Šta je novo?

Zracenje uredjaja - bezazleno ili ne?

M_M

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
13.09.2004
Poruke
2,451
Poena
380
Otvorila se diskusija na forumu oko WiMAX, pa unutar toga o stetnosti EM zracenja uredjaja na ljudsko zdravlje (dakle u elektromagnetnom delu spektra, da ne bi neko uporedjivao sa opekotinama zadobijenim suncanjem na plazi)... Posto toj diskusiji nije mesto u temi u kojoj je zapoceta (umrezavanje, pristup internetu i provajding), nastavljam je ovde, posto verujem da bi bila interesantna siroj publici.

Znam, znam, jako siroka i veoma diskutabilna tema, te nema pouzdanih dokaza o stetnosti, itd, itd...

Neka moja logika je da ako je moguce, covek treba da se trudi da, ukoliko moze, izbegne nove i nepotrebne izvore EM zracenja (dakle uredjaja koji po svojoj nameni zrace kako bi komunicirali, tj. imaju primopredajne antene) u svojoj neposrednoj okolini, tj. kuci ili stanu. Ne vidim zaista ni jedan razlog zasto bi iko razuman imao ista protiv ove moje konstatacije...

Ako covek recimo mogucnosti za recimo ADSL ili kablovski net, zasto bi se bez potrebe zracio (ma koliko neimali dokaza protiv, ali korisno po zdravlje ne moze biti) sa recimo WiMAX-om?

Ili recimo, da minut sa fiksnog i mobilnog isto kostaju, da li bi ljudi potpuno trebali da izbace fiksni iz upotrebe za kod kuce, pa makar pricali satima dnevno preko mobilnog? Ja recimo nikada ne bih, jer i dalje postoji crv sumnje da mobilni i nije bas toliko bezbedan, ali ocigledno je da ima ljudi koji misle suprotno.

I jos jedna konstatacija jednog kolege benchmark-ovca za dalju diskusiju:

Dakle, ako ti veruješ da bojleri, frižideri i ostali KW-atni uređaji, koji vuku ampere iz mreže na 50Hz manje zrače od antena koji izbacuju maximum par W na nekoliko GHz, onda nema šta dalje da se razgovara.

Samo par rečenica onima koji nisu stručni po tom pitanju. Svaki provodnik kroz koji teče struja predstavlja izvor EM polja, tj preciznije magnetnog, ali u vakumu (i vazduhu koji je veoma sličnih karakteristika) magnetno i električno polje su vezani jedno za drugo, pa se stvara EM polje. Intenzitet el. struje je direktno povezan sa intenzitetom polja. A blisko polje, gde je ono i najače, i gde se ne mogu računati slabljenja, je vezano za određeni broj talasnih dužina (lambda=c/f), što znači da je na GHz blisko polje mnoooogoooo manje nego na 50Hz. Izvan njega, svi izvori koji su ~W postaju zanemarivi.

Dosadašnja istraživanja u smislu štetnosti zračenja su posmatrala slučaj, kada vi telefon držite pored glave, i gde se očigledno vaš mozak nalazi u bliskoj zoni. Tu niko ništa nije uspeo da dokaže, tako da dalja priča o štetnosti em zračenja kod mobilnih tehnologija pada u vodu.

Prvo mi pada u oci konstatacija da jedan bojler zraci mnogo vise EM talasa unaokolo nego recimo mobilni? Tacno ili ne? Nisam nikad merio jacinu EM polja u okolini bojlera, frizidera i sl. a mozda neko jeste? Cak i da je tacno (a sumnjam, jer bojler ipak vecinu svoje energije pretvori u toplotnu a ne u zracenje u EM delu spektra), ne sedimo pored bojlera satima dnevno kao pored recimo wireless access pointa, ili jos jaceg i dalekometnijeg WiMAX-a i sl.

I za kraj, vase misljenje, da li mislite da ce mozda jednog dana da se otkrije da sve (ili neke od) kucne i licne bezzicne tehnologije koje danas koristimo su potencijalno opasne i stetne po ljudsko zdravlje, i da nas posledice koriscenja istih tek cekaju? Da vas podsetim da je duvanska industrija sa svojim jakim lobijem jako dugo odolevala napadima i javno govorila da je duvan bezbedan, i da je tek krajem 60-tih priznala pod velikim pritiskom javnosti i neoborivih dokaza priznala da je stetan. Danas naravno svim znamo da je izuzetno stetan i opasan, ne samo po pusace nego i po nepusace u njihovoj okolini.
 
Huh, naravno da bojler i šporet većinu energije potroši za ono što je namenjeno, zamisli da dvocifren % ode u etar, pa to bi bilo stotine vati, to bi grejalo i ostale provodnike po kući. Ali da je manje, to sigurno nije. WiMax bazna stanica maximalno zrači sa 20W, dok mobilna sa 0.2W.

Već sam pominjao da je radio tehnika stara stvar, i vi kolega ste verovatno boravili u laboratoriji na fakultetu, gde ste imali prilike da vidite kakve elektrode su se nekada koristile (tokom prošlog veka) i da opazite vrednosti napona i struja na njima. Do danas bi se nešto već primetilo.

Elem, ja sam siguran da se neće otkriti da radio emisija nejonizujućeg zračenja izaziva maligne efekte po ljudsko telo, iz prostog razloga što je medicina trenutno na veoma visokom nivou.
Današnja tehnologija je i u tom smislu bolja nego ranije, standardizacija se uvodi i zračeći elementi koji se nalaze u blizini čoveka stalno smanjuju svoju maximalnu snagu.

A druga stvar je da je nervni sistem u suštini jedan elektromagnetni sistem, i da sva komunikacija između organa se obavlja em talasima. Slušao sam doktore na jednom otvorenom stolu, kako diskutuju o tome, i sećam se da je pominjano kako bolesti nastaju kada dođe do poremećaja frekvencije te komunikacije između organa. Kolike su te frekvencije ne znam, ali pretpostavljam da su vrlo visoke, čim oko može da percepira ~600THz

Sve u svemu, ne postoji nijedan dokaz, a ni realna opasnost od pronalska istog, da će nova tehnologija koja može da donese mnogo razvoja u tehničkom smislu izazvati kasnije oboljenja kod stanovništva.

Mnogo drugih realnih problema ima, koje svet izbegava da rešava, tako da za imaginarne definitivno nema mesta. Poređenje sa duvanom nema mnogo sličnosti.
 
Povodom diskusije o WiMAX-u potrazio sam neke clanke o stetnosti upotrebe mikrotalasne rerne. Otkriveno je da hrana koja se sprema u MW nije ista kao i hrana kuvana na klasican nacin. Navodno, primececno je da se neki proteini usled uticaja EM zracenja raspadaju na nepoznate komponente ali niko sa sigurnoscu nemoze da utvrdi da li su te novonastale hemikalije opasne po zdravlje ili ne. Naravno... procenat ostecenih proteina je izuzetno nizak... mnoooogo manji od 1%. MW rerna radi na mnogo vecoj snazi nego uredjaji za telekomunikaciju.
Najblize stetnosti po ljudsko zdravlje u vidu EM zracenja je nekakvo novo oruzje koje su smislili amerikanci. U pitanju je nekakav EM top koji kad pogodi coveka zrtva oseca neverovatnu vrelinu koja ne izaziva opekotine ali onesposobljava protivnika. Inace sprava nije velicine pistolja ili puske.. U pitanju je sprava velicine tenka.
Mrzi me da sad trazim link o ovome... koga zanima neka gugla.
 
Nisam bas (jos uvek) strucan za ovo, ali se "sva komunikacija izmedju organa" se NE obavlja preko elektromagnetnih talasa.
Jos jedna stvar ta "komunikacija" najcesce je reda do 100Hz, a max 1kHz,bar sto se tice elektricnih signala, i nema svrhe da bude visa (propagacacija akcionog potencijala kroz mijelizirana vlakna nije veca od 50m/s). Mozda ovo bude od pomoci strucnijim od mene ovde.
BTW Mislim da su se kod nas (na nekom vojnom institutu koliko se secam) radila odlicna ispitivanja o stetnosti mobilnih telefona, i ustanovili su da su stetni, e sada u kolikoj meri i kako ne mogu sada tacno da vam kazem.
 
Poslednja izmena:
To su duvanom i nepusacima je stvarno genijalno. Nepusaci ce se razboleti i pomreti zbog udisanja dima od pusaca, a pusaci ostaju zivi...Voleo bi da vidim veliku belu etiketu (kao na paklama cigara) na Jugu recimo i da na njoj pise "smog ubija" , "udisanjem olova rizikujete prekid trudnoce" i slicne stvari. siguran sam da je 10 minuta u spicu na nekom bulevaru u Beogradu mnogo stetnije nego cela pakla cigara...ili 10 godina wimax-a i mikrotalasne...
 
Poslednja izmena:
BTW Mislim da su se kod nas (na nekom vojnom institutu koliko se secam) radila odlicna ispitivanja o stetnosti mobilnih telefona, i ustanovili su da su stetni, e sada u kolikoj meri i kako ne mogu sada tacno da vam kazem.

...vojna tajna :-devil-:
 
I ja mislim da su jako stetna zracenja od bojlera.Cak sam razmisljao da ugrejem vodu na sporetu na drva i da se kupam uz pomoc serpe i lonceta, ali mi je to tesko po ovoj vrucini.

Jel zna neko koliko je zracenje iz sijalice?

Ja koristim samo lampe u kojima sijalice nisu jace od 40V, valjda je manje zracenje...
 
WiMax bazna stanica maximalno zrači sa 20W, dok mobilna sa 0.2W.

Hm, tako bi treblo da bude (max tx power 24dBm, tj. oko 0.25W za korisnicki uredjaj) ali ima i onih koji furaju i "malo" vise od toga. Npr. Tx power bazne stanice Navini MX sistema je do 47dBm, sto je oko 50W, dok je korisnicki deo Tx snage do 32dBm, dakle celih 1.6W.
http://originex.co.za/pdf/navini_2.5_ghz.pdf

Zna li neko kolika je kod nas zakonom maksimalna dozvoljena Tx snaga kucnih uredjaja?

P.S. Evo kako izgleda specifikacija jednog uredjaja koji je pravljen po specifikacijama WiMax foruma:
http://www.redlinecommunications.com/news/resourcecenter/productinfo/RedMAX_SUI.pdf
 
Poslednja izmena:
hm, impuls se kroz nerv krece brzinom od oko 400 metara u sekundi, koliko mi je poznato :)

Nego, nek` neko od vas sagradi kucu ispod visokonaponskog dalekovoda...posle 10 godina ce imati tumor...

A mi ovde mozemo da mrsimo mooda shta je shtetno a shta ne, bez lab uslova nishta ne mozemo ustanoviti...
 
To su duvanom i nepusacima je stvarno genijalno. Nepusaci ce se razboleti i pomreti zbog udisanja dima od pusaca, a pusaci ostaju zivi...

Ne zelim da skrecem sa teme, ali kao sto pusaci imaju pravo da puse, valjda i nepusaci imaju svoja prava da ne budu okruzeni dimom cigareta. Sigurno ne bi tako pricao da si jedan od nepusaca koji se razboleo zbog pasivnog pusenja...

U krajnjem slucaju stvar je kulture i lepog vaspitanja da ako si pusac, kada si u zatvorenoj prostoriji sa grupom ljudi, ukoliko zelis da zapalis da lepo pitas da li nekom smeta i da se ne ljutis i omalovazavas ako neko kaze da mu smeta.
 
Poslednja izmena:
Ova rasprava je potpuno besmislena ukoliko se uzme u obzir da tokom izlaganja sunčevim zracima leti u podne za samo 10 minuta se primi mnogo više energije i štetnih zračenja (prvenstveno UV) nego cele godine da sediš pored neke wimax antene.
 
Suncevi UV zraci zbog svoje pozicije u EM spektru se u najgorem slucaju zavrsavaju u "dubinskom sloju" koze i to je za posebnu raspravu (rak koze i sl.), a ovde govorimo o potencijalnoj stetnosti EM talasa licnih i/ili kucnih uredjaja za telekomunikaciju (u spektru od storinak MHz do nekih 10-tak GHz) WiFi, WiMax, GSM/GPRS/3G, Bluetooth itd i njihovom uticaju na kompletan ljudski organizam... Molim da se diskusija ogranici na iste.

Uostalom atomska bomba je jos gora po uticaju na ljudski organizam, pa to ne znaci da ne treba raspavljati o drugim, manjim problemima. :) A pusenje sam pomenuo iskljucivou kontekstu da je stetnost od duvanskog dima dugo zataskavana i zvanicno "nije bilo dokaza da je stetno", sto je naravno zestoko lobirala duvanska industrija, a ne u kontekstu poredjenja stetnosti pusenja i EM zracenja, sto uopste nije bitno za ovu diskusiju.
 
Poslednja izmena:
To su duvanom i nepusacima je stvarno genijalno. Nepusaci ce se razboleti i pomreti zbog udisanja dima od pusaca, a pusaci ostaju zivi...Voleo bi da vidim veliku belu etiketu (kao na paklama cigara) na Jugu recimo i da na njoj pise "smog ubija" , "udisanjem olova rizikujete prekid trudnoce" i slicne stvari. siguran sam da je 10 minuta u spicu na nekom bulevaru u Beogradu mnogo stetnije nego cela pakla cigara...ili 10 godina wimax-a i mikrotalasne...

Cisto samo da pomenem da je stetnost cigara nenormalno velika, bio sam aktivan pusac 8 godina bez prekida i nepusac oko 3. Razlika je nebo i zemlja, nisam mogao spavati , kondicija se tesko povecavala ma sta god radio , kashljanje ajoj :lupko: kao djedo :), nespavanje zbog zapusenih sinusa, lakse razboljevanje, miris piksle (smrad).

Sada, nema kashljnja, spava se normalno, kondicija se lakse stice, soba mi ne smrdi na pljuge, cigaru sad ne mogu da smislim u krugu od 10m od sebe i najdraze bi mi bilo da zabrane pusenje na javnim mestima kao u Irskoj. Kondicija se stice duplo lakse i desavalo mi se da predjem i po 150-200km bajsem po BG-u za nedelju dana i nema te ulice i smoga iz nje od kojeg bi se osecao kao kad sam bio pusac.
 
Pa recimo, ono sto se relativno lako meri, a i izmerilo se je da je brzina prostiranja impulsa kroz ulnarni nerv ~50m/s.
Jedan primer brzine kod nemijeliziranih vlakana 0.04m/s, a kod mijeliziranih vlakana je izmereno 21.2m/s (kod sipe).

P.S.EEG snimak pokazuje aktivnost nervnih celija mozga i najveca aktivnost (beta talasi) je ~50Hz.

edit: odoh u offtopic
 
Poslednja izmena:
Nisam bas (jos uvek) strucan za ovo, ali se "sva komunikacija izmedju organa" se NE obavlja preko elektromagnetnih talasa.
Jos jedna stvar ta "komunikacija" najcesce je reda do 100Hz, a max 1kHz,bar sto se tice elektricnih signala, i nema svrhe da bude visa (propagacacija akcionog potencijala kroz mijelizirana vlakna nije veca od 50m/s)
Nisam stručan, ali da li si siguran u obo boldovano. Brzina prostiranja i frekvencija su dva različita pojma.
 
Pa naravno da nije (to malo bolje znam od ovoga sto sam do sada pisao :), a u pravu si nisam bas lepo povezao, to sam editovao kasnije), ali zbog toga postoje ogranicenja. Tacnije zbog duzine tog akcionog potencijal jer ako najkraci traje 1ms (upravo za nervne celije) onda max frekvencija 1Khz (ovako je vec jasnije).
(E da i ljudski CNS (i od toga obradi vrlo mali deo) koliko ja znam moze da primi 10^9bit/s, pa za onih 600THz nisam bas siguran, posto jedna TV slika koliko je meni poznato ima tipa 10bita/s.)
 
Poslednja izmena:
Pazi za 600THz sam ja apsolutno siguran, jer se na tim učestanostima nalazi vidljiva svetlost, to oko vidi. Tačnije vidljiv spektar je od nešto manje od 400 do nešto više od 750THz

Ja htedoh samo da kažem da brzina prostiranja nema veze sa frekvencijom prostiranja.
 
I jedno i drugo je tacno (kod mene je kolicina informacija,a kod tebe talasna duzina (frekvencija) elektromagnetnih talasa koje primamo, ali to ne znaci da se u "nama " odvijaju elektricni procesi na tim frekvencijama).:wave:
malo smo smorili temu sa ovim
 
Poslednja izmena:
jedno pitanje: mikrotalasna radi tako sto EM bombarduje atome vode koji pocinju da osciluju i na taj nacin se zagrevaju stvari koje stavimo u mikrotalasnu?

ako je tako onda i mobilni telefon zagreva nas mozak pa je pitanje, u sustini, da li je stetno kuvati mozak :)

davno sam citao da su rusi u moskvi "przili" 30 godina americku ambasadu i na taj nacin ispitivali da li je stetno EM zracenje. kao rezultati ovog "experimenta" nisu pokazali nikakva odstupanja u statistici zracenih amerikanaca (nisu vise oboljevali od raka i sl. stvari...)
 
davno sam citao da su rusi u moskvi "przili" 30 godina americku ambasadu i na taj nacin ispitivali da li je stetno EM zracenje. kao rezultati ovog "experimenta" nisu pokazali nikakva odstupanja u statistici zracenih amerikanaca (nisu vise oboljevali od raka i sl. stvari...)

now... that's really f*cked up...:bottle:
 
Suncevi UV zraci zbog svoje pozicije u EM spektru se u najgorem slucaju zavrsavaju u "dubinskom sloju" koze i to je za posebnu raspravu (rak koze i sl.), a ovde govorimo o potencijalnoj stetnosti EM talasa licnih i/ili kucnih uredjaja za telekomunikaciju (u spektru od storinak MHz do nekih 10-tak GHz) WiFi, WiMax, GSM/GPRS/3G, Bluetooth itd i njihovom uticaju na kompletan ljudski organizam... Molim da se diskusija ogranici na iste.

Uostalom atomska bomba je jos gora po uticaju na ljudski organizam, pa to ne znaci da ne treba raspavljati o drugim, manjim problemima. :) A pusenje sam pomenuo iskljucivou kontekstu da je stetnost od duvanskog dima dugo zataskavana i zvanicno "nije bilo dokaza da je stetno", sto je naravno zestoko lobirala duvanska industrija, a ne u kontekstu poredjenja stetnosti pusenja i EM zracenja, sto uopste nije bitno za ovu diskusiju.

Suviše se opterećuješ sa ovim zračenjima male snage. Ne postoji realan eksperiment koji bi mogao dokazati njihovu štetnost prosto zato što smo okruženi na sve strane stvarima koja su hiljade i milione puta štetnija od wifi i wimax. Znači čak i da su štetni, to bi bila samo jedan mala kap u čaši otrova koju pijemo svaki dan :bottle:
 
Ja bih pre razmisljao o vodi sa cesme koju prave od blatnjave save... To je nekako najotrovnija stvar u potencijalnom smislu koja nas svakodnevno pogadja. Nema sanse da je sve u redu sa tom vodom, pusti zracenje :)
 
Suviše se opterećuješ sa ovim zračenjima male snage. Ne postoji realan eksperiment koji bi mogao dokazati njihovu štetnost prosto zato što smo okruženi na sve strane stvarima koja su hiljade i milione puta štetnija od wifi i wimax. Znači čak i da su štetni, to bi bila samo jedan mala kap u čaši otrova koju pijemo svaki dan :bottle:

Hm, ako je tako, da smo cak i u tipicnom kucnom okruzenju bez nase saglasnosti (dakle ne govorim o duvanu, alkoholu itd) izlozeni stvarima koje su kako kazes milionima puta stetnije od WiFi-ja, mobilinih itd, zasto onda nista po tom pitanju ne preuzimamo? Ako mozes, navedi koje su to stvari, da li je za njih dokazana tolika stetnost po ljudsko zdravlje, i ako jeste zasto se o tome javno ne govori?

Ja bih pre razmisljao o vodi sa cesme koju prave od blatnjave save... To je nekako najotrovnija stvar u potencijalnom smislu koja nas svakodnevno pogadja. Nema sanse da je sve u redu sa tom vodom, pusti zracenje :)

Kad bi bas toliko otrovna bila, imali bi mnogo vise zdravstvenih problema nego sto ih imamo. Ne kazem da je cesmovaca potpuno zdrava, jer sigurno nije, ali nije ni toliko otrovna kao sto tvrdis. U krajnjem slucaju, od toga se u velikoj meri mozes zastititi kupujuci vodu u bocama, kao sto se radi u vecem delu zapadne evrope. Mene prvenstveno interesuju realne opasnosti po ljudsko zdravlje od kojih se u nasim stanovima ne mozemo efikasno odbraniti (dakle zracenja antena svih tipova, jakih kucnih uredjaja, dalekovoda, radona, smoga, "Exxx" dodaci u hrani, itd...), i za koje nismo sami krivi (dakle ne interesuju me duvan, alkohol, droge, pilule i slicne stvari za koje su ljudi sami sebi krivi).
 
Poslednja izmena od urednika:
Nego, nek` neko od vas sagradi kucu ispod visokonaponskog dalekovoda...posle 10 godina ce imati tumor...

Kao prvo zabranjeno je graditi ispod dalekovoda :D A kako objasnjavas cinjenicu da oko najvecje trafo stanice u Beogradu (Bubanj Potok) postoji celo naselje i nisam cuo da se ti ljudi nesto vise razboljevaju od drugih iako zive u neposrednoj blizini vecj decenijama.
 
ako je tako onda i mobilni telefon zagreva nas mozak pa je pitanje, u sustini, da li je stetno kuvati mozak :)
kuvanje mozga stoji, ali to nije dokazano kao štetno...kada bi gurnuo glavu u mikrotalasnu, zbog jakog em polja desile bi se promene na tkivu, i imao bi maligna oboljenja, a ne zbog grejanja tkiva

elem, što se samog em polja u okruženju tiče, postoje standardi (koje je naravno svet doneo) koji propisuju koliki je dozvoljeni nivo el. polja na određenim mestima...elektrotehnički fakultet, i ljudi koji tamo rade stalno mere i daju sertifikate o tome da je nivo zračenja nekih stanica u granicama normale

koga više to zanima, neka kontaktira laboratoriju za radiotehniku pri katedri za telekomunikacije, pa ako budu raspoloženi možda im daju neke informacije
 
Hm, ako je tako, da smo cak i u tipicnom kucnom okruzenju bez nase saglasnosti (dakle ne govorim o duvanu, alkoholu itd) izlozeni stvarima koje su kako kazes milionima puta stetnije od WiFi-ja, mobilinih itd, zasto onda nista po tom pitanju ne preuzimamo? Ako mozes, navedi koje su to stvari, da li je za njih dokazana tolika stetnost po ljudsko zdravlje, i ako jeste zasto se o tome javno ne govori?

Prvenstveno razne hemijske otrovne materije: zagađen vazduh, voda i hrana. Zatim razne vrste jonizujućeg zračenja: radioaktivnost, uv sunčevi zraci, rentgeni itd. Nije zanemarljiv ni uticaj EM polja velike snage: radari, trafo-stanice, dalekovodi itd. Verovatno se ne priča toliko o tome, jer nijednoj vladajućoj eliti igde u svetu nije u interesu da se širi panika među stadom (čitaj: običnim glupim ovcama) :D
Znači sve ono što te ne ubije, čini te jačim... tako će verovatno i ljudska vrsta (ako se ne samouništimo do tada) za par hiljada godina evolucijom i mutacijom postati prilično imuna na sve te stvari :p
btw više štete ti stvara to tvoje razmišljanje o štetnosti wifi-ja (stres, autosugestija; snižavanje imuniteta usled toga itd) nego sam wifi. Zato... opusti se i uživaj... :banana:
 
jedno pitanje: mikrotalasna radi tako sto EM bombarduje atome vode koji pocinju da osciluju i na taj nacin se zagrevaju stvari koje stavimo u mikrotalasnu?

ako je tako onda i mobilni telefon zagreva nas mozak pa je pitanje, u sustini, da li je stetno kuvati mozak :)
Naravno da jeste, a pre neki dan sam gledao i dokaz na TV-u ;)
U Japanu svakodnevno umire po nekoliko hiljada ljudi zbog prokuvanog mozga usled upotrebe mobilnih telefona - samo padaju k'o kruske :D

Dajte ljudi, uozbiljite se malo i opustite :)
Postoje "dokazi" i za i protiv, ali kako se trenutno zivi u Srbiji veca je verovatnoca da ce se prerano umreti od stresa ili 300 drugih stvari, a zracenje je medju poslednjima na listi :D
Pored tolikog zagadjenja vazduha, vode... zracenje je malo dete ;)
 
Poslednja izmena:
Takodje se zaboravlja da se u mikrotalasnu uglavnom stavljaju mrtve stvari/tkivo (kazem uglavnom posto ovaj...hmm :D ) koje nema vise sposobnost regeneracije niti hladjenja isl. Nisam strucnjak ali je cista logika u pitanjju. parce mrtvog mesa u sebi ima vode kolko ima, molekuli vode vibriraju i vrse trenje, zagrevaju se i samim tim zagrevaju/peku isl. (mikrotalasna vise kuva nego sto pece itd), da stavis svoju saku u mikrotalasnu ne bi isti efekat bio, tj bio bi, ali saka ima dovod svezih zaliha kiseonika i vode kroz krvotok, hladi se i regenrise itd. tako da i ako skuvas par celija nije frka, regenerisace se...
 
Naravno da jeste, a pre neki dan sam gledao i dokaz na TV-u ;)
U Japanu svakodnevno umire po nekoliko hiljada ljudi zbog prokuvanog mozga usled upotrebe mobilnih telefona - samo padaju k'o kruske :D

aaaa! znaci vise ne smem da guram glavu u mikrotalasnu.... :whip: steta ;(
 
Nazad
Vrh Dno