Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

odmah bi ga odneo ali ne moguda cekam da mi vrate 15 dana...ne znam sta da radim...
 
Reklamiraj ja imam 750w model, 100% je necujno cak i kad se vuce 650W!
 
Reklamiraj ti to pre nego li nešto pregori, pa posle da bude Eh što nisam...
 
Da li je neko imao posla sa obmanjujućim radnjama Gigatrona u vezi garancije od 5 godina?
Caka je što imate godišnji servis u kojem Vam čiste laptop za 10 eura u neovlašćenom servisu Nepo Systema gde neovlašćeno otvaraju laptop i čiste ga, i time produžuju garanciju za laptop za godinu dana i tako do 5 godina. I ako recimo dođe do kvara Nepo ne preuzima odgovornost već Vam regularno šalju laptop na servis u ovlašćen servis!?

To ne bi bilo problem da se to ne radi u toku roku saobraznosti od 24 meseca, a što je najzanimljivije da zvanični servisi ne reaguju na ta otvaranja laptopova.

Koliko mislite da je to čišćenje laptopa nepotrebna radnja?

Da li znate nekog ko je imao iskustvo u vezi toga?

I da li znate da neki proizvođač laptopova preporučuje redovno godišnje čišćenje laptopova radi predupređivanja kvarova?

@Oko kontrolnih traka, obaveza je godinu dana ali trgovci nisu voljni da traže po kontrolnim trakama. Zato je nasigurniji način da se uvek kupuje tehnika preko kartice, te uvek možete od banke uzeti izvod na kome se vidi da tog i tog datuma ste platili xyz firmi toliko i toliko para što je dokaz kupovine na osnovu zakona.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od modela laptop-a i koliki je korisnik "prasac", ima koji moraju da se ciste svake godine, jer je kuler tako dizajniran da lako zadrzava necistocu, dok ima modela koje prakticno nikad ne treba cistiti
Takodje ima korisnika kojima ne bi dao ni 3 meseca garancije... realno ako je korisnik "prase" laptop ce se pregrejavat nakon pola godine... (nazalost TAKVIH ima ovde poprilicno)
 
ja imam sledeci slucaj graficka kartica kupljena u firmi Gauntlet d.o.o u Beogradu,medjutim niko se ne javlja na broj koji stoji i vidim da joj je oduzet PIB broj,poslao graficku kod uvoznika direktno gde je utvrdjen kvar ali nemaju zamenski uredjaj u ovom slucaju 280x
zanima me da li imam pravo u nekoj drugoj robi sa iznosa fiskalnog racuna,znam da uvoznik ne moze da me finansijski razduzi nego prodavnica koja je izgleda zatvorena,zanima me da li se uzima iznos sa fiskalnog racuna tu nesto ili to nema veze jer sam ipak poslao uvozniku ?da li je neko imao slicnu situaciju ?
 
Zavisi od modela laptop-a i koliki je korisnik "prasac", ima koji moraju da se ciste svake godine, jer je kuler tako dizajniran da lako zadrzava necistocu, dok ima modela koje prakticno nikad ne treba cistiti
Takodje ima korisnika kojima ne bi dao ni 3 meseca garancije... realno ako je korisnik "prase" laptop ce se pregrejavat nakon pola godine... (nazalost TAKVIH ima ovde poprilicno)

Nema sta ti da dajes ili ne dajes sve je definisano Zakonom, a proiyvod mora da bude takav da izdrzi tih 2-3 godine bez velikog uplitanja korisnika pa makar on bio i "prasac". Isto tako ako je potrebno da se neki proiyvod redovno servisira u garantnom roku to mora da se eksplicitino naglasi recimo slucaj kod klima uredjaja...
 
Nema sta ti da dajes ili ne dajes sve je definisano Zakonom, a proiyvod mora da bude takav da izdrzi tih 2-3 godine bez velikog uplitanja korisnika pa makar on bio i "prasac". Isto tako ako je potrebno da se neki proiyvod redovno servisira u garantnom roku to mora da se eksplicitino naglasi recimo slucaj kod klima uredjaja...

Pa vidi ja radim privatno i kad nekad vidis 30% laptopova, zamislis se ko je tu lud... ne postoji u tim nekim slucajevima nijedna sprava koja bi izdrzala 2kg peska, 300ml laka za nokte i 5000 vlakni kose, 200 delova noktiju u istom laptopu...
Svaki normalan servis bi takav laptop uslikao i odma obustavio garanciju.. :)
Ja sam licno odbio da ga cistim i rekao da ja nemogu da ocistim jedoj RIBI laptop (inace ista letuje na maldivima, itd... bla bla)

Takvih ima kod nas nazalost dosta, ne bas u ovom opisanom stanju ali ima, nekad su krivi lose dizajnirani kuleri ali vecinom laptop koji se vuce po svinjcima, plazama, itd
 
Pa vidi ja radim privatno i kad nekad vidis 30% laptopova, zamislis se ko je tu lud... ne postoji u tim nekim slucajevima nijedna sprava koja bi izdrzala 2kg peska, 300ml laka za nokte i 5000 vlakni kose, 200 delova noktiju u istom laptopu...
Svaki normalan servis bi takav laptop uslikao i odma obustavio garanciju.. :)
Ja sam licno odbio da ga cistim i rekao da ja nemogu da ocistim jedoj RIBI laptop (inace ista letuje na maldivima, itd... bla bla)

Takvih ima kod nas nazalost dosta, ne bas u ovom opisanom stanju ali ima, nekad su krivi lose dizajnirani kuleri ali vecinom laptop koji se vuce po svinjcima, plazama, itd

Kao sto sam rekao. Zakon je jedini merodavan, nasa misljenja nisu, ako se ne slazete sa kupcem oko primene istog ima insepkcija pa onda sud i vestak i to je to...i jedino su oni nadlezni da kazu ko je u pravu. Problem nas je sto ni prodavc, a ni kupac nemaju skoro nikakva znanja ni o obavezama ni o pravima. Ili mozda bolje reci prave se da nemaju pojma o svojim obavezama ali znaju svoja prava tu i tamo (mada je i to u tragovima) :).
 
Poslednja izmena:
@niki999 mislis ako se kupac ne slaze sa servisom ima sud/vestak i parnicu naravno koju pokrece o svom trosku kupac :)

Ovim ne zelim da branim bahate servisere i uvoznike samo iznosim realnost sta ja vidjam po terenu... ali ako je kuler zbog nehumanih uslova skroz zapusen a laptop unisten, zasigurno da ce mu 99% odbiti garanciju sa pravom, i to ne zato sto ga nije redovno donosio na servis vec sto ga je nestrucno koristio...
Nemozes ti laptop nositi na plazu u drzati na pesku i posle se praviti lud otkud isti u kuleru

Ali zato generalno su garanciju na laptopove svi smanjili, verovatno ih je skupo kostalo :)
 
Koliko znam pokretanje parnice do 500.000 RSD se ne plaća, u prvih 6 meseci prodavac treba da dokazuje da je roba saobrazna a ne kupac da nije, tako da prodavac angažuje veštaka, plaća njegove troškove.
 
Da ali ako je kupac kriv koja je poenta pokretanja parnice... kad ce na kraju strana koja gubi sve platiti, parnicu jedino vredi pokrenuti akd si nedvosmisleno siguran da si u pravu....
 
Ako imam nov proizvod, kupljen online pre tri dana, i nisam zadovoljan, mogu li da ga vratim uvozniku koji je iz mog grada, i zamenim za drugi, ili moram preko prodavnice gde sam ga kupio?
 
OK, hvala.
 
Koliko garancije ide na mobilne telefone?

Devojka je uzela LG G2 danas pred istek radnog vremena u radnji. Ali su joj dali samo jednu godinu garancije. Nisu joj dali racun i garanciju, nego samo onaj papir koji je navodno i racun i garancija (na njemu pise "racu-garancija"). Telefon je bio na kineskom, a nema ni nas ulaz na punjacu nego americki...

Pretpostavljam da je to neki sverc iz inostranstva i zato je i telefon takav i punjac, a i ne daju 2 godine garancije...

Koja prava sada ima?
Da li moze da vrati telefon i trazi povracaj novca, pa da telefon kupi u drugoj radnji sa punom garancijom i telefonom za nase trziste?
 
Koliko garancije ide na mobilne telefone?

Devojka je uzela LG G2 danas pred istek radnog vremena u radnji. Ali su joj dali samo jednu godinu garancije. Nisu joj dali racun i garanciju, nego samo onaj papir koji je navodno i racun i garancija (na njemu pise "racu-garancija"). Telefon je bio na kineskom, a nema ni nas ulaz na punjacu nego americki...

Pretpostavljam da je to neki sverc iz inostranstva i zato je i telefon takav i punjac, a i ne daju 2 godine garancije...

Koja prava sada ima?
Da li moze da vrati telefon i trazi povracaj novca, pa da telefon kupi u drugoj radnji sa punom garancijom i telefonom za nase trziste?

Sa punom garancijom moze da ga kupi ali po ceni od 45-50k. Telefon moze da vrati ali je pitanje hoce li ga prodavac uzeti nazad, to je trebala proveriti pre kupovine a ne kad dodje kuci krastavac. Po tim malim radnjama svi daju god dana garanciju. Ja licno izbegavam da kupujem po njima, pre gledam neke online prodavnice, necu sad da reklamiram ali kod nas su 2 vece, pa ona sa M sto pocinje. I kod njih se dobija 1 god garancije ali se moze doplatiti za jos jednu godinu, ali i kod njih njihov servis servisira telefone, ali mi je nekako sigurnije da kupim u takvoj radnji jer i na internetu posluju pa se brzo rasiri prica ako nesto muljaju nego kad se kupi kod Pere iza coska u improvizovanoj prodavnici kroz koju duva promaja :D

P.S u pravu si sto se tice garancije od 2 god, toliko ide ali cim oni svi daju god dana postoji u zakonu neka rupa koju oni koriste i tjt.
 
Godinu dana, uz izdat fiskalni račun, mogu da daju ako je polovan proizvod. Znači mora da bude negde naglašeno da nije novo, makar bio i korišten jedan dan. Inače je zakonska garancija 24 meseca. A bez fiskalnog može kako hoće.
 
Pihhhh... Znaci nista sada ne mogu da urade...

Jedino za punjac da nadju neki kvalitetniji ulaz za nasu struju (koji ne ispada iz stekera).
 
Može, ali zavisi da li želi tako da reši.
Ode i kaže da hoće svoje pare nazad pošto nema zakonske dve godine garancije, odgovarajući punjač, uputstvo na srpskom itd. ako kažu da ne može, ona kaže da će ih prijaviti za neizdavanje fiskalnog računa, pošto ima dokaz da je tu kupila telefon. E sad ili će joj vratiti pare ili će se stvar zakomplikovati.
 
Ne možeš da platiš toliko jeftinije nego što je u "normalnim" maloprodajama i da očekuješ da sve bude u fullu.
 
Mozes ali uz paket dajem bubreg :)
 
@Marcus
Ne vidim da je nemanja123 napisao koliko je telefon plaćen.
 
Nisam rekao, ali jeste jeftinije, skoro 300€.
Mislio sam da ima na KP ovi sto su skinuti sa mreze za te pare a imali bi 2 godine garancije i sve regularno. Tako da moze :)
 
Kupio sam bežični telefon za koji kada sam ga spojio ispostavilo se da ne radi identifikacija, tj prikaže broj, ali ne i ime iz imenika, tako da praktično i nema identifikaciju. Kupio sam ga pre 3-4 meseca, ali ga nisam koristio.
I odnesem ga ja na reklamaciju i nisam hteo mnogo da se raspravljam, inače su bili drski u E**, te zašto nemam original fiskal (imao sam kopiju), te nije aktivirana usluga (na drugom telefonu radi), te ne znam da podesim... i dam im ga da šalju u servis (možda je trebalo da insistiram odmah na zameni i to za drugi model, ali mislim i da nemaju na stanju u radnji). Nek se igraju u servisu , pa kad vrate, tražim zamenu.
 
verovatno su to ljudi primetili i napisali, ali dzabe kad ovo nije nemacka, i kad su ovde zakone pisali diletantni sa partijskim knjizicama, kojima nedostaje sve osim arogancije i pohlepe:

sta mislite gde bi zavrsio u nemackoj lanac prodavnica tehnicke robe i kompjuterske opreme, kad bi poslovali kao alti/winwin/emmi i slicni? mislim na "saturn" i "mediamarkt"

oni ne traze nikakve racune kao dokaz, samo provere serijski broj uredjaja, i ako je u njihovom sistemu/bazi - to je dovoljno... u zavisnosti koliko je vremena proslo od kupovine (taj podatak naravno sistem isto pamti, uz serijski broj) roba se zamenjuje bez dodatnih pitanja na licu mesta i/ili salje na servis..

kad vec prepisuju ovi nasi pravnici evropske zakone o radu/pusenju i sl. mogli bi i one koji regulisu odnos kupac/prodavac i sl..

imam ja zanimljivo iskustvo, ko zeli da ga procita neka ode u sekciju hard diskovi, lepo sam sve objasnio na kraju teme

 
Ortaku se na Acer tabletu pojavio ghost touch,jedva ga nagovorim da ga reklamira posto je malo sonjav. Btw tablet je uzet pre 3 meseca. Juce mu stigao tablet i zamenjen je displej,u sta ne sumnjam jer tablet hebeno nije zatvoren kako treba!!! Sad se spremam da odes sa njim do prodavnice,imamo li pravo da trazimo nov uredjaj ili povrat novca posto je uredjaj crkao u prvih 6 meseci? Istina uredjaj jeste popravljen ali nacin na koji je to uradjeno ne uliva ni malo poverenja.
 
verovatno su to ljudi primetili i napisali, ali dzabe kad ovo nije nemacka, i kad su ovde zakone pisali diletantni sa partijskim knjizicama, kojima nedostaje sve osim arogancije i pohlepe:

sta mislite gde bi zavrsio u nemackoj lanac prodavnica tehnicke robe i kompjuterske opreme, kad bi poslovali kao alti/winwin/emmi i slicni? mislim na "saturn" i "mediamarkt"

oni ne traze nikakve racune kao dokaz, samo provere serijski broj uredjaja, i ako je u njihovom sistemu/bazi - to je dovoljno... u zavisnosti koliko je vremena proslo od kupovine (taj podatak naravno sistem isto pamti, uz serijski broj) roba se zamenjuje bez dodatnih pitanja na licu mesta i/ili salje na servis..

kad vec prepisuju ovi nasi pravnici evropske zakone o radu/pusenju i sl. mogli bi i one koji regulisu odnos kupac/prodavac i sl..

imam ja zanimljivo iskustvo, ko zeli da ga procita neka ode u sekciju hard diskovi, lepo sam sve objasnio na kraju teme


Mediamarkt i Saturn to rade ne zato što to tako piše u zakonu, već zato što je Nemačko tržište uređena i jako zahtevna sredina, gde je kupac gospodin, pa se prema njemu tako i ponašaju. Čak i kada bi nekome palo na pamet da počne da švrlja udruženje potrošača i efikasno zakonodavstvo bi ga za tili čas saseklo u korenu, za primer drugima.

Kod nas dobar deo maloprodaja (ako ne i sve) gleda kako da potencijalni rizik maksimalno prevali na kupca, pa se tako i ponašaju, a sve zato što je Srpsko tržište jedna neuređena i primitvna sredina, pa se kupac adekvatno i tretira. Bez udruženja potrošača koje postoji samo na papiru i neefikasnog zakonodavstva samo možemo da očekujemo sve gore i gore stanje.
 
Nazad
Vrh Dno