Šta je novo?

Koji DSLR? Sony, Canon ili Nikon ?

SuperStaljin

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2006
Poruke
486
Poena
319
Nenadano sam došao do nekih para, te sam sada u prilici da pazarim neki DSLR.
Moraću da smislim kako da udomim moj Fuji S6500fd, a dok to ne uradim,
bar da se podrobno raspitam o tome koji DSLR je najbolja varijanta za mene.

Fuji S6500fd sam upotrebljavao uglavnom za fotografisanje aktova u slabim svetlosnim uslovima,
za šta se odlično pokazao. Potreban mi je neki DSLR ( po mogućstvu samo telo )
za koji ću dokupiti objektiv za istu primenu.

Dakle, koji mi aparat + jedan objektiv + 1GB memorija preporučujete - do 1000 evritja ?

Sony Alpha, Nikon D40 ( a možda i D80??? ) ili Canon 400D
 
Čestitam na nenadanim parama, da ti tako padaju što češće.
Moja preporuka za 1k evrića (i malo više) je sledeća:
Telo: Nikon D80 ~ 770 e
Objektiv: AF Nikkor 50mm f/1.4D ~ 320 e
Memorija: uzmi minimum 1 GB neke ultra speed, to je oko 30 e

Moja ti je preporuka da se malo stisneš i dodaš još 100 evrića, isplati se.
Anyway, neka predloži još neko.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa izborom za telo, ali objektiv AF Nikkor 50mm f/1.4D će te razočarati. Dugo radim sa njim, ima jako puno hromatskih aberacija i "duhova" na slikama, pogotovo noćnim. Bolje ga izbegni.

Moj predlog je vrlo dobri Nikon AF-S Nikkor DX 18-135 f/3.5-5,6G ED, ili još bolje, ako finansije dozvoljavaju, odlični Nikon AF-S Nikkor DX 18-200 VR f/3,5-5,6G ED.

Što se tiče memorije, 2 GB je minimum.

Nek' je sa srećom :)
 
Poslednja izmena:
Telo Canon D30,a objektiv sam izaberi.

Misliš Canon 30D?
Svaka čast, ali mislim da mu to solidno poskupljuje kombinaciju, s obzirom da je telo minimum 850 evra, a na to treba nakačiti neki dobar objektiv, što solidno iskače iz okvira od 1k evra.
OK, na Staljinu je da prelomi i kupi neki od ponuđenih ili neki drugi.
 
Da,30D ...pa mislim da je trenutno bolje kupiti provereno dobro telo (kao shto je chovek i naglasio),shto ne znachi da je Nikon D80 losh.Predpostavljam da tje se uskoro natji neka dodatna kinta za odgovarajutji objektiv.
 
Poenta je shto se prelazi sa relativno dobrog(odlichnog) prosumera,pa ako se vetj chini takav korak,nema svrhe da se kupuje kombinacija koja netje doneti ozbiljniji kvalitativni napredak.
 
@Ringeraja, hvala, da se vrati! :)

Koliko love mogu da dobijem za S6500fd kupljen 01.02.2007 sa 2GB memorije, punjačem, baterijama i torbicom?

Od toga mi zavisi koliko para mogao najviše da se "pružim" za DSLR.

Mogu li da vas pitam da mi malo opširnije objasnite zašto je telo D80
najbolji izbor od svih DSLR-ova?

btw. da li će se uskoro pojaviti neki DSLR sa LiveView opcijom,
u ovom, najnižem cenovnom rangu ?
 
Nema najboljeg izbora.

Sva tela u toj klasi su dobra. Najvažnije je koje se tebi subjektivno više sviđa, a naročito, koji brend ima objektive koje želiš.

Na primer, ako želiš onakve objektive koje sam ti preporučio, njih Canon nema. Ako ti se pak, sviđa neki od Canonovih objektiva, slobodno uzmi 400 D ili 30 D. Naravno možeš da uračunaš i nezavisne proizvođače objektiva kao što su Sigma ili Tamron.

Ne zaboravi da kod DSLR kupuješ ceo sistem, a telo je samo jedan od delova tog sistema.
 
@Ringeraja, hvala, da se vrati! :)

Koliko love mogu da dobijem za S6500fd kupljen 01.02.2007 sa 2GB memorije, punjačem, baterijama i torbicom?

Od toga mi zavisi koliko para mogao najviše da se "pružim" za DSLR.

Mogu li da vas pitam da mi malo opširnije objasnite zašto je telo D80
najbolji izbor od svih DSLR-ova?

btw. da li će se uskoro pojaviti neki DSLR sa LiveView opcijom,
u ovom, najnižem cenovnom rangu ?

Hvala, hvala, daće Bog!
Koliko love za S6500fd? Pa nov košta već 280 evra, tako da mislim da paket možeš da utopiš za ne više od 300 evrića (neka me neko ispravi ako sam preterao).
Ako je u ovom slučaju 1k evra + ono što se dobije za Fuji, situacija se menja iz osnova.
Evo i zašto je D80 jako dobra kupovina:
http://www.axelfoto.com/index.php?option=com_content&task=view&id=233&Itemid=30

Što se tiče LiveView-a u kategoriji ispod 1k evra, teško da će toga biti, bar ne u skorije vreme, ipak je to rezervisano za prave "profesionalce" (mislim, aparate).

Toliko od mene.

p.s. slažem se sa mnogo iskusnijim kolegom, nema najboljeg izbora, sve zavisi za šta će aparat da ti služi i koliko se razumeš u fotografiju (ipak je presudan čovek, ne mašina). I da, što reče Nebojša, kupuješ sistem, a ne telo + objektiv, treba to ipak najoptimalnije uklopiti.
Poz
 
Poslednja izmena:
I sam sam u istoj nedoumici,jer su oba predlozena aparata skoro istog cenovnog ranga,klase i mogutjnosti,ali Canon u ovom poredjenju ima (za mene) jednu prednost,sem neshto jeftinijih objektiva(naravno Canonovih),a to je telo koje je izradjeno od magnezijuma,dok je kod Nikona D80 izradjeno od polikarbonata.Naravno,pazljivom upotrebom nema shanse da dodje do bilo kakvih oshtetjenja,ali ovo moze biti vrlo presudna chinjenica kod odabira.Ovo govorim iz (veoma dugog) iskustva sa starijim 35 mm modelima Nikona.
 
Poslednja izmena:
Ma ima i LIVE VIEW DSLR do ta para (1000eur.) no to su samo Olympus E410 i 510 mislim(ili jedan od oba), ali zar Olympus??? A sta ce ti taj LIVE VIEW, uzmi (po mogucnost) Canon 30D pa da te BOG vidi (a i ti njega) sa neki dobri objektiv. Nema dilema o tome 30D je mnogo profesionalnija masina od NIKON D80
 
Hvala na sugestijama. Trenutno čitam recenzije aparata ( a bogami i objektiva ).
Čini mi se da 30D nudi više nego što mi treba, ali je verovatno najbolja kupovina
što se tiče budućih ulaganja.

Zanima me par sitnica:

1. Šta mislite o kupovini polovnih objektiva?

2. Why is there no love for Sony Alpha 100 ? Video sam veoma jeftine polovnjake sa dva objektiva. Na papiru i u recenzijama deluje kao odličan aparat, ima li nekog problema sa ovim aparatom?

3. Da li kit objektiv na 30D vredi išta?

4. Može li neko da mi pojasni malo razlike u radu sa autofocusom na aparatima kao što su 30D, 400D, D80 i Alpha ?

5. Koliko otprilike koštaju blicevi koje koristi lik u ovom snimku?
http://www.youtube.com/watch?v=RMGJDG4DFj0

PS. Koji od pomenutih aparata je user-friendly kada je u pitanju HDR fotografija?
 
Poslednja izmena:
Eh, da... koji stativ mi preporučujete. Gledao sam neke Hama u prodavnici,
ali mi je kvalitet plastike bio malo sumnjiv.
 
OK, hajde da pokušam da ti odgovorim.
1. Kupovina polovnih objektiva? Pa, u principu ne bi trebalo da bude problema (objektivi se ne "troše"), pod uslovom da je objektiv korektno korišćen, tj. da nije možda oštećen. Dakle, ja lično planiram da kupim neki polovan "normalac" i definitivno ću zamoliti da ga isprobam pre nego ga uzmem.
2. Na ovo pitanje će ti neko drugi dati odgovor.:D
3. Naravno da vredi, pitanje je za šta ti treba. Ako misliš da se baviš umetničkom fotografijom moraćeš da kupiš neki malo bolji, dok je za svakodnevnu, pa čak i poluprofesionalnu upotrebu sasvim dobar.
4. Što se tiče AF, kao prvo AF u najvećoj meri zavisi od objektiva, a pod broj dva ovo i nisu aparati gde će korisnik da setuje postavke na auto. Ako neko ima baš iskustva sa svim ovim aparatima i AF (ko je rekao Nebojša Milanović) mogao bi i on da ti opširno odgovori.
5. Nemam pojma.
6. Manfrotto
 
Uzmi 30D, sad je nov 850€. To je telo koje po mom mišljenju najviše trenutno nudi za uloženi novac. Šteta je ne iskoristiti tu priliku. Polovan 20D je oko 500€, odlično telo takođe.

Široki zum, najviše nudi Sigma 17-70 f2.8-4.5 za 340€.

Prajm, 50 f1.8 za 80€.

Malo si probio budžet, ali mislim da nemaš puno izbora, ako svoj problem želiš da rešiš odmah.
 
1. Kupovina polovnih objektiva je kao kupovina svega polovnog: možeš da nagrabusiš, a možeš, uz oštro oko i pomalo sreće, i da jako dobro prođeš.

2. Alfa A 100 je solidan aparat, ali Sony brend na našem tržištu nije još zaživeo.

3. Imajući u vidu da kit objektiv dobijaš skoro džabe uz aparat, za tu "cenu" je dobar.

4. Što se tiče AF-a od svih aparata koje si pomenuo, Nikon D 80 ima najbolji, ali razlike nisu prevelike, naročito ako nisi suviše zahtevan. Naravno, vrlo je bitno koji objektiv voziš.

5. Apropo HDR fotografije, ako radiš pažljivo, svaki će ti dobro poslužiti. Što se tiče dinamičkog raspona samog aparata, Canoni 30 D/400 D primetno odskaču drugima.

Ipak, kada bih sada kupovao DSLR, napregao bih se kako znam i umem za Canon 40 D. Za koplje je bolji od svih o kojima se priča, a i cena mu je manja od očekivane.

Evo primera na ISO 1600:

EOS 40 D + Metz 54 + 70-300 IS USM
 

Prilozi

  • 40 D.jpg
    40 D.jpg
    283.2 KB · Pregleda: 133
Pročitao sam nekoliko članaka o 40D, nemam trenutno para za 40D KIT,
pa ću sačekati par meseci da ga kupim... ali definitivno ću kupiti 40D
( osim ako se ne pojavi neki 450D koji nudi ne znam ni ja šta :))

Hoću da uzmem DSLR koji će mi služiti sledećih 4-5 godina,
a 40D mi deluje kao future-proof proizvod vredan svake pare.
 
Poslednja izmena:
Vishe nego pametan izbor :D.Ipak mislim da bi ti isto posluzio i 30D,i da ne bi u dogledno vreme imao ni najmanje potrebe da ga menjash,a usput bi ti bilo dovoljno para i za neki od objektiva.
 
Glupo je nemati nikakav DSLR, makar polovan 350D. Sad će i lepog vremena da ima sve manje, tako da ćeš do proleća imati svakim danom sve manje razloga da uopšte kupiš aparat.

Uzmi sad šta možeš, ako možeš da izgradiš sistem objektiva za ono za šta ti treba - a za Canon stvarno postoje jeftine alternative:

kit za 18-55 raspon
Sigma APO za 70-300 raspon
50 f1.8 kao prajm

Na svemu tome do proleća možeš da izgubiš neku sića lovu, red veličine 50€, a dobićeš znanja mnogo više. Bićeš spreman za 40D - ukratko, što sad verovatno nisi, ni teoretski, ni finansijski.
 
Imam s6500 za igranje dok ne skupim pare za 40D...
stvarno ne mogu da se bakćem sa prodajom polovnjaka,
da živim u BGD, pa ajde... ali ovako je pitanje da li ću naći kupca
i za s6500.
 
Imaš minimum dve radnje za koje znam gde možeš da ostaviš polovan aparat na komisionu prodaju.

Okej je što imaš S6500 da se pokrpiš u međuvremenu. U tom slučaju sačekaj 40D. :)
 
Zbog izbora i dostupnosti objektiva i opreme kod nas. Da zivi na zapadu ili "preko bare" ta opcija bi imala daleko vishe smisla nego u zemlji Srbijici.
 
Zbog izbora i dostupnosti objektiva i opreme kod nas. Da zivi na zapadu ili "preko bare" ta opcija bi imala daleko vishe smisla nego u zemlji Srbijici.

U principu si u pravu, ali ipak nije bas tako strasno, pa ne kupuju prosecni ljudi neznam koliko objektiva godisnje, budimo realni. Kod Axel-a se moze naruciti manje vise svaki sigma objektiv u Pentax mount-u, i obicno je cena identicna onima za C/N mount, samo se saceka par nedelja na isporuku.

A napolju imas stakla kakvih hoces, recimo novi DA*16-50/2.8 za oko 750-800e. Objektiv kakav bi Canonovci i Nikondzije samo zeleli (Tokina ima slican, ali ipak losiji; nema SDM, nema weather-sealing i nema SMC premaz). Ostar, brz, tih, weather-sealed itd. Slicno vazi i za DA*50-135/F2.8 (oko 100e skuplji od ovog gore). Uskoro stize i DA*60-250/F4 za ispod 1k evra.

Napolju se inace Pentax dosta rasirio (i Samsung stoji uz njega, tj. njhove DSLR kamere koriste Pentax mount). Dokaz za to je i da je za proteklih godinu-dve cena polovnih objektiva za Pentax mount na ebay-u skocila 2-3x, znaci traznja se znatno povecala, pa je bilo i nestasica. Polako se sve to normalizuje i sada se objektivi za Pentax mount vec dosta lakse nabavljaju, narocito u inostranstvu.

Jedino sto je kod nas K10D trenutno malo precenjen. :( Napolju (u EU) se moze naci sa kit objektivom vec za oko 750e.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno