzbe nece da se cimaju za iznose tipa par hiljada eura mesecno. Cak ni kod nas nista ispod 10k eura ne dize zastavice. Ako ti planiras da primas cifre vece od 10k eura mesecno na paypal onda radis nesto pogresno - za to se koristi firma i placa preko racuna. Paypal nikad nije bio zamisljen kao veliki finansijski sistem.

Ako pitas i za male iznose - tipa par stotina eura mesecno - da li ce da nas nahvata tamo neka strana drzava preko koje mi to radimo. Ako ti ne zivis u toj stranoj drzavci i nemas imovinu ili otvorenu firmu ja prosto ne vidim nacin na koji oni mogu da te hvataju. Najgore sto mogu da urade jestge da proslede podatke nasoj poreskoj sluzbi pa da te nasi oderu, ali za par stoptina eura - sto bi se cimali. Pa i oni su ljudi...
 
Ne mogu oni nista, kad im ti das tvoje ime, adresu nekoga u Italiji, a takva osoba je "nepostojeca". Jedina prava veza je kartica :)
Ali pitanje je kako cete pokazati da postojite ako vam PP to zatrazi? Mozda prihvate utility bill za manje sume, na tudje ime. Ali vi ne mozete pokazati da ta osoba postoji stvarno, ako budu trazili pasos, visu, nesto na vase ime u toj zemlji ;)

P307 je doduse u pravu da ne otvarate racun na rodjake, jer to su vec "stvarne" osobe, i mozda nece u Italiji da se cimaju za 100e, ali u Nemackoj recimo ce. Nisu sve zemlje kao nasa gde se ljudi "ne cimaju za 100e". Zato su i jedina drzava koja funkcionise stvarno :)


BTW, Amex valjda i dalje nema kodiranu zemlju, pa bi radio i na stranim PPovima.
 
BTW, Amex valjda i dalje nema kodiranu zemlju, pa bi radio i na stranim PPovima.

Nema, probao sam da "prošaram" sa karticom po različitim državama na App Store-u i sve su prošle.
Čak sam u jednom trenutku otvorio nalog na Papua Novu Gvineju i mogao sam da kupim aplikaciju (naravno da nisam).
 
Kada ti je izdat?
 
Ne mogu oni nista, kad im ti das tvoje ime, adresu nekoga u Italiji, a takva osoba je "nepostojeca". Jedina prava veza je kartica :)
Ali pitanje je kako cete pokazati da postojite ako vam PP to zatrazi? Mozda prihvate utility bill za manje sume, na tudje ime. Ali vi ne mozete pokazati da ta osoba postoji stvarno, ako budu trazili pasos, visu, nesto na vase ime u toj zemlji ;)

P307 je doduse u pravu da ne otvarate racun na rodjake, jer to su vec "stvarne" osobe, i mozda nece u Italiji da se cimaju za 100e, ali u Nemackoj recimo ce. Nisu sve zemlje kao nasa gde se ljudi "ne cimaju za 100e". Zato su i jedina drzava koja funkcionise stvarno :)


BTW, Amex valjda i dalje nema kodiranu zemlju, pa bi radio i na stranim PPovima.

Slazem se da ne otvarate racune na druge ljude ako imate mogucnosti da zaradite vise od 100€ (za manje od toga predpostavljam da bi se nasao neko) mesecno jer ce se njima osetiti povecanje poreza ako su drzavljani strane zemlje (u nemackoj sigurno zbog prosledjivanja primanja direktno poreznicima). Sa druge strane da se ode preko i da se otvori racun na vase ime ne bi bio problem jer niste drzavljanin te zemlje i ne radite tamo. Tako da nema osnova za bilo kakav porez, jedino se placa mesecno odrzavanje minimum 10€ ali mora se prijaviti na nečiju adresu kao boravište i morate fizički otići u banku, ne može to neko drugi da učini za vas. Upravo ovo planiram da uradim ako se stvari ovde dodatno zakomplikuju.
 
Upravo sam mislio na one sto na rodbinu otvaraju naloge i primaju novac.
Nije problem 100-200e mesecno (verovatno) ali ima ljudi koji evo i po 1000e zarade i kad toliko legne svaki mesec nema te poreske sluzbe (u "normalnoj zemlji") koja nece to fizicko lice poriupitati sto ne placa porez na ta primanja... a ono tamo siroti i naivni rodjak koji mora platiti porez i to s kamatom...

Verovatno je svima lakse i brze otici do Bijeljine, otvoriti devizni racun, doci ponovo za 10-ak dana po karticu i navratiti ponekad da se uzme lova a i porez kad platite, barem ga placate svom narodu (veci deo) iako je druga drzava...
 
Poslednja izmena:
Pda - Bijeljinska veza radi kao sat - zivela Republika Srpska.
 
Eeeeej jbte bijeljina ima full PP a mi nemamo ...ccc
 
Ja imam jedan paypal na UAE, drugarica u Dubaiju zivi. Primio sam poprilicno novca (mnogo vise od 1000e mesecno) u zadnje 2 godine, nikada je nista nisu cimali. Mozda zato sto u UAE nema poreza
 
Pa "MOZDA" ... ;)
 
Daj neka napravi i meni jedan :p
 
Upravo sam mislio na one sto na rodbinu otvaraju naloge i primaju novac.
Nije problem 100-200e mesecno (verovatno) ali ima ljudi koji evo i po 1000e zarade i kad toliko legne svaki mesec nema te poreske sluzbe (u "normalnoj zemlji") koja nece to fizicko lice poriupitati sto ne placa porez na ta primanja... a ono tamo siroti i naivni rodjak koji mora platiti porez i to s kamatom...

Verovatno je svima lakse i brze otici do Bijeljine, otvoriti devizni racun, doci ponovo za 10-ak dana po karticu i navratiti ponekad da se uzme lova a i porez kad platite, barem ga placate svom narodu (veci deo) iako je druga drzava...

Za 8k eura na kraju godine platio sam porez od 30e u banci Intesi. Tj ostavio sam taj deo drugu iz Hrvatske koji prima moje uplate pa ih salje meni tako da je to bio porez kod njega, ja nisam nista.

U Bosni mi je bilo oko 100+ za skoro istu cifru mada nisam siguran jer je lik krao svakog meseca.
 
Aj jos neko da se javi porrskoj da nije platio porez u ovoj temi?:)
Ne radite to sebi:) To sto ne znate poreski zakon, ne znaci da ga mozetr izvrdavati ili da ste platili porez.

Otvorite drugu temu. Ima diskusija na drugim forumima oko toga. Objasnjeno je sta treba da se placa, sta ljudi "plate", i ...da za sada samo ne diraju!
 
A recimo ja koji većinu uplata primam preko Donate button-? Da li i ja treba da plaćam porez?
 
Sa legalne strane, naravno. Svako ko zaradjuje na bilo koji nacin, a to sto se zove "Donate" je samo dugme na PP-u.
 
@Mazi7
Kako ti taj salje novac ?
 
glupo pitanje na koje nisam našao odgovor listajući teme:

dobijem pare prebačene preko bank transfera (pošto ću pejpal čekati do sudnjeg dana)
recimo da ne želim da rizikujem da li će me neko cimati ili ne - obično se na meni slome kola kada pokušavam da izvrdam nešto, tako da planiram da odem u poresku i da prijavim income (cifra je red veličine 800$)
šta je najbolje navesti kao razlog dobijanja para, da li mi ne gine da im dam 30% ili se može dobrom pričom umanjiti harač?
 
A jel se mora pijaviti samo 800$, zar se ne treba na kraku godine sabrati i ako cifa prelazi neki iznos da se plati 20% na to preko tog iznosa?
Sto bi samo jednokratno uplatu prijavljivao ovim nasim?
Ne znam, pitam...
 
Ja imam jedan paypal na UAE, drugarica u Dubaiju zivi. Primio sam poprilicno novca (mnogo vise od 1000e mesecno) u zadnje 2 godine, nikada je nista nisu cimali. Mozda zato sto u UAE nema poreza

Cime se baviš? Freelancer si ili?
 
dobijem pare prebačene preko bank transfera (pošto ću pejpal čekati do sudnjeg dana)
recimo da ne želim da rizikujem da li će me neko cimati ili ne - obično se na meni slome kola kada pokušavam da izvrdam nešto, tako da planiram da odem u poresku i da prijavim income (cifra je red veličine 800$)
šta je najbolje navesti kao razlog dobijanja para, da li mi ne gine da im dam 30% ili se može dobrom pričom umanjiti harač?

Najnize sto mozete proci je ako ste studenti i izvrdate nekako (morate imati dokument!) da je to stipendija (16%).
Sve ostalo ne gine ~34% i navise, kao autorska prava, ali je to mnogo komplikovano da se izvede, pa ostaje samo "ostalo" gde ispada 43% cini mi se (nisam skoro imao potrebe da gledam, jer idem preko firme, a menjani su procenti skoro)

Ko moze, neka ide preko Skrilla i koristi Skrill MasterCard za podizanje i placanja.
Ostali... krastavac, ako necete da se cimate, ovo sto sam napisao gore vam ostaje :(

Za tu sumu se snadjite, zalosno je sto se kod nas i najsitnija zarada zakonski oporezuje, a veliki pobegnu :( U EU postoji minimalni iznos godisnje, ispod koga se ne oporezuje (placa se samo nesto malo, ispod 10% za doprinose neke)
 
Ne bih da te razocaram ali porez na 8k evra bi te izasao min 1.5k evra ako ne i mnogo vise...

Gde to ? Intesa uzima dosta malo, nije to registrovana firma ili nesto sl, cak sta vise ja sam i dalje nezaposlen tako da je cifra beznacajna na kraju godine kao kad bi primao uplate od nekog rodjaka (on je platio taj iznos na kraju godine direktno banci a ne drzavi). Jedino ako nasi iz Srbije ne ukenjaju nesto sa narodnom bankom i provizijom/taksom sta vec ali u ovakvom poslu ne vidim zasto bi provizija iznosila tu sumu koju si rekao. 20% nema ikakve logike niti smisla lol.

Kada yt mreza posalje novac mom drugu nigde ne stoji da je posao u pitanju, kao sto ni ja ne placam nista na tu istu sumu koju primim od druga a opet je uplata iz inostranstva.

@Trogdor, posalje mi od kuce e-bankingom. Obojica smo u Intesi, srecom pa je ima po balkanu, uzmu 5e za transakciju (koje nadoknadim promenom eura u menjacnici umesto u banci po njihovom kursu). Jedno vreme sam primao novac moneybookersom.
 
Poslednja izmena:
Gde to ? Intesa uzima dosta malo, nije to registrovana firma ili nesto sl, cak sta vise ja sam i dalje nezaposlen tako da je cifra beznacajna na kraju godine kao kad bi primao uplate od nekog rodjaka (on je platio taj iznos na kraju godine direktno banci a ne drzavi). Jedino ako nasi iz Srbije ne ukenjaju nesto sa narodnom bankom i provizijom/taksom sta vec ali u ovakvom poslu ne vidim zasto bi provizija iznosila tu sumu koju si rekao. 20% nema ikakve logike niti smisla lol.

to što ti banka uzima je provizija banke
nakon što ti pare legnu na devizni račun ti moraš taj prihod da prijaviš poreskoj upravi i da platiš porez na to
 
to što ti banka uzima je provizija banke
nakon što ti pare legnu na devizni račun ti moraš taj prihod da prijaviš poreskoj upravi i da platiš porez na to

Jel to samo kod nas ? Ako je samo kod nas onda da zaobidjem pp totalno, ako je recimo isto i u HR/BH sto bi trebalo jel, ne razumem onda zasto nisam nikada platio to (niti sa moneybookersom kada sam uzimao po 100-200 dolara mesecno) direktno na nasu karticu u Intesi. Nikada nisam nista prijavljivao niti osoba koja je direktno primala uplatu.

Zasto da prijavim prihod poreskoj upravi kada nije u pitanju "posao" niti firma. Random uplata.
 
Poslednja izmena:
Zato što su suviše lenji i nesposobni da sprovedu naplatu PDV-a, pa bi da im se sam javiš i doneseš pare :mad:

Ali 20% ? Za bukvalno nezaposleno lice (ne govorim samo o sebi, ima na stotine freelancera) ? Haha. Onda sam totalno 100% protiv ove drzave. Ovo je bila jedina svetla strana kojoj sam se radovao.
 
Poslednja izmena:
Nije 20% već oko 34%.
 
Cek sad, ako meni moj drug, sestra, nepoznati tip koga sam upoznao u Italiji, posalje npr. 1000 EUR, po vama ja treba da to prijavim poreskoj i platim porez? (nesto mi se cini da ne tumacite dobro zakone, jer bi po tome svako ko dobije neke pare koje mogu biti i rodjendanski poklon ili bilo kakav poklon, morao da placa na to porez)
 
Poslednja izmena:
Cek sad, ako meni moj drug, sestra, nepoznati tip koga sam upoznao u Italiji, posalje npr. 1000 EUR, po vama ja treba da to prijavim poreskoj i platim porez? (nesto mi se cini da ne tumacite dobro zakone, jer bi po tome svako ko dobije neke pare koje mogu biti i rodjendanski poklon ili bilo kakav poklon, morao da placa na to porez)

Upravo.. Pa cak i kompanija odnosno youtube mreza ili neka druga kompanija sve dok me zvanicno ne poseduje kao jednog od radnika ne vidim razloga za to. Ako prihod ide preko firme sa druge strane onda se prijavljuje poreskoj upravi. Kako god.. videcemo. Bitno do sada nisam imao problema niti iko preko koga sam primao novac a pp je odavno kod njih a verujem i zakon sredjen.

Edit: Da, ovo je za firme. Normalne uplate ne igraju ulogu. Sve dok nemam registrovanu firmu preko koje imam prihod, a i nezaposleno sam lice nemam sta da prijavljujem. Sa druge strane moj cale je imao problem sa tim u proslosti i zaglibio sa porezom ali je imao registrovanu firmu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno