Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Jedno pitanje opšte prirode za upućene poznavaoce... Ko je nadležan za zloupotrebu, odnosno korišćenje svojine mušterije dok je na servisu ili uopšte dok nije u posedu vlasnika zobg reklamacije? Kome se žaliti, prijaviti, ko kažnjava, kako je takva situacija zakonski regulisana?

Slučaj: Ostavio sam automobil u ovlašćenom servisu zbog kvara. Nakon dva dana sam došao, po dojavi servisa, po popravljen automobil, ušao u isti i shvatio da je kilometraža veća za 50 km, što je razdaljina ekvivalentna 5 vožnji po autoputu od petlje Dobanovci do BG Arene ili 1 sat vremena kretanja u okviru najvišeg gradskog ograničenja od 50 km/h (realno i duže od toga). Kvar jeste zahtevao da se automobil proba dok se ne zagreje (posredi je bilo curenje tečnosti za hladjenje motora), ali je u pitanju bilo vrlo vreo vremenski raspon, sa visokim dnevnim temperaturama (30-35°C), tako da bi i 10 kilometara bilo preterano, a ne 50.

Zloupotreba je bila više nego očigledna, odgovorni radnik je imao čak obraza da slaže priču kako je moralo tako, sve tobože probe radi. Jedini razlog zašto ih nisam napenalio jeste što nisam znao (i dalje ne znam) kome se obratiti u takvom slučaju, dakle, pitanja iz prvog pasusa.
Шејмлес аутоцитирање.

Zna li ko šta na ovu temu, nedelju dana kasnije?
 
A ko ce da odredi granicu da li je dovoljna nesaobraznost kvar na motoru, airbagu ili upaljacu?
 
Kupio sam graficku pre dve nedelje online , odlucio sam da je vratim i trazim zamenu za drugi model jer ova je totalni krs! U pitanju je MSI gtx970 , naveo sam da zelim zamenu za Gigabyte verziju uz moju doplatu. Poslao sam je jos u petak 10-og , a sutra istice onaj rok od 14 dana. Niko mi nista ne javlja jos uvek , ako ne zele ili ne mogu da mi zamene karticu sta onda? Hocu li moci jos uvek da trazim pare nazad?
 
Ništa nam nisi rekao. Kada si je vratio, šta si podpisao? Da li je kartica na reklamaciji ili si tražio poništenje ugovora? Porčita prethodnih par strana ove teme. :)
 
Poslata je nazad u petak kao sto sam i napisao, 10.10.2014 a kupljena 1.10.2014. Podpisao sam "zahtev za otvaranje reklamacije" koji su mi poslali na mail. Jer ono kao , mora prvo da se proveri da li je sve u redu itd. i receno mi je samo da ce mi se javiti ljudi iz "reklamacije" kako bi resili tu zamenu. Ali jos uvek mi se ne javlja niko , a sutra istice onaj rok za povracaj robe od 14 dana. Sad ne znam koliko je to bitno jer sam ja karticu poslao u tom vazecem roku , ali me zanima hocu li moci da trazim pare nazad ukoliko ne dobijem karticu koju zelim?
 
Poslata je nazad u petak kao sto sam i napisao, 10.10.2014 a kupljena 1.10.2014. Podpisao sam "zahtev za otvaranje reklamacije" koji su mi poslali na mail. Jer ono kao , mora prvo da se proveri da li je sve u redu itd. i receno mi je samo da ce mi se javiti ljudi iz "reklamacije" kako bi resili tu zamenu. Ali jos uvek mi se ne javlja niko , a sutra istice onaj rok za povracaj robe od 14 dana. Sad ne znam koliko je to bitno jer sam ja karticu poslao u tom vazecem roku , ali me zanima hocu li moci da trazim pare nazad ukoliko ne dobijem karticu koju zelim?

http://forum.benchmark.rs/showthrea...one-i-praksu&p=3925277&viewfull=1#post3925277
Prodavac je to zbog neslanja obrasca o "jednostranom raskidu ugovora" vodio kao slanje na servis, a u tom slučaju nema pomoći jer se prilikom reklamacije roba vodi kao korišćena.
 
Ja bih imao jedno pitanje vezano za zastitu potrosaca ali se ne radi o elektronskoj, naime sestra je probala neku maskaru u nekoj radnji i dopala joj se i kupila je, sutra dan kada je ustala oci su pocele da joj oticu, misleci da posto je imala na sebi vec neku sminku pa preko nje probala ovu novu maskaru da se sve izbutalo i nastala je reakcija kakva je nastala. Bila je pod otokom jedno tri dana, onda maskaru nije koristila neko vreme da odmori kozu i bla....bla.... zenska posla i posle jedno 15-ak dana uzme da je proba ponovo medjutim opet ista situacija doslo je do otoka.
Otisli smo da radnje u kojoj je kupila da obrazlozimo o cemu se radi i da trazimo da nam zameni proizvod za nesto drugo jer taj proizvod vise ne moze, mislim nesme da ga koristi, a tamo dobijemo objasnjenje da su to takvi proizvodi da odgovaraju svima, da niko nemoze da bude alergican ......ali o zameni ne moze.
Koja su njena prava u ovoj situaciji, da li ima pravo da trazi da joj se zameni proizvod za nesto drugo ili ne?
 
A ko ce da odredi granicu da li je dovoljna nesaobraznost kvar na motoru, airbagu ili upaljacu?


Sud.
Recimo, biće prilog skoro o gospođi koja se sudila 8 godina oko razumnog roka za popravku automobila.

Može li mi neko objasniti šta je ovde pisac hteo da kaže?????

Evo odgovora na osnovu koga praktično sve potrošače može da odbije trgovac

Nesrazmerno opterećenje za prodavca u smislu stava 3. tačka 4) ovog člana, javlja se ako u poređenju sa umanjenjem cene i raskidom ugovora, stvara preterane troškove, uzimajući u obzir:

1) vrednost robe koju bi imala da je saobrazna ugovoru;

2) značaj saobraznosti u konkretnom slučaju;

3) da li se saobraznost može otkloniti bez značajnijih nepogodnosti za potrošača.

Шејмлес аутоцитирање.

Zna li ko šta na ovu temu, nedelju dana kasnije?

Jedino da ih tužiš, te da veštak dokaže da tih 50 km nije bilo potrebno
 
Poslednja izmena:
Hendy se prilagodio novom zakonu,evo njihovog obrasaca i pominjanja da se raskid ugovora ne može raskinuti ako je nesaobraznost robe neznatna

10641104_787161257991711_1548305712324996378_n.png
 
Hendy se prilagodio novom zakonu,evo njihovog obrasaca i pominjanja da se raskid ugovora ne može raskinuti ako je nesaobraznost robe neznatna...

Strašno šta su sve naveli kao neznatnu nesaobraznost... Kao da je bitno kakva je i kolika je... Ako kupac da pare za nešto i plati to punom cenom onda ne bi smelo da bude bilo kakve "nesaobraznosti" sudeći po zdravoj logici...
Ali eto još 1 zakona koji prkosi logici... A nama svima godine prolaze dok nesposobnjakovići primaju plate i uništavaju i ono malo dobrog temelja što je bilo pod izgovorima "zastarelo"...
Ako ovo što je Handy uradio postane praksa a hoće samo malo da vide jedni od drugih - doći ćemo u situaciju da sada imamo mnogo veću zbrku u kojoj ništa ne može da se reši.
A trebalo je da bude ovako:
 
Kakva ******stina, ovo se namerno radi, tj. ovakvi *****ski zakoni se predlazu i usvajaju?

Najbolje da napisu da moze svako da radi sta hoce, pa ko prezivi, pricace..
 
Hendy se prilagodio novom zakonu,evo njihovog obrasaca i pominjanja da se raskid ugovora ne može raskinuti ako je nesaobraznost robe neznatna

10641104_787161257991711_1548305712324996378_n.png


Ovo je vređanje zdravog razuma i onoga ko je ovo napisao i predložio da boot-ovi od poslanika usvoje treba govnjivom motkom.
 
Naravno da je nezakonit. Namerno cu kod njih nesto da uzmem i cekam ih sa ovim... da se malo igramo.
 
da li je potrebno cuvati ambalazu dok traje garancija? skoro sam uzeo frizider (malo veci) i gomilu nekih IT stvari, pa se razmisljam dal da uzmem i stan za cuvanje kutija (sarcasm)
 
Nemogućnost potrošača da dostavi prodavcu ambalažu robe ne može biti uslov za rešavanje reklamacije niti razlog za odbijanje otklanjanja nesaobraznosti.

ZZP Član 56. Reklamacija i način rešavanja reklamacije

Pročitajte zakon da znate svoja prava, kao i obaveze prodavca.
 
Poslednja izmena:
pre 5 dana sam potpisao ugovor za kontrolu troskova u mts-u
U medjuvremenu mi je nesto iskrslo pa se pitam mogu li da ponistim ugovor ili makar predjem na neku drugu postpaid tarifu?
 
Verovatno mozes na neku visu tarifu, na manju ces tesko da se vratis - ali tebe verovatno visa tarifa ni ne interesuje. Jesi li uzeo telefon uz ugovor?
 
Zakon te ne brani, jedino ako u ugovoru stoji mogućnost da odustaneš od ugovora.

Da li je neko imao iskustva sa dekodiranjem telefona posle isteka ugovorne obaveze? Recimo VIP je ozoglašen da ne dekodira telefone posle ugovora i da nalazi svakakva opravdanja.
 
Meni Telenor nije pravio problem, poslao mi je pin broj za dekodiranje mobilnog nakon isteka ugovora, ja poslao zahtev na email oni poslali pismo na kucnu adresu
 
Prosle godine uzeo mis Gigabyte u Nova Computers koji je bio placen nekih 1500-2000 din, nije ni bitno sad.
Poceo da me zeza levi klik s vremena na vreme, ja odem i reklamiram. Danas se cuo sa prodavnicom, kazu kako su serviseri utvrdili da je mis ispravan. Prodavacica iz radnje je nakon toga insistirala da se mis jos neko vreme zadrzi u servisu zarad dodatnog testiranja, jer sam u opisu kvara naveo da mis povremeno otkazuje poslusnost, ona je posumnjala da su serviseri malo vremena proveli u testiranju misa.
E sad, kako stvari stoje, pokusavaju da me preveslaju, dal prodavnica ili vrsni strucnjaci iz servisa.
Mis je u garanciji jos oko godinu dana.
Sta mi predlazete, kako da se postavim u sledecoj situaciji ?
Tehnicki gledano, klik je poceo da brljavi, ali nije umro skroz. Ima li tu osnova za pozivanje trzisne inspekcije ili drustva za zastitu potrosaca ?
Nije neki iznos da bih se sad ciganisali ne znam ni ja koliko, ali posto sam jako principijalan, i lepo vaspitan :d red je da isteram svoje, samo sam u dilemi kojim putem ici ...
Neko sa slicnim iskustvom moze da se javi cisto da vidim kako i sta mi je ciniti.
 
Primis mis nazad, ako mozes demonstriras u prodavnici ili servisu da ne radi kako treba... ako ne sacekas 2-3 nedelje da jos gore krene da zeza pa ga opet odneses na reklamaciju pa dok im ne dosadi
 
Kad se klik normalno pritisne, cuje se "klik", ali switch ne registruje da sam kliknuo ili ako dragujes nesto po desktopu, on ga otpusti u sred prevlacenja jer nisi klik stisnuo kao sivonja, sto ovi u servisu ocigledno rade pa im mis deluje ispravan. Poenta je da kad kliknes normalno i cujes "klik" mis to treba da registruje, a ne da moram i nakon klika da nastavljam sa pojacavanjem pritiska na taster da bi mis skapirao da drzim pritisnut taster klika.
A mis povremeno me pocasti i sa duplim klikom kad to ne zelim, kad hocu da oznacim nesto u tekstu npr.
Ne znam koje metode koriste u servisu da procene jel mis ispravan ili nije, ali svakako serazlikuju od mojih svakodnevnih rutina gde zapazam sve nedostatke misa koji nije bas skroz ispravan.
 
Snimi video, mene zeza srednji klik na mišu, nekad radi nekad ne, mada nemam pojma da li je u garanciji. Ako nađem račun i garanciju verovatno ću da snimim za svaki slučaj, ako "stručnjaci" budu zaključili da je skroz ok.
 
Verovatno crkao mikroprekidac, manje ce ti cimanje biti da to sam popravis :D
 
Ma mogu, ali cemu to kad imam garanciju ?
 
U pravu si generalno, nego nekad ispadne vece cimanje dokazati garanciju. Srecom je samo mis, pa moze da se resi zamena dok se ceka resenje. Da nije M6880 u pitanju?
 
M6900 je pitanju.
Ma imam ja drugi mis, skoro sam uzeo V7.
Nego ovde je bitan princip, jer danas mis-sutra monitor od 500e recimo.
 
Poslednja izmena:
Dobro je znati:
VAŠA PRAVA U BROJEVIMA
-> 2 godine – imate pravo na opravku i zamenu robe/usluge iako nemate garanciju (reklamacija)
-> 14 dana - imate pravo da se predomislite ukoliko ste naručili robu preko Interneta, TV prodaje, kataloga, na prezentaciji ili od prodavca koji se pojavio na vašim vratima (izvan prostorija maloprodaje trgovca)
-> 8 dana - rok u kome prodavac mora da odgovori na reklamaciju
-> 15 dana - rok za rešavanje reklamacije (izuzetak su nameštaj i tehnička roba, kada je rok za rešavanje reklamacije 30 dana)
-> 30 dana - rok u kome je prodavac dužan da vam isporuči robu (ukoliko nije drugačije ugovoreno)
 
Nazad
Vrh Dno