Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Aman, imas i medjunarodno kodifikovane poslovne obicaje koji se primenjuju bez obzira na Tita, ako ih stranke ugovore.
Uzanse postoje i nastavice da postoje. Nece biti novog ZOO, vec ce biti donet Gradjanski zakonik koji u nacrtu na vise mesta pominje uzanse.
http://www.mpravde.gov.rs/files/NACRT.pdf
Примена добрих пословних обичаjа
Члан 164
Стране у облигационим односима дужне су да у правном промету поступаjу у
складу са добрим пословним обичаjима.
На облигационе односе се примењуjу узансе ако су стране у облигационим
односима уговориле њихову примену или ако из околности произилази да су њихову
примену хтеле.

Тумачење уговора о делу
Члан 961
Пошто предмет уговора о делу може бити не само израда или оправка неке
ствари, него и извршење разноврсних радова, физичких, интелектуалних или
уметничких, то при тумачењу појединих уговора, узимају се у обзир, поред општих
правила, и обичаји и узансе који важе за поједине активности.

Измена цене
Члан 999
Извођач има право на повећање уговорене цене радова, ако у уговореном року
изградње обjекта или извршења уговорених грађевинских радова дође до повећања
цене елемената на основу коjих jе одређена цена грађевине или радова, у складу са
уговором, грађевинским узансама или обичаjима грађевинске струке.

Ali da se vratimo na konkretan primer, da li stvarno mislis da je pitanje da li foto radnja moze da odbije da izradi fotografiju podobno da bude regulisano dobrim, opste prihvacenim, ili bilo kakvim drugim poslovnim obicajima?
 
Poslednja izmena:
Ako ih stranka ugovori, sto nema veze sa ovom pricom,

Na pitanje> ne treba da bude regulisano poslovnim obicajima - moje misljenje.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje, kupio sam hard pre 22 meseca i dobio garanciju na 2 godine. Lik mi u radnji zamenio hard novim posto od starog nema spasa, ali tvrdi da ja sa novim hardom imam jos 2 meseca garancije. Razumeo bih da je stari hard bio popravljen pa da imam jos 2 meseca garancije, ali u pitanju je nov hard. Jel to normalno tako ide ili ne?
 
Koliko znam ne ide. Treba da dobijes novu garanciju sa novim diskom. Ali nisam siguran, mozda ima veze sa tim sto ti je ostalo 2 meseca od stare samo, ali ne bi trebalo.
 
Normalno i po zakonu je nova garancija. Ako si dobio potvrdu o zameni sa datumom, to ti je dovoljan dokaz za buducu reklamaciju.
 
Ako imaš jasan dokaz da je hdd zamenjen, sa datumom, boli te briga. Dodje li do komplikacija tokom naredne dve godine, idi i reklamiraj sa time. Ako odbiju ili počnu da zavlače, angažuj inspekciju.

Ili, ako te ne mrzi ili nemaš pomenuti dokaz, idi u radnju i traži punu novu garanciju po članu 503 Zakona o obligacionim odnosima. Ako odbiju ili počnu da zavlače, angažuj inspekciju.

Jel to normalno tako ide ili ne?
Ne, ne ide tako normalno.
 
Problem je sto nemam dokaz, ja vratio stari i garanciju i racun, oni mi dali drugi uz izgovor sad im stigla roba, ovih dana ce to napisati, a da ja ne cekam, dali mi nov hard. Nakon nedelju dana mi lik kaze, tebi je ionako ostalo jos 2 meseca, nije to nesto mnogo. Ama nikako u ovoj drzavi ne mozes da isteras pravdu.
 
Poslednja izmena:
Normalno i po zakonu je nova garancija. Ako si dobio potvrdu o zameni sa datumom, to ti je dovoljan dokaz za buducu reklamaciju.

Pisao sam pre nekoliko strana, čak sam i poslao zakon poreske uprave. Zamena proizvoda za identičan proizvod istog proizvođača i iste namene ne zahteva izdavanje novog fiskalnog računa. Bez novog fiskalnog računa nema ni nove garancije.

Ako je dobio isti HDD, garancija mu traje još dva meseca.
 
Naporan si. Zakon o obligacionim odnosima:
Produženje garantnog roka

Član 503
(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.

(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo.
 
A fiskalni nikad nije bio uslov za garanciju
 
Da li graficka moze da se reklamira zbog ventilatora koji se ponekad nerealno cuju? Drugar je uzeo komp pre mozda par meseci, grafika je R9 380 i ne stalno, vec samo ponekad, nebitno dal je idle ili load, ventilatori kao da zapinju o nesto ili kao da imaju neke oscilacije i pocinju nerealno da se cuju. Problem je sto se to desava samo ponekad i ne znam da li ce mu uvaziti garanciju na to.
 
Ako nemaju adekvatnu komponentu u ponudi za zamenu (nude slabiju i jeftiniju) predpostavljam da je to dovoljno za raskid ugovora po clanu 52?
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje nije moj slucaj vec od prijatelja mog.
Naime, potpisao je ugovor sa jednim kablovskim operaterom 15.02 i oni sami rekose da imaju fore mesec dana da dodju i odrade tj. puste signal. Evo posle vise od mesec dana oni to nisu uradili. Pritom zvano bar 10 puta za ovih 30 dana cekanja i prave se ludi u fazonu ne znamo kad ce a na pocetku pricali pa imamo jos vremena budite strpljivi tek je proslo 15 dana od potpisivanja ugovora i slicne nebuloze.
Dakle da li on sad ima pravo na neku nadiknadu? Zbog cekanja i njihove neozbiljnosti(nazalost nema nogucnost za drugog isp) on sad i dalje ceka i ne zna do kad ce, jer ni oni ne znaju kad ce doci da prikljuce.
Inace jako poznat isp po neozbiljnosti i prevarama ali sta ce covek samo to ima kao soluciju.
Da li ima pravo na nadoknadu zbog ne postovanja ugovora ili ne?
 
Imenuj operatera, nece da ti posalju hitmana na kucu (jos) :D
 
Po nivou usluge to moze biti samo Posta :D
 
Radijus vektor, ja tipujem na njih. I kod mene ako dune vetar ili padne napin nema kablovske a niko im ne radi vikendom tako kad im napon resetuje sve cekas ponedeljak da imas tv.
 
Pre 6 dana 12.02 sam porucila u Benchmark shopu da mi sklope konfiguraciju od pojedinacnih komponenti. Isporucili su mi je danas, a na racunu stoji datum od pre 6 dana....ajd neka. Ali da instaliram Win pojavi se problem, ne vidi se hard ni u biosu, nigde. Zovem call centar, upute me da zovem njihov serivis. Mislim da sam pola sata slusala svi operateri su zauzeti, javice se ubrzo, ubrzo, pola sata i ko zna kolko impulsa potrosenih, da bi mi rekli mozda Win 10 pravi problem da probam sa instalacijom 7 ili 8. Valjda covek koji kupi novi komp ocekuje da su sve komponente ispravne i da moze da instalira sta hoce. Mada, ajde probam provereni disk jos od Xp, nista setup ne vidi disk. Zovem ponovo, pola sata cekam da se jave, da mi kazu da ga moram doneti u njihov servis, naravno o mom trosku. Zasto bi o svom trosku nosila kompjuter koji nije ni 2 sata kod mene i treba da se isporuci testiran i ispravan???! Rekli su mi da ga onda odnesem u Gigatron pa da ce oni njima da salju, sto znaci na garanciji vec pise 12, a 18 sam ga dobila, neispravnog i verovatno bi ga dobila iza 20og, a garancija vec prodje mesec dana. Morala sam o svom trosku da placam taxi do Gigatrona, gde stvarno moram da pohvalim momka koji je iako to nije bila njegova duznost jer mi nije on sklapao, niti uzeo pare, pogledao i popravio. Hard disk nije bio stavljen kako treba, a kad sam pitala sluzbenicu jel mogu samo da izvadim disk da odnesem, ne, mora ovlasceno lice inace gubi garanciju.A ovlasceno lice nit ume da ubaci kabl, nit da pregleda sta je sklopio.Bruka i sramota. I sad mi recite jel ovo poslovanje u redu? Donesu mi neispravno, lose namesteno, a ja da placam i da se cimam.
 
Novac za prevoz ti duguju, ako budes zapela da to isteras, verujem da ce ti platiti, ili ponuditi "poklon" slicne vrednosti. A verovatno ce se i sami javiti kad vide ovo (ako ne vide ovde, imas Benchmark shop podforum, prvi je na listi, a mozes da posaljes i pm nekome od ljudi koji ostavljaju objave u tom podforumu)

I ovo za datum je potpuno neprihvatljivo, tim gore sto je verovatno praksa.

Ako hoces da se principijelno inatis, imas pravo da vratis narucenu robu u roku od 14 dana. Verujem da te mrzi, ali sta da radis, tako je kako je, zalila si se, i nastavljas sa zivotom. Niko nije umro niti se povredio, tako da nema potrebe za stresom. Ali, naknadu za prevoz sigurno mozes da izvuces.
 
Da, napisi sve ovo u spomenutom podforumu, tamo ce Peca sigurno videti poruku, ovde tesko.
 
Hvala, probacu u tom podforumu, nemam potrebu da se inatim, ali zelim da sve bude korektno.
 
Koliko se postuju saobraznosti na jeftine slusalice(konkretno gledam jedne HP za ispod 2000din) ako krene da prekida signal zbog kabla?
Da li je sa skupljim slusalicama drugacija prica?
 
Idu po standardnoj proceduri reklamacije. Ako nema fizičkih oštećenja, popraviće ti ih ili zameniti.
 
Meni su u win win u tri puta zamenili USB kabl koji je prekidao, imao je prekid negde na sredini a sam kabl je izgledao kao nov i bez problema sam dobio novi. Tako da verujem da je isto i sa slušalicama :)
 
Pazario sam komad nakita (poklon) u inostranstvu i dali su internacionalnu garanciju koju su prihvatili i kod nas, problem je što se nakit ne popravlja već menja za nov.
Drugi problem je što nemaju isti takav komad već mora da se uzme nešto u vrednosti koju oni procene a novac ne vraćaju.
Interesuje me imam li pravo na povraćaj novca s'obzirom da mi se ne sviđa ništa iz njihovog asortimana?
 
Bice da se tu ne primenjuje srpski zakon, vec zakon drzave u kojoj je roba kupljena.
 
Nisam siguran, naravno, prilicno je specificna situacija. Ali sanse da to ostvaris su skoro nikakve, sve i kad bi bio pokriven zakonom - ne verujem da u Udruzenju za zastitu potrosaca ili inspekciji neko poznaje ovakvu situaciju, ili da uopste zeli da se bavi njome - a cak i tamo gde su stvari prilicno jasne, prilicno je tesko ostvariti svoja prava. Ne znaci da sam u pravu, ne zelim da te obeshrabrim, samo da znas da to nece ici lako.
 
Nazad
Vrh Dno